مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با خبرنگاران در فرودگاه مهرآباد هنگام سفر به سوییس ۲۷ بهمن ماه ۱۳۴۹

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۹ خورشیدی تازی

تصمیم‌های مجلس


مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با خبرنگاران در فرودگاه مهرآباد هنگام سفر به سوییس ۲۷ بهمن ماه ۱۳۴۹


برگ تازه‌ای از تاریخ

نتیجه مذاکرات کشورهای عضو اوپک را با شرکت‌های نفتی، چه محافل داخلی و چه محافل خارجی ذکر کرده‌اند. با این اقدام فصل تازه‌ای در تاریخ روابط ممالک تولیدکننده و مصرف‌کننده گشوده شده‌است، تاریخی که روزبه‌روز بیشتر حقوق مساوی بین ممالک را تثبیت می‌کند.

البته من در مقابل مملکتم و ملتم وظایفی دارم که به هر صورت انجام می‌دهم. موقعی که این انجام وظیفه توأم با موفقیت است، احساس آرامش و رضایت می‌کنم و به خصوص با اراده قاطع‌تری کارها را دنبال می‌کنم، چون راهی غیر از این برای هیچ فردی وجود ندارد. ولی اگر خدای نخواسته انسان در کاری که انجام می‌دهد موفق نشود، این نباید باعث صرفنظر کردن از انجام آن کار بشود. امروز اگر نتواند روز دیگر می‌تواند، منتها خوشبختی ما این بود که در این مورد به حداکثر موفقیتی که امکان داشت دست یافتیم.


قرارداد تهران

قرارداد تهران حداقل پایه‌ای خواهدبود که ممالک نفت‌خیز حوزه مدیترانه می‌توانند مذاکرات را بر اساس آن انجام دهند. ما این طور فهمیده‌ایم که آنها درخواست‌های خود را بر اساس شرایط دیگری مطرح می‌کنند، ولی ما روی آنچه به دست آورده‌ایم استوار خواهیم بود.

ما در کشور خودمان کارشناس، مهندس، زمین‌شناس، شیمیست و بسیاری افراد متخصص دیگر داریم که در امور مربوط به نفت کارآزموده‌اند و در چنین شرایطی این بسیار مضحک است که یک شرکت خارجی به اینجا بیاید و نفت را با تلمبه از دل زمین بیرون بکشد و اموری از این قبیل انجام بدهد. در واقع این چیزی است که ما هم اکنون قادر به انجام آن هستیم و به همین سبب است که من می‌گویم در آینده ما خود می‌توانیم نفت خویش را بفروشیم. باید تکرار کنم که اصولاً آرمان و هدف عالی ما این است که هرگونه فعالیت نفتی را اعم از تولید یا تصفیه فرآورده‌های نفتی رأساً انجام بدهیم.

این کار اگر سریعاً هم عملی نشود، طی سال‌های آینده صورت‌پذیر خواهدشد و با اینکه این کار به چندین سال وقت نیازمند است، ولی ایران برای نیل به آرزوی خود کوشش خواهدکرد و تأسیسات و تسهیلات لازم را برای اداره امور مربوط به نفت به وجود خواهد آورد.

من چند روز پیش نیز یادآور شدم که شاید مدت زمانی به اندازه زندگی یک نسل برای این کار لازم باشد. منظور، مدت لازم برای تحقق هدف‌های بسیار عالی ما درمورد صنایع نفت ایران است، ولی این محدود به امر تصفیه نفت نیست، بلکه شامل واردشدن به کار تولید فرآورده‌های مختلف و مشتقات نفتی نیز هست. تا آنجا که من می‌دانم چندین هزار نوع فرآورده‌های مختلف می‌توان از نفت به دست آورد و به دست آوردن این مشتقات نفتی برای ایران هنگامی میسر است که کار تصفیه در ایران صورت گیرد.

آنچه به عنوان آینده نفت مد نظر ما است، یک صنعت حقیقتاً پیشرفته و کامل است.


نفت و تکنولوژی جدید

ما آماده‌ایم تکنولوژی جدید را به اتفاق سایر همکاران خود برای بهره‌برداری از منابع نفت مورد استفاده قرار دهیم، اما اگر همکاران ما اینجا را ترک بگویند، البته ما به خاطر رفتن آنها گریه نخواهیم کرد. به هر صورت راه به روی همه کسانی که بخواهند برای اجرای طرح‌های مشترک با ما همکاری کنند، باز است.

درباره امکان افزایش مجدد قیمت نفت، این امر به افزایش قیمت‌ها و تغییراتی که در سایر نقاط جهان اتفاق می‌افتد بستگی خواهد داشت. درمورد بهای نفت، ما حد نصاب مشخصی را تعیین کرده‌ایم که بر اساس آن هر سال پنج سنت بر بهای هر بشکه نفت افزوده می‌شود، ولی اگر قرار باشد اقتصاد جهان به طور لجام‌گسیخته پیش برود، ما نیز ناچار به تجدید نظر در این امر خواهیم شد.