مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با رادیو بی بی سی انگلستان ۲۲ آذر ماه ۲۵۳۵ شاهنشاهی

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
حزب رستاخیز ملی ایران درگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی بر پایه تاریخ

برنامه عمرانی پنجم/سال ۲۵۳۵ شاهنشاهی


از مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با رادیو بی بی سی انگلستان ۲۲ آذر ماه ۲۵۳۵ شاهنشاهی


افزایش بهای نفت
بهای نفت باید به میزانی برسد که توسعه دیگر منابع انرژی با صرفه باشد، زیرا اگر این کار هر چه زودتر صورت گیرد، آن وقت از نفت می‌توان در زمینه پتروشیمی استفاده کرد و به جای آنکه این نفت ظرف ۲۵ سال تمام شود، می‌توان ۲۵۰ سال دیگر از آن استفاده کرد و این می‌تواند برای ملت ما – نمی‌خواهم از کلمه ابدی استفاده کنم – یک آینده طولانی مطمئن شده را تضمین کند. افزایش بهای نفت را همیشه مورد توجه قرار می‌دهیم، اما رفتار متقابل دیده نمی‌شود، زیرا آنها تورم وحشتناکی را بر ما تحمیل می‌کنند. آنها می‌گویند شاخص تورم در امریکا ۶ درصد و در آلمان غربی ۸/۳ درصد است. اما این تورم محلی آنها است و در مورد آنچه ما می‌خریم، این رقم بسیار ناچیز است. از سال ۱۹۷۳ به این طرف، ما حتی کالاها را ۵۰۰ درصد گران‌تر خریده‌ایم.
در اوپک ۱۳ کشور عضویت دارند. بسیاری از کشورهای اوپک ممکن است هم اکنون سی‌میلیارد دلار در بانک‌ها سپرده داشته‌باشند و نمی‌دانند با پول خود چه کار کنند. بنابراین ترکیبی از شرایط بسیار متفاوت پیش می‌آید. بعضی‌ها می‌توانند تا شاهی آخر پول خود را خرج کنند و حتی قرض بگیرند، و این کاری است که اکنون خودمان انجام می‌دهیم، و کسانی نیز هستند که حتی می‌توانند با یک‌سوم درآمد خود بسازند.
افزایش بهای نفت به خود کشورها بستگی دارد. امریکا، آلمان غربی و سرانجام ژاپن می‌توانند از پس این مسأله برآیند. اما مثلاً برای ایتالیا، فرانسه و سرانجام انگلستان، اوضاع مشکل‌تر خواهدبود، هر چند که شما خودتان ظرف دو تا سه سال آینده یک تولیدکننده مهم نفت خواهیدبود. امریکا برای پایین نگاه داشتن بهای نفت فشار بسیار زیادی وارد کرده و از ما انتظار دارد بهای نفت را افزایش ندهیم، ولی در عین حال خودشان مثلاً بهای پولاد را بالا می‌برند. هر افزایش بهایی کمتر از چهل درصد، در واقع شکست است، زیرا قدرت خرید ما چهل درصد کاهش یافته‌است. بنابراین من به شکست فکر نمی‌کنم. این نوعی همزیستی میان ما و شما است، شما که کالا برای تحویل دادن دارید و ما که پول داریم. شما در چند زمینه از امتیازاتی برخوردارید و ما نیز در زمینه‌های دیگر امتیازاتی داریم. اما ایران در موقع بسیار مساعدی نیست، زیرا ما می‌خواهیم کشورمان را توسعه دهیم. ما به پول نیاز داریم. اگر به پول نیاز نداشتیم، می‌توانستیم بگوییم تنها آن مقدار نفت می‌فروشیم که برای گرداندن چرخ‌های کشور لازم است. اگر ما به چیزهایی که در گذشته گفته شده عقیده داشته‌باشیم، این به نفع عربستان نیست که بازار را با جریان عظیم نفت که به زیان نسل آینده این کشور خواهدبود، اشغال کند. اما اگر ناگهان عربستان بخواهد میزان تولید نفت خود را از ۴/۸ تا ۹میلیون بشکه در روز به ۱۳ تا ۱۴میلیون بشکه افزایش دهد، می‌تواند این کار را بکند، منتها نمی‌دانم آیا افکار عمومی عربستان و یا افکار عمومی جهان عرب و یا جهان سوم می‌تواند این را بپذیرد یا خیر؟ آیا به کشورهایی که باران فراوان دارند، ما گفته‌ایم باران خود را به ما بدهید؟ در کشور خشک ما که وضع آن اندکی بهتر از دیگر کشورهایی است که صحرایی و بیابانی هستند، باران تا پایان جهان خواهدبارید، اما نفت ظرف ۲۵ سال آینده تمام خواهدشد.
در مورد وعده باید بگویم ما در موقعیتی هستیم که مجبور نیستیم وعده و وعید بدهیم. ما نیرومندتر از آن هستیم که وعده‌های پوچ بدهیم و سپس آن را اجرا نکنیم. نه این الزاماً زمان است که باید خودمان را به جلو برسانیم. ما در موقع سوق‌الجیشی آنچنان حساس و حیاتی و مهمی در غرب آسیا هستیم، که اگر در یک مدت معین به سطح معینی نرسیم، ممکن است ثبات تمامی منطقه در معرض تهدید قرار گیرد. ما در برابر تاریخ و آینده خود در این باره متعهد هستیم و تصور می‌کنم چیزی که جهان غیر کمونیست خوانده می‌شود، از این امر متأسف نخواهدشد.
