مذاکرات مجلس شورای ملی ۳ بهمن ۱۳۴۳ نشست ۱۴۳

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مجلس شورای ملی مجموعه قوانین دوره قانونگذاری بیست و یکم تصمیم‌های مجلس

مجلس شورای ملی مذاکرات دوره قانونگذاری بیست و یکم

قوانین انقلاب شاه و مردم
مذاکرات مجلس شورای ملی ۳ بهمن ۱۳۴۳ نشست ۱۴۳

مذاکرات مجلس شورای ملی

صورت مشروح مذاکرات مجلس روز یکشنبه ۳ بهمن ۱۳۴۳ نشست ۱۴۳

مشروح مذاکرات مجلس شورای ملی، دوره ‏۲۱

جلسه: ۱۴۳

فهرست مطالب:

مجلس ساعت ده صبح بریاست آقای مهندس عبدالله ریاضی تشکیل گردید.

- تصویب صورت جلسه سه‌شنبه ۲۹ دی

۱- تصویب صورت جلسه سه‌شنبه ۲۹ دی

رئیس‌- اسامی غائبین جلسه قبل قرائت می‌شود.

(بشرح زیر قرائت شد)

غائبین با اجازه‌-

آقایان دکتر اسفندیاری‌ـ اولیاءـ مهندس پروشانی‌ـ جهانشاهی‌ـ رهبرـ شکیباـ مهندس مجتهدی‌ـ دکتر موثقی.

غائبین بی‌اجازه‌-

آقایان دکتر رشتی‌ـ فیصلی.

غائبین مریض‌-

آقایان مهرزادـ تیمسار سرلشگر همایونی‌ـ پرویزی‌ـ دکتر حاتم‌ـ رجائی‌ـ سلیمانی‌ـ غلام‌نیاکان‌ـ بانو نفیسی.

اسامی آقایان نمایندگان گروه ششم که بمسافرت خوزستان تشریف برده‌اند:

طهماسبی‌ـ دکتر حکیم شوشتری‌ـ کلانترهرمزی‌ـ مهندس کیاـ مهندس اخوان‌ـ یعقوب‌تهرانی‌ـ آموزگارـ پاک‌ذات‌ـ حیدرصائبی‌ـ امیر احمدی‌ـ کمالوندـ ذبیحی‌ـ زرگرزاده‌ـ مهندس عطائی‌ـ رضوی.

رئیس‌- صورت جلسه روز سه‌شنبه هفته گذشته بین خانمها و آقایان توزیع شده‌است نسبت به این صورت جلسه نظری نیست‌؟ (اظهاری نشد) صورت جلسه تصویب می‌شود. آقای کبیری.

موسوی‌ کبیری‌- چند فقره شکایت و نامه رسیده‌است عیناً تقدیم مقام ریاست می‌کنم.

رئیس‌- آقای امام مردوخ.

امام مردوخ‌- نامه‌ای است از طرف علمای تسنن کردستان درباره مفسدفی‌الارض عبدالناصر قبطی که تقدیم می‌شود.

- بیانات آقای هویدا دائر به ابراز تأثر از سوء قصد علیه آقای نخست وزیر و برقراری خود از طرف اعلیحضرت همایون شاهنشاه به مسئولیت امور دولت

۲- بیانات آقای هویدا دائر به ابراز تأثر از سوء قصد علیه آقای نخست وزیر و برقراری خود از طرف اعلیحضرت همایون شاهنشاه به مسئولیت امور دولت

رئیس‌- با اجازه همکاران محترم وارد دستور می‌شویم آقای هویدا فرمایشی دارند آقایانی که بعنوان قبل از دستور نام‌نویسی کرده‌اند بعد از دستور می‌فرمایند آقای هویدا بفرمائید.

هویدا (وزیر دارائی و مسئول امور دولت)ـ با تقدیم سپاسگزاری از مقام ریاست و نمایندگان محترم از احساسات صمیمانه و پاکی که بمناسبت حادثه سوء قصد به نخست وزیر ابراز فرموده‌اند بطوریکه استحضار دارند روز پنجشنبه اول بهمن ماه هنگامی که منصور نخست وزیر به عادت همیشگی خود باروئی گشاده و چهره‌ای خندان برای اجرای وظائف ملی خود قدم به خانه ملت می‌گذاشت درست در آستان این خانه مقدس دست ناجوانمردی از آستین خیانت و جنایت بیرون آمد و او را هدف تیر خود سری و ناپاکی نیت بشاهنشاه و کشور خود خدمت می‌کرد خاموش کند و قلبی را که با مهر شاه و عشق وطن می‌طپید از کار باز دارد اما عناصر خائن از این نکته غافل بودند که منصور در راهی که می‌رود تنها نیست او یکی از ارزنده‌ترین و لایق‌ترین پاسداران انقلاب شاه و ملت و مجریان هدفهای ششم بهمن است (صحیح است) اگر در این جهاد و مبارزه مقدس یک تن هم فداشود البته دیگران هستند که راه او را ادامه دهند (صحیح است) و بهر صورت آنچه مسلم است چر خ این انقلاب مقدس که گرداننده آن بازوان توانای شاهنشاه ایران است هرگز از کار باز نخواهد ایستاد.(صحیح است).

من و دل‌گر فدا شویم چه باک
غرض اندر میان سلامت اوست (احسنت)

خوشبختانه منصور در این سوءقصد اگر چه تا آستانه مرگ پیش رفت لیکن بطریقی معجزه آسا که نمی‌توان آنرا جز بخواست خداوند بچیز دیگری تعبیر کرد از خطر نجات یافت. (صحیح است) در این حادثه تأثرآور شاهنشاه ایران بیش از هر کس متألم و آزرده خاطر گشتند. سیمای مهربان شاهنشاه روزی که در بیمارستان از منصور عیادت می‌فرمودند کاملا از این تألم و اندوه عمیق باطنی حکایت داشت و این تأثر قلبی را هرکس در آنجا بود در قیافه ملکوتی شاهنشاه بچشم میدید نمایندگان مجلس و همه افراد ملت از دور و نزدیک در این حادثه دردناک اظهار همدردی و ابراز تنفر نمودند و افسوس خوردند این احساسات صمیمانه موجب کمال سپاسگزاری دولت و برای همه خدمتگزاران مملکت موجب دلگرمی وامیدواری است. (صحیح است).

بعد از ظهر روز پنجشنبه هنگامی که جلسه هیئت دولت بهمین مناسبت در پیشگاه شاهنشاه تشکیل شد شاهنشاه ایرا ن بابیانی بسیار گرم و تشویق آمیز از خدمات صادقانه و فداکارانه منصور قدردانی فرموده و ضمن اظهار تأسف از این حادثه ناگوار نسیبت به بهبود سریع ایشان اظهار امیدواری فرمودند و مقرر داشتند تا بهبود کامل ایشان انینجانب امور دولت را اداره کنم. اینک بعنوان یک دوست و همکار نزدیک منصور نخست وزیر در این مکان مقدس نهایت تأسف و تأثر خود و هیئت وزیران را از این پیش آمد دردناک بعرض مجلس شورای ملی میرسانم و بعنوان مسئول امور دولت به نمایندگان محترم اطمینان می‌دهم در اجرای برنامه‌هائی که برهبری شاهنشاه برای ترقی و تعالی ملت ایران و بهبود زندگی اکثریت مردم طرح ریزی شده و تأمین هدفهای انقلاب ششم بهمن کمترین درنگ و وقفه‌ای ایجاد نخواهد شد و دولت با نهایت قدرت و ثبات قدم اجرای این برنامه‌ها را تا بهبود کامل جناب آقای منصور نخست‌وزیر ادامه خواهد داد و پس از بهبود بار دیگر این پرچم را بدست کفایت نخست‌وزیر پرکار و فعال و خدمتگذار ایران خواهد سپرد (انشاءالله). دولت نهایت کوشش را البته بکار خواهد بود که عناصر ناپاک هرچه زودتر شناخته شده و معرفی گردند وبکیفر برسد و اکنون تحقیقات زیر نظر مقامات قضائی و انتظامی جریان دارد اینک در این روز مقدس که مصادف با ایام سوگواری و شهادت امیرالمؤمنین علی‌علیه‌السلام پیشوای شیعیان جهان و بزرگترین فداکاران راه حق و حقیقت است از خداوند منان بدعا می‌خواهیم تا مردی را که با تمام وجود خود در نهایت صداقت و امانت و ایمان و قاطعیت بکشور خود خدمت کرده و در این راه تاپای جان ایستاده و اکنون در بیمارستان ساعات و دقایق سختی را میگذراند شفای عاجل بخشد (نمایندگان‌ـ آمین) و سلامت او را بوی باز گرداند و به او توفیق عنایت و مکرمت فرماید که بتواند بار دیگر خدمات ارزنده خویش را از سرگیرد و با قدرت و استقامت دنبال کند و بثمره برساند (نمایندگان‌ـ انشاءالله). و اینک با کسب اجازه از مقام ریاست و از نمایندگان محترم مجلس شورای ملی برای حضور در جلسه مشاوره طبی که در بیمارستان پارس الساعه انجام می‌گیرد اجازه می‌خواهم مجلس را ترک کنم (احسنت).

