مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با نماینده روزنامه مینی‌شی چاپ ژاپن ۱ اردیبهشت ماه ۱۳۵۰

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۲۱ فوریهٔ ۲۰۱۸، ساعت ۱۷:۴۳ توسط Bellavista1 (گفتگو | مشارکت‌ها) (اصلاح فاصلهٔ مجازی، اصلاح ارقام)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۰ خورشیدی تازی

تصمیم‌های مجلس


مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با نماینده روزنامه مینی‌شی چاپ ژاپن ۱ اردیبهشت ماه ۱۳۵۰


شناسایی چین کمونیست مدت‌ها است که مورد مطالعه ما قرار گرفته‌است، چون نمی‌توان یک کشور هشتصدوشصت‌میلیونی را نادیده گرفت. چگونه می‌توان به کشوری با این جمعیت و با داشتن سلاح‌های اتمی و هیدروژنی که به زودی قادر به حمل این سلاح‌ها به مسافت‌های دور نیز خواهد شد، بی اعتنا بود؟ اگر قرار باشد که در جهان صلح و همزیستی و همکاری ادامه پیدا کند چنین قدرتی است که بدون آن سازمان ملل متحد معنی حقیقی خود را نخواهد داشت.

این مسائل همیشه مورد توجه ما بود و اتفاقاً دعوتی از طرف دولت چین از خواهر من کردند و این دعوت مصادف بود با دعوتی که از بازیکنان پینگ‌پنگ امریکایی و انگلیسی به عمل آمده بود. خواهر من این دعوت را پذیرفتند و ضمن پذیرایی گرمی که به عمل آمد، مذاکرات دوستانه‌ای نیز بین ایشان و مقامات چینی انجام شد. گزارش‌هایی که خواهر من در مراجعت به من خواهند داد، ممکن است جالب باشد.

اینک ما با چین ارتباط مستقیم نداریم و اگر در گزارشی که ایشان به من می‌دهند مطالب تازه‌ای وجود داشته باشد، ممکن است از آن نتیجه بیشتری بگیریم.

این یک واقعیت است که دیر یا زود اگر دنیا بخواهد بر اساس صلح زندگی کند، باید این مملکت بزرگ را به حساب آورد.

خارج نگاه داشتن چین از سازمان ملل متحد مصلحت نیست و سیاست ایران در این مورد با شما خیلی نزدیک است. با آنکه ما آریایی هستیم، خودمان را آسیایی می‌دانیم نه اروپایی. ما باید منافع خودمان را در نظر بگیریم.

ارتباط و تجارت با کشور چین ممکن است منافع زیادی داشته باشد، به خصوص که خود چینی‌ها نیز در این مورد تمایل نشان می‌دهند.

در ضیافت شامی که به افتخار خواهر من داده شد، نخست وزیر چین نسبت به ایجاد روابط دوستانه تدریجی با مملکت و ملت ایران اشاره کردند.

البته در صورت ایجاد رابطه با چین ما نمی‌خواهیم حقوق تایوان و دولت و مردم آنجا را نفی کنیم. آنها هم حق دارند راجع به سرنوشت خودشان کاملاً آزادانه اظهار عقیده بکنند، ولی فکر می‌کنم رویه کنونی تایوان، که در صورت ایجاد رابطه از طرف یک کشور با چین روابط خود را با آن کشور قطع می‌کنند، رویه سختی است، کشور چین یک واقعیت است و ادامه این رویه مآلا به مصلحت خود آنها نیز نخواهد بود.