مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران با نماینده روزنامه انگلیسی دیلی اکسپرس ۱ آذر ماه ۱۳۲۳

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
اشغال ایران به وسیله ارتش بریتانیا و شوروی درگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۲۳ خورشیدی تازی

سوگند پادشاهی محمدرضا شاه پهلوی


مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران با نماینده روزنامه انگلیسی دیلی اکسپرس ۱ آذر ماه ۱۳۲۳

ایران اعلامیه اخیر مولوتف را دایر بر اینکه روسیه قصد کشورگشایی ندارد، با خوشحالی تلقی می‌کند و مطمئن است که آخرین نطق مارشال استالین نیز تضمین امیدوارکننده دیگری برای صلح و سعادت همه است.

واضح است که کشور من به بالابردن سطح زندگی خود احتیاج دارد، و من مطمئن هستم که مانند سایر ملل کوچک، ما با همکاری مسالمت‌آمیز با نیروهای بزرگ، بعد از جنگ به نتایج بهتری خواهیم رسید. تا آن زمان حصول پیروزی می‌بایستی تنها هدف ما باشد.

هیچ چیز تا این حد ایران را خوشحال و تشویق ننموده‌است که شاهد آزادی کشورهای کوچک مانند بلژیک، لوگزامبورگ و یونان بوده و می‌بینید که متفقین به آنها کمک می‌کنند تا بر پای خود برخیزند و سرنوشت سیاسی و سیاست داخلی خود را شخصاً تعیین کنند.

امیدوارم کشور من نیز چنین وضعی را پیداکند. من عقیده دارم که کمک‌های بزرگ ایران به متفقین در دو سال گذشته برای ایران کسب اهمیت و اعتبار فراوان نموده‌است.

ما یک پل حیاتی بین انگلستان و امریکا از یک طرف، و روسیه از طرف دیگر شده‌ایم و هنوز هم هستیم. ما راه‌آهن خود را به قیمت مختل‌کردن اقتصاد داخلی کشور در اختیار متفقین گذاشته‌ایم تا از انگلستان و امریکا برای روسیه کمک حمل شود.

ما برای روسیه اسلحه‌های ساخت ایران فراهم نموده‌ایم. در زمانی که ایران خود در مضیقه مواد غذایی بود، مقادیر زیادی برنج و ۲۰۰۰۰۰ رأس احشام در سال برای آنها فرستاده‌ایم.