حاذقی‌- استدعا می‌کنم علاقه همه ما را بخانواداه منصور که خدمتش مورد نظر است عرض کنید (صحیح است).

- شور دوم و تصویب گزارش کمیسیون اطلاعات راجع به اجازه استخدام پنج نفر از اتباع خارجی به سمت گوینده خارجی فرستنده‌های رادیو و ارسال بمجلس سنا

۳- شور دوم و تصویب گزارش کمیسیون اطلاعات راجع به اجازه استخدام پنج نفر از اتباع خارجی به سمت گوینده خارجی فرستنده‌های رادیو و ارسال بمجلس سنا

رئیس‌- گزارش شور دوم لایحه استخدام ۵ نفر از اتباع خارجی بسمت گوینده خارجی فرستنده‌های رادیو مطرح است قرائت می‌شود.

(بشرح زیر قرائت شد)


گزارش شور دوم از کمیسیون اطلاعات بمجلس شورای ملی

کمیسیون اطلاعات در جلسه ۲۲ دی‌ماه ۱۳۴۳ با حضور آقای معز معاون وزارت اطلاعات لایحه شماره ۱۰۴۷۲-۱۳۴۳/۲/۱۳ دولت راجع به استخدام پنج نفر از اتباع خارجی بسمت گوینده خارجی فرستنده‌های رادیو را که گزارش شور اول آن بشماره ۱۱۳۸ چاپ گردیده برای شور دوم رسیدگی قرار داد و با توجه به پیشنهادات واصله با اصلاحاتی بشرح زیر تصویب نمود.

ماده واحده‌- به وزارت اطلاعات اجازه داده می‌شود پنج نفر از ابتاع خارجی را برای مدت پنجسال و باحقوق سالانه هر یک حداکثر سیصد و شصت هزار ریال بسمت گوینده زبان خارجی فرستنده‌های رادیو با رعایت قانون شرایط اساسی کنترات مستخدمین خارجه مصوب عقرب ۱۳۰۱ انتخاب و استخدام نماید.

  • تبصره ۱- هزینه مسافرت به ایران در بدو امر و مراجعت اشخاص مزبور بکشور متبوع پس از خاتمه مدت قرار داد بعهده دولت ایران خواهد بود.
  • تبصره ۲- وزارت اطلاعات مجاز است در هر مورد که لازم تشخیص دهد هزینه مسکن اشخاص مزبور را حداکثر تا ده هزار ریال در ماه برای هر نفر پرداخت نماید.
  • تبصره ۳- وزارت اطلاعات مکلف است قبل از امضاء و مبادله قرار داد نام و ملیت گویندگان مرذکور را برای تصویب بکمیسیونها امور خارجه مجلسین اطلاع دهد.

مخبر کمیسیون اطلاعات‌- سعید وزیری.

گزارش شور دوم از کمیسیون امور خارجه بمجلس شورای ملی

کمیسیون امور خارجه در جلسه ۲۴ دیماه ۱۳۴۳ با حضور آقای میر فندرسکی معاون وزارت امور خارجه لایحه شماره ۱۰۴۷۲- ۱۳۴۳/۲/۱۳ دولت راجع به استخدام پنج نفر از اتباع خارجی بسمت گوینده خارجی فرستنده‌های رادیو را برای شور دوم مطرح و مورد رسیدگی قرار داد و گزارش کمیسیون اطلاعات در این مورد را عیناً تأیید و تصویب نمود.

اینک گزارش آن را بمجلس شورای ملی تقدیم می‌نماید.

مخبر کمیسیون امور خارجه‌- مافی.

گزارش شور دوم از کمیسیون امور استخدام بمجلس شورای ملی

کمیسیون امور استخدام با حضور آقای معز معاون وزارت اطلاعات لایحه شماره ۱۰۴۷۲- ۱۳۴۳/۲/۱۳ دولت راجع به استخدام پنج نفر از اتباع خارجی بسمت گوینده خارجی فرستنده‌های رادیورا برای شور دوم مورد رسیدگی قرار داد و گزارش کمیسیون اطلاعات را در این مورد عیناً تأیید و تصویب نمود. اینک گزارش آن را بمجلس شورای ملی تقدیم می‌نماید.

مخبر کمیسیون امور استخدام‌- سید علی صائب.

گزارش شور دوم از کمیسیون بودجه بمجلس شورای ملی

کمیسیون بودجه با حضور آقای معز معاون وزارت اطلاعیه لایحه شماره ۱۰۴۷۲-۱۳۴۳/۲/۱۳ دولت راجع به استخدام پنج نفر از اتباع خارجی بسمت گوینده خارجی فرستنده‌های رادیو را برای شور دوم مطرح و مورد رسیدگی قرار داد و گزارش کمیسیون اطلاعات در این مورد را عیناً تأیید و تصویب نمود. اینک گزارش آن را بمجلس شورای ملی تقدیم می‌نماید.

مخبر کمیسیون بودجه‌- اهری.

رئیس‌- ماده واحده مطرح است نظری نیست؟ (اظهاری نشد) نسبت بماده واحده و کلیات آخر آن رأی می‌گیریم خانمها و آقایانیکه موافقند خواهش می‌کنم قیام فرمایند (اکثر برخاستند) تصویب‌شد برای تصویب بمجلس سنا فرستاده می‌شود.

- بیانات بعد از دستور آقایان: مهندس صائبی‌ـ خواجه‌نوری‌ـ سرهنگ‌دکتر حسینی‌ـ روحانی‌ـ دکتر رهنوردی‌ـ مبارکی‌ـ صادق احمدی‌ـ رامبد

۴- بیانات بعد از دستور آقایان: مهندس صائبی‌ـ خواجه‌نوری‌ـ سرهنگ‌دکتر حسینی‌ـ روحانی‌ـ دکتر رهنوردی‌ـ مبارکی‌ـ صادق احمدی‌ـ رامبد

رئیس‌- نطقهای قبل از دستور را که بعنوان بعد از دستور است شروع می‌کنیم آقای مهندس صائبی بفرمائید.

مهندس صائبی‌- با اجازه مقام ریاست و نمایندگان محترم.

من همدمی مهربانتر از تسلیم و رضا و میراثی سرشارتر از علم و هنر و جمالی دلرباتر از ادب نمی‌شناسم از کلمات قصار مولای متقیان علی‌علیه‌السلام این ایام ولیالی مصادف با سوگواری سردار شجاع و دلیر و بزرگترین فدائی اسلام و مظهر کامل تقوی و ایمان مولای متقیان علی‌السلام می‌باشد شهادت رادمرد اسلام را بعموم مسلمانان دنیا مخصوصاً هموطنان عزیز از صمیم قلب تسلیت عرض می‌کنم. اعمال و افعال این پرورش یافته مکتب پیغمبر اکرم اسلام بهترین سرمشق مسلمانان می‌باشد علی (ع) در تمام دوران زندگی پر افتخارش جز این برای خدا و پیشرفت اسلام دست بقبضه شمشیر نبرد در آنجا که پای احساسات بمیان می‌آمد شمشیر را بدور می‌انداخت. علی (ع) در محراب عبادت بنده‌ای خدا ترس و پرهیزکار، در کرسی قضاوت قاضی توانا و عادل و برمنبر وعظ و خطابه دانشمندی کامل و خطیبی بی‌همتا و در میدان نبرد شیری شرزه و بی‌باک بود (احسنت‌ـ صحیح است) بررسی زندگی پرافتخار علی‌(ع) این حقیقت را روشن میکندکه جز حق مطلوبی نداشته و بر حق پرورش یافته و برای حق جنگیده و در راه حق شهید شده‌است واز کلمات قصار آنحضرت است که می‌فرماید باید در احیای حق خویش بر شترهای راهوار بنشینید و شب و روز بتازید و هرچه دشواری و تلخی و سختی است در این راه برخود هموار سازید و همچنین فرمود:

در اصلاح امور مردم جوانمردانه دامن بر کمر زنید زیرا پیغمبر اکرم فرمود که اصلاح امور مردم در پیشگاه خداوند بزرگ از نماز و روزه عزیزتر است.

