مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با نماینده رادیو تلویزیون فرانسه ۱۱ تیر ماه ۱۳۵۴

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی پنجم/سال ۱۳۵۴ خورشیدی دی تا اسفند ماه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۴ خورشیدی تازی

برنامه عمرانی پنجم/سال ۱۳۵۴ خورشیدی فروردین تا خرداد ماه


مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با نماینده رادیو تلویزیون فرانسه ۱۱ تیر ماه ۱۳۵۴


ارتباط قیمت نفت با سایر منابع انرژی
قیمت نفت باید با قیمت سایر منابع انرژی متناسب باشد، یعنی باید دید هزینه انرژی حاصل از زغال سنگ یا نفت دریای شمال یا سواحل امریکا یا دریای چین که به وسیله چاه‌های عمیق باید استخراج شود، به چه قیمتی تمام خواهدشد؟ بنابراین طبیعی است که قیمت نفت، باید با قیمت دیگر منابع انرژی که در دنیا به دست خواهدآمد، برابری کند. به نظر من سایر منابع انرژی کاملاً ضروری است، زیرا نفت تا بیست‌وپنج یا سی سال دیگر تمام خواهدشد.
مذاکره بین کشورهای تولیدکننده و مصرف‌ کننده نفت
ما همیشه با سیاست فرانسه در زمینه مذاکره بین کشورهای تولیدکننده و مصرف‌کننده نفت موافق بوده‌ایم. علاوه بر این، خود من در سال 1973 چنین پیشنهادی را مطرح کردم، ولی این پیشنهاد دنبال نشد. در اولین کنفرانسی که در پاریس تشکیل شد، زمینه مساعدی برای این امر وجود نداشت و مذاکرات منجر به شکست شد. البته این امر از ابتدا معلوم بود، اما فکر می‌کنم این بار با کمی کوشش بتوان راه مذاکره بین کشورهای تولیدکننده و مصرف‌کننده را هموار کرد.
انعقاد قرارداد با فرانسه
مذاکره درباره انعقاد قراردادهای متعدد بین ایران و فرانسه طبق برنامه پیشرفت می‌کنند. بزرگترین قرارداد طبیعتاً قرارداد ساختمان نیروگاه اتمی است که سفارش‌هایی در این زمینه به فرانسه داده‌ایم و فکر می‌کنم مشغول تهیه آن هستید. ساختمان مترو نیز که کار عظیمی است، به زودی آغاز خواهدشد، مخصوصاً اگر شما خوب کار کنید، در شهرهای دیگر ایران هم به دلایل متعدد مترو ساخته خواهدشد، این مترو که با برق کار خواهدکرد، مشکل رفت و آمد را حل می‌کند. ما می‌خواهیم درمورد مصرف نفت نمونه‌ای برای دیگران باشیم و نشان دهیم اولین کشوری هستیم که در مصرف نفت صرفه‌جویی به عمل می‌آوریم.
تسلیحات ایران
درباره اینکه به چه علت به خرید مقادیر زیادی اسلحه مبادرت می‌ورزیم، باید بگویم به همان دلیلی که فرانسه یا آلمان غربی یا انگلستان خرج تسلیحات خود می‌کنند. آیا این کشورها در معرض تهدید هستند؟ دیگر اینکه تجارب سی ساله اخیر به من آموخته‌است که به هیچ چیز نمی‌توان اعتماد داشت. در هر لحظه ممکن است اتفاقی پیش آید که انتظار آن نمی‌رود. تنگه هرمز که مدخل خلیج فارس و دریای عمان و اقیانوس هند است، منطقه‌ای است که فکر ما را همیشه به خود مشغول داشته‌است.
دفاع از منطقه خلیج فارس
