مذاکرات مجلس شورای ملی ۱۸ اسفند ۱۳۴۹ نشست ۲۳۹

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مجلس شورای ملی مجموعه قوانین دوره قانونگذاری بیست و دوم تصمیم‌های مجلس

مجلس شورای ملی مذاکرات دوره قانونگذاری بیست و دوم

قوانین انقلاب شاه و مردم
مذاکرات مجلس شورای ملی ۱۸ اسفند ۱۳۴۹ نشست ۲۳۹

مذاکرات مجلس شورای ملی

صورت مشروح مذاکرات مجلس روز سه‌شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۴۹ نشست ۲۳۹

مشروح مذاکرات مجلس شورای ملی، دوره ‏۲۲

جلسه: ۲۳۹

فهرست مطالب:

۱- قرائت اسامی غائبین جلسه قبل‏

۲- بیانات قبل از دستور آقایان: شهرستانی- مرتضوی- جوانشیر

۳- طرح و تصویب گزارش شور دوم کمیسیون منابع طبیعی راجع به لایحه صندوق عمران مراتع و ارسال به مجلس سنا

۴- تصویب صورت‌جلسه‌های سه‌شنبه ۱۱ اسفندماه

۵- طرح و تصویب گزارش شور دوم کمیسیون دادگستری راجع به لایحه تشکیل سازمان تنقیح و تدوین قوانین و مقررات کشور و ارسال به مجلس سنا

۶- طرح و تصویب گزارش شور دوم کمیسیون دارایی راجع به لایحه اضافه کردن یک تبصره به قانون اجازه اعطای مبلغ ششصد میلیون ریال اعتبار به بانک توسعه صنعتی و معدنی ایران و ارسال به مجلس سنا

۷- طرح و تصویب گزارش شور دوم کمیسیون بودجه راجع به لایحه ۴۴ فقره تصویب‌نامه‌های دوره فترت و ارسال به مجلس سنا

۸- طرح و تصویب گزارش شور دوم کمیسیون کشاورزی راجع به لایحه موافقت‌نامه بین دولت شاهنشاهی ایران و دولت جمهوری چین ملی مربوط به تمدید دوره همکاری فنی کشاورزی در مورد برنج و ارسال مجلس سنا

۹- طرح گزارش شور اول کمیسیون کشاورزی راجع به لایحه اصلاح قانون اجازه عضویت ایران در کمیته مشورتی بین‌المللی پنبه مصوب ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۴۸

۱۰- طرح گزارش شور اول کمیسیون دارایی راجع به لایحه فروش خانه‌های ساخته شده در نقاط زلزله‌زده خراسان به اهالی مناطق مزبور

۱۱- اعلام وصول و قرائت‌نامه‌های مربوط به چهار فقره لایحه قانونی از مجلس سنا

۱۲- ختم جلسه‏

صورت مشروح مذاکرات مجلس شورای ملی روز سه‌شنبه (۱۸) اسفند ماه ۱۳۴۹

(مجلس ساعت نه صبح به ریاست آقای عبدالله ریاضی تشکیل گردید)

- قرائت اسامی غائبین جلسه قبل

۱- قرائت اسامی غائبین جلسه قبل

رئیس -اسامی غائبین جلسه قبل قرائت می‌شود.

(بشرح زیر خوانده شد)

غایبین با اجازه

آقایان بختیاری پور- آموزگار - دکتر رضوانی - مهندس اردلان - دکتر اسفندیاری – خانلر قراچورلو - دکتر صدر – کورس- بانو زاهدی.

غایبین مریض

آقایان دکتر متین- سلیمانی کاشانی - دکتر ضیایی - ضیایی احمدی - مهندس ریاحی - تیمسار وحدانیان –بهادری - خواجه نوری - مهندس فروهر – فروتن - دکتر یگانگی.

- بیانات قبل از دستور آقایان: شهرستانی - مرتضوی – جوانشیر

۲- بیانات قبل از دستور آقایان: شهرستانی - مرتضوی – جوانشیر

رئیس- نطق‌های قبل از دستور را شروع می‌کنیم آقای شهرستانی تشریف بیاورید.

شهرستانی- مقام معظم ریاست، همکاران ارجمند.

بدواً سوک بزرگ اسلامی، شهادت سرور شهیدان و پیشوای آزادگان جهان، یعنی راد مری که با قیام دلیرانه علیه فساد و بی دادگری به منظور بقای دین و استقرار عدالت و اعتلای کلمه حق به انصار خود خود و عزیزانش حماسه جاویدان کربلا را به‌وجود آورد به نمایندگان محترم و عموم ملت ایران تسلیت عرض می‌کنم (صحیح است).

امسال به طوری که ملاحظه فرمودید مراسم عزاداری در سراسر کشور با نظم و ترتیب خاص برگزار گردید و مجالس سوگواری در همه جا با شرکت طبقات مختلف تشکیل گردید، و بزرگ‌ترین و با شکوه‌ترین این مراسم از طرف دربار شاهنشاهی در مجلس سپهسالار نیز برگزار گردید که رجال دولت و نمایندگان محترم در آن شرکت داشتند (صحیح است).