و در مورد کمک به هم نوع می‌فرماید:

ای خوش به آن توانگری که از توان خویش بناتوان کمک دهد و تهی دستان را از مسکنت نجات بخشد.

موضوع دیگری که درعموم نمایندگان محترم ایجاد تأثر و تأسف عمیق نموده‌است قضیه سوء قصد خائنانه و و حشیانه‌ای است که نسبت بجان خدمتگزار شاهنشاه معظم و ملت شریف ایران جناب آقای منصور نخست وزیر و دبیر کل حزب ایران نوین در آستانه خانهملت در روز اول بهمن ماه جاری (سه روز قبل) بعمل آمد (صحیح ـ است). این سوء قصد مورد تنفر و انزجار عمیق و تأسف و تأثر عموم طبقات و مردم شاهدوست و وطنخواه ملت ایران بوده و بسختی مورد نکوهش قرار گرفت (صحیح است) خدای بزرگ نخواست که یان خدمتگزار شاهنشاه این فردی که یک پارچه ایمان و اعتقاد و فعالیت است و شب و روز با تمام وجودش در اجرای منویات رهبر عالیقدر ایران برای بثمر رسانیدن انقلاب شاه و ملت فعالیت می‌نمود از بین ما برود (صحیح است) اطمینان دارم که عموم نمایندگان محترم این سوء قصد خائنانه را تقبیح می‌کنند(صحیح است).

انقلاب شاه و ملت و اصلاحات اساسی کشور که به ابتکار و رهبری شاهنشاه دادگستر و توانا تحقق یافته و پی ریزی شده ریشه‌های بس عمیق در قلوب فرد فرد ملت ایران دارد (صحیح است) و با این اقدامات ناجوانمردانه اصلاحات اساسی لحظه‌ای بتأخیر نخواهد افتاد و کمترین تزلزلی در اجرای برنامه‌های مترقی رهبر عالیقدر ایران ایجاد نخواد کرد (صحیح است) بلکه کلیه مردم شاهدوست و ترقیخواه کشور را برای رسیدن بمقاصد عالی انقلاب که نتیجهنهائی آن زندگی بهتر برای عموم مردم ایران است بسیج نموده و مصمم‌تر خواهد ساخت (صحیح است) و همه باعزامی راسخ‌تر آماده خدمتگزارای بشاهنشاه مفخم و ملت شریف ایران بوده و بیاری ایزد متعال و با اراده خلل ناپذیر راه پبشرفت ترقی و اصلاحات را تا هدف نهائی انقلاب طی کرده و از نتایج و ثمرات آن این نسل و نسلهای آینده بهره‌مند خواهند شد (صحیح است).

اینک ضمن تقدیر از خدمات صادقانه ده ماهه جناب آقای منصور نخست وزیر و دولت ایشان برای سلامتی و عافیت جناب آقای منصور در این ایام مقدس دعای خیر می‌کنیم و شفای سریع ایشان را از درگاه حضرت احدیت و ائمه اطهار مسئلت داشته و از شاهنشاه مفخم رهبر عالیقدر و توانای ایران از صمیم قلب سپاسگزاریم که باعیادت آقای منصور در بیمارستان خدمتگزاران کشور را مورد تشویق و محبت ملوکانه قرا داده ودر مقابل این همه عنایت و عواطف شاهانه سرتعظیم فرود می‌آوریم (احسنت) بنده چند دقیقه از وقت خودم را به آقای سرهنگ حسینی می‌دهم.

رئیس ـ بسیار خوب آقای خواجه نوری بفرمائید.

خواجه نوری‌- با اجازه مقام ریاست چند کلمه‌ای از طرف دوستان هم مسلک خود اعضای فراکسیون حزب ایران نوین در این جلسه بعرض میرسانم و مقدمتاً می‌خواستم عرض بکنم که آنچه گفته می‌شود از قلب و احساسات گروه عظیمی از دوستان است و من فقط بلندگوی این احساسات هستم (صحیح است) همکاران عزیز سال گذشته در چنین روزهائی حسنعلی منصور افتخار نمایندگی مجلس را داشت و با ما در انی جمع همکاری می‌کرد و با صمیمیت و صراحت لهجه و طلاقت لسان و قدرت بیان وظیفه پر ارزشی را که ملت به او واگذار کرده بود ایفا می‌نمود و ما همه را تحت تأثیر مهربانی و محبت و در عین حال برش و قاطعیت خود قرار می‌داد (صحیح است).

منصور را پیش از آنکه بمجلس بیاید عده زیادی از ما می‌شناختیم و بعضی از همکاران ما نیز در مجلس با او آشنا شدند در این میان چه آنها که سابقه دوستی و آشنائی قبلی با او داشتند و چه کسانیکه در این مجلس با خصائص اخلاقی و روحی او انس گرفتند هیچکس نبود که فریفته خصال انسانی این جوان پرکار و فعال نشود (صحیح است). در میان ما کسانی بودند و هستند که به اقتضای سنن پارلمانی وظیفه اقلیت را که آن نیز از نظر حفظ اصول حکومت مشروطه بسیار ضروری است انجام می‌دادند و هنوز هم انجام می‌دهند ولی از همان آغاز کار پیدا بود که منصور در میان اقلیت مجلس هم وجه بسیار خوبی دارد و اصولاً قیافه صمیمی و مؤدب او که در هیچ منصب و مقامی خود را نمی‌باخت و دوستانش را فراموش نمی‌کرد و هرگز مانند تازه بدوران رسیده‌هامی خام فریب منصب و مقام چند روزه را نمی‌خورد در اولین برخورد چنان اثر می‌گذاشت که همه را شیفته و فریفته می‌ساخت این نعمتی است که خداوند به این جوان پاکدل و روشن بین عطاء فرموده و در عین حال سوابق خدمت و هوش خداداد و لیاقت ذاتی او را آماده می‌ساخت و در معرض آن قرار می‌داد که بتواند یکی از مجریان فداکار نیات عالی شاهشاه باشد بهمین مناسبت هم خدمت پارلمانی او بطول نینجامید و در روزهای آخر سال گذشته بود که به امر شاهنشاه به نخست‌وزیری برگزیده شد.

منصور که از چند سلا پیش با همکاری عده‌ای از یاران صمیمی خود بنیان حزبی متین را برای اجرای نیات شاهانه در پیشرفت و ترقی ملت ایران بنا نهاده بود در اوائل دوره خدمت پارلمانی خود توفیق یافت که این حزب را بنام حزب ایران نوین بر اثر همین همکاری بوجود آورد حزبی که بلافاصله مورد توجه گوره کثیری از طبقات تحصیلکرده بانوان، دانشگاهیان، کارگران و کشاورزان قرار گرفت و همه را گرد خود جمع کرد و بر فعالیت و تلاش در اجرای هدفهای عالی حزبی واداشت.

منصور هنگامی نخست‌وزیر شد که سمت دبیر کل این حزب را احراز نموده بود و با داشتن یک برنامه منظم و مطالعه شده حزبی بار سنگین این مسئولیت خطیر را بدوش می‌گرفت و اینک ده ماه و چند روز است که این وظیفه را با کفایت و لیاقت انجام می‌دهد (صحیح است) در این مدت کوتاه منصور و همکاران او توانستند لوایح مفید و مؤثری را در جهت اجرای نیات شاهنشاه و هدفهای حزبی بتصویب نمایندگان ملت برسانند (صحیح است). منصور و همکاران او به ارشاد و رهبری شاهنشاه در احقاق حق ملت و بالا بردن سطح زندگانی و تحصیل درآمد بیشتر از منابع ملی توفیق زیاد حاصل کردند (صحیح است) و راه خود را با شجاعت وایمان پیمودند و پیش رفتند.

