مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با خبرنگاران هنگام بازگشت پرزیدنت سادات به مصر فرودگاه مهرآباد ۴ اردیبهشت ماه ۱۳۵۴

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۲۴ مارس ۲۰۲۳، ساعت ۲۰:۴۵ توسط Bellavista1 (گفتگو | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۴ خورشیدی تازی

دیدار رسمی محمد انور سادات پرزیدنت مصر ۴-۳ اردیبهشت ماه ۱۳۵۴ خورشیدی


مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با خبرنگاران هنگام بازگشت پرزیدنت سادات به مصر فرودگاه مهرآباد ۴ اردیبهشت ماه ۱۳۵۴

از هنگامی که رئیس جمهوری مصر را آخرین بار در قاهره ملاقات کردم تاکنون، پیوسته ما با یکدیگر در تماس بودیم و بنیان دوستی تازه و مستحکمی را بین دو کشورمان ریختیم. با این حال نتایجی که از طریق این تماس‌ها به دست می‌آید، هرگز به اندازه زمانی که با یکدیگر ملاقات می‌کنیم، نیست. من و رئیس جمهوری تصمیم گرفته‌ایم که از این گونه ملاقات‌ها به صورت مرتب با یکدیگر داشته‌باشیم، زیرا این دیدارها از لحاظ منطقه ما بسیار مهم است.
ما در ملاقات اخیر خود درباره موضوعات بسیاری، که در رأس آنها مسئله اعراب و اسرائیل قرار دارد، مذاکره کردیم. واضح است که اسرائیل باید از سرزمین‌های اشغالی خارج شود. این امر در قطعنامه مصوب سازمان ملل متحد نیز مورد تأکید قرار گرفته‌است. علاوه بر آن، منطق و عقل سلیم و عدالت حکم می‌کند که هیچ کس سرزمین کشور دیگری را به زور تصرف نکند. ما همچنین پیرامون بسیاری از موضوعات مورد علاقه دو کشور و منطقه صحبت کردیم.
من خوشوقتم بگویم که ما درمورد موضوعات مورد مذاکره کاملاً اتفاق نظر داریم و همانطور که شب پیش گفتیم، ما از سیاست منطقی رئیس جمهوری و کشور مصر صد درصد پشتیبانی می‌کنیم، زیرا این سیاست بر اساس حق و خرد استوار است. من مطمئنم که چنین سیاستی سرانجام به پیروزی منتهی خواهد شد.
ما پیرامون موضوع انرژی نیز به طور کلی گفتگو کردیم. نخستین شکست کنفرانس پاریس می‌تواند پایان کار باشد و یا اصلاً اثری در حل قضیه نداشته‌باشد. این بستگی به عمل و عکس‌العمل‌هایی دارد که طرفین از خود نشان خواهندداد. اگر آنها حاضر برای گفت و شنود منطقی و ایجاد تفاهم باشند، به زودی این موضوع دوباره دنبال خواهدشد و اگر حاضر نباشند، قضیه صورت دیگری به خود خواهدگرفت و این موضوعی است که باید از زاویه تازه‌ای مورد بررسی قرار گیرد.