مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با هفته‌نامه دی سایت چاپ آلمان غربی ۱۶ فروردین ماه ۱۳۵۳

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۳ خورشیدی تازی

تصمیم‌های مجلس


آزادی و مبارزه با استثمار

آزادی فردی و عدالت اجتماعی برای یک جامعه از هر چیز مهمتر است. انسان نباید زیر بار استثمار برود. منابع طبیعی باید در دست دولت که نماینده مردم است قرار گیرد. از زمانی که آخرین کتاب من انتشار یافته تا کنون افکار نوینی در سر پرورانده‌ام، از جمله اینکه هر ایرانی باید کاملاً و منصفانه در ثروت مملکت خود شریک باشد. همچنین ۴۹ درصد سهام کارخانجات باید متعلق به کارگران باشد. به کشاورزان نیز باید امکان شرکت در مؤسسات صنعتی داده شود.

اکنون فاصله بین فقیر و غنی روز بروز کمتر می‌شود، ولی ما هنوز از هدف نهایی خود بسیار دوریم. ابتدا باید مردم را تعلیم دهیم. آن‌هایی که در فقر به سر می‌برند اغلب از تعلیم و تربیت محرومند. به آن‌ها باید مهارت‌های فنی را بیاموزیم. بدین ترتیب پس از چند سال آماده‌ام که کشور خود را با هر کشور دیگر مقایسه کنم.

آینده کشور

و اما مسئله جانشینی من حل شده است. تا زمانی که ولیعهد ۱۳ ساله ایران هنوز به سن بلوغ نرسیده است شهبانو نیابت سلطنت و ریاست شورای سلطنتی را عهده دار خواهند بود. علاوه بر آن یک وصیّت نامه سیاسی نوشته‌ام که افراد صلاحیتدار از متن آن اطلاع دارند و بدون شک مردم از آن پیروی خواهند کرد. این دینی است که آن‌ها نسبت به من دارند، زیرا من به قدر کافی در راه آن‌ها تلاش و فداکاری کرده‌ام. در وصیتّنامه مقتضیات کشور از هر جهت در نظر گرفته شده است. من هر کاری که می‌کنم برای کشورم انجام می‌دهم، واِلا چه چیزی را همراه خود به جهان دیگر خواهم برد؟ انسان روزی که به دنیا می‌آید لخت و مادرزاد قدم به این جهان می‌گذارد و در واپسین دم نیز به همان صورت به درون گور می‌رود.

دموکراسی و اراده اکثریت

بهتر است از بحث طولانی درباره اینکه دموکراسی چیست صرفنظر کنیم. دموکراسی در جایی برقرار است که اراده اکثریت مردم مورد احترام اقلیت باشد. شرط اساسی دموکراسی نیز وجود نظم و ترتیب است. لجام گسیختگی با دموکراسی مغایر است.

اجتماعی که در آن قانون اعتباری نداشته باشد و قانون شکنان مورد تقدیر قرار گیرند چنین جامعه‌ای لجام گسیخته است. به عنوان مثال هواپیما ربایان را در نظر بگیرید که همگی آن‌ها مورد عفو قرار می‌گیرند.

حضرت علی امام شیعیان فرموده بودند: «در مورد همه مردم عدالت را یکسان اجرا کن. از اراده اکثریت پیروی نما. خشنودی اقلیت، عدم رضایت اکثریت را جبران نمی‌کند.» این سخنان بدنی معنی است که اگر عموم مردم از تو حمایت می‌کنند از دشمنی عده معدودی مترس. ضمناً موافقت یک عده معدود هیچگاه مخالفت عموم را جبران نخواهد کرد. درباره اینکه نظر اکثریت به چه ترتیب ابراز می‌شود، باید گفت که به پنج شش طریق مختلف. از جمله بوسیله شوراهای روستاها، شرکت‌های تعاون روستایی، اتحادیه‌های کارگری، احزاب و مجالس مقننه. بدین ترتیب پادشاه اراده اکثریت را در نظر گرفته و با اتکاء به آن‌ها فرمان‌های خود را صادر می‌کند. این روش در تاریخ هر ملت برای مدتی اجتناب ناپذیر است و راه دیگری غیر از این وجود ندارد. ولی مردم باید به مرور زمان بار مسئولیت پادشاه را سبک کنند.

