مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با باربارا والترز خبرنگار ا.بی.سی آمریکا در کاخ سعدآباد ۱۰ دی ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
توطئه جیمی کارتر علیه شاهنشاه آریامهر درگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۲۵۳۶ شاهنشاهی

اعلامیه جهانی حقوق بشر
مصاحبه شاهنشاه آریامهر با خبرنگار بی‌آزرم آمریکایی در کاخ سعدآباد
باربارا والترز خبرنگار امریکایی در پیشگاه آریامهر شاهنشاه ایران

مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با باربارا والترز خبرنگار ا.بی.سی آمریکا در کاخ سعدآباد ۱۰ دی ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی

شاهنشاه آریامهر روز شنبه دهم دی ماه باربارا والترز خبرنگار ویژه شبکه ا.بی.سی آمریکا را در کاخ سعدآباد به پیشگاه همایونی پذیرفتند و به پرسش‌های وی پاسخ فرمودند.


در آغاز باربارا والترز پرسید: اعلیحضرتا، شناخت نظرهای شما درباره خاورمیانه برای مردم بسیاری مهم است. آیا ممکن است نظرتان را بویژه درباره یک کشور مستقل فلسطین فرمایید... آیا با خودمختاری مردم کرانه باختری و غزه موافق هستید... دیدگاه‌های شما چیست؟

شاهنشاه آریامهر فرمودند: به اعتقاد من مطمئناً باید فرمولی همراه با نوعی نظارت برای این مسئله پیدا کنیم تا مردم این منطقه بتوانند نظر خود را بگویند.


پرسیده شد، آیا فکر می‌کنید باید یک کشور مستقل فلسطین بوجود آید؟

شاهنشاه آریامهر فرمودند: در این مورد من بسیار جانب احتیاط را می‌گیرم و برای چیزی ماند این دقت و هوشیاری بسیاری را لازم می‌دانم.


پرسیده شد، آیا راه بهتری می‌شناسید؟

شاهنشاه آریامهر فرمودند: راه حل بهتر این است که مردم فلسطین بتوانند خودشان تصمیم بگیرند و با اردن پیوند داشته باشند.


پرسیده شد، اعلیحضرتا؛ یکی از مسائل مهم ظاهراً حق بازگشت فلسطینی‌هایی است که در کرانه غربی رود اردن و غزه زندگی نمی‌کردند. مثل فلسطینی‌های لبنان. بگین نخست‌وزیر اسرائیل عقیده دارد این افراد باید در لبنان باقی بمانند و به وسیله این کشور جذب شوند. نظرتان در این باره چیست؟

شاهنشاه آریامهر فرمودند: این امر لبنان را به ویرانی خواهد کشاند.


پرسیده شد، پس فکر می‌فرمایید آن‌ها باید به کرانه باختری بازگردند و در این سرزمین به عنوان موطن خود مستقر شوند.

شاهنشاه آریامهر فرمودند: البته، اگر مایل باشند. اما مسئله این است که کرانه باختری چقدر جمعیت می‌تواند جذب کند.


پرسیده شد: بنابراین پاسخ این مسئله چیست؟

شاهنشاه آریامهر فرمودند: نمی‌دانم.


پرسیده شد، آیا خود شما شخصاً با آقای بگین یا پرزیدنت سادات تماسی داشته‌اید؟

شاهنشاه آریامهر فرمودند: از چند روز قبل که آقای بگین آخرین پیشنهادهای خود را اعلام داشت تماسی نداشته‌ام.


پرسیده شد، درباره این پیشنهادها چه می‌فرمایید؟

شاهنشاه آریامهر فرمودند: تصور نمی‌کنم قابل اجرا باشد.


پرسیده شد، چرا نه؟

شاهنشاه آریامهر فرمودند: بسیار سرسختانه است.


پرسیده شد، اعلیحضرتا، منظورتان از اینکه بسیار سرسختانه است چیست؟

شاهنشاه آریامهر فرمودند: سخت از آن است که طرف دیگر بتواند آن را بپذیرد. همه آن را رد کرده‌اند.


