مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با خبرگزار سیاسی تلویزیون تجارتی انگلستان در سن موریتس ۹ بهمن ماه ۱۳۵۲

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۲ خورشیدی تازی

تصمیم‌های مجلس


مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با خبرگزار سیاسی تلویزیون تجارتی انگلستان در سن موریتس ۹ بهمن ماه ۱۳۵۲


ایران آینده

کشور ما ظرف ده سال آینده آنچنان خواهد شد که اکنون شما هستید. این را فقط من نمی‌گویم، بلکه بنا به اظهار افراد مطلع ظرف 25 سال آینده ایران در جرگه پنج کشور پررونق و مرفه جهان قرار خواهد گرفت. البته هنگامی که کشوری چنین وضعی پیدا می‌کند، روش آن هم به همان منوال دگرگون می‌شود، یعنی اقدامات آن بر اساس جهانی بدون هیچگونه عقده و با شناخت تمامی ساختمان سیاست جهانی خواهد بود.

رهایی از بحران

تصمیمات ما و اقداماتی که به دنبال تصمیمات به عمل می‌آید به میزان قابل ملاحظه‌ای وضع موازنه پرداخت‌های انگلستان را بهبود خواهد بخشید، من می‌دانم که ما بالمآل معاملات دیگری از این نوع با دیگر کشورهای مصرف کننده نفت انجام خواهیم داد، ولی فراموش نکنید که تا سه سال دیگر شما خودتان یک تولید کننده بزرگ نفت خواهید بود و می‌توانید عضو باشگاه ما بشوید، بنابراین تصویر کلی آنطورها هم که به نظر شما می‌رسد نخواهد بود. شاید تا یکی دو سال شما دچار دشواری‌هایی بشوید، ولی من یقین دارم که شما بر دشواری‌ها غلبه خواهید کرد. من یقین دارم که شما از وضع دشوار کنونی رهایی خواهید یافت. شما انگلیسی‌ها این کیفیت را دارید که هنگامی که اوضاع واقعاً خطرناک می‌شود همه افراد کشور را دور پرچم خود گرد می‌آورید. من یقین دارم شما این کار را خواهید کرد.

ما مخالف اقتصاد جهانی نیستیم

چرا باید کشورهای تولید کننده نفت با شما مخالف باشند؟ در درجه اول باید گفت تنها اقتصاد انگلیس مطرح نیست. اگر می‌خواهید مطلبی بگویید باید درباره اقتصاد جهانی باشد. منظور ما مخالفت با اقتصاد جهانی نیست. ما فقط از منابع ناچیز خود دفاع می‌کنیم. حقیقت این است که ما مدتی مدید استثمار شده‌ایم. من این را می‌توانم با صراحت بگویم، وانگهی شما چرا نمی‌گویید هنگامی که قیمت گندم سه برابر شد، آیا تولید کنندگان گندم علیه ما که ناچار بودیم آن را بخریم قیام کردند؟ همچنین سویا و محصولات پولاد یا فرآورده‌های پتروشیمی که در بعضی موارد قیمت آن‌ها تا سی برابر بالا رفت آیا می‌توان گفت شما که قیمت این اجناس را بالا بردید علیه ما قیام کردید؟ قیمت آنچه ما از شما خریداری می‌کنیم اسلحه قیمتی نیست که شما دو ماه پیش برای آن‌ها مطالبه می‌کردید، قیمت‌های همه آن‌ها افزایش یافته است، آیا این نشانه ضدیت شما با ما است؟

نظام اجتماعی بی بند و بار

من مخالفتی با شما ندارم، ولی اگر شما به این نظام اجتماعی بی بند و بار و بی انضباط ادامه دهید کشورتان منفجر خواهد شد، شما ورشکست خواهید شد، شما به اندازه کافی کار نمی‌کنید، شما می‌خواهید برای کار ناچیزی که انجام می‌دهید پول بیش از اندازه بگیرید و این وضع نمی‌تواند ادامه داشته باشد، ممکن است این وضع چند ماه و شاید یکی دو سال ادامه یابد، ولی نمی‌تواند برای همیشه دوام داشته باشد.

دفاع از منافع ایران

اگر من به شما کمک نمی‌کردم تا جدی بودن اوضاع را درک کنید، دوست خوبی برای شما نبودم، به هر حال من می‌کوشم که از منافع ایران دفاع کنم. در عین حال تصور می‌کنم که این امر به این آرمان کمک خواهد کرد که به شما ضربه‌ای وارد کند تا چشمان خود را خود را باز کنید و مسائل را خوب بشناسید. شما برای مقابله با آینده خود باید روش زندگی خود را تغییر دهید. با انضباط باشید و بیشتر کار کنید.

درباره مبارزه با بیسوادی ما نمی‌توانستیم مبلغ بیشتری صرف باسواد کردن یا دیگر هدف‌های اجتماعی بکنیم، زیرا در درجه اول ما تعداد کافی آموزگار نداریم، بیمارستان‌های ما نیز فاقد پزشک و پرستار به اندازه کافی هستند، اما می‌توانم بگویم که در سال جاری ما یک رشد ملی به میزان 40% بر اساس قیمت‌های ثابت خواهیم داشت. این رقم بیش از دو برابر و یا تقریباً سه برابر حد نصاب جهانی است که ژاپن صاحب آن بود.

دموکراسی از نوع انگلیس

چه کسی می‌گوید مردم ایران تقاضا دارند آن نوع دموکراسی که شما در انگلستان دارید داشته باشند؟ الزاماً چنین نیست، زیرا سُنّت ما ایرانیان درست در جهت مخالف آن است. مردم و شاه ایران آنقدر به یکدیگر نزدیک هستند که خود را مانند اعضای یک خانواده احساس می‌کنند. من تصور می‌کنم مردم ایران همان احترامی را برای شاه خود قائل هستند که کودکان خانواده‌های ایرانی برای پدر خودشان قائلند.