در این مجالس ملت ایران با اغتنام فرصت به وجود شاهنشاه مسلمان خود که در تعظیم و تکریم شعائر مذهبی همواره توجه خاص مبذول می‌فرمایند از صمیم قلب دعا کردند (صحیح است).

اکنون که خواهران و برادران ما از زیارت خانه خدا به سلامت بازگشت و توفیق انجام فرضیه حج را یافته‌اند به شکرانه نعمتی که نصیب گردید مناسب دیدم گزارشی از مشاهدات خود را به عرض ساحت مقدس مجلس شورای ملی برسانم.

بدون تردید کنگره‌های بین‌المللی معتبرتر از کنگره بزرگ اسلامی حج که از اجتماع طبقات برگزیده و سعادتمند ملل اسلامی در مقدس‌ترین زمین و بهترین زمان تحت شرایط خاص روحی تشکیل می‌گردد وجود ندارد (صحیح است).

در سرزمینی که اولین پرستشگاه خدایی یگانه به دست ابراهیم خلیل بنیاد پذیرفت و با وجود رسول اکرم و پیامبر مکرم اسلام است شرک و بت‌پرستی پاک گردید و قبله و مطاف مسلمانان جهان شد، جایی که هر سال متجاوز از یک میلیون نفر مردم به دنیا از رنگ‌ها و شکل‌ها، نژادها و زمان‌های مختلف سرشار از شوق و شور خداپرستی و با عواطف برادری و برابری گرد هم جمع می‌شوند تا آیینه دل را از تیرگی‌ها و آلودگی‌های زندگی بشویند (صحیح است) و قلب‌ها را متوجه آفریدگار می‌کند که همه هستی از او پیدا شده و سرنوشت کائنات در ید قدرت او و بازگشت همه نیز به سوی او است (صحیح است).

در چنین محیط و شرایطی آنچه بر دل‌ها حکومت می‌کند راستی و پاکی، عدل و احسان و وارستگی از هر قید و بند دنیایی و پیوستگی به سرچشمه فیض الهی است. آنجا انسان در مقامی است که حقایق را پی برد می‌بیند و تعصب و خرافه و نه می‌پرستید را کنار می‌گذارد و از عوارضی که ساخته و پرداخته محیط محدود زندگی، نفع و ضرر و احیاناً تبلیغ و تحریک است به دور می‌ماند و بیش از هر موقع دیگر به وسعت نظر حق را از باطل تشخیص می‌دهد.

مردمی از چهار گوشه جهان فراهم می‌آیند و گفتار و رفتار شب بدون ظاهرسازی پرده‌پوشی گویای طرز زندگی و فقر و غنای مادی و معنوی آنان است. برخورد عقاید و بیان حقایق و وقایع معمولاً یکی از سرگرمی‌های دلپذیر این سفر برکت اثر است در این مسافرت من شاهد احساس رضایت و نشاط و غرور هم‌میهنانی بودم که با سربلندی از پیشرفت‌های کشورشان برای دیگران سخن می‌گفتند. واقعاً در چند سال اخیر به قدری وضع مادی و معنوی ما تغییر پذیرفته که چون پا به پای آن قدم برداشت و با تحولات خود گرفته و آن را به جان پذیرفته‌ایم که در احساسش می‌کنید و ما این آگاهی آشکار می‌گردد که در محیط دیگری خود را با سایرین مقایسه نمایید (صحیح است).

برادران مسلمان ما نیز آواره پیشرفت‌های اقتصادی فرهنگی و اجتماعی ما را شنیده و با تجلیل و اعجاب از سرزمین و ملت پر افتخار ما یاد می‌کردند (احسنت) مخصوصاً آنان از نقش رهبری ارزنده شاهنشاه آریامهر برای حل مسئله نفت و استیفای حقوق ملل مسلمانان منطقه خلیج‌فارس با احترام و احساس حق‌شناسی و شکرگذاری سخن می‌گفتند. مردم کشورهای عربی که متأسفانه در چهار سال اخیر دچار پریشانی‌های جنگ و خونریزی گردیده‌اند اکنون که تبلیغات سوی گذشته منتفی گردیده به خوبی دریافته‌اند که رهبر صلح دوست و خردمند ما اولین رئیس کشوری بودند که باد واقع‌بینی و دوراندیشی تجاوز اسرائیل را محکوم دانستند (صحیح است) و بازگشت به مرزهای قبل از جنگ را از صف برقراری آرامش در بحران خاورمیانه اعلام فرمودند و این همان چیزی است که کشور جمهوری متحده عرب در حال حاضر خواستار آن است و مجدداً دولت ایران اخیراً نیز سیاست خود را در مورد حقوق برادران مسلمان ما در این مورد صریحاً اعلام داشته است.

