مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در مجتمع ذوب آهن آریامهر در اسپهان ۲۸ آبان ماه ۱۳۵۴

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی پنجم/سال ۱۳۵۴ خورشیدی دی تا اسفند ماه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۴ خورشیدی تازی

برنامه عمرانی پنجم/سال ۱۳۵۴ خورشیدی فروردین تا خرداد ماه


از مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در مجتمع ذوب آهن آریامهر در اسپهان ۲۸ آبان ماه ۱۳۵۴


صندوق کمک به کشورهای در حال رشد
طرح پیشنهادی ما درباره ایجاد صندوق کمک به کشورهای در حال رشد و ممالک فقیر در اجلاس اخیر اوپک با اکثریت آرا به تصویب رسید. این صندوق برای کمک به کشورهایی است که نفت مصرف می‌کنند، منتهی بعضی‌ها بیشتر، بعضی‌ها کمتر. پس در واقع این موضوع شامل اغلب ممالک در حال رشد خواهدشد.
امیدواریم این صندوق بعد از پنج سال صندوق معتبری بشود که در حدود پنج‌میلیارد دلار سرمایه خواهدداشت، و وام بدون بهره با زمان طولانی، یعنی در واقع به ثمن بخس خواهدداد، که وقتی این سرمایه برمی‌گردد، دو مرتبه چرخ صندوق را برای همیشه به کار خواهدانداخت. ما این کار را از اوپک شروع کردیم، ولی سایر ممالک ثروتمند و صنعتی هم اگر بخواهند همین کار را انجام بدهند، می‌توانند و اگر هم نخواستند، ما به کسی ایرادی نمی‌گیریم و خودمان این کار را می‌کنیم، چنانکه ایران تصمیم داشت در صورت لزوم خود به تنهایی این کار را انجام می‌دهد.
کنفرانس سران شش کشور صنعتی
درمورد ارتباط کنفرانس شش کشور صنعتی که در پاریس تشکیل شد و تصمیماتی که برای رفع مشکلات اقتصادی اتخاذ کرد، با کنفرانسی که در ماه دسامبر تشکیل خواهدشد، باید بگویم که این دو کنفرانس خیلی با هم ارتباط دارند، ولی تصمیمات آنها همان مطالبی است که ما همیشه می‌گفتیم و ایراداتی است که می‌گرفتیم و ایرادات ما البته بیشتر از آنها است. یک قسمت از ایراداتی که به دنیای صنعتی می‌گرفتیم، خود آنها در آنجا مطرح کردند و امیدواریم که این ایرادات را رفع بکنند.
حالا در ماه دسامبر که این کنفرانس تشکیل می‌شود، چقدر طول خواهدکشید و تا چه حد موفقیت‌آمیز خواهدبود، چیزی است که همه ما به آن امید بسته‌ایم و امیدواریم که به نتیجه برسد.
مرحله دوم و سوم ذوب‌آهن
مرحله دوم ذوب‌آهن آریامهر، نسبت به مرحله اول عظمت بیشتری دارد، انسان در این مرحله هم تحت تأثیر قرار می‌گیرد، ولی مرحله سوم آن از این هم عظیم‌تر خواهدبود. این مجموعه که به وسیله کک آهن ذوب خواهدشد، یک مجموعه مدرن و بسیار پیشرفته می‌باشد.
به تناسب مصرف آهن در مرکز مملکت و چیزی که از لحاظ اقتصادی در شعاع اصفهان خواهدبود، ممکن است کوره‌های احیای مستقیم آهن به وسیله گاز نیز در آینده در این نقطه ایجاد بشود، ولی چیزی که مهم است، کارخانه‌های نورد گرم و سردی است که در اینجا ایجاد خواهدشد و به این ترتیب بعید نیست که اصفهان به عنوان یک مرکز عظیم تولید آهن، سالانه در حدود ده‌میلیون تن پولاد تولید بکند، که یک مقیاس بسیار برجسته بین‌المللی است، حال تا چند سال دیگر به این آرزو برسیم، نمی‌دانم، اما فکر می‌کنم که از ده سال بیشتر طول نکشد.