مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با خبرگزاری شوروی تاس ۶ آبان ماه ۱۳۴۶

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
درگاه علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی تاجگذاری اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

مصاحبه‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

درگاه اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر


مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با خبرگزاری شوروی تاس ۶ آبان ماه ۱۳۴۶

(به‌مناسبت پنجاهمین سال انقلاب اکتبر)

به‌مناسبت پنجاهمین سال بنیانگذاری اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی بهترین تبریکات و آرزوهای خود را به ملت و دولت شوروی ابرازمی‌دارم.
انقلاب کبیر اکتبر، روسیه را از نظر اقتصادی و صنعتی و فرهنگی و شئون دیگر مبدل به کشور بزرگی نمود. متأسفانه جنگ دوم جهانی وقفه‌ای در کار بسط صلح‌آمیز اتحاد شوروی پدیدآورد، ولی همین جنگ در عین حال آزمایش بزرگی از میهن‌پرستی تمام مردم شوروی در امر دفاع از میهن خود بود.
بدیهی است افکار و فلسفه لنین پایه و اساس ثبات و استحکام ملت شوروی و تمام موفقیتهای این کشور بود. نقش لنین بسیار بزرگ است، و تنها خود شما نیستید که نسبت به وی احساس احترام می‌کنید. ما و ملت ما نیز به لنین احترام می‌گذاریم، زیرا او بود که از بین بردن بهره‌برداری از قراردادهای نا برابر دولت تزاری را با ایران رسماً اعلام داشت. به‌طوری که می‌دانید ما از اولین کشورهایی بودیم که رژیم جدید شوروی را به رسمیت شناختیم. روابط دو کشور ما تا قبل از جنگ دوم جهانی روابط خوبی بر اساس احترام متقابل بود، لیکن در موقع جنگ و در جریان چند ساله بعد از آن تیرگی‌هایی به وجود آمد که به عقیده من نتیجه جنگ بوده‌است.
از سال ۱۹۶۱ روابط دو کشور ما وارد مرحله جدیدی شد. کلیه شرایط برای دوستی و حسن تفاهم و احترام متقابل و همزیستی مسالمت‌آمیز به‌وجودآمد، ضمناً اصل همزیستی مسالمت‌آمیز به وسیله همکاری مسالمت‌آمیز تکمیل شد. اتحاد شوروی نسبت به ایران هیچگونه دعاوی ارضی ندارد. ایران نیز به نوبه خود نسبت به اتحادیه شوروی اقامه دعاوی ارضی نمی‌کند. لازم به تذکراست که این موضوع پایه و اساس خوبی برای تحکیم بعدی روابط و بسط همکاری می‌باشد. در ایران نسبت به این واقعیت روش مثبت دارند که ما را روابط اقتصادی و فنی وسیعی به هم ارتباط داده‌اند. با کمک متخصصان شوروی در ایران اولین کارخانه ذوب‌آهن کشور ساخته‌می‌شود. ما مایلیم که این کارخانه هر چه زودتر ساخته شود. روابط تجاری ما روزبه‌روز وسیع‌تر می‌گردد. اکنون ما امکان داریم کالاهای ایرانی را که در اتحاد شوروی بازار فروش دارند، به آنجا صادربکنیم. لوله گاز سراسری ایران و بهره‌برداری مشترک از منابع آب و ساختمان کارخانجات برق جزو رشته‌های بزرگی است که دو کشور ما را پیوند داده‌است. با کمک متخصصان شوروی بنادر شمال ایران گسترش می‌یابد. در آتیه شبکه‌های راه‌آهن ایران و اتحاد شوروی به هم متصل خواهندشد. موارد زیاد دیگر وجوددارد که در زمینه آنها مساعی مشترک مبذول می‌گردد.
تمام این حقایق مظهر دوستی و همکاری و حسن تفاهم بین کشورهای ما می‌باشد و من امیدوارم که این روابط روزبه‌روز توسعه خواهندیافت، زیرا برای این کار کلیه شرایط لازم وجوددارد. همه می‌دانند که ایران از اتحاد شوروی اسلحه نیز خریداری می‌کند. این وسایل فنی چندی پیش در رژه نظامی تهران نمایش داده‌شد، و این موضوع نمودار قانع‌کننده اعتماد متقابل می‌باشد.
مایلم در این فرصت بهترین آرزوهای شخصی من و ملت ایران را به مناسبت پنجاهمین سال انقلاب اکتبر به صدر هیأت رئیسه عالی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی و رهبران دولت شوروی و به ملت شوروی ابلاغ نمایید. سعادت و ترقی روزافزون کشور و ملت اتحاد شوروی را خواستارم.