مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با نمایندگان رسانه‌های همگانی در کرمان ۲۶ دی ماه ۱۳۵۴

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی پنجم/سال ۱۳۵۴ خورشیدی دی تا اسفند ماه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۴ خورشیدی تازی

برنامه عمرانی پنجم/سال ۱۳۵۴ خورشیدی فروردین تا خرداد ماه


مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با نمایندگان رسانه‌های همگانی در کرمان ۲۶ دی ماه ۱۳۵۴


توسعه کشاورزی
وضع کشاورزان را که دیدید و گزارش وزیر تعاون و امور روستاها را هم که شنیدید. لابد وزیر تعاون وضع فعلی را با گذشته مقایسه کرده‌است. همان طور که می‌دانید، کشاورزی ما یا بر اساس کشت و صنعت بزرگ، یعنی مکانیزه استوار است، یا به صورت شرکت‌های سهامی زراعی است، که نمونه‌اش را اینجا می‌بینید، یا آنکه تعاونی است و درباره آنها توضیح دادیم که تفاوت هر کدام در چیست.
کشاورزی ایران البته هنوز عقب مانده است و ما به طور کلی عقب‌ماندگی کشاورزیمان را باید جبران کنیم، زیرا از روز اول عقب مانده بود و هنوز هم هست، ولی باید سعی کنیم که این عقب‌ماندگی را جبران نماییم. تازه چیزهایی که اینجا می‌بینید، همه نمونه است و نمی‌توانیم بگوییم که همه دهات ایران به همین صورت است. ای کاش همه جا چنین بود و تلاش خواهدشد که تقریباً همه جا همین طور بشود.
این برنامه، سرمایه‌گذاری زیادی می‌خواهد و کاری است که در آینده در این مملکت باید انجام بدهیم و با تعلیمات و مکانیزه کردن تدریجی و با تلاشی که کشاورزان خواهندکرد، مسلماً به نتایج قابل قبولی خواهیم رسید.
مس سرچشمه
مس سرچشمه یا معادن زغالی که دیروز دیدیم، همه بر اساس استانداردهای درجه یک بین‌المللی است، که مایه امیدواری و مسرت‌خاطر است و مرحله اول آن حداقل تا یک سال دیگر و حداکثر تا آخر سال ۱۳۵۶ مورد بهره‌برداری قرار خواهدگرفت و شاید مرحله دوم و سوم حداکثر بهره‌برداری آن هم صورت بگیرد، ولی الان خوشبختانه از برنامه عقب نیستیم و همین معادن، به خوبی منطقه کرمان و به طور کلی سیمای ایران را از لحاظ صنعتی تغییر خواهدداد.
مانور مشترک نیروهای هوایی و زمینی
البته این بزرگترین مانوری است که در ایران صورت گرفته‌است. معمولاً در نقاط دیگر مانورهایی به این عظمت انجام نمی‌گیرد، با این حال از لحاظ ستادی و همچنین از جهت لجستیکی و آمادگی نفرات در به کار بردن وسایل جدید و خودروها و وسایل دیگری که در اختیارشان هست، تمرین خوبی است.
انشاءالله فردا در مراحل آخر مانور هم شرکت می‌کنیم.
این مانورها از آن نوع مانورهایی نیست که زود به زود انجام شود. آزمایش خیلی بزرگی است، که گاه به گاه صورت می‌گیرد و سعی می‌کنیم که از آن حداکثر استفاده را برای رفع نواقص و تکمیل آموزش ببریم.
تخلفات کنسرسیوم نفت
درباره تخلفات کنسرسیوم نفت همانطور که جراید نوشته‌اند، صحت دارد. تولید نفت به وسیله آنها برخلاف پیش‌بینی‌های اولیه کمتر شده، مخصوصاً در چند ماه آخر سال میزان آن خیلی کم شده‌است.
همچنین درمورد سرمایه‌گذاری که می‌بایستی برای بهره‌برداری می‌کردند، از مواد قرارداد تخلف نموده‌اند.
حالا باید تصمیم بگیریم که در آینده چه بکنیم. یک راه این است که تمام سرمایه‌گذاری را انسان خودش بکند. طبعاً در این صورت قیمتی را که برای خریداران تعیین می‌کند، غیر از قیمت‌های فعلی خواهدبود. آن هم اشکالی ندارد و می‌شود این راه را انتخاب کرد. به هر صورت این امر مانع از آن نیست که راهی را که ایران تا به حال پیموده، یعنی حفظ حقوق مملکت درمورد ثروت‌های ملی، طی نکند. آنها هیچ وقت نخواهند توانست با این وسایل ما را مجبور کنند که ثروت خودمان را از قیمت حقیقی خودش ارزانتر بفروشیم. آینده نزدیک نشان خواهدداد که وضع به چه صورتی است و به همان نسبت تکلیف ملی ما در مقابل آن وضع چه خواهدبود.