پرسیده شد، اعلیحضرتا، آیا شما امروز با اعلیحضرت ملک حسین گفتگو کرده‌اید؟

شاهنشاه آریامهر فرمودند: امروز خیر ولی ایشان چند روز بیشتر در تهران خواهند ماند.


پرسیده شد، آیا می‌توانید بفرمایید نظر ایشان چیست؟ آیا ایشان به مذاکرات خاورمیانه خواهند پیوست؟

شاهنشاه آریامهر فرمودند: نگذاشته‌اند او به مذاکرات بپیوندد.


پرسیده شد، چه کسانی؟

شاهنشاه آریامهر فرمودند: همه. نقش او در این باره چیست؟


پرسیده شد، چنانچه مایل می‌بود می‌توانست به این مذاکرات بپیوندد؟

شاهنشاه آریامهر فرمودند: در مذاکرات شرکت کند که چه بگوید؟


خبرنگار ا.بی.سی پرسید: احساس خود را درباره کرانه باختری شرح دهد.

شاهنشاه آریامهر فرمودند: ملک حسین در پایتخت کشورش نیز می‌توانست احساس خود را در این باره شرح دهد. پرسش این است که نقش این پادشاه چیست؟ نقشی برای او قائل شوید. آنگاه خواهید دید ایشان به مذاکرات خواهند پیوست یا نه...


پرسیده شد، اعلیحضرتا ممکن است در این باره اندکی روشن بفرمایید؟ مطمئن نیستم متوجه منظورتان شده باشم.

شاهنشاه آریامهر فرمودند: ببینید در رباط کشورهای عرب تصمیم‌هایی چند گرفتند. با این تصمیم‌ها، دیگر نقشی برای ملک حسین باقی نمی‌ماند که ایفا کند. بنابراین چه اقدامی را از ایشان انتظار دارید؟


پرسیده شد، تصور می‌فرمایید که او نقش مهمتری را ایفا کند و تغییری در آینده پدید آورد؟

شاهنشاه آریامهر فرمودند: امیدوارم، امیدوارم او نقش مهم‌تری ایفا کند و پس از این مدت همه این واقعیت را بپذیرند. او شخص مسئولی است.


پرسیده شد، آیا به نظر اعلیحضرت این ملک حسین است که باید نمایندگی فلسطینی‌ها را به عهده گیرد، نه یاسر عرفات و سازمان آزادی‌بخش فلسطین.

شاهنشاه آریامهر فرمودند: حداقل ملک حسین شخصی است که می‌تواند نماینده سرزمینی باشد که از اردن گرفته شده است. منظورم کرانه باختری رود اردن است.


خبرنگار پرسید، اعلیحضرتا، گزارش‌هایی درباره سفر موشه دایان وزیر خارجه اسرائیل به ایران برای گفتگو با شما چاپ شده بود. آیا می توانید درستی این گزارش‌ها را روشن فرمایید؟

شاهنشاه آریامهر فرمودند: در حال حاضر خیر، ولی ما با دقت تحولات اوضاع را در خاورمیانه دنبال می‌کنیم، زیرا گرچه ما بخشی از آن نیستیم ولی این منطقه به ما نزدیک است. خیلی نزدیک.


پرسیده شد، اعلیحضرتا، نقش خودتان را در مذاکرات صلح خاورمیانه چگونه می‌بینید؟

شاهنشاه آریامهر فرمودند: نقش مشخصی نیست. اما من شخصاً سعی می‌کنم اگر بتوانم سودمند باشم.


خبرنگار پرسید، اعلیحضرتا کمیسیون سناتور جکسون اخیراً پژوهشی انجام داد که نزدیک به ده روز پیش چاپ شد. در این گزارش نتیجه‌گیری شده بود که مقادیر زیادی اسلحه به ایران فروخته شده است. بنابراین، در صورت روی کار آمدن یک حکومت تندرو در عربستان سعودی، ایران می‌تواند به عنوان نماینده آمریکا وارد عمل شود.