قطع نفوذ کارتل‌ها

من نفوذ کارتل‌ها و تراست‌ها را از بین می‌برم، به عبارت دیگر از آغاز به آن‌ها اجازه نمی‌دهم که قدرت پیدا کنند. من برای استقرار یک نظام اجتماعی مترقی جدید و عادلانه فعالیت می‌کنم. ما از جهات زیادی از کشورهای اسکاندیناوی سبقت گرفته‌ایم. اگر این دموکراسی نیست پس دموکراسی چیست؟ من از چپ گرایان چپ تر هستم. چه کسی در سوئد جنگل‌ها و آب‌ها را ملی کرده است؟ چه کسی قدرت مالکان را در هم شکسته و زمین‌های آن‌ها را گرفته و بین دهقانان تقسیم نموده است؟ چه کسی قادر بود مؤسسات صنعتی را وادار سازد که ۴۹ درصد سهام خود را به کارگران بفروشند؟ برای پایه گذاری دموکراسی دست نیرومندی لازم است. اگر عمر من طولانی شود که تضمینی بر آن نیست، با کارهایی که در راه رفاه و خوشبختی مردم خواهم کرد آن‌ها در خواهند یافت که این وضع نتیجه یک دموکراسی واقعی و منصفانه بوده است.

حمایت از جانیان

و اما درباره دموکراسی نوع غربی ملاحظه کنید که چه اوضاعی بر قاره شما حکمفرماست. شما وضع خودتان را با وضع ما مقایسه کنید. خیلی متأسفم که شاهد اضمحلال دموکراسی غرب هستم. این وضع هم برای شما و هم برای ما نامناسب است.. چرا غرب همیشه به جانیان کمک می‌کند و از حمایت بیچارگان که کشته می‌شوند خودداری می‌نماید؟ چه کسی از شماها از کشتار بچّه‌ها و رهگذران بیگناه که هنگام ترور زیر رگبار گلوله‌های مسلسل می‌میرند ابراز ناراحتی می‌کند؟ ما احتیاج به شکنجه نداریم. ما همه آن‌ها را هنگام ارتکاب جرم می‌گیریم. صرفنظر از آن روی تمام روش‌های بازجویی که در دنیا معمول است می‌توان مارک شکنجه روانی زد.

سرنوشت ایران و اروپا

ایران و اروپا لازم و ملزوم یکدیگرند، آن‌ها یکدیگر را تکمیل می‌کنند، بعلاوه سرنوشت شما و ما از هم جدا نیست. نمی‌خواهم خودستایی بکنم، ولی ما قادریم نیمی از احتیاجات گاز اروپای غربی را برای مدت صد سال تأمین کنیم. به نظر ما ایران و اروپا لازم و ملزوم یکدیگرند.

تهران علاقمند است با آلمان فدرال معامله کند. اقدامات سابق در این مورد به نتیجه نرسید. پس از ارهارد که می‌خواست ایرانیان را از احداث کارخانه ذوب آهن منصرف سازد و کیزینگر که پیشنهاد ایران را مبنی بر ذخیره ۲۰ میلیون تن نفت در آلمان فدرال را رد کرد، اکنون به نظر می‌رسد که بن از خواب گران بیدار شده است. صنایع آلمان غربی با پنجاه درصد در دو طرح عظیم پالایشگاه در ساحل خلیج فارس شرکت خواهند کرد. در کشوری که این چنین در حال تحول صنعتی و فرهنگی است ناآرامی امری طبیعی است. بعضی اوقات وقتی مردم برای خوردن چای دور هم می‌نشینند صحبت‌های مخالفی هم می‌کنند، ولی این امر چه اشکالی دارد. اصل بر آن است که کارگران و کشاورزان مانند ساکنان شهرها همه از من حمایت می‌کنند.