مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با نماینده روزنامه نیویورک تایمز در جزیره کیش ۲۲ فروردین ماه ۱۳۵۳

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۳ خورشیدی تازی

تصمیم‌های مجلس


مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با نماینده روزنامه نیویورک تایمز در جزیره کیش ۲۲ فروردین ماه ۱۳۵۳


کمک به کشورهای در حال توسعه

کشورهای در حال توسعه برای پرداخت تعهدات خود از ما چشم داشت کمک دارند و ما نیز مطمئناً به بعضی از آن‌ها کمک خواهیم کرد.

در این مورد خوب است هند را در نظر بگیرید. هند واقعاً بر مشکلات نفتی خود فائق خواهد آمد و ما موافقت کرده‌ایم که مقداری بیش از آنچه که هند در گذشته نفت از ایران می‌خرید در اختیار آن کشور بگذاریم و هند در مقابل تنها یک سوم قیمت آن را بطور نقد پرداخت خواهد کرد. بقیه آن به صورت اعتبار با بهره دو و نیم درصد پرداخت خواهد شد و به اعتقاد من این یک نرخ مناسب است که نفت با بهای ویژه در اختیار هند گذاشته شده است.

شبیه این معامله به سایر کشورها مانند تونس، مغرب، سودان و کشور کوچک لسوتو در آفریقا پیشنهاد خواهد شد.

اعتقاد به خداوند

من عمیقاً به خداوند و مذهب اعتقاد دارم. من بوسیله همان مشیتی راهنمایی می‌شوم که مرا هدایت کرد و از چندین سوء قصد که علیه جانم صورت گرفت نجات بخشید. سرنوشت من نمی‌تواند از سرنوشت مملکتم جدا باشد.

شاه و ولیعهد

در ایران از جمله چیزهایی که اهمیت دارد کلمات معجزه آسا است و شاه یک کلمه معجزه آسا بشمار می‌رود.

مردم همیشه با من هستند و شما همیشه می‌توانید این موضوع را در چشمانشان مشاهده کنید.

در مورد اینکه آیا روزی ولیعهد خواهد توانست بخوبی کشور را اداره کند، این بسته به مشیت الهی و توفیق ولیعهد است که در این صورت قادر خواهد بود کشور را مانند من اداره نماید. اگر ولیعهد موقع و مقام شامخی را احراز کند، او از طرف ملت به عنوان یک پدر پذیرفته خواهد شد، پدری که فرمانش مطاع خواهد بود. حتی اگر ولیعهد یک شخص معمولی باشد پی خواهد برد که پدرش حکومتی را پایه ریزی کرده است که به وی اجازه می‌دهد به شیوه‌ای کمتر شاهانه حکومت کند.

عدالت اجتماعی واقعی

این نخستین دوره‌ای است که در ایران عدالت اجتماعی واقعی وجود دارد. در گذشته هرگز شاهد چنین نتیجه گیری و بهره برداری کامل از تمام سنّت‌ها نبوده‌ایم. رئیس کشور اکنون قبل از هر چیز به طبقه پائین فکر می‌کند و مردم نیز آنچه را که من می‌گویم و از آن‌ها می‌خواهم می‌پذیرند و انجام می‌دهند. باید دانست که بی بند و باری در جامعه غرب خطری است که آن را به سوی تباهی و زوال می‌برد و مایه هلاکت غرب می‌شود. خوشبختانه بی بند و باری در جامعه‌ای ران راه ندارد و در این جا کاملاً مطرود است.

هیچیک از کشورهای جهان بالقوه برای ایران سرمشق نیست، لیکن این جنبه نظام سرمایه داری که تعداد زیادی از مردم را در شرکت‌ها سهیم می‌سازد برای ما جالب است و این همان چیزی است که ما آن را به مورد اجرا گذاشته و سعی داریم با فروش چهل و نه درصد سهام کارخانه‌ها و شرکت‌های خصوصی به کارگران این برنامه را بطور کامل در ایران پیاده کنیم.

زندانیان سیاسی

تمام افرادی که به دلایل سیاسی در ایران بازداشت شده‌اند فقط مارکسیست‌ها هستند. کمونیسم عامل قدرت‌های خارجی است و به این جهت ما به کمونیسم اجازه نمی‌دهیم که به کشور ما رخنه کند. من موافقم که از ما انتقاد بشود اما نه بوسیله کمونیست‌ها.

اولویت‌ها در ایران

اولویت‌ها در ایران عبارت است از تحصیل و بهداشت رایگان، آموزش و مهارت کارگران، سرمایه‌گذاری در انرژی هسته‌ای، و همچنین خانه سازی که جزو برنامه‌های اساسی کشور است اما سیمان کافی برای این کار در بازار وجود ندارد.

سرمایه‌گذاری در کشورهای دیگر

ما برنامه‌هایی برای سرمایه‌گذاری در کشورهای خارج داریم و این کار را خواهیم کرد. ما سهامی از شرکت‌های آمریکایی که اکنون نامشان را نمی‌برم خریداری خواهیم کرد، اما این شرکت‌ها شرکت‌های نفتی نخواهند بود. شرکت‌های نفتی باید بوسیله دولت‌ها از صحنه بازرگانی بین‌المللی کنار گذارده شوند. اگر آن‌ها به وسیله دولت‌ها از صحنه بازرگانی بین‌المللی اخراج نشوند باید سود آن‌ها به پنجاه سنت برای هر بشکه محدود گردد. نفت، گندم، اورانیوم و بعضی کالاهای دیگر باید بوسیله دولت‌ها فروخته شود.

اوضاع خاورمیانه

درباره سیاست تحریم صدور نفت اعراب باید گفت که اگر جنگ اعراب و اسرائیل از نو آغاز شود و یا مذاکرات با شکست مواجه شود این تحریم احتمالاً از سر گرفته خواهد شد.

در روابط ایران و عراق هیچگونه تغییری حاصل نشده و عراق همچنان به عنوان بزرگترین خطر برای ایران باقی مانده است و این یکی از دلایلی است که ایران را وادار به تقویت نیروهای مسلح خود می‌کند.

ما با سیاست تفاهم و عدم درگیری کشورها کاملاً موافق هستیم، اما نباید در این مورد در یک بهشت خیالی به سر بریم.

در حال حاضر علائم حاکی از نفاق بین اعراب وجود دارد که در زمان صلح این یک امر طبیعی است، اما اگر جنگی از نو آغاز شود وحدت بین آن‌ها دوباره بوجود خواهد آمد. امنیت اقیانوس هند

بهترین راه برای جلوگیری از نفوذ خارجی در اقیانوس هند که دولت هند را نگران ساخته اتحاد کشورهای ساحلی این اقیانوس است. آن‌ها اغلب از نفوذ آمریکا صحبت می‌کنند، ولی به نفوذ روزافزون قدرت دریایی شوروی اشاره نمی‌کنند.

ایران در بیست و پنج سال آینده

در خلال بیست و پنج سال آینده ایران با انگلستان و آلمان فدرال در زمینه تولید ملی به نسبت جمعیت برابری خواهد کرد. بسیاری از کشورها به تدریج یادگرفته‌اند که ما را به صورت دیگری بشناسند و ما را به عنوان یک همکار جدی تلقی کنند. اروپا این کار را آغاز کرده است و آمریکا نیز بزودی چنین خواهد کرد.