مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران با نماینده روزنامه انگلیسی نیوز کرونیکل ۱۱ امرداد ۱۳۲۴

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
اشغال ایران به وسیله ارتش بریتانیا و شوروی درگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۲۴ خورشیدی تازی

نجات آذربایجان


مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران با نماینده روزنامه انگلیسی نیوز کرونیکل ۱۱ امرداد ۱۳۲۴

ایران دایره تبلیغاتی وسیعی ندارد. اگر داشتیم مردم کشور شما و دنیا ممکن بود به کشور من توجه بیشتری پیدا کنند و بیشتر مایل به درک نقطه نظر ما در کنفرانس صلح باشند. نمی‌خواهم بگویم که ایران ادعای ارضی دارد. ما فقط استقلال خود را می‌خواهیم. ما مال کس دیگری را نمی‌خواهیم. ما فقط آنچه را که متعلق به ماست مطالبه می‌کنیم. اما در حال حاضر این طور به نظر ما می‌رسد که شما به کشورهای دیگر که کمتر در راه هدف شما کمک نموده‌اند، بیشتر می‌دهید.

سازمان ملل متحد می‌تواند به ما در رفع مشکل مالی کمک کند. امسال محصول کشاورزی ما بهتر از چندین سال گذشته بوده‌است و ممکن است مازاد آن را به سایر ملل بفروشیم. در حال حاضر ملل متفق در ایران مازاد مواد غذایی ما را جداگانه می‌خرند. اگر آنها این مواد را از یک سازمان تدارکات و پخش وزارت خواربار ما بخرند کار ما آسانتر می‌شود. یکی از بزرگترین احتیاجات ما ماشین‌آلات و لوازم یدکی برای کارخانه‌های ماست.

من به اشکالاتی که شما در حمل و نقل با آنها مواجه هستید واردم، ولی باید بگویم که تاکنون به جز در مورد تحویل گندم به ایران، تنها موافقتی که حاصل شده‌است تأمین ریال برای انجام احتیاجات ملل متحد در ایران بوده‌است.

ما از بابت بیکاری ناراحتی نداریم. حتی اگر صد سال صلح برقرار باشد، ما برای کارهایی که انجام آن در ایران لازم است کارگر به تعداد کافی نخواهیم داشت.

ما به موازنه‌ای معادل بیست‌ میلیون لیره به صورت دلار و پوند احتیاج خواهیم داشت ولی احتمال دارد این مقدار هم برای کلیه اصلاحاتی که ما در نظر داریم، کافی نباشد. اما همانطور که ما مجبوریم به شما مساعدت کنیم تا برای انجام منظورهای نظامی خود در ایران در مقابل پوند استرلینگ ریال بپردازید، در عوض انتظار داریم که بعد از جنگ از شما کمک اقتصادی دریافت داریم.