مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با نماینده شبکه تلویزیونی اِن بی سی آمریکا ۴ بهمن ۱۳۵۴

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۱۶ مهٔ ۲۰۲۳، ساعت ۱۵:۵۳ توسط Bijan (گفتگو | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی پنجم/سال ۱۳۵۴ خورشیدی دی تا اسفند ماه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۴ خورشیدی تازی

برنامه عمرانی پنجم/سال ۱۳۵۴ خورشیدی فروردین تا خرداد ماه


مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با نماینده شبکه تلویزیونی اِن بی سی آمریکا ۴ بهمن ۱۳۵۴


کار و تلاش دایمی
برای ساختن کشوری که در یک دوره سیصد یا چهارصد ساله در انحطاط کامل به سر می‌برد، ما ناچار بودیم سه تا چهار برابر شدیدتر و بیشتر از مردم دیگر کار کنیم.
مهمترین منبع کنونی درآمد ما، نفت است. این درست است هنگامی که ما به دفاع از منافع خود پرداختیم، بهای کالاها نیز چند درصد افزایش یافت، اما این امر نمی‌تواند ادامه یابد. اگر شما بهای کالاهای خود را افزایش دهید، ما نیز افزایش خواهیم داد، اگر ما افزایش دهیم، شما نیز افزایش می‌دهید، باید راه‌حلی برای این مسئله پیدا کنیم. باید ببینیم بهای واقعی نفت چقدر است.
بهای نفت اگر پالایش شده و تبدیل به فرآورده‌های مختلف شود، چقدر است؟ احتمالاً اگر ما در کمال خودنسردی و به آرامی با یکدیگر مذاکره کنیم، می‌توانیم به رقمی در این مورد دست یابیم، اما اگر شما فقط بگویید: نه، بهای نفت باید پایین بیاید، زیرا ما چنین تصمیم گرفته‌ایم، آن وقت این امر امکان‌پذیر نخواهدبود.
خرید اسلحه
اگر امریکا ارسال اسلحه به ایران را محدود کند، ایران از جای دیگر اسلحه تهیه خواهدکرد، زیرا ما برای خشنودکردن این کشور یا آن کشور اسلحه نمی‌خریم. هدف ما از خریدن اسلحه تأمین نیازهای خود و دفاع از کشورمان است.