اشتباهات
اشتباهات پادشاه با توجه به سازمانی که من تأسیس کرده‌ام، در کشور من به حداقل می‌رسد. بر اثر وجود حزب که تمامی کشور را در بر می‌گیرد، عدم تمرکز، و مبارزه با بی‌سوادی که همه بتوانند باسواد شوند، وجود تعاونی‌ها و شوراها و بسیار بسیار چیزهای دیگر، اشتباهات بسیار محدود خواهدبود. اشتباهات بزرگ در زمینه سیاست خارجی و امور دفاعی می‌تواند باشد و می‌دانید که در این دو زمینه اشتباهات زیادی صورت نمی‌گیرد. حتی در کشور شما نیز وقتی یک حزب می‌آید و می‌رود، تصور نمی‌کنم تغییرات بزرگی در سیاست خارجی روی دهد.
روزنامه‌های ایران پر از انتقادهای سالم و مفید هستند. می‌توانید این را هر روز در روزنامه‌های ما مشاهده کنید. اگر منظور کسانی است که می‌گویند ایران یک کشور آزاد نیست، زیرا مردم نمی‌توانند به پادشاه توهین کنند، بسیار خوب، من می‌گویم که این مبین آزادی نیست، زیرا به دو چیز در این کشور اجازه داده نمی‌شود: یکی کمونیسم است که غیر قانونی است، و دیگری اهانت به شخص شاه است، مقامی که از دیرباز مورد احترام مردم ما بوده‌است. اما در همه زمینه‌های دیگر مردم مطلقاً آزادند در چهارچوب قانون اساسی عقاید خود را ابراز کنند.
در داخل حزب، تمامی عقاید و آرا منعکس شده‌است. به جای چند حزب، مردم اکنون در یک حزب واحد هستند، زیرا فلسفه حزب و هدف‌های اصلی آن واقعاً از جانب همه ملت پذیرفته شده‌است.
زندانیان سیاسی
تعداد زندانیان سیاسی در ایران بیشتر از سه‌هزارو سیصد تن نیست، که اتفاقاً همگی آنها مارکسیست هستند و مارکسیسم در این کشور غیر قانونی است.
در مورد کشف دروغ، روش‌ها هر روز بهتر می‌شود و ما نیز سیستم خود را روزبه‌روز بهتر می‌کنیم. با توجه به روش‌های تازه کشف دروغ، اکنون به دست آوردن حقایق آسانتر شده‌است و ما مجبور نیستیم درباره آنچه که ادعا می‌شود، مدرک داشته‌باشیم.
فراموش نکنید که شما را نیز بارها متهم به شکنجه دادن کرده‌اند. فعالیت ساواک در انگلستان در چهارچوب قوانین کشور شما صورت می‌گیرد. ما از وجود مأموران اطلاعاتی شما در این کشور آگاه هستیم. آنها اینجا چه کار می‌کنند؟ کاری دارند که انجام دهند؟ مأموریت ساواک احتمالاً مراقبت محافل و سازمان‌هایی است که علیه منافع کشور من کار می‌کنند. ساواک با سازمان شما اطلاعات مبادله می‌کند، اما به آن معنی که گفتید، همکاری ندارد.
سلاح
امروزه ما مشاهده می‌کنیم که روزنامه‌ها گزارش‌های هیجان‌انگیزی منتشر می‌کنند. تکمیل آن ارتش و نیروی مسلحی که ما می‌خواهیم، تا پنج سال دیگر وقت لازم دارد. اگر به طوری که گفتید ما در آینده چهارمین قدرت نظامی جهان باشیم، این ارتش به هر حال ارتشی غیر اتمی است و نمی‌توان یک قدرت غیر اتمی را با قدرت اتمی مقایسه کرد. من هرگز نمی‌توانم نیروهای خودم را با نیروهای امریکا، شوروی، چین، انگلستان و فرانسه مقایسه کنم، زیرا شما سلاح اتمی دارید. من تنها به نیروهای غیر اتمی جهان فکر می‌کنم. احتمالاً ما بهترین نیروی غیر اتمی جهان خواهیم‌شد. من درباره قدرت اتمی‌شدن فکر نمی‌کنم، زیرا هرگز نمی‌توانیم یک قدرت اتمی درجه اول باشیم، تنها قدرت اتمی اطراف ما که ممکن است سرانجام روزی با آن درگیر شویم، شوروی است و چند بمب کوچک احمقانه در مقابل سلاح‌های پنجاه مگا تنی چه کار می‌تواند بکند؟ منظورم آن است که این یک سیاست درست نخواهدبود.
ایران قسمتی از جهان غیر کمونیست است و من بیشتر نگران ضعف غرب هستم تا موقع خودمان، زیرا امروز ما مشاهده می‌کنیم که شما در زمینه تسلیحات کاملاً ضعیف می‌شوید. من در این باره چند بار در اندیشه فرورفته‌ام. بسیاری از مردم چیزی را می‌گویند که شما گفته‌اید، اما نمی‌توانم این اندیشه را بپذیرم که کشوری با این گذشته و این تاریخ که هر تبعه انگلیسی یک وطن‌پرست بود و از پرچم کشور خود حتی هزاران مایل دورتر از خاک انگلستان دفاع می‌کرد و حتی خود را برای این کار فدا می‌کرد، اکنون به این آسانی تسلیم شود. به ویژه آنکه شما با داشتن منابع نفت و گاز، آینده درخشانی دارید. اگر تصمیم بگیرید اندکی بیشتر کار کنید و تصمیم بگیرید انضباط بیشتری داشته‌باشید و صنایع خود را امروزی کنید، می‌توانید نیرومندترین کشور در اروپا شوید.