شاهنشاه آریامهر فرمودند: بله، من این گزارش را دیدم. تردیدی نیست که بسیار اغراق‌آمیز بوده است. اما موضع رسمی اعلام شده چنین است. هر کشوری در منطقه از ما تقاضای کمک کند، ما مضایقه نخواهیم کرد، ولی تا زمانی که خود آن کشور بخواهد، نه یک دقیقه بیشتر.


پرسیده شد، آیا ایران از سوی دولت عربستان سعودی هیچگونه نگرانی دارد. آیا اعلیحضرت هیچ نشانه تغییر مشاهده می‌فرمایند؟

شاهنشاه آریامهر فرمودند: نه، واقعاً ، واقعاً نه، اما عناصر مخرب و منفی در همه جا منقلب هستند. این عناصر همه جا کوشش می کنند موذی‌گری و شرارت به راه اندازند. کلیه عناصر آشوب‌طلب افسار گسیخته به نحوی با هم در ارتباط هستند. بنابراین، هر کشوری باید در انتظار ایجاد آشوب از سوی این عناصر باشد.


پرسیده شد، اعلیحضرتا، آیا شما از آمریکا اسلحه می‌خرید تا بدین وسیله از نقطه نظرهای ما دفاع کنید؟

شاهنشاه آریامهر فرمودند: منظور شما را دقیقاً درک نمی‌کنم. اگر منظورتان این است که ما متحد همدیگر هستیم، می‌توانم بگویم بله، ما متحد یکدیگر هستیم.


پرسیده شد، اعلیحضرتا در زمانی که پرزیدنت کارتر در تهران هستند درباره چه موضوعی نیز مایل هستید با ایشان مذاکره کنید. بیشتر از همه درباره چه موضوعی باید با رئیس جمهوری آمریکا صحبت کنید.

شاهنشاه آریامهر فرمودند: ما مذاکرات‌مان را انجام داده‌ایم. من ترجیح می‌دهم که پرزیدنت کارتر خود درباره گفتگوها ابراز نظر کنند. چون هر چه باشد پرزیدنت آمریکا میهمان این کشور است.


خبرنگار پرسید، شب سال نو مسیحی است. ممکن است که با نگاه به سال آینده بطور کلی نظرتان را در مورد اوضاع و احوال در سال آینده بیان بفرمایید و آیا سال خوبی در پیش خواهیم داشت؟ آیا سالی توأم با صلح خواهد بود؟ نظرتان در مورد سال آینده چیست؟

شاهنشاه آریامهر فرمودند: آرزوی من همیشه یک سال توأم با صلح است و من اکنون تجربیاتی دارم. من می‌دانم که با سستی نمی‌توان به صلح دست یافت. در این مورد اطمینان کامل دارم. من با توجه به تجربیات گذشته‌ام به این نتیجه رسیده‌ام. شما می‌توانید پاک باقی بمانید. اگر نیت شما خوب باشد برای شما احترام قائل هستند و از همه مهمتر به شرط آنکه در برابر سختی‌ها کمرتان خم نشود.


پرسیده شد، با اجازه اعلیحضرت می‌خواهم دوباره به موضوع خاورمیانه باز گردم. به نظر آن اعلیحضرت بگین یا سادات کدام یک انعطاف‌پذیری کمتری دارند.

شاهنشاه آریامهر فرمودند: از آنچه تاکنون چاپ شده است، به نظر می‌رسد که بگین نخست وزیر اسرائیل انعطاف کمتری از خود نشان داد.


پرسیده شد، پس فکر می‌کنید پرزیدنت سادات بیشتر گذشت کرده است.

شاهنشاه آریامهر فرمودند: بله، همین طور است.

خبرنگار ا.بی.سی در پایان گفت، اعلیحضرتا از شما به خاطر این مصاحبه سپاسگزاری می‌کنم.