روز اول بهمن منصور بمجلس می‌آمد تا دو لایحه ارزنده دیگر در جهت تأمین منافع بیشتر ملت تقدیم بدارد لوایحی که نمایندگان ملت با بی‌صبری و اشتیاق در انتظار آن بودند (صحیح است) قراردادهائی که عده زیادی از متخصصین فن و افراد دلسوز و وطنپرست ماهها در تهیه مقدمات آن تلاش کرده و به موفقیتهای درخشانی نائل آمده بودند این لوایح که فوریت آن به اتفاق آراء در همان روز بتصویب رسید و یقیناً بزودی با تحسین مجلسین بتصویب نهائی نیز خواهد رسید نه تنها بملت ایران امکان می‌دهد که از منابع خداداد و ثروت طبیعی خود برای عمران و آبادی کشور خویش حداکثر استفاده را ببرند بلکه سرمشقی برای کشورهای نفت‌خیز دیگر نیز هست که آنها هم از همین راه که ما رفته‌ایم بروند و برای بالابردن عوائد ملی خود طریقی را که ما سپرده‌ایم پیروی کنند.

منصور با چنین نیتی و برای اجرای چنین هدفی بمجلس می‌آمد غافل از سرنوشت هولناکی که در آستانه مجلس شورای ملی در انتظار او بود در این هنگام دست ناجوانمردی که البته معلوم خواهد شد از کدام آستین بیرون آمده‌است و مسلماً محرکین در هر لباسیکه باشند به کیفر خود خواهند رسید با کمال جسارت می‌خواست بزندگانی این مرد خدمتگزار خاتمه دهد و معلوم نبود که از این جنایت هولناک چه می‌خواست و چه نتیجه‌ای میتواست بگیرد جز آنکه خون تا حقی بزمین ریخته شود و گروه کثیری داغدار و ملول گردند زیرا راهیکه منصور می‌رفت یک راه فوری نبود یک راه حزبی بود راهی که عده زیادی در پیمودن آن با منصور همگام بودند (صحیح است) و اگر این پرچم مقدس بفرض از دست منصور فرو می‌افتاد دستهای دیگری بود که بلافاصله آن را بردارد و بدوش بگیرد اگر هم خدای نخواسته این جوان د راین جهاد مقدس کشته می‌شد همقدمان او با اراده قوی بدون وقفه راه خود را ادامه می‌دادند و از پای نمی‌نشستند (صحیح است).

وقتی پرچم انقلاب شاه و ملت در دست حزبی مؤمن و معتقد به اصول و مرام خود باشد بودن یا نبودن یک فرد هر قدر هم باارزش باشد به اساس کار لطمه‌ای وارد نمی‌کند ولی بهر صورت خدای نخواست که خون این جوان بناحق ریخته شود (الحمدالله) و خدمتگزار صمیمی شاهنشاه و ملت بیگناه از میان برود. منصور مانند همیشه در این مبارزه هم پیروز شد و خداوند او را در کنف حمایت خود مصون داشت تا باز هم بتواند در سایه رهبری شاهنشاه به خدمتگزاری خود ادامه دهد بمجلس بیاید با همان روی گشاده و لبان خندان با نمایندگان محترم روبرو شده لوایح مهم و مفید دیگر تقدیم کند و با صداقت ذاتی و قدرت بیان در دفاع از لوایح خود سخن بگوید اما نتیجه‌ای که ما باید از این پیش‌آمد بگیریم آن است که دست به دست هم بدهیم و صفوف خود را در این مبارزه مستحکم‌تر بسازیم و با قدم‌های استوارتری پیش برویم و یقین داشته باشیم که چون در اجرای نیات شاهنشاه خود در راه پاسداری انقلاب ششم بهمن و برای ترقی و تعالی ملت جهاد می‌کنیم پیروزی با ماست (صحیح است) زیرا بدیهی است هر که در طریق راستی و حق و حقیقت گام نهد و به آنچه که می‌گوید و می‌کند ایمان داشته باشد مسلماً بمقصود خواهد رسید.

آنها که هر چه تلاش کردند و می‌کنند بجائی نمی‌رسند از آن جهت است که به گفتار و کردار خود ایمان ندارند و بازیگرانی هستند که اسیر دست کارگرادانان پشت صحنه‌اند ما باید این دستهای ناپاک را کوتاه کنیم (صحیح است) و راه خود را در آینده هموار سازیم ما قول می‌دهیم که در این راه وحدت و یگانگی خود را حفظ کنیم و با همفکری و همگامی پیش برویم از پیشگاه شاهنشاه عدالت‌گستر و مسئولین دولت می‌خواهیم که خرابکاران را بجای خود بنشانند و به کیفر اعمال زشت خود برسانند. (صحیح است).

خدای را شکر میگوئیم که منصور را در پناه عنایت خود گرفت و از خطر حتمی نجات داد مراتب احترام و تکریم خود را به پیشگاه شاهنشاه محبوب تقدیم می‌داریم که این گونه خدمتگزاران صمیمی را در سایه لطف و مرحمت خود می‌گیرند و دعا می‌کنیم که خداوند نعمت وجود شاهنشاه ما را که قوام ملت و دوام مملکت به او باز بسته‌است است برای ما نگاهدارد از ارواح طیبه اولیای دین در این ایام مقدس استدعا می‌کنیم که در این راه دشوار و دراز یار و مددکار ما باشد آمین یا رب العالمین.

بنده یک مطالب دیگری را می‌خواستم عنوان بکنم آن اینستکه صبح پنجشنبه به بنده بوسیله یک سپاهی دانش اطلاع رسید که اهالی قراء امامه و راحت‌آباد و چند قریه دیگر دچار اپیدمی دیفتری شده‌اند در همان موقع بنده حضور آقای نخست‌وزیر تلفن کردم ایشان تمام مساعی خودشان را صرف کردند و همان ساعت یک هلیکوپتر با طبیب و دارو برای کمک به این مردمی که در برف گیر کرده بودند بروند و اینها را از مرگ حتمی نجات بدهند دعای خیر این مردم و مردم مقدس دیگر این مملکت پشتیبان این نخست‌وزیر محبوب خواهد بود نمایندگان (انشاءالله) خیلی متشکرم (احسنت‌ - احسنت. رئیس‌- آقای سرهنگ دکتر حسینی.

سرهنگ دکتر حسینی‌- با کسب اجازه از مقام ریاست و نمایندگان محترم

بپرده بود جمال جمیل عز و جل
بخویش خواست کند جلوه‌ای بصبح ازل
چو خواست آنکه جمال جمیل
بنماید علی شد آینه خیرالکلام قل و دل

