مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با فردریک ساندز روزنامه‌نگار سوییسی ۲۴ تیر ماه ۱۳۵۱

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۱ خورشیدی تازی

تصمیم‌های مجلس


از مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با فردریک ساندز روزنامه‌نگار سوییسی ۲۴ تیر ماه ۱۳۵۱


رشد بی سابقه

هر وقت موضوع مصاحبه با روزنامه نگاری مطرح باشد دیگر زمان برای من مطرح نیست، بخصوص موقعی که تشریح وضع و سیاست ایران و تبدیل آن از یک کشور فقیر به یک کشور مترقی و پیشرو با توسعه درخشان اقتصادی مطرح باشد، و این مسئله‌ای نیست که بتوان در مدتی کوتاه در مورد آن صحبت کرد. شما مدت‌هاست که تهران را ندیده‌اید و قطعاً مردم و شهر مرا نخواهید شناخت، زیرا این کشور با آنچه که در سابق دیده‌اید تفاوت بسیار دارد. اکنون شهر تهران که جمعیت اش در حال حاضر دو برابر شده و حدود چهار میلیون نفر سکنه دارد، از رشد بیسابقه‌ای برخوردار است.

خدمت به انسان‌ها

راز اصلی پیروزی ما، همدردی نسبت به بشر و بشریت است. ما با روحیه انسانی برای انسان‌ها کار و خدمت می‌کنیم.

اکنون منظور و هدف انقلاب سفید تأمین شده و نتیجه لازم و مطلوب که همان رشد ملی است بدست آمده است، میزان رشد فعلی ایران به ما اطمینان می‌دهد که بتوانیم ایران را در مدتی کوتاه تبدیل به یک ژاپن دیگر در غرب آسیا کنیم.

خرابکاری

همیشه در بین افراد بشر عده‌ای نافرمان و سرکش وجود داشته‌اند، منتها در دنیای متحول و متغیر ما تاکتیک شورش طلبان تغییر یافته است. اینان میل دارند به جای حرف حساب خونریزی نمایند، آن‌ها کشت و کشتار را بر سخن اصولی و منطقی ترجیح می‌دهند. این روش و منش زشت و ناپسند متأسفانه در سراسر جهان دیده می‌شود. برای نمونه آیا آنچه که امروز به نام شورش در انگلستان بوجود آمده در ده سال قبل هم وجود داشت؟ گروهی هستند که همیشه دوست دارند به جای اطاعت از قانون، جانی و قاتل بشوند و در این میان سازمان‌های خرابکار از این گروه پشتیبانی می‌نمایند.

سازمانی که در کشور ترکیه به تروریست‌ها کمک می‌کند، در برخی دیگر از کشورها نیز جوانان را گمراه می‌کند. بدون شک این اعمال کثیف است و عاملین آن‌ها افرادی حسودند. ما برایشان امکان تحصیلات بهتر و زندگی راحت تر که روزگاری دراز در آرزویش بودند فراهم کرده‌ایم، حالا خیال می‌کنند که می‌توانند کشور را اداره کنند، در حالی که با این کارها دست به انهدام مملکت شان می‌زنند، کشور خود را به بیگانه می‌فروشند، افکار خراب و گانگستری را رواج می‌دهند. کسانی که فکر می‌کنند می‌توانند با این نوع اعمال خائنانه لطمه‌ای به ما وارد سازند سخت در اشتباهند، وقتی افرادی مایل باشند خودشان را نیست و نابود سازند نباید انتظار کمکی از ما داشته باشند.