امسال رفتار مأموران سعودی به مناسبت حسن روابط سیاسی و خصوصاً مناسبات برادرانه بین رهبران عالیقدر دو کشور بیش از گذشته نسبت به حجاج ایرانی با دوستی و محبت همراه بود (صحیح است) به طوری که بارها از مراجع مذهبی شنیدم که حسن اثر روابط سیاسی را در ملاحظات دینی تأیید نموده و از این لحاظ بسیار شکرگذار بودند.

حجاج ایرانی با استفاده از محیط مساعدی که وجود داشت به مناسبت سالروز انقلاب ششم بهمن به همت پاسداران انقلاب جشن با شکوهی ترتیب دادند و در جوار تربت پاک رسول خدا و ائمه طاهرین بقیع با خلوص نیت به شاهنشاهی که منشور آزادی‌بخش به علاوه سپید را براساس تعالیم مقدس اسلام پی‌ریزی کرده و اکثریت ملت را از علت فقر و ظلمت جهل رهایی بخشیدند و کردند.

در خاتمه باید به عرض برسانم که چنانچه نظام کاروانی که ملتزم تهیه مسکن و پذیرایی و راهنمایی حجاج است آن طور که مورد نظر مقامات دولت است اداره شود حقاً حافظ منافع و شئون زائران خواهد بود (صحیح است) منتها باید نظارت دقیق در تمام مراحل معمول گردد توجه به مسائل و مواردی که عرض می‌کنم در بهبود اداره کاروان و در نتیجه افزایش بیشتر مسافران اثر فراوان خواهد بخشید.

۱- پیشنهاد می‌کنم هم‌اکنون گزارشاتی که سرپرستی درباره مسائل کلی این مسافرت و طرز ادای کاروان‌ها تهیه دیده‌اند و کمیسیونی مورد رسیدگی قرار گیرد تا راه‌حل‌های مناسبی به منظور رفع اشکالات و تصمیمات لازم نسبت به مسئولان کاروان و درجه‌بندی آنان اتخاذ گردد و این کار به دست دهد سال آتی موکول گردد زیرا بسیاری از مطالب با گذشت زمان در کوچه اجمال و فراموشی باقی خواهد ماند.

۲- به هیچ سرپرست کاروانی اجازه داده نشود حداکثر بیش از دویست نفر حاجی قبول کند زیرا تجربه نشان داده است به همان سهولتی که بر تعداد نفرات یک کاروان افزوده می‌شود معمولاً به همان نسبت توسعه خدمات و تهیه لوازم کار فراهم نمی‌گردد (صحیح است).

۳- دیگر آنکه امور حج اصولاً باید از ثبت‌نام و صدور گذرنامه و مسافرت و سرپرستی و راهنمایی و نظارت بالاخره ارزشیابی کار در یک سازمان متمرکز شود و به این ترتیب هم از شناسایی و تجربه افراد سفارش خواهد شد و همین که باهوش مسئول مشخص همکاری و مدیریت ضعیف‌تری در کارهای ما خواهد گردید.

۴- قبل از عزیمت حجاج لازم است آموزش کافی به آنان داده شود تا علاوه بر اطلاع از مناسک و اعمال حج مشخصات و مقتضیات سرزمین عربستان را بشناسند و قطعی است سنن و آداب مردم و مختصات اجتماعی و اخلاقی و احیاناً جزئی اختلاف در آداب زیارت را مستحضر باشد و این مهم با چند جلسه سخنرانی انتشاری گفت جزوه راهنما انجام می‌گردد و در عین حال بسیاری از مشکلات و ناراحتی‌ها را که صرفاً مولد عدم طلاق است مرتفع خواهد نمود.

۵- آخرین نکته این است که نزدیک به پنجاه هزار نفر برای مدتی یک ماه در این سفر به کلی از اوضاع و احوال خانه و کاشانه و کشور خود بی‌اطلاع می‌مانند و حال آنکه روزی حداقل ده پرواز هواپیما بین ایران و جده در تمام مدت استثنای چند روزی مهمان درآمد و هفت رفت است و می‌تواند لااقل روزنامه‌های خلائی را که مردم به خواندن آن عادت کرده و در خارج از کشور بیشتر تشنه مطالب اخبار مملکت شرط هستند که آنان برساند امید است که این پیشنهاد مورد توجه وزارت اطلاعات که خوشبختانه به انسان نماینده‌اش برای اولین بار در مراسم شست‌وشوی خانه کعبه شرکت داشت و پیامی نیز به حجاج ایرانی فرستاد قرار بگیرد مطمئن هستم با انجام این نظریات سال دیگر زایران خانه خدا بیش از پیش رضایت خاطرش را تأمین خواهد گردید.

از عنایتی که نسبت به عرایضم با حسن توجه مبذول فرمودید بسیار سپاسگزارم (احسنت – احسنت).

رئیس - آقای مرتضوی تشریف بیاورید.

مرتضوی - با ستایش پروردگار بزرگ و با کسب اجازه از مقام ریاست و همکاران محترم.

یک نکته بیش نیست غم عشق که این عجب
از هر زبان که می‌شنوم نا مکرر است

همکار محترم راجع به عاشورای حسینی تذکری فرمودن بنده هم اجازه می‌خواهم در این زمینه چند کلمه‌ای به عرض برسانم.