من از مفصل این نکته مجملی گفتم تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل این ایام مصادف است با فاجعه ماه مبارک رمضان در این ایام بزرگترین رادمرد اسلام بشمشیر یکی از خیانتکارترین افراد عالم در محراب عبادت و در موقعی که سر بسجده خدمت گذاشته بود از پای درآمد علی (ع) بحق نمونه یک انسان کامل بود در شجاعت، جانبازی، و فداکاری او در جنگهای بدر، احد، خندق و سایر غزوات مسلماً در تحکیم بنیان اسلام نقش اساسی و مهمی را بازی کرده‌است در مملکت داری فرامین او به عنف بن‌قیس و مالک اشتر و محمدبن‌ابوبکر بزرگترین مدل و نمونه در مملکت‌داری و بسط اصول عدالت و دادگستری است در حفظ اموال بینوایان و حفظ حقوق افراد مسلماً عمل او با برادر آقایان رسیده و یا در تواریخ خوانده و یا شنیده‌اید (صحیح است) شافعی امام سنت و شیخ جماعیت درباره مولا علی (ع) ابراز عقیده‌ای کرده‌است که شاید زیاد مورد توافق علماء شیعه و امامی نباشد ولی نظریه و عقیده این مرد را نسبت به علی‌ابن‌ابی‌طالب میرساند شافعی می‌گوید و مات‌الشافعی ولیس یدری علی ربه‌ام ربه‌الله یعنی مرد شافعی و نتواست درک بکند که آیا علی امام او است یا علی خدای او است یا الله خدای او است باری ما بسیار خوشوقت و مفتخریم که شاهنشاه ما شیعه و پیرو مکتب امیرالمؤمین است (صحیح است) و ملت ایران هم بمضمون الناس علی دین مولکهم پیرو همان مکتب، مکتب فضائل، مکتب ملکات حضرت امیر است و بی‌جهت نیست که مردی مانند منصور نخست‌وزیر ایران که هم‌اکنون در بستر بیماری خفته‌است با وجود اینکه تمام شرایط آسایش و راحتی را که برای یک مرد میسر بوده‌است بکنار گذاشته و کمر همت و خدمت که به اصطلاح در زمره عبادت قرار گرفته بمضمون اینکه عبادت بجز خدمت خلق نیست با تمام مصائب و مشکلات آماده اجرای منویات شاهنشاه ایران و خدمت بملت نجیب و اصیل ایران شده و در این راه حتی از بذل جان مضایقه نکرده‌است (صحیح است) اشاره‌ای جناب آقای خواجه نوری به اقلیت و اکثریت کردند البته این از سنن پارلمانی و سنن دموکراسی است که در هر مجلسی یک اکثریتی پشتیبان دولت باشد و یک اقلیت راهنما و منقد و من جزء اقلیت هستم ولی اقلیت من مانع از این نیست که عملیات خوب و عملیات سودمند دولت را تحسین و تقدیر نکنم (احسنت) یا از یک عمل ناجوانمردانه انزجار و تنفر خود و افراد هم صف خود را بیان نکنم زیرا اقلیت ناظر بخشص نیست ناظر به اصول است عملی را که اقلیت تشخیص بدهد صحیح نیست وظیفه نمایندگیش هست که انتقاد بکند، راهنمائی بکند (صحیح است) ولی در آنجائی که تشخیص می‌دهد از طرف دولت لوایحی نظیر همین لوایحی که در این چند روز اخیر تقدیم مجلس شد و صلاح مملکت است اقلیت هم در صف اکثریت با تمام قوا از عملیات مفید دولت پیشتیبانی می‌کند (آفرین‌ـ احسنت) در تاریخ سیاسی ایران بسیار بوده‌اند افرادی مانند منصور که جان خودشان را در راه خدمت بمملکت فدا کرده‌اند ما خوشوقتیم از اینکه منصور از این سوءقصد بحمدالله جان سالم بدر برد و ما شفای عاجل او را در این ایام از خدای متعال خواستاریم ولی مسئله‌ای که بایستی رویش توجه کرد اینست که اگر قرار باشد یکنفر که شاکی است خودش مدعی باشد خودش حاکم باشد و خودش اجرا کننده حکم باشد این برخلاف اصول عدالت است چون دنیای تمدن و دنیای عدالت قضاوت فردی را نفی کرده (آفرین) نهی کرده وجود دادگستری وجود دارالقضاء ناظر به این است که هر وقت کسی ادعائی یا شکایتی از کسی داشته باشد به آنجا مراجعه بکند حتی یک نفر محکوم بمرگ را اجازه نمی‌دهند که بدست یک فرد غیر مسئول بیکنفر اعمال خودش برسد قوانین و مقررات دنیای شرع و عرف و دنیای علم اصولی را مسلم و مرعی داشته‌است که اگر از آن اصول تخطی و تجاوز شود بنیان نظم اجتماع متزلزل می‌شود ما امیدواریم که دولت مجال ندهد به این که مانند گذشته، گذشته‌ایکه مدتهاست در بوته فراموشی افتاد مجدداً افرادی خودسرانه با نهایت بی‌انصافی خودشان مدعی باشند خودشان قاضی باشند و خودشان جلاد. من معتقدم که مجلس با من هم عقیده‌است و از دولت مصراً خواستار اینست که به این بی‌نظمیها و به این افکار پوچ خاتمه بدهد (صحیح است) من مجدداً تأسف عمیق مردم ایران را از ضابطه سوءقصد بجان نخست‌وزیر خدمتگزار که با نهایت اخلاص و صمیمیت کمر خدمت بمملکت بسته بود در این محضر مقدس بعرض نمایندگان محترم میرسانم و برای نمونه عرض می‌کنم مردم چهارمحال و بختیاریی که کمتر عادت برپا و تظاهر دارند بقدری از این عمل ناجوانمردانه تحت تأثیر و دچار تألم و تأثر شدند که تلگرافی بعنوان جناب‌آقای منصور مخالره کردند و رونوشتش را برای بنده فرستادند و من دریغ میدانم که این تلگراف را که مبین احساسات یک افرادی است که عرض کردم کمتر بتظاهر عادت دارند در این مجلس با کسب اجازه از مقام ریاست و نمایندگان محترم قرائت نکنم «جناب آقای منصور نخست وزیر محبوب ایران ـ رونوشت بنده‌ـ امضاءکنندگان زیر از طرف قاطبه اهالی شهرستان شهرکرد بویژه بانوان، کارگران، کشاورزان، فرهنگیان، اصناف، تجارو و عشایر چهار محال‌و بختیاری بدینوسیله نفرت و انزتجار خود را از توطئه ناجوانمردانه و سوء قصد از طرف خائنین و دشمنان اعم از داخلی یا خارجی نسبت بجان آقای منصور نخست وزیر محبوب ابراز می‌داریم و در اجتماع برگی که در مسجد خان شهرکرد بمنظور دعا برای سلامتی و شفای عاجل جناب آقای نخست‌وزیر تشکیل گردید شرکت نموده مراتب وفاداری و جانب‌داری خود را نسبت بمنویات مقدس ذات مبارک شاهنشاه محبوب رهبر عالیقدر ملت ایران معروض داشته و همچنین بهبودی جناب آقای منصور را از خداوند متعال خواستاریم و استدعا داریم محرکین و سوء قصد کنندگان به اشد مجازات مورد تعقیب قرار گیرند زنده باد شاهنشاه، پاینده باد ایران». (احسنت، احسنت) از حوصله بانوان و آقایان محترم سپاسگزارم.

رئیس‌- آقای روحانی.

