مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با خبرنگاران خبرگزاری پارس و رادیو تلویزیون ملی ایران ۱۵ اسفند ماه ۱۳۵۴

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی پنجم/سال ۱۳۵۴ خورشیدی دی تا اسفند ماه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۴ خورشیدی تازی

برنامه عمرانی پنجم/سال ۱۳۵۴ خورشیدی فروردین تا خرداد ماه

مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با خبرنگاران خبرگزاری پارس و رادیو تلویزیون ملی ایران ۱۵ اسفند ماه ۱۳۵۴


استقبال مردم از حزب رستاخیز
از گزارش‌هایی که حزب رستاخیز به ما داده، تعداد افرادی که به حزب پیوسته‌اند، بسیار زیاد است، زیرا این حزب متعلق به همه ملت است و به دسته معینی تعلق ندارد که از روی عقیده یا عقده به مرام‌های خاصی به آن چسبیده باشند. حزب در پذیرش افراد هیچ گونه اشکال‌تراشی نکرده، زیرا حزب متعلق به مردم است و به این جهت همه وارد آن شدند.
روز اول هم گفتیم کسانی که به سه اصل نظام شاهنشاهی، قانون اساسی، و انقلاب شاه و ملت عقیده ندارند، البته در مملکت آزادند، ولی انتظاری در اداره کردن امور نباید داشته‌باشند. آنهایی هم که مخالفند، آزاد هستند که با کمال سلامت و امنیت از مملکت خارج شوند، ولی کسی تا به حال تقاضای خروج از مملکت نکرده، البته به دو دلیل، یکی آنکه مردم به خاطر اعتقاد به این اصول خارج نشده‌اند، دیگر آنکه بعضی‌ها که متأسفانه کج‌رو و گناهکار هستند، بنا به دستور در اینجا ماندند تا احیاناً بتوانند کارهای خبیث خودشان را انجام بدهند. پس روی هم رفته می‌توان گفت که تقریباً چند میلیون نفر به این حزب پیوسته‌اند و از حالا به بعد، به خصوص از موقعی که فلسفه و آرمان حزب رستاخیز ملت ایران و اصول هفده‌گانه بر اساس دیالکتیک صحیح تدوین خواهدشد، آموزش حزبی مردم ایران نیز شروع می‌شود، زیرا تنها به اصول سه‌گانه اعتقاد داشتن، دیگر کافی نیست، باید اصول هفده‌گانه انقلاب را هم با کمال درایت و فهم کامل و کافی فرا بگیرند و آنقدر در این قسمت پیشروی بکنند تا همانطور که به کرّات گفتم، اگر کسی پیدا بشود که درباره بعضی از اصول انقلاب ما، غیر از آن اصول کلی که غیر قابل تغییر است مثل تعلق ثروت‌های طبیعی به ملت ایران، پیشنهاد بهتری بدهد، ما با کمال میل آن را قبول خواهیم‌کرد. بنابریان هر فرد ایرانی باید کاملاً وارد نکات و اصول انقلاب ایران باشد.
به هر حال به طوری که نتیجه گرفته‌اند، پیشروی حزب خوب بوده و مسلماً این وضع ادامه خواهدداشت. باز تکرار می‌کنم از این پس باید بیشتر روی اصول دقیق شد، تا سازمان‌های حزبی بتوانند به صورت کاملاً ملی و عمومی خط مشی خود را روشن کنند.
نهضت درختکاری
در مورد درختکاری اگر می‌شد هر فرد ایرانی در این نهضت شرکت کند، خیلی خوب بود. البته عده‌ای در جاهایی زندگی می‌کنند که این امکان برایشان نیست، زیرا باید مسافتی طولانی را بپیمایند تا احیاناً درختی بکارند، به علاوه بعضی‌ها جوانند، بعضی‌ها مسن هستند، این کار متأسفانه برای عموم امکان‌پذیر نیست، ولی هر قدر این نهضت متشکل‌تر باشد، البته بهتر است.
حالا ما به دو نفر که در امر درختکاری فعالیت داشته‌اند، مدال دادیم که به طور انفرادی فعالیت بسیار خوبی کردند. غیر از اینها لابد صدها نفر دیگر هم هستند که برای خودشان درختکاری می‌کنند، ولی کاری که امروز انجام گرفت، افراد برای مملکت و برای سرزمین خودشان درخت کاشتند. غیر از پیشاهنگان، کاش سازمان‌های دیگر ایرانی هم می‌توانستند به طور منضبط در روزهای معین این کارها را بکنند. لژیون خدمتگزاران بشر نیز این کار را می‌کنند، ولی شاید جای آن بود که مدارس و دانشگاه‌ها هم یک برنامه درختکاری داشتند و در روز معینی به طور دسته‌جمعی به جاهایی که برایشان تعیین می‌شد، می‌رفتند و در این کار شرکت می‌کردند و در این نهضت سهمی داشتند.
مسافرت به پاکستان
سفر پاکستان سفری است که جزو برنامه کار ما شده‌است. تقریباً ما هر سال به پاکستان سفر می‌کنیم و این امری است طبیعی. روابط دو کشور به اندازه‌ای نزدیک و طبیعی است، که این مسافرت‌ها جزو برنامه همیشگی است. برای کار به خصوصی به پاکستان نمی‌رویم، ولی تبادل نظرهای دوستانه‌ای که همیشه صورت می‌گیرد، چه درمورد مسافرت من به پاکستان و چه مسافرت رؤسای پاکستان به ایران امری است طبیعی، که در استحکام مناسبات برادرانه دو ملت مؤثر و مفید خواهدبود.
پنجاه سال شاهنشاهی پهلوی
امروز موقع مناسب برای حرف زدن درمورد پنجاه سال شاهنشاهی نیست، اما روز اول نوروز، مسلماً در محل معهود خطابه‌ای ایراد می‌شود و مختصری از مطالبی که در اینجا مورد بحث قرار گرفت، در آنجا نیز درباره آن سخن گفته خواهدشد.