مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با خبرنگار سی بی اس آمریکا ۱۶ بهمن ماه ۱۳۵۳

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۳ خورشیدی تازی

تصمیم‌های مجلس


مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با خبرنگار سی بی اس آمریکا ۱۶ بهمن ماه ۱۳۵۳


افزایش قیمت نفت بدون شک علت اصلی نابسامانی اقتصادی امروز جهان نیست، زیرا طبق همین آماری که شما دارید قیمت نفت فقط نیم درصد در تورم مؤثر بوده است. و اما پول‌های هنگفتی که به سوی کشورهای تولید کننده نفت سرازیر شده برای شما تازگی دارد و از خود می‌پرسید: «این مردم عجیب و غریب چگونه زندگی می‌کنند؟ چگونه ممکن است مردمی روی شنزارها زندگی کنند و این همه پول داشته باشند؟» ممکن است در آغاز این امر برای شما تکان دهنده باشد، اما بتدریج به آن عادت خواهید کرد.

به عقیده من کشورهای غرب برای از بین بردن نابسامانی خود باید در ساختمان اجتماعی خویش تجدید نظر کنند. البته ما به کسی درس نمی‌دهیم، اما مردم چشم آبی باید از خواب خودپسندی بیدار شوند.

تحریم صدور نفت به غرب

درباره امکان اعمال زور در خاورمیانه بوسیله آمریکا، اولاً دکتر کیسینجر گفت که در یک موقعیت فرضی. ثانیاً من در یکی از روزنامه‌ها خواندم که پرزیدنت فورد گفته بود توسل به زور صورت نخواهد گرفت. در مورد تحریم صدور نفت به غرب باید بگویم که بسیاری از کشورهای تولید کننده نفت در این کار شرکت نخواهند کرد، من درباره کشور خودم بگویم که ما هم در این تحریم شرکت نخواهیم کرد، مسلماً ونزوئلا، اندونزی، نیجریه نیز در این امر شرکت نخواهند جست، علاوه بر این کشوری مانند کشور من به هر سنت پولی که از محل نفت به دست می‌آورد نیاز دارد، وضع اندونزی و ونزوئلا نیز همین گونه است. بنابراین تهدید علیه کیست؟ امروزه دیگر شما نمی‌توانید مردم را بترسانید و مزاحم آن‌ها شوید.

ما و آمریکا دوستان خوبی هستیم. شاید پس از یک بازی بیلیارد بتوانیم یکدیگر را بترسانیم، اما در غیر این صورت فکر نمی‌کنم که من و دکتر کیسینجر بخواهیم یکدیگر را تهدید کنیم.

ایجاد تفاهم بین مصر و اسرائیل

من آرزو دارم که کیسینجر در مورد ایجاد تفاهم بین مصر و اسرائیل موفق شود، چون در غیر این صورت باید از طرح خود در مورد رفع بحران خاورمیانه طی مراحل تدریجی بکلی چشم بپوشد. آن وقت تنها راهی که باقی می‌ماند رفتن به کنفرانس ژنو است.

منابع نفتی اسرائیل

در صورت از دست رفتن منابع نفتی اسرائیل در صحرای سینا، باید بگویم که من پدرخوانده اسرائیل نیستم که این امر را جبران کنم. ابوردیس و صحرای سینا متعلق به اسرائیل نبوده، بلکه متعلق به مصر است. اسرائیلی‌ها تا آن جا که توانسته‌اند از این منابع نفتی استفاده کرده‌اند، در هر صورت اسرائیل از نفت محروم نخواهد شد، تمام شرکت‌های نفتی می‌توانند به اسرائیل نفت بفروشند و از این لحاظ در مضیقه نخواهد بود، فقط موضوع این است که احتمالاً مجبور خواهد شد قیمت نفت را بپردازد.

کمک مالی به سیا

در مورد این شایعه که هر وقت بودجه سیا در خاورمیانه تمام می‌شد، من به آن کمک می‌کردم، فکر نمی‌کنم سیا هنوز آنقدر فقیر شده باشد که به پول من نیازمند باشد. آن‌ها منابع مالی به اندازه کافی دارند. امروز رابطه ما با کشور شما یا سیا فقط مبتنی بر همکاری است و این همکاری بیشتر در زمینه مبادله اطلاعات است، ولی موضوع پول بکلی در میان نیست. همکاری اطلاعاتی نیز عبارت از این است که آن‌ها اطلاعاتی را که برای ما جالب است به ما بدهند و ما نیز چیزهایی را که ممکن است جالب باشد احتمالاً به سیا می‌دهیم، منظور این است که این تنها کمکی است که ما می‌توانیم به سیا بکنیم، واِلا همانطور که گفتم موضوع پول بهیچوجه مطرح نیست. در مورد دادن اطلاعاتی درباره شوروی به آن‌ها، این موضوع بهیچوجه صحت ندارد.

دستگاه امنیتی ایران

مطالبی را که روزنامه ساندی تایمز لندن درباره ساواک نوشته آنقدر مسخره است که من واقعاً نمی‌خواهم به آن جواب بدهم، حتی من تعجب می‌کنم که چرا شما این سئوال را مطرح کرده‌اید؟ آیا فقط به این سبب که ساندی تایمز چنین مطلبی را نوشته؟ به هر حال چیزهایی را که نوشته‌اند بهیچوجه صحت ندارد. چرا دستگاه امنیتی ما باید مردم را شکنجه کند؟ ما احتیاجی به این کار نداریم. ما قبل از اینکه از کسی بازجویی کنیم شواهد و دلائل کافی داریم، وقتی که شخص با این دلائل و شواهد روبرو می‌شود خود را می‌بازد و همه چیز را اعتراف می‌کند. بنابراین ما احتیاجی نداریم که از روش‌های کهنه استفاده کنیم. شما گفتید که نیروی پلیس ما مانند نیروهای پلیس پیشرفته دنیا است، به همین جهت آن‌ها همان متدهایی را بکار می‌برند که شما و یا انگلیسی‌ها یا فرانسوی‌ها یا آلمانی‌ها بکار می‌برند، و اما درباره اینکه گفتید چه احتیاجی به ساواک و پلیس مخفی هست، باید بپرسم چرا همه کشورها به آن احتیاج دارند ولی ما به آن نیازی نداریم؟ شما به من بگویید که در کجا پلیس مخفی نیست؟ اگر شما یک کشور را به من نشان بدهید، یک کشور آبرومند، البته تکلیف این کلمه «آبرومند» را می‌توان بعداً روشن کرد، ولی الآن به من بگویید در کجا پلیس مخفی نیست؟