روحانی ـ جناب آقای رئیس، نمایندگان متحترم مولای متقیان علی علیه‌السلام پیشوای شیعیان جهان می‌فرمایند آنهائیکه در راه دین و عدالت بخون خود رنگین شده‌اند در این جهان جز نام و افتخار نخواهند داشت (صحیح است) و در آن جهان جز فردوسی برین خانه نخواهند کرد ما به پیروی از تعالیم علیه چنین پیشوائی که خود و اولاد بزرگوار او جان دادن و سرباختن را در راه دین و عدالت افتخار میدانند فخر و مباهات می‌کنیم و به آنان درود بی‌پایان می‌فرستیم و با توسل به این نیروهای عظیم معنوی از خداوند توانا خواهانیم بما توفیق عنایت فرماید بندگانی درست کردار و درست گفتار و در راه دین و عدالت فداکار و جانباز باشیم یقین دارم حادثه بسیار ناگوار و عمل ناجوانمردانه سوء قصد با مداد پنچشنبه اول بهمن که بجان منصور نخست وزیر جوان، مؤدب، خدمتگزار و فداکار شد همه را غمگین و متأثر کرده‌است بنده نه بعنوان یکدوست و یا یک نماینده بلکه بعنوان یک انسان نمی‌توانم تأثر عمیق و جانکاه این حادثه را تحمل کنم و این عمل وحشیانه را توجیه نمایم آقایان مگر منصور چه می‌خواست؟ چه می‌کرد جز رفاه و آسایش ملت ایران جز تلاش صادقانه و صمیمانه در راه حصول هدفهای مقدس شاهنشاه معظم برای تأمین سعادت مردم و اعتلای کشور؟ جز اینکه این وظیفه بسیار خطیر و عظیم را با کمال خوشروئی ادب، فروتنی و صبر و حوصله که واقعاً کم نظیر بود انجام می‌داد؟ پس آنانکه منصور را نمی‌خواهند تا جائیکه قصد جان او می‌کنند باید گفت با بثمر رسیدن این آرمانها و هدفها مخالفند آنان مملکت ما را ویران، مردم را گرسنه و فقیر، بنده و برده جاهل ونادان، بیچاره و ناتوان می‌خواهند، به این هم اکتفا نمی‌کنند وقانع نیستند اینان می‌خواهند فضیلت، تقوا، ایمان، رشادت و صراحت از این مملکت رخت بربندد اندکی تفکر و اندیشه بفرمائید آیا تحمل چنین وضعی مقرون بصلاح و صواب است؟ آیا ما که هر کدام خانواده داریم دوست و رفیق داریم مردمیکه افتخار خدمت نمایندگی بما داده‌اند همه و همه مراقب و بما می‌نگرند تا بیائیم در ساحت مقدس مجلس شورای‌ملی ملی آزادانه برای حفظ حقوق آنان تأمین رفاه و اسایش آنان تقویت مجریان انقلاب شاه و مردم بکوشیم و سوگند یاد کردیم بشاهنشاه و قانون اساسی وفادار و خدمتگزار باشیم ما نمی‌توانیم آسوده و آرام به این وظیفه مشغول و بهدفهای خود برسیم چرا؟ برای اینکه عده معدودی شیطان صفت و جاهل، آبادی خویش را در پریشانی و فقر و جهل مردم و ویرانی مملکت میدانند و بهمین جهت است که هر که بیشتر خطر یافت بیشتر در خطر است کسانیکه طرح این توطئه را چیده‌اند باید بدانند سخت در اشتباه و گمراهند آنها باید بدانند خدای بزرگ حافظ و نگهبان ایران است به اینها که گوش شنوا ندارند میگوئیم شاهنشاه که در شرفیابی اخیر نمایندگان فرمودند «سلطنت ایران بخواست خداوند دو هزار و پانصد سال طول کشیده و تاخدا بخواهد خواهد بود» باید بدانید پایه‌های تخت این سلطنت پایدار را ملت نجیب ایران و خدمتگزاران صدیق و فداکار و با ایمان شاه و مردم بدوش دارند و آنها در پناه لطف و حمایت پروردگارند واز این اعمال و افکار شیطانی نمی‌هراسند و بجانبازی افتخار می‌کنند این نا بخردان گمراه برای سوء قصد و نیت پلید خود شب جمعه ولیالی متبرک قدر را انتخاب کردند که باب رحمت پرودگار باز است و بجان منصور رحمت آورد میلیونها کارگر، کشاورزو اکثریت قریب‌به اتفاق مردم مسلمان ایران که از اینگونه اعمال وحشیانه نفرت و انزجار دارند در مساجد و تکایا و منازل به عبادت مشغول هستند و از صمیم قلب دست دعا بدرگاه خداوند توانا بلند دارند و برای سلامت شاهنشاه و اعاده صحت کامل منصور دعا می‌کنند آنان موقعی را انتخاب کردند که منصور برهبری خردمندانه شاهنشاه توفیق حاصل کرده و عملا ثابت می‌نمود هر اقدامی در دولت او بشود در طریق خیر و صلاح کشور و تأمین آسایش مردم است و خداوند چنین خدمتگزاران صدیق و فداکار را حمایت و نگهداری می‌فرماید من از این روز متبرک مقام مقدس سپاس خدای را بجای می‌آورم که منصور بسلامت ماند و از مقام معنوی مولای متقیان و امیر مؤمنان برای شفای کامل او مدد می‌طلبم من که با منصور پیش از نخست وزیری و در مقام نخست‌وزیری مکررد درباره امور مملکت دور از قیود و تشریفات صحبت کرده‌ام او را مردی مؤمن و معتقد به اجرای صحیح تحولات و انجام هدفهای عالی شاهنشاه در راه ترقی و تعالی ایران و تأمین سعادت و رفاه مردم دیده و شناخته‌ام اعتقاد من این است او وقتی در این‌جا سخن می‌گفت که با باری به هر جهت و مماطله و مسامحه کار مملکتی پیش‌نمی‌رود بلکه باید قاطعیت و صراحت داشت و از هر خطرو گزندی نهراسید و از صمیم قلب سخن می‌گفت (صحیح است) و اینگونه حوادث را میدید و در راه سعادت ایران بجای پذیره بود (احسنت) من اعتقاد دارم اگر از خود منصور میدان بهارستان رنگین شد تجلی اندیشه منصور است که می‌گوید:

بی‌چون و چرا نهال آبادی ملک از خون من و تو آب می‌خواهد و بس

اگر خون منصور پشت در مجلس شورای ملی ریخته شد خواست به جانبازان راه مشروطیت و جویندگان راه سعادت ایران و بخدمتگزاران گفته باشد من نیز در این طریق قدم نهاده‌ام و از نثار جان دریغ ندارم. اگر منصور هنگامیکه هدف تیرهای این خائن جانی قرار گرفت سر به آستانه مجلس نهاد خواست جمله‌ای را که مکرر از زبان او شنیده‌اید: «من به این مقام مقدس سرتعظیم فرود می‌آورم» عملاً به اثبات رسانیده باشد، آقایان نمایندگان محترم، ملت شریف ایران هر عمل و اتفاقی را نتیجه ایست و هر کس از نیت و دید خود از آن عمل بهره‌برداری می‌کند، هدف و نیت دشمنان ایران معلوم و مشخص است و با این عمل وحشیانه بار دیگر نشان داده‌اند از پای ننشسته و از بین نرفته‌اند اما ما چه باید بکنیم. وظیفه میهن پرستان افراد مؤمن و بیغرض و شاهدوست چیست؟ یقین دارم همه خواهید فرمود باید واقعاً تحرک و تلاش بیشتری داشته باشیم پس بیائید در راه حصول هدفهای عالی انقلاب و بثمر رسانیدن آن فداکاری کنیم وحدت همکاری را بیش از پیش شعار خود سازیم و عملا نشان دهیم سربازان فداکار انقلاب شاه و مردم هستیم و از مردم هستیم و از مردم نیز بخواهیم هشیار تر باشند.

سخنان ساده از دل برامده شاهنشاه را در روز شرفیابی بیاد آقایان هست که فرمودند در ششم بهمن با اتکاء بخداوند متعال و با تصویب همه جانبه ملت ایران یک کاری انجام شد که اگر مطالعه بکنید در این سه‌هزار سال تاریخ ایران بی‌سابقه بود که اصلا مملکت ساختمانش جامعه‌اش طرز فکرش اینطور زیرورو بشود آنهم بسمت خوب بسمت ترقی بسمت تمدن و فرمودند این پیش آمدها مرا مغرور نمی‌کند همان اصطلاح بنده کوچک خدا هستم و فکر می‌کنم که اگر اینها را من موفق شدم برای اینستکه خواست او بوده امری بسیار ساده‌است و تشخیص آن آسان، دقیق شوید و به بینید در تحولات عظیم اجتماعی و اقتصادی مملکت ما زمان متوجه کیست و چیست، از تحریکات و شایعه سازی‌های عوامل بر حذر باید بود و بمقابله باید برخاست.

زیرا تحولی را که شاه پایه‌گذاری کرده شاهی که معتقد است بنده کوچک خداست. و هر توفیقی که در راه آبادی ملک و سعادت ملت دارد خواست خداست ما همه باید با جان و دل و عزمی راسخ دنبال بکنیم و از هیچ چیزی نهراسیم که خداوشاه نگهدار و حامی داریم در پایان عرایضم با اجازه نمایندگان محترم در این مقام مقدس از شاهنشاه معظم و رهبر عالیقدر کشور که شخصاً از آقای منصور در بیمارستان عیادت و اوامر برای حفظ جان و سلامت کامل این خدمتگزار که فداکاری او هم مقبول پیشگاه ملوکانه واقع شد صادر و تأکید فرموده‌اند بایستی برنامه‌های وسیع عمرانی و اصلاحات اجتماعی و اقتصادی مملکت با قاطعیت و سرعت هرچه بیشتر ادامه یابد سپاسگزاری نموده بساحت مقدسشان عرض شود. این توجه و عنایات است که منصورها رابیش از پیش آمده خدمتگزاری و فداکاری می‌کند و بشکرانه این مرحمت ما نیز بشاهنشاه معظم و ملت شریف و نجیب ایران بار دیگر اطمینان می‌دهیم در انجام وظیفه خطیر نمایندگی از هیچگونه جانبازی و فداکاری دریغ نداریم تا صاحبان اینگونه افکار پلید برای همیشه بدانند ایرانی هوشیار و بیدار است و با دشمنان موجودیت خود مدارا نمی‌کند (احسنت) با توسل به اجداد طاهرینم توفیق خدمت خواهانم (احسنت‌ـ احسنت).

