مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با روزنامه‌نگاران مراکش و نمایندگان خبرگزاری‌های خارجی در رباط ۳۱ خرداد ماه ۱۳۴۵

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۲۷ ژوئیهٔ ۲۰۱۹، ساعت ۲۰:۰۰ توسط Bellavista1 (گفتگو | مشارکت‌ها) (added Category:سفرهای محمدرضا شاه پهلوی using HotCat)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی سوم/سال ۱۳۴۵ درگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۵ خورشیدی تازی

بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

۳۱ خرداد ۱۳۴۵

از بیانات شاهنشاه در مصاحبه مطبوعاتی با روزنامه‌نگاران مراکش و نمایندگان خبرگزاری‌های خارجی، در رباط

روابط ملت من با ملت مراکش باید برای مناسبات ایران با سایر کشورهای عربی سرمشقی باشد.

کشور من از همان زمانی که به سازمان ملل متحد پیوست، همیشه به نفع کشورهای عربی رأی داده‌است. دلم می‌خواست می‌توانستم عین همین عبارت را درباره روش همه کشورهای عربی در قبال ایران نیز بگویم، ولی متأسفانه وضع هرگز این‌طور نبوده‌است. با این حال کشور من ایران، همیشه حاضر بوده و هست که به برادران مسلمان و عرب خود کمک کند.

کنفرانس اسلامی

احتیاجی نیست که کنفرانسی در سطح رهبران کشورهای اسلامی تشکیل شود، بلکه کافی است که علمای روحانی و کارشناسان فنی ملل مسلمان در این کنفرانس شرکت جویند. نکته و هدف اصلی این است که این کنفرانس به عنوان وسیله برای تأمین پیشرفت ملل مسلمان و جلوگیری از عقب‌افتادن آنها از کاروان تمدن بشری کارکند.

من معتقدم که وحدت ملل اسلامی به هر حال لازم است تا ملتهای مسلمان بهتر بتوانند به پیشرفتهای خود ادامه‌دهند.


ایران و مراکش

با اینکه خود ما برای برنامه‌های عمرانی خود اعتبارات زیادی لازم داریم، معهذا ایران هرگونه کمک مالی که بتواند به مراکش خواهدداد. کمکهای متقابل این دو کشور در حال توسعه در حقیقت همکاریهایی است که می‌تواند سرمشق سایر ممالک در حال رشد قراربگیرد، و ما نسبت به آینده روابط ایران و مراکش در امور بازرگانی و سایر زمینه‌ها بسیار خوش‌ بین هستیم.


درگاه انقلاب شاه و مردم