مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با رسانه‌های مصر در اسوان ۲۰ دی ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو


مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با رسانه‌های مصر در اسوان ۲۰ دی ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی

شاهنشاه آریامهر سه شنبه ۲۰ دی ماه پیش از آنکه «اسوان» را پس از گفتگو با پرزیدنت سادات به قصد «ریاض» ترک کنند در مصاحبه‌ای از ابتکار صلح سادات پشتیبانی کردند و فرمودند ما می‌خواهیم تنها با صدای حق سخن بگوییم و خوشوقتیم که صدای مصر صدای حق است.[۱]

شاهنشاه در آغاز با ابراز خوشوقتی از گفتگو با رئیس جمهوری مصر فرمودند: می‌خواستم گرم‌ترین و صمیمانه‌ترین احساسات دوستانه و پشتیبانی خود و ملتم را به خاطر تلاش‌های حضرت رئیس جمهوری عربی مصر برای استقرار صلح در این منطقه پس از سال‌ها بحران ابراز دارم. در گفتگوهایم با حضرت انورالسادات، ایشان مرا در جریان اوضاع کنونی و گام‌هایی که در آینده برخواهد داشت قرار دادند. افکار واقع‌بینانه حضرت انورالسادات در راه تحقق صلح بخصوص حمایت فوق‌العاده ملت مصر از رهبرشان سبب خشنودی و شگفتی من شد. خوشوقتم از اینکه در گفتگوهایم با پرزیدنت سادات به ایشان یادآوری کردم که تا چه اندازه ابتکارهای صلح ایشان توجه جهانیان را جلب کرده است. انشاءالله طرح‌های صلح که پیشنهادی خوب و قابل قبول است با پیروزی روبرو خواهد شد زیرا منطقه ما نیاز به ثبات و آرامش دارد تا پس از آن مسائل و مشکلات دیگر مورد بررسی قرار گیرد.

در اینجا خبرنگاری از شاهنشاه پرسید: آیا در سفرتان به عربستان سعودی نتایج گفتگوهایتان را با پرزیدنت سادات به صورت پیامی به ریاض می‌برید؟ شاهنشاه فرمودند: بلی، حتماً.

شاهنشاه در پاسخ خبرنگار دیگری فرمودند: در سفر به عربستان سعودی نیز افزون بر ابراز مراتب دوستی و صمیمیت ایران نظرات خودمان را به طور آشکار مانند گفتگوهایم با پرزیدنت سادات مطرح خواهم کرد.

خبرنگار دیگری پرسید: آیا احتمال برقراری صلح در منطقه وجود دارد؟ شاهنشاه فرمودند: فکر می‌کنم که اکنون موقعیت در اختیار طرف مقابل است که چه رفتاری داشته باشد، زیرا که مصر شجاعت و اصالت خود را ثابت کرده است.

خبرنگاری در مورد آینده بیت‌المقدس پرسش کرد. شاهنشاه فرمودند: این مشکل از چند مرحله گذشته است. مانند مراحل سال‌های ۱۹۴۷-۱۹۴۸ و مرحله فعلی... تردیدی نیست که به عنوان یک مسلمان باید بگویم که اماکن مقدسه مسلمان باید توسط خود مسلمانان اداره شود.

خبرنگار دیگری پرسید: آیا ایران در استقرار صلح پایدار خاورمیانه نقش بخصوصی ایفا خواهد کرد؟ شاهنشاه فرمودند: نقش ما این است که با کلیه کسانی که حاضر به شنیدن حرف‌های ما هستند گفتگو کنیم. ما می‌خواهیم تنها با صدای حق سخن بگوییم و خوشوقتم از اینکه صدای مصر صدای حق است.