رئیس‌- آقای دکتر رهنوردی. دکتر رهنوردی‌- عمل ناجوانمردانه و خائنانه یک فرد خدانشناس و بی‌وجدان در جلوی مجلس شورای ملی نه تنها ملت ایران بلکه تمام ملل صلحدوست جهان را تکان داد. ما نمایندگان ملت ایران همانطوریکه در جلسه علنی روز پنجشنبه گفته شد اینگونه اعمال وحشیانه و دور از انسانیت را محکوم میدانیم و با کمال شدت برای از بین بردن ریشه اینگونه تحریکات و دسیسه‌ها عمل خواهیم کرد جناب آقای منصور در طی ده ماه خدمت خود در پست نخست‌وزیری نشان داد که چون سربازی فداکار و از جان گذشته در تحت فرماندهی شاهنشاه بزرگ دامن همت بکمر زده‌و جز خدمت به این مرزو بوم و به این ملت کهنسال نظر دیگری ندارد ما از منصور جز صفا و صمیمیت تواضع و فروتنی، خیر خواهی و بزرگ منشی چیز دیگری ندیدیم (صحیح است) بنده در این مکان مقدس اعلام می‌کنم که این گونه اعمال خلاف انسانیت و وجدان بهیچ عنوان نمی‌تواند کوچکترین خللی در اراده خدمتگزاران شاه و مردم در راه بثمر رساندن هدفهای مقدس انقلاب مقدس ششم بهمن وارد آورد (صحیح است) این خونهائی که از سربازان وطن ریخته می‌شود نهالهای جدیدی را آبیاری می‌کند که وطن ما را در زیر سایه‌های خود بسوی تعالی و ترقی سوق خواهد داد.

دشمنان وطن و آنهائیکه جوانان نادان و منحرف را تحریک به چنین اعمال وحشیانه می‌کنند باید بدانند سالهاست اینگونه سیاستهای غلط که ایجاد محیط ترور و وحشت باشد از این مملکت رخت بربسته و ملت ایران تحت رهبری شاهنشاه در راه سعادت و سربلندی رو بجلو می‌رود و هیچ قدرتی نخواهد توانست مانع پیشرفت این نهضت عظیم ملی که مورد ستایش تمام جهانیان قرار گرفته گردد. آندسته‌ایکه خیال می‌کنند با این اعمال مانعی در راه ترقی کشور بوجود خواهند آورد بیایند و برای لحظه‌ای هم شده و باوجدانی بیدار و دیدگانی باز بمحیط بنگرند و ببینند در خانواده‌های ایرانی چه می‌گذرد؟ ملت ایران از زن و مرد، از کوچک و بزرگ، از پیروان جوان به محرکین اینگونه وحشیگریها نفرین می‌فرستند من اغلب خانواده‌ها را بچشم خود دیدم که گریان بودند همگی دست بدرگاه خدای بزرگ دراز کرده و از خداوند می‌خواهیم که سلامت نخست وزیر محبوب ما را باز گرداند این است محبوبیت حقیقی و اینست نتیجه خدمت صادقانه (صحیح است) در خاتمه بنده هم مانند سایر نمایندگان محترم از خدای بزرگ مسئلت دارم که هر چه زودتر نخست وزیر خدمتگزار ما را از این بلای بزرگ نجات داده و سلامت او را باز گرداند (انشاءالله) تا بتواند دوباره با همان انرژی و نیروی خستگی ناپذیر بخدمات خود ادامه دهد ضمناً اعلام می‌دارم ماهر کدام بنوبه خودمان جان در کف نهاده و خدمات خود را دنبال خواهیم کرد و امیدواریم بتوانیم با خدمات خود موجبات رضای خداوند بزرگ را فراهم و در پیشگاه شاهنشاه و ملت ایران سربلند باشیم (انشاءالله‌ـ احسنت).

رئیس‌- آقای مبارکی.

مبارکی‌- خدا ـ شاه‌ـ میهن نمایندگان محترم سربازان فداکار خدمتگزاران شاه و میهن همانطور که تابحال ثابت کرده‌ام به پیروی از منویات پدر تاجدار پشتیبانی این دولت خدمتگزار را نموده‌ام امیدوارم که این را ادامه خواهم داد.

با اجازه مقام ریاست و نمایندگان محترم

خانمها و آقایان:

این سوء قصد ناجوانمردانه که پنجشنبه گذشته بجان نخست‌وزیر جوان‌ـ خدمتگذار شاهنشاه و ملت و سربازان فداکار وطن شد موجب تنفر ملت ایران بوده (صحیح است) بنده نیز از طرف برادران بلوچ انزجار و تنفر شدید خود را اعلام می‌کنم.

چنانکه بارها از پشت این بتریبون بعرض رسانده شده ملت ایران با پشتیبانی شاهنشاه عظیم‌الشأن از منافع خود تا آخرین قطره خون دفاع می‌کند و هرگز اجازه نمی‌دهد دشمنان به هستی، موجودیت و منافع ما تجاوز کنند (صحیح است).

ایران از کشتن هراسی ندارد. ما در طول تاریخ برای حفظ حیثیت و برای حفظ اعتلای وطن قربانیها داده‌ایم ولی هرگز از پای ننشسته‌ایم.

ایران دلیر است.

دلیران نترسند ز آوای کوس
که یکدسته چوب است یک پاره پوست (احسنت)

خائنین بوطن باید بدانند و آگاه باشند این خونهای افراد فداکار که ریخته می‌شود نهال سعادت ملت را که بدست توانای شاهنشاه بیدار ما کاشته می‌شود آبیاری و بارور می‌کند (صحیح است). هر قدمی که برای تأمین منافع ملت برداشته می‌شود و هر اقدامی که به خیر و صلاح مملکت باشد مورد تأیید و حمایت و پشتیبانی مردم نجیب و شریف ایران خاصه عشایر سلحشور و مرزداران وطن می‌باشد همانطور هم هر اقدام خائنانه‌ای را ملت ایران محکوم و منکوب می‌نماید. برای حزب ایران نوین مایه بسی افتخار و مباهات است که در راه اجرای منویات رهبر عالیقدر ملت ایران و برای حفظ منافع و تأمین سعادت ملت خون دبیر کل خود منصور آن وجود مفید و ارزنده ورا بریختن دهد (صحیح است) از خداوند متعال سلامت و بهبود وجود نازنین نخست وزیر ملت ایران و خادم شاهنشاه را مسئلت داشته و از مقامات مسئول کشف ریشه این توطئه و مجازات خائنین بوطن را با نهایت بی‌صبری... خواستاریم. (احسنت).

رئیس‌- آقای صادق احمدی.