با دفاع از تنگه هرمز و منطقه خلیج فارس، می‌خواهیم این منطقه را از خطرات دور نگه داریم و در حفظ آرامش و ثبات آن بکوشیم تا بتوان به بهره‌برداری از منابع طبیعی این منطقه و فروش و صدور آن پرداخت و یک کشتیرانی کاملاً آزاد و مطمئن در خلیج فارس و تنگه هرمز و همچنین در دیگر دریاهای آزاد داشت. البته ما مسئولیت کمتری در دریاهای آزاد داریم، اما در اقیانوس هند که به آب‌های ما مربوط است، احساس مسئولیت می‌کنیم.
و اما درمورد کردهای عراق که گفته‌می‌شود ما آنها را رها کردیم، باید بپرسم چه چیز را رها کردیم؟ کردها که مانند ما آریایی نژادند متأسفانه در موقعیت یأس‌آوری بودند و توانایی ادامه جنگ را نداشتند.
رابطه دوستانه با کشورهای کمونیست
روابط ما با کشورهای کمونیست بستگی به رفتار آنها دارد. اگر آنها نسبت به ما رفتار دوستانه داشته‌باشند، هیچ علتی ندارد که ما هم عین همان رفتار را با آنها نداشته‌باشیم. بنابراین روش ما بستگی به این دارد که کشورهای کمونیست چه رویه‌ای نسبت به ما اتخاذ کنند. در اوضاع و احوال موجود، روابط ما با بسیاری از آنها عالی است.
زندانیان سیاسی
اتهامات بعضی از روزنامه‌ها به ما درباره وضع زندانیان سیاسی در ایران، نزد چه کسانی به حیثیت ما لطمه وارد می‌آورد؟ اگر منظورتان کسانی است که نوشته‌های پاره‌ای از این جراید را باور می‌کنند، در این مورد کاری نمی‌شود کرد. متأسفانه وسایل ارتباط جمعی تحت تأثیر افرادی هستند که به آنها "چپ‌های افراطی" می‌گویند. این افراد از کمونیست‌ها هم خطرناک‌ترند، برای اینکه لااقل هدف کمونیست‌ها معلوم است. کمونیست‌ها نظریه و فلسفه‌ای ندارند و وقتی برای صلح و آرامش کار می‌کنند، معلوم است که چه می‌خواهند، در حالی که این افراد هدفی ندارند، نه صلح می‌خواهند، نه جنگ، نه ثروت، نه فقر، فکر می‌کنم تنها منظور آنها خرابکاری است نه سازندگی، و این امری است نقطه مقابل کاری که ما در ایران می‌کنیم، زیرا ما سازنده هستیم.
اجتماع همه احزاب در یک حزب
ما احزاب سیاسی را منحل نکرده‌ایم، بلکه با ایجاد یک حزب واحد، کلیه تشکیلات سیاسی موجود در کشور به این حزب ملحق شدند. به این ترتیب علاوه بر این احزاب و گروه‌های سیاسی، بقیه مردم کشور هم به این حزب پیوستند و اکنون تمام تشکیلات سیاسی سابق در این حزب جمع شده‌اند. این امر موجب شد که در انتخابات اخیر، در بعضی موارد در یک حوزه انتخاباتی، سه یا چهار یا پنج نامزد انتخابات با افکار سیاسی مختلف داشتیم. در حال حاضر تمام ملت در این حزب واحد عضویت دارند. این حزب مبیّن دوستی و وطن‌پرستی ایرانیان و فلسفه انقلاب بهمن 1341 است. به همین جهت است که برای اولین بار انتخاباتی با شرکت همه مردم کشور داشتیم. من فکر می‌کنم این انتخابات یک انتخابات نمونه بود.
پادشاه مدرن
درباره اینکه آیا من یک پادشاه مدرن هستم یا پادشاه کشور هزارویک شب، فکر می‌کنم بیشتر یک پادشاه مدرن باشم، حتی اگر بتوانم بگویم من کمی هم از مدرن جلوتر هستم، زیرا به آینده فکر می‌کنم نه به حال. من همیشه به ملت خود گوشزد کرده‌ام که باید همواره چند گام جلوتر از حوادث باشند. به این ترتیب میل دارم در صورت امکان، از مدرن هم مدرن‌تر باشم و پیوسته به آینده ملت و کشور خود بیندیشم.