مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با رسانه‌های همگانی هنگام آیین سلام چهارم آبان کاخ گلستان ۴ آبان ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
خانه انصاف درگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۲۵۳۶ شاهنشاهی

برنامه عمرانی پنجم/سال ۲۵۳۶ شاهنشاهی
نمایندگان مجلس شورای ملی دوره قانونگذاری بیست و چهارم


مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با رسانه‌های همگانی هنگام آیین سلام چهارم آبان کاخ گلستان ۴ آبان ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی


پرسش: اعلیحضرتا، امروز روز بزرگی در زندگی ملت ایران است و سال جدیدی در زندگی است. ممکن است شاهنشاه آریامهر خاطره‌ای از روزهای چهارم آبان بیان بفرمایند.

شاهنشاه آریامهر در پاسخ فرمودند:

خاطره از گذشته که مربوط به چهارم آبان باشد البته هست، چه در زمان ولیعهدی و چه در زمان سلطنت. آن موقعی که بچه بودیم در واقع خوشحالی می‌کردیم که چهارم آبان تعطیل است و ما یک قدری می‌توانیم به اصطلاح استراحت بکنیم ولی با اضافه شدن بر سن و قبول مسئولیت‌ها خاطره چهارم آبان بیشتر تبدیل می‌شود به احساس بیشتر و حس مسئولیت بخصوص که زندگی من همیشه با یک زندگی معنوی خیلی عمیق توأم بوده است. آن چیزی که من اعتقاد داشتم با مبدا ارتباطی خیلی نزدیکی داشت ک البته در کتاب‌ها و صحبت‌هایم توضیح داده‌ام. فکر می‌کنم هر چهار آبانی یک یادآوری مجددی باشد به مسئولیت‌هایی که به عهده دارم. آن چیزی که از لحاظ ملی و تاریخی بر عهده دارم و مسئولیت‌هایی که از لحاظ انسان و شخص خودم بر عهده دارم این است که هیچوقت این مراسم بدون یک چنین یادآوری برگزار نمی‌شود.

پرسش: اعلیحضرتا، نهم آبان زادروز والاحضرت همایون ولایتعهد است و امسال هیجدهمین سال زندگی والاحضرت ولایتعهد آغاز می‌شود. آیا با هیجده ساله شدن والاحضرت ولایتعهد برنامه خاصی برای معظم‌له پیش‌بینی فرموده‌اند؟

شاهنشاه آریامهر در پاسخ فرمودند:

بلی امسال به خواست خداوند آخرین سال تحصیلی دبیرستانی ولیعهد است و بعد از آن تربیت نظامی ولیعهد شروع خواهد شد. برای رئیس مملکتی تربیت نظامی از واجبات است. ولیعهد امسال اضافه بر درس‌های معمولی‌اش در رشته‌ای که وارد خواهد شد زیاد کار می‌کند البته برای او سال پرکاری خواهد بود چون آخرین سال تحصیلی سال مشکلی است. هم درس اضافی می‌خواند و هم ورزشکار است و هم با ذوق و با اراده. انشاءالله به خواست خداوند سلامت کافی هم خواهد داشت که بتواند از عهده تمام این برنامه‌ها بر آید.