صادق احمدی‌- تردیدی نیست واقعه روز اول بهمن ماه همه نمایندگان ملت را متأثر و متأسف ساخته‌است (صحیح است) بیانات چند نفر از نمایندگان محترم در جلسه گذشته و امروز مؤید این معنی ایت که این واقعه تأثر و تأسف فوق‌العاده‌ای برای نمایندگان مردم ایجاد نموده منهم که یک نماینده منفرد در این مجلس هستم وظیفه خود میدانم از طرف خود و اگر آقایان اجازه بفرمایند از طرف نمایندگان (صحیح است) مراتب تأسف و تأثر خود را از این واقعه اعلام کنم و در عین داشتن تأسف مصراً بعنوان نماینده ملت از دولت تقاضا دارم علل واقعی این جناب را روشن و بمجلس شورای ملی اعلام کنند (صحیح است) من تردیدی ندارم جوانیکه از جان خود می‌گذرد و دست بچنین عملی می‌زدند یا تحت تأثیر تلقینات دیگران قرار گرفته یا تحت تأثیر احساسات شخصی خود و بهر صورت او عمل خود را بزعم خود موجه میدانسته‌است والا دست بچنین اقدامی نمی‌زد بنابراین وظیفه دولت است با کمال بی‌طرفی با کمال دقت عمیقاً ریشه مطلب را کشف کند (صحیح است) و در مقام علاج آن برآیند متأسفانه در مملکت ما همیشه رسم بر این جاری بوده که در این گونه موارد یک رسیدگیهائی میشده‌است که می‌شود گفت رسیدگیهای سطحی و مرتکب کم و بیش بمجازات می‌رسید بدون اینکه جامعه از علت واقعی این نوع جنایات اطلاعی پیدا کند دادگستری معتقد است و وظیفه‌ای جز این ندارد که در موقع وقوع جرائم دلائل جرم را جمع‌آوری بکند متهم را تحت تعقیب قرار بدهد و بالاخره مجرم را بجزای عملش برساند شاید در حال حاضر با تراکم امور بالاخص تراکم امور جزائی در دادگستری و عدم تناسب تشکیلات دادگستری با حجم کار جز این توقعی نباید از دستگاه قضائی داشت ولی بهرحال بایستی دستگاهی باشد که علل واقعی جنایات را کشف کند و آنهائیکه مسئولیت اداره امور مملکت را بعهده دارند در مقام رفع آن علل برآیند که دیگر این نوع جنایات تکرار نشود بعضی افراد که قضاوتشان در امور سطحی است بمحض وقوع چنین جنایاتی تقصیر را متوجه دادگستری میدانند و معتقدند اگر دادگستری متهمین را پس از وقوع جرم بلافاصله بجزای عملشان برساند این نوع اتفاقات نمی‌افتند و تکرار نمی‌شود جواب این عده این است قضاوت و قصاص یک امر فوق‌العاده دقیق و حساسی است و بی‌جهت نیست که گفته‌اند در قضاوت نباید عجله کرد قضاوتی که توأم با اشتباه باشد و این اشتباه اگر بقیمت جان و مال یا حیثیت اشخاص تمام بشود وای بحال عدالت این افراد نمی‌خواهند دقیق‌تر عمیق‌تر فکر کنند و پی بعلل واقعی جنایات ببرند جنایات اعم از اینکه یک جنایت سیاسی باشد یا غیر سیاسی یک عللی دارد بخصوص جنایات سیاسی در پشت پرده افرادی هستند که متأسفانه محرک قرار می‌گیرند و اینها طبق قانون قابل تعقیب هستند ولی در مملکت ما کمتر اتفاق افتاده‌است که این ایادی که محرک و معاون جرم محسوب می‌شوند قانوناً تحت تعقیب قرار بگیرند در این خصوص اگر بخواهم بحث تعقیب قرار بگیرند بگیرند در این خصوص اگر بخواهم بحث بکنم زیاد می‌شود بحث کرد در مقام این نیستم که وقت نمایندگان محترم را بگیرم ضمن اینکه از خداوند متعال سلامتی آقای نخست‌وزیر را مسئلت مکنم باز هم مصراً‌از دولت تقاضا دارم که علل واقعی این جنایت را کشف کنند و بدون پرده‌پوشی در اختیار نمایندگان ملت قرار بدهند (صحیح است) بلکه بخواست خداوند متعال این نوع جنایات که موجبات عدم امنیت را در مملکت فراهم می‌کند تکرار نشود (احسنت‌ـ احسنت).

رئیس‌- آقای رامبد بفرمائید.

رامبد- ساعت ده و چند دقیقه پنجشنبه در جلو مجلس شورای ملی تیری صدا کرد گلوله‌ای به نخست وزیر مملکت اصابت نمود او را بروی تخت جراحی بیمارستان پارس انتقال داد از این عمل مذموم دو اثر بزرگ در همه و همه بوجود آمد تأثر بی‌پایان تأسف فوق‌العاده برای تمام کسانیکه این شخص دوست داشتنی و وجود از لحاظ شخص بسیار عزیز را از نزدیک می‌شناختند و تأثری از آن بزرگتر برای عموم ملت برای آنکه هر کس نخست‌وزیر مملکت ات و هر پیش آمدی برای او پیش آید برای رئیس دولت مملکت تلقی می‌شود (صحیح است) بنده شخصاً آنقدر متأثر شدم که برای جلوگیری از نشان دادن اشک چشم از صحنه راهرو مجلس که دوستان محترم تشریف داشتند خود را بخارج کشیدم و بلافاصله خواستم از بیان تأثر خودم عرایضی در مجلس عنوان بکنم ولی بنظرم رسید چه بگویم و چه احساسی بوجود بیاورم که دیگران ندانند و چنین احساسی خود نداشته باشند مطلبی نبود که بفراکسیون و دسته وعقیده و حزب ارتباط داشته باشد (صحیح است) تصور می‌کردم هر چه بود و هر چه شد و بوسیله هر شخصی بود برای عموم مجلسیان یکسان بود (صحیح است) تصور می‌کردم فرمایش جناب رئیس‌مجلس بیان احساس عموم مجلسیان و عموم ملت ایران بود (صحیح است) و بهمین مناسبت مطلبی عرض نکردم ولی فرط تأثر و احساسات دوستان و نمایندگانیکه در مجلس تشریف داشتند چون در ضمن بیان اشاره‌ای به اکثریت یا حزب ایران نوین شد تصور مکنم این توهم پیش می‌آمد که اگر هم احساس دیگری هم سکوت میکد فکر کنند که این سکوت غیر هم احساسی است ولی چنین نیست (صحیح است) در این باب دو مطلب اظهرمن الشمس است و تصور می‌کنم هیچکس نباشد که بتواند خارج از این دو مطلب چیزی به ان بیفزاید یکی آنکه از نقطه نظر یک فرد آنهم فرد برگزیده و عزیز در نظر همه ما تأثر، غم، تأسف و آرزو و استغاثه از پیشگاه الهی برای نجات و بهبودی کامل و سلامت وجود عزیز اوو یک مطلب دیگر که اگر بخواهم در اینجا صحبت بکنم نه یک کتاب بلکه کتابخانه‌ها در آن باره نوشته شده آدم‌کشی و ترور و قتل نفس، وقت مجلس محترم شورا را نمی‌گیرم در این مطلب هم تصور می‌کنم احتیاج به سخنرانی نیست ولی یک نکته به آن اضافه می‌کنم که آن صحبت جایش در مجلس است و آن اینست یادست مجنونی الهام گرفته از یک فکر معلول (دکتر عدل‌ـ خائنانه) یا دست خائنی از آستین یک جانی هر یک موجب چنین وقایعی شده باشد تا موقعیکه واقعیت امر روشن نشود تصور نمکنم نماینده مجلسی که بیان او بیان ملت ایران است محق باشد هیچگونه تعبیر و تفسیری برای آن قائل شود تا مسیر سیاست مملکت را از آنچه باید منحرف سازد (صحیح است) از برای تسلی خاطر بستگان و دوستان نزدیک جناب آقای منصور باید یادآوری کنم رهگذر خیابان را کسی ترور نمی‌کند برای عضو کوچک اداره نقشه نمی‌کشند باید دانست در ایران نیست و حالا نیست در تمام دنیا هست و تا تاریخ بشریت می‌چرخد باقی خواهد بود آنکسانیکه بچنین گرفتاریهائی دچار می‌شوند درد می‌کشند درد بزرگ است ولی درد بزرگ دلیل بزرگی شخصیت طرف هم هست (احسنت).

اگر بر حال خود لرزد پیاده
بفرزینی کجا فرزانه گردد (احسنت)
کسی کو بروجود خود بلرزد
همان بهتر که در ویرانه گردد (احسنت)

پس بنابرانی همه ما آرزومندیم جوان برومند دوست داشتنی و عزیز در نزد همه ما را خداوند متعال شفایش بخشد و همانطور که بقیه دوستان عزیز اشاره فرمودند ما در انتظار اقدام دولت هستیم در تعیین آنچه که واقعاً موجب این بلا بوده و قبل از آن هرگونه اظهار نظری را از نقطه نظر خودم بنده معتبر نمیدانم (احسنت).

- قرائت دستور و تعیین موقع جلسه بعدـ ختم جلسه

۵- قرائت دستور و تعیین موقع جلسه بعدـ ختم جلسه

رئیس‌- دستور جلسهآینده قرائت می‌شود.

(بشرح زیر قرائت شد)
دستور جلسه ۱۴۴
روز سه‌شنبه ششم بهمن ماه ۱۳۴۳
۱- شور دوم موافقت‌نامه مربوط به همکاری در امور تربیتی و علمی و فرهنگی بین دولت شاهنشاهی ایران و دولت جمهوری سوسیالیستی فدراتیو یوگسلاوی شماره چاپ ۱۲۳۱.
۲- شور اول موافقت‌نامه فرهنگی بین دولت شاهنشاهی ایران و دولت پادشاهی اردن شماره چاپ ۱۲۳۲.

رئیس‌- با اجازه خانمها و آقایان جلسه امروز را ختم می‌کنیم جلسه آینده ساعت ۱۰ صبح روز سه‌شنبه خواهد بود.

(نیمساعت پیش‌از ظهر جلسه ختم شد)

رئیس مجلس شورای ملی‌- مهندس عبدالله ریاضی.