دیروز مصادف بود با عاشورای حسینی یعنی روزی که بزرگ‌ترین واقعه تاریخ روی داد و عظیم‌ترین مظهر رادمردی و جوانمردی و اینان در یک طرف و زشت‌ترین صورت پلیدی و ستمگری در سمت دیگر روبروی هم قرار گرفت. ملت مسلمان ایران که افتخار پیروزی مکتب علوی را دارند شکوه هرچه تمام‌تر و باغ عیوبی مملو از اعتقاد در مراسم سوگ فرزندان پیامبر شرکت کردند. برگذاری مراسم سوگواری از جانب شاهنشاه آریامهر اسناد پناه که بنا به نفت نوشته در حرم مطهر حضرت مولی الموالی علی علیه‌السلام بندگی درگاه آن شاه مرد ولایت را فخری می‌دانند (صحیح است) و اگر همکاران گرامی به درک عتبه موفاز حرم حضرت علی‌بن‌ابیطالب نائل شده باشد این دو بیت را در آستانه در ورودی دیده‌اند.

گرم بر حرمت آیینه کاری کردم
کاری نه سزای شهریاری کردم
تا طلعت حق ببینم اندر رخ تو
در پیش رخت آینه داری کردم

(صحیح است)

در برگزاری این مراسم، مراسم سوگواری که از جانب شاهنشاه آریامهر برپا گردید جای خاصی داشت آن‌ها که سعادت و مشارکت در این مجلس و کسب فیض داشتند و آن‌ها که بر صفحات تلویزیون این مراسم را نظاره کردند و آن‌ها که بر گرده امواج رادیو آنچه می‌گذشت می‌شنیدند میزان علاقمندی شاهنشاه گرامی ما را به حفظ و احترام شعاع ده مذهبی دریافتند و فرصتی به دست آمد تا جهانیان بدانند شاهی که ایمان و اعتقاد قلبی خود را به ذات ملانی سال الهی تنها اتکای خود در انجام رسالت بزرگی که از سوی خداوند به عهده معظم له محول شده است می‌دانند این چنین مورد تکریم و ستایش ملت‌خود هستند و در آن لحظات که همه دل‌ها به یاد سرور شهیدان کربلا رابطه‌ای خاص به منبع اعلا پیدا کرده بود یک دل و یک زبان برای سلامت وجود مقدس شاهنشاه اعزام پناه دعا کردند و از خدای بزرگ هستند که همواره شاهنشاه رفت یار و مددکار و وجود گرامی‌اش را در کنف الطاف خود مصون و محفوظ بدارد (ان‌شاءالله) و اکنون هم اجازه می‌خواهد از توان دل همه شما عرضه بدارم بارالها.

این سفر کرده که صد قافله دل همره اوست
هر کجا هست خدا به سلامت دارش

(انشاءالله – احسنت)

و اما مطلب دیگری که با اجازه همکاران محترم عنوان می‌کنم باز معطوف به توجهات همه جانبه شاهنشاه آریامهر به یکی از مسائلی است که در سازندگی ایران نوین و تمدن بزرگ نقش عظیم و حساس بر عهده دارد. همکاران محترم استحضار دارند که به فرمان شاهنشاه آریامهر همه‌ساله روز ۱۵ اسفند به نام روز درخت‌کاری تعیین و در این روز در سراسر کشور طی مراسمی میلیون‌ها نهال ارس می‌شود و با افرادی که طی سال قبل توانسته‌اند بالاترین تعداد درخت را کشت و بهتری درخت کاری را انجام دهد نشان مخصوص اعطایی می‌شود و سطح مملکت عزیز ما بیش از پیش زیر درختان سرسبز و خوض بارت قرار می‌گیرد انسانی افتخار نصیب مردم و خوزستان گردید که در مراسم جشن درخت‌کاری در استان خوزستان شخص والاحضرت شاهپور عبدالرضا نیابت ریاست انجمن ملی حفظ و حمایت منابع طبیعی مشارکت فرمودن و در حضور ایشان این برنامه اجرا شد مرد و خوزستان با دریافت این مژده مسرت بخش و افتخار بزرگ به‌خصوص اهالی شهر طوس انباز، این شراب آذین بسته بودند در سراسر مسیر بالاک حضرت شعارهای خوشامدگویی به چشم می‌خورد و از این افتخار سپاسگزار بودن. والاحضرت در بیانات عمیق و علمی و خردمندانه‌ای که ایراد فرمودند در جهت حفظ نباتات و منابع طبیعی فرمایشاتی خودشان را با یک فرازی از فواره‌های اعلیحضرت به این مضمون آغاز کردند ((آیین درخت‌کاری از سنن مقدس نیاکان ما است اگر این آیین درست اجرا شود در عمران و زیبایی و آب و هوایی کشور تأثیر بسزایی دارد))، و سپس والاحضرت با ابراز عنایت خاص به مردم خوزستان به فرمایشاتشان این طور ادامه دادند برگذاری مراسم جشن درختکاری امسال در خوزستان یعنی سرزمینی که از مراکز بسیار قدیم تمدن کهن و درخشان ایران بوده است حال سمیت می‌باشد این اقدام نمایشگر اهمیت بسیاری است که دولت برای این منطقه پر برکت و زن خیز کشور است و با توجه اینکه این سرزمین جملات دیباچه کتاب تاریخ پر افتخار و عظمت کشور ما به شمار می‌رود اهمیت انجام این مراسم در این منطقه روشن‌تر می‌شود. و به والاحضرت با این فرمایشاتشان مردم و خوزستان را بیش از پیش سپاسگزار مراحم شاهنشاه فرمودند همچنان که این استان در مورد تجدید مجد و عظمت گذشته‌اش از عنایت خاص شاهنشاه برخوردار بوده است همان طور که عرض کردم مسئله احترام به درخت جزو سنت‌های باستانی ملت ایران بوده است و تعالیم مقدس اسلام نیز برای درخت احترام عظیم و برای درختکاری ثواب بزرگان دست آنجا که پیامبر بزرگ ما فرموده است هر کس شاخه درختی را بشکند به منزله آن است که بال فرشتگان را شکسته است و در کراهت درخت افکنی و شکار بی‌رویه این بیت زبانزد خاص و عام و معتقد همدان است که:

درخت افکن بود کم زندگانی
بدریوزی کشد نخجیر بانی

با توجه به این سنت‌های باستانی و با توجه به این تعالیم اسلامی و با رجوع به گذشته تاریخی آن که نمایشگر آنست کشور ما تا قرن ششم هجری براساس نوشته‌ها و مستندات محفوظ سرزمینی نسبتاً سبز و خرم و پر هزار بوده است همچنان که واسکودوگاما که گویا در قرن سیزدهم میلادی یا ۶ یکی از ایران دیدن کرده است می‌گوید از کامرون (بندرعباس) تا یزد از میان جنگل‌ها عبور کرده‌ام و ناصر خسرو که باز در قرن ۵ حجی به سیر و سفر پرداخت درباره خوزستان می‌گوید از عهد باستان رامهرمز را زیر سایه درختان رفتم (اخلاقی - از شوش تا شوشتر) بند: از مرحوم ناصر خسرو کردند، این‌ها نیز نشانه و اماراتی هستند که مملکت ما در گذشته از سرسبزی بیشتر و جنگل‌های انبوه‌تر و درختان بیشتر برخوردار بوده است اما در نتیجه گذشت زمان و وقوع حوادث و بی‌توجهی با اهمیت وجود درخت و بوته‌ها کم‌کم قسمت اعظم مملکت صورتی کویری به خود گرفت و چه بسا شهرها و روستاها که با گسترش و پیشروی کویر نام آن‌ها از صفحه تاریخ محو شد. اگر این مستندات هم در دست نبود با یک تحلیل اقتصادی می‌توانستیم حقیقت این مطلب را اثبات کنیم زیرا طوائف قرن ۱۸ میلادی اقتصاد دنیا بر پایه اقتصاد کشاورزی استوار بوده است و به طوری که در یک کشید خنده‌ام درآمد سرانه افراد ملت ایران در زمان سلاطین صفوی از درآمد سرانه مردم به انگلیس و فرانسه بیشتر بوده است و با توجه به اینکه هنگامی که در این باره مغول جمعیت شهرهای بخارا و نیشابور رأی میلیون و چهارصد هزار و۸۰۰ هزار نوشته‌اند و با قیاس جمعیت فرانسه و انگلیس در آن زمان که یکی از ۵ /۳ و دیگری ۴ میلیون بوده است این مطلب نمودار آنست که در آن عصر و زمان اقتصادی کشاورزی در ایران بسیار شکوفا نهایی بود و می‌توانست به اصل زندگانی مرفهی اعتبار زمان برای افراد مملکت فراهم آورد وجود یک اقتصاد کشاورزی در صد کلالی مستلزم وجود مناطق سبز و پر درخت است این‌ها یک هوای یزد غیرقابل انکار حال ببینیم معمار بزرگ سازندگی ایران نوین و تمدن بزرگی که در انتظارش هستیم می‌توانند چنین وضعی را که از لحاظ کویری شدن مملکت امروز با آن مواجه هستیم ببینند و آرام بگیرند و فرامین برای رفع این مشکلات سد نه فرمایند؟ البته خیر، این است که ملاحظه فرمودید شاهنشاه بزرگ ما در بیانات حکیمانه‌ای که در سازمان برنامه ایراد فرمودند این موضوع مهم تا چه حد توجه عنایت داشته‌اند و چه عوامل مهمی صادر فرمودند و در اجرای همین دستورات است که ما امسال ناظر اجرای یک برنامه بسیار وسیع در خوزستان بودیم که با گزارشی که از طرف وزیر منابع طبیعی و سایر مسئولان وزارت منابع طبیعی به عرض رسید دانسته شد که این فعالیت‌ها منحصر به استان خوزستان نیز بلکه اقدام همه‌جانبه زن‌های خراسان، کرمان، بلوچستان، فرمانداری کل یزد و خوزستان در حال اجرا است. در سال گذشته به طوری که گزارش داده شد بالغ بر ۹/۵ میلیان نهایی و قلم چهل و نه درختچه است شده است و در بیش از ۴ هزار هکتار اراضی کویری به وسیله ۴۰۰ کان به سر انواع نباتات مقاوم بذرکاری شده است و این عمل باعث می‌شود که در آینده سطوح بسیاری‌از کویرها را زیر بوته‌ها قرار دهد و مانع از حرکت پیک‌های روان خواهد شد برنامه‌هایی که در خوزستان انجام شد یکی بازی در فعالیت‌هایی بود که برای تثبیت شن‌های روان در ۲۴ کیلومتری اهواز انجام شده بود و آقایانی که در این مراسم تشییع داشتن ملاحظه کردند که آن اراضی که همگی عبارت بود از یک مشت چپ و از پستی و بلندی‌هایی که از شن‌های روان به وجود آمده بود تبدیل شده بود به اراضی جنگلی و بوته‌زار و با فعالیت و برنامه‌ای که در دست اجرا است در منطقه خوزستان ۱۰۰ هزار هکتار از این اراضی مورد حمایت قرار خواهد گرفت که ۴۰ هزار هکتار آن را شن‌های روان تشکیل داده است که با استفاده از درخت‌های مقاوم و سایر بوته‌های مقاوم در آینده نزدیکی شن‌های روان تثبیت خواهد شد و خسارت‌هایی که از این بابت به وجود می‌آمد و زراعت و طرق و شوال و راه آهن را تهدید می‌کرد در آینده از این بلاها محفوظ و مصون خواهد ماند (مهندس ساعدی - وزارت منابع طبیعی در تثبیت شن‌های روان اقدامات مؤثری انجام داده) یکی از درختانی که بیشتر مورد توجه قرار گرفته و کشت آن را برای مناطقی مانند خوزستان و استان‌هایی دیگری کاو و هوای آن‌ها نظیر خوزستان است در نظر گرفته‌اند اوکالیپتوس است در گزارشی که درز والاحضرت رسید ۸۳ نه بذر اوکالیپتوس از خارج وارد شده و در خوزستان ۳۰ ناگاه آن را که مناسب دیده‌اند کشف کرده‌اند و در آینده با مقایسه رشدی که خواهند داشت انواع مناسب و آن را مشخص خواهند نمود و در مساحتی متجاوز از ۴ هزار هکتار در آینده نزدیک در جنوب غربی اهواز جنگلی از اوکالیپتوس به وجود خواهد آمد و این اقدام در وضع کشاورزی اراضی مجاور و همچنین در بهبود هوا بسیار مؤثر خواهد بود بیش از این مزاحم همکاران محترم نمی‌شوم از خداوند بزرگ توفیق همه خدمتگزاران را در اجرای اوامر شاهنشاه و ترقی و تعالی مملکت که حاصل نیل به آن تمدن بزرگ از شاهنشاه آریامهر به شرط آن را به ملت ایران داده‌اند می‌باشد خواهانم (احسنت – احسنت).

رئیس - آقای جوانشیر بفرمایید.

جوانشیر – افتخار نصیب من داد که برای نخستین بار در این دوره پرکنی نه فرصت یافتم از سرود تک روی و ابدیت ای بزرگ سخن بگویم. این ابدیت، این سرود تجلی این مفهوم و اندیشه که از نظر بلند شده و به فرد پیوسته جز انقلابی در مسیر تغییر سرنوشت انسان نیست، انقلاب حسینی (آفرین) جرجی زیدان مورخ بزرگ مسیحی می‌نویسد این انقلاب علیه ضد انقلاب پسران عمومی در مقابل انقلاب بزرگ اسلامی بود این نهضت برای تمام انقلاب‌های روزگار برای انقلاب‌های بزرگ اجتماعی جهان درس بزرگی است که به خاطر سازندگی هر انقلاب که برای سعادت انسان، برای فضیلت انسانی برای عدالت انسانی است همیشه در مقابل هر انقلابی یک ضد انقلاب وجود دارد و حرمت پسران علمی ضدانقلاب در برابر آزادی و برابری و مساوات و عدالت انسانی انقلاب اسلامی بود یعنی الی ده ب است جاهلیت یعنی اراده ب است بیست فضیلتی بی‌پروایی بی حقیقتی برای برگشت به دوره امتیازات مروری، امتیازات نژادی و خمی، نتیجه انگاشتن هویت والای انسان و سرنوشت بشر و استقرار قانون جنگل و حکومت زور و جه این بود سیمای جاهلیت انقلاب بزرگ اسلام برای ترمیم و استقرار عدالت، برابری و آزادی انسان‌ها بود برای اولین بار انسان را در مسیر تاریخی هویت و شخصیت والا جای داد ولی انقلاب ابن علی علیه ضد انقلاب پسران امی بود، پسران علمی با ضد انقلاب خود برگشته دوره جاهلیت کردن بت‌ها زنده شد همین بت‌هایی که در دوره اول و باید آن‌ها را بکوبند نباید گذشت در مسیر انقلاب‌های شمالی بت‌های سرکوفت از نو سربلند بکننn انقلاب اجتماعی ما پایه‌اش بر این انقلاب بزرگ تاریخ است و از مفاهیم والای آن الهام می‌گیرد انقلاب حسین برای استقرار عدالت شیئی پابرجاست (احسنت) اگر سادات علوی قرن هفتم نتوانستند با سرکوب کردن مالکان و زورمندان بزرگ و استقرار دموکراسی کشاورزی، آزادی و عدالت را برقرار کنند روح پر فتوح آن‌ها شاهد است که در نیمه دوم قرن بیستم ما توانستیم تأمین عدالت شیئی را که خواست علویان و ملت مسلمان ایران برپا و بلندآوازه سازیم ولی ما با الهام از انقلاب بزرگ حسینی که بر مبنای تأمین عدالت انسانی و آزادی بشری است، آیا نباید همواره متوجه باشیم که این انقلاب اجتماعی که پایه‌های امتیازات موروثی و خونی که مبتنی بر قدرت اقتصادی زمین بود واژگون کرد دگربار مبادا بت‌های قبیله از گوشه و کنار برای انحراف این انقلاب پروردگارند این است ارزش آموزنده انقلاب حسینی به آن‌ها که معتقدند و به علاوه اعتقاد دارند آیا بت‌های هوس‌های آلوده، آیا بت‌های چاپلوسی و تملق، آیا بت‌های اندیشه‌های ضد انسانی به مال و جاه در کنار این انقلاب سربلند کند این بت‌هایی که انقلاب اجتماعی ایران سرکوب کرد مولد دوره فئودالی که بود و فرزند روابط ضد انسانی فئودال بود و امروز ما می‌خواهیم در بستر انقلاب شمای ایران مجله سربلند کردن این بت‌های سرکوفت راننده ایمان انقلاب شمای ایران الهام از انقلاب بزرگ حسینی و عدالت شیئی می‌گیرد آیا باید اجازه بدهید در کنار و سر بالا بزنی آثار سرکوفت و بت‌های سر کوفته است که جاهلیت قبل از انقلاب ایران سربلند کنند، آن مرد بزرگ که در آن تب انقلاب با خون شهیدان در روی پرچم سفید نوشت الموت اولی من رو تو با آری مرگ برای من بهتر است حذفی و ننگ است این بود شاه آزادگان این‌گوش باران‌ها که علیه استبداد و ستم عصر جاهلیت کردن این‌ها برای این است که شیعیان و دوستداران انقلاب حسینی فریاد حسین مظلوم برنیاورد حسین شجاعی شجاعان، شجاع در قرون، شجاع است و اعصار هیچ وقت مذموم نیست او پایه‌گذار بزرگ‌ترین انقلاب‌های بشری است او کسی است که سرنوشت بشر را تغییر داد او کسی است که هویت انسان را دیگر بار در مقابل ظلم و ستم و بیداد جاهلیت زنده این چهره ملکوتی عالم اسلامی است این کسی است که انعکاس چهره اولویت در پوست و الهام‌بخش تمام انقلاب‌های جهانی است و کسی که انفاس اودیسه هشت آذر ما را همیشه بر زنده ستمکاران و فریب‌کاران دل‌ها می‌دهد این شخصیت به هویت الهی ابدی مذموم نیست سیمای خدایت چهره دو وصیت است که بر تارا که آسمان در دل‌ها و قلوب بشریت برای همیشه زنده است.

زنده کدام است بر هشیار
آن که بمیرد در صد کوی یار

(احسنت – احسنت)

- طرح و تصویب گزارش شروط دوم کمیسیون منابع طبیعی را که به لایحه صندوق عمران مراتع و ارسال به مجلس سنا

۳- طرح و تصویب گزارش شروط دوم کمیسیون منابع طبیعی را که به لایحه صندوق عمران مراتع و ارسال به مجلس سنا

رئیس - وارد دستور می‌شویم گزارش شور دوم صندوق عمران مراتع مطرح است قرائت می‌شود.

(بشرح زیر خوانده شد)

گزارش شور دوم از کمیسیون منابع طبیعی به مجلس شورای ملی

کمیسیون منابع طبیعی در جلسات عدیده با حضور نمایندگان دولت لایحه شماره ۵۰۷۰۲ مورخ ۱۲ بهمن ماه ۱۳۴۹ راجع به تأسیس صندوق عمران مراتع را که گزارش شور اول آن به شماره ۱۶۴۰ چاپ شده است برای شور دوم مورد رسیدگی قرار داد و با توجه به پیشنهادهای واصله مصوبه شورا اول را با اصلاحاتی به شرح زیر تصویب کرد.

اینک گزارش آن را به مجلس شورای ملی تقدیم می‌دارد.

لایحه قانون صندوق عمران مراتع

ماده‌ ۱- به منظور کمک به عمران و اصلاح مراتع و تهیه و تدارک و تولید و توزیع علوفه برای تأمین خوراک دام و فراهم‌آوردن موجبات تلفیق زراعت و دام‌پروری و تفصیل در استان تدریجی عشایر و تأمین تسهیلات لازم برای اجرای طرح‌های مرتع‌داری (به استثنای مراتبی که از طریق ارتش شاهنشاهی دار می‌شود) مؤسسه‌ای به نام صندوق عمران مراتع که در این قانون صندوق نامیده می‌شود تشکیل می‌گردد. وظیفه اساسی این صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم و یا از طریق مشارکت و یا با پرداخت وام و اعطای اعتبار و نظارت بر مصرف صحیح وام‌ها و اعتبارات این است که برای انجام هدف‌های فوق اثری صندوق داده می‌شود.

ماده‌ ۲- صندوق، شرکت سهامی وابسته به وزارت منابع طبیعی است و دارای شخصیت حقوقی و استقلال مالی می‌باشد و به‌صورت بازرگانی اداره می‌شود و جز در موارد مذکور در لینن و سازمان مربوطه مشمول مقررات قانون تجارت و قوانین بانکی و پولی کشور است و قوانین آیین نامه‌های مربوط به مؤسسات دولتی و مؤسساتی که با سرمایه دولت تشکیل می‌شود در صورتی در مورد صندوق و اجرا است که ضمن آن لزوم اجرای آن مقررات در مورد صندوق پستی شده باشد.

ماده‌ ۳- اساسنامه صندوق ظرف دو ماه پس از تصویب این قانون از طرف وزارت منابع طبیعی تهیه و پس از تصویب مجمع عمومی و شورای پول و اعتبار و کمیسیون‌های منابع طبیعی و و دارایی و امور استخدام و سازمان‌های اداری مجلسین قابل اجرا می‌باشد و تا زمانی که اساسنامه مزبور به تصویب کمیسیون‌های فوق‌الذکر نرسیده اساسنامه مصوب مجمع عمومی و شعور و اعتبار اجرا می‌شود.

هرگونه تردید در اساسنامه مزبور باید از طرف مقامات و مراجع مذکور به‌عمل آید.

ماده‌ ۴- سرمایه اولیه صندوق یک میلیارد ریال است که از محل‌های زیر تأمین می‌شود:

الف - از محل اعتبارات برنامه عمرانی کشور ۵۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال.

ب- از محل وجوه حاصل از فروش اراضی جنگلی جلگه‌ای شمال (موضوع ماده‌ ۳۵ قانون بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع)۲۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال.

ج- از محل عوارض کشتار (موضوع ماده‌ ۱۵ مکرر قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل‌ها و مراتع)۳۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال.

 • تبصره‌ ۱- این سرمایه با رعایت شرایط و مقرراتی که در اساسنامه پیش بینی شود قابل افزایش است.
 • تبصره‌ ۲- سرمایه‌های مذکور در بندب و ج به تدریج و حداکثر تا مدت ۱۰ سال از طرف وزارت منابع طبیعی تأمین و واریز خواهد گردید
 • تبصره‌ ۳- صندوق از پرداخت حق تمبر سهام و حق‌الثبت معاف است.

ماده‌ ۵- وزارت تولیدات کشاورزی و مواد مصرفی مکلف است عرضه و اعیانی کارخانه خوراک دام زیدآبادی شهریار را با کلیه دارایی و لوازم و تجهیزات (به استثنای کشتارگاه سی و وسط خانه و خانه‌های سازمانی مربوط) بلاعوض از مالکیت شرکت صنایع شیر ایران منتزع و به صندوق عمران مناطق واگذار کند.

 • تبصره - بهای کارخانه مزبور پس از ارزیابی به سرمایه صندوق اضافه خواهد شد.

ماده‌ ۶- صندوق می‌تواند با تصویب مجمع عمومی طبق مقررات مربوط حداکثر معادل سرمایه خود از وام و اعتبار استفاده نماید.

ماده‌ ۷- وجوه صندوق نزد بانک تعاونی کشاورزی ایران به صورت حساب جاری یا اوراق قرضه و یا بهره دو صورت نگهداری می‌شود.

میزان وجوهی که صندوق می‌تواند در طول هر دوره مالی به مصرف خرید اوراق قرضه برساند از طرف شورای صندوق تعیین می‌شود اصل و بهره اوراق قرضه این که سررسید وصول آن فرا رسیده باشد پس از وصول به حساب جاری صندوق واریز خواهد شد.

ماده‌ ۸- بانک تعاونی کشاورزی ایران کلیه وام‌هایی را که طرح و پرداخت آن‌ها به تصویب صندوق رسیده به نمایندگی از طرف صندوق باور اساس ضوابط و شرایطی که طبق اساسنامه تعیین خواهد شد عمل خواهد کرد و کارمزد مربوط به قدر کافی موجود بانک تعاونی کشاورزی ایران از طرف صندوق پرداخت خواهد گردید.

 