مذاکرات مجلس شورای ملی ۱ امرداد ۱۳۳۴ نشست ۱۴۲

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مجلس شورای ملی مجموعه قوانین دوره قانونگذاری هجدهم تصمیم‌های مجلس

مجلس شورای ملی مذاکرات دوره قانونگذاری هجدهم

قوانین برنامه‌های عمرانی کشور مصوب مجلس شورای ملی
مذاکرات مجلس شورای ملی ۱ امرداد ۱۳۳۴ نشست ۱۴۲

روزنامه رسمی کشور شاهنشاهی ایران

شامل: کلیه قوانین مصوبه و مقررات - گزارش کمیسیون‌ها - صورت مشروح مذاکرات مجلس - اخبار مجلس - انتصابات - آگهی‌های رسمی و قانونی

شماره

شنبه ماه ۱۳۳۴

سال یازدهم

شماره مسلسل

دوره هجدهم مجلس شورای ملی

مذاکرات مجلس شورای ملی

مشروح مذاکرات مجلس شورای ملی، دوره ‏۱۸

جلسه: ۱۴۲

صورت مشروح مذاکرات مجلس روز پنجشنبه ۲۹ تیر ماه ۱۳۳۴

فهرست مطالب:

۱- تصویب صورت‌مجلس.

۲- بیانات آقای وزیر جنگ و نخست‌وزیر دایر به ابراز تأسف و تقدیم معذرت به مناسبت واقعه‌ای که جهت آقای مهندس شاهرخ‌شاهی در فرمانداری نظامی اتفاق افتاد.

۳- تقدیم یک فقره طرح قانونی به وسیله آقای قنات‌آبادی.

۴- بیانات آقایان رئیس و امامی دایر به ابراز تأسف و تأثر از فوت مرحوم احمد قوام

۵- تقدیم یک فقره استیضاح به وسیله آقای مهندس شاهرخ‌شاهی‏

۶- تعیین موقع جلسه بعد- ختم جلسه‏

مجلس سه ربع ساعت پیش از ظهر به ریاست آقای رضا حکمت تشکیل گردید.

۱) تصویب صورت‌مجلس.

رئیس- صورت غائبین جلسه پیش قرائت می‌شود.

به شرح زیر خوانده شد.

غائبین با اجازه- آقایان: قوامی- حائری‌زاده- عبدالرحمن فرامرزی- هدی- تفضلی- باقر بوشهری- مصطفی ذوالفقاری- جلیلی- مهندس اردبیلی- دکتر عدل- سنندجی- سعیدی- حشمتی- برومند- مرتضی حکمت- پیراسته- اسکندری- سرمد- عاملی- دکتر سعید حکمت- اورنگ.

غائبین بی‌اجازه- آقایان: دکتر عمید- یارافشار- دهقان- اریه‏

دیرآمدگان و زودرفتگان با اجازه- آقایان: شوشتری- تجدد- امامی خویی- لاری- مشایخی- قنات‌آبادی- احمد صفایی- پورسرتیپ- کدیور- سلطانی- دولت‌آبادی- بهادری.

رئیس- نسبت به صورت‌مجلس نظری نیست؟ آقای سهرابیان.

سهرابیان- دوفقره شکایت از یکی مربوط به کارمندان بازنشسته ملی نفت که تقدیم مقام ریاست می‌کنم و کی دیگر تلگرافی است که شکایت کشاورزان فریدن است که آن را هم برای رسیدگی عیناً تقدیم مقام ریاست می‌کنم.

رئیس- در صورت مجلس نظری نیست؟ (اظهاری نشد). صورت‌مجلس جلسه قبل تصویب شد سه نفر از آقایان تقاضای نطق قبل از دستور کرده‌اند این به موجب تصمیم بود که در موقعی که چند نفر از آقایان برای اسم‌نویسی نطق قبل از دستور به مجلس آمدند داده شد اگر آقایان موافقند برای قبل از دستور بماند برای جلسه بعد (یک نفر از نمایندگان- برای جلسه بعد بماند) (شوشتری- سؤالات باید مطرح بشود) بماند برای جلسه بعد.

۲- بیانات آقای وزیر جنگ و نخست‌وزیر دایر به ابراز تأسف و تقدیم معذرت به مناسبت واقعه‌ای که جهت آقای مهندس شاهرخ‌شاهی در فرمانداری نظامی اتفاق افتاد.

رئیس- آقای وزیر جنگ.

وزیر جنگ (سپهبد هدایت)- به طوری که استحضار دارند چنین تفوه شده است که نسبت به آقای مهندس شاهرخ‌شاهی نماینده محترم مجلس شورای ملی در فرمانداری نظامی بی‌نزاکتی شده است با این‌که خود ایشان استحضار دارند مراجعه سرتیپ بختیار فقط به علت روابط دوستانه مجود بین آنان بوده و ابداً ارتباطی با عمل فرمانداری نظامی و یک نماینده مجلس نداشته است ولی چون دولت و ارتش اصولاً و برحسب وظیفه نهایت احترام را نسبت به قانون اساسی و قوه مقننه و فرد فرد نمایندگان محترم دارند (احسنت) و اگر چنین اتفاقی افتاده باشد ولو این‌که ملاقات دوستانه بوده باعث نهایت تأسف است و این جانب اطمینان دارم که سرتیپ بختیار که افسری شرافتمند و خدمتگذار می‌باشد (صحیح است) نیز بی‌نهایت متأسف است و برای بی‌نظمی‌که در جنب دفتر ایشان اتفاق افتاده مورد مؤاخذه واقع شده است و بنده به سمت وزیر مسئول امید دارم که چنین اتفاقی اسفناکی پیش نیامده است معهذا کمال تأسف و معذرت خود را تقدیم مجلس شورای ملی می‌نمایم. (احسنت).

رئیس- جناب آقای علاء.

نخست‌وزیر (علاء) بنده می‌خواهم بیانات آقای وزیر جنگ را تأیید نمایم و تکرار بکنم که دولت این جانب به این علاقه و عزم راسخ در حفظ قانون اساسی و احترام نمایندگان ملت دارد (احسنت) به هیج‌وجه راضی نمی‌شوند که نسبت به یکی از وکلای مجلس سوء‌رفتاری بشود و اگر چنین اقدامی شده باشد البته موجب نهایت تأسف و معذرت است و گروهبان یا مستخدم یا کسانی که آن‌ها در فرمانداری نظامی بوده‌اند اگر مرتکب چنین اقدام بی‌رویه‌ای شده باشند البته به شدت مجازات خواهند شد (احسنت احسنت).

حائری‌زاده- حکیم باشی را دراز کنید.

۳- تقدیم یک فقره طرح قانونی به وسیله آقای قنات‌آبادی.

رئیس- این موضوع مورد بحث نیست.

قنات‌آبادی- بنده عرض دیگری دارم.

رئیس- اگر مطلب دیگری دارید بفرمایید.

قنات‌آبادی- یک طرحی است با قدی سه فوریت به امضاء سی نفر از آقایان نمایندگان راجع به طرح قانونی مطبوعات که در کمیسیون مشترک مطرح است تقدیم می‌دارم.

۴- بیانات آقایان رئیس و امامی دایر به ابراز تأسف و تأثر از فوت مرحوم احمد قوام.

رئیس- البته خاطر آقایان مسبوق شده است که یکی از رجال کهن سال و

قوام از این دنیا رخت بربسته‌اند (صحیح است) خدماتی که این مرد شریف در دوره عمر خود به این کشور کرده‌اند مورد تصدیق تمام نمایندگان محترم است (صحیح است- صحیح است) ایشان در مواقع سخت با حسن تدبیر و پشتکار و فعالیت و خدمات مهمی انجام داده‌اند و این قبیل رجال در کشور ما کم نظیر هستند (صحیح است) مرحوم مغفور علاوه از این‌که چند مرتبه ریاست دولت را داشته‌اند نماینده مجلس هم بوده‌اند بنابراین برای تجلیل ایشان این جلسه را بعد از آقای امامی در همین زمینه بیاناتی نموده‌اند ختم می‌کنم از درگاه خداوند مسئلت دارم که روح آن مرحوم را غریق عنایت و رحمت فرماید آقای امامی‌خیلی مختصر بفرمایید می‌خواهید چگونه جلسه را ختم کنیم‏.

نورالدین امامی- مرحوم قوام‌السلطنه در روزهای بحرانی تحت رهبری و سرپرستی و هدایت شاهنشاه محبوب جوان بدخت خدمات زیادی کرد بالخصوص به آذربایجان (صحیح است) بنده مأموریت دارم از طرف نمایندگان معظم آذربایجان و اهالی آذربایجان (عده‌ای از نمایندگان- تمام اهالی ایران) و تمام اهالی ایران اظهار تأسف نمایندگان ملت را از فوت این پیرمرد کهن‌سال تسلیت به باقی ماندنشان عرض کنم خداوند روح او را شاد و برای مملکت امثال انشاءالله.

رئیس- بنده هم از این پیشامدی که رخ داده اظهار تأسف می‌کنم کاخ سعادت ایران روی قانون اساسی و سلطنت مشروطه و قوه مقننه که عبارت از مجلیسن باشد قرار گرفته است (صحیح است) همه باید از قانون اساسی برخوردار باشیم (صحیح است) اگر خدای نخواسته یک جزیی از آن متزلزل شد در جزء دیگر هم مؤثر خواهد بود (صحیح است) نظر بر این‌که جناب آقای نخست‌وزیر و تیمسار وزیر جنگ در مجلس حاضر شدند برای امری که هنوز معلوم نشده و وقوعش هم پیبش خود بنده محقق نیست اظهار تأسف کردند و معذرت خواستند بنده هم دیگر در این مورد

۵- تقدیم یک فقره استیضاح به وسیله آقای مهندس شاهرخ‌شاهی‏

رئیس- آقای شاهرخ‌شاهی‏

شاهرخ‌شاهی- بنده از فرمایشاتی که جناب آقای نخست‌وزیر و جناب آقای وزی جنگ فرمودند اتخاذ سند می‌کنم و دولت را استیضاح می‌کنم‏

۶- تعیین موقع جلسه بعد- ختم جلسه‏

رئیس- جلسه را ختم می‌کنیم جلسه آینده روز پنجشنبه ساعت نه صبح خواهد بود

رئیس مجلس شورای ملی- رضا حکمت‏