مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با سردبیر روزنامه الاهرام چاپ مصر ۲۷ آذر ماه ۱۳۵۳

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۳ خورشیدی تازی

تصمیم‌های مجلس


مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با سردبیر روزنامه الاهرام چاپ مصر ۲۷ آذر ماه ۱۳۵۳


همکاری نزدیک در منطقه اقیانوس هند

ما باید برای ایجاد یک همکاری نزدیک در منطقه اقیانوس هند تلاش کنیم تا توانایی آن را به دست آوریم که به قدرت‌های بزرگ اعلام کنیم که دیگر نقشی از جهت نظامی برایشان وجود ندارد و ما خود قادریم بطور کامل از خطوط کشتیرانی در این منطقه محافظت کنیم. این همکاری دستجمعی هدفی است که ما برای رسیدن به آن تلاش می‌کنیم. اقیانوس هند کرانه غربی استرالیا را نیز در بر می‌گیرد و آنچه ما درباره انعقاد قراردادی بین کشورهای منطقه برای حفظ این اقیانوس و آزادی کشتیرانی در آن گفته‌ایم، تا استرالیا گسترش می‌یابد. هنگامی که این موضوع تحقق یافت، ما خواهیم توانست از قدرت‌های بزرگ بخواهیم که با ناوگان خود به منطقه ما نیایند.

اتحادیه‌های نظامی

درباره اتحادیه‌های نظامی باید بگویم که بیشتر این اتحادیه‌ها فرسوده شده و اهمیت خود را از دست داده‌اند. از این گذشته عوامل بسیار دیگری نیز تغییر کرده‌اند، همچنانکه ما نیز امروز نسبت به دیروز تغییر کرده‌ایم. به هر حال ما خواهان از بین رفتن کلیه پیمان‌های نظامی هستیم، نه فقط لغو تعدادی از آن‌ها.

همدردی نسبت به اعراب

در امور سیاسی معمولاً نمی‌توان جزئیات مسائل را مطرح ساخت، اما محققاً ذکر این نکته ضرورت دارد که ما برای سرگرمی خود را مسلح نمی‌سازیم. این گفته من که جنگ بعدی خاورمیانه، جنگ ما خواهد بود، از طرف بعضی از روزنامه‌های عرب به اشتباه تعبیر شده است، زیرا موضوع شرکت ایران در چنین جنگی مطرح نیست. شما می‌دانید که در این راه موانع جغرافیایی و موانع دیگری وجود دارد، از این رو قطعاً ما نسبت به شما همدردی خواهیم کرد. متأسفانه اسرائیل با خودداری از اجرای قطعنامه‌های سازمان ملل متحد مانع پیشرفت به سوی یک راه حل مسالمت‌آمیز در خاورمیانه می‌شود، مخالفت اسرائیل با اجرای این قطعنامه‌ها مانعی در سر راه حل اختلافات شده است، حتی بعد از جنگ ۱۹۷۳ نیز آن‌ها پیوسته مانع اجرای این قطعنامه‌ها می‌شوند و این امر رفع اختلافات را با بن بست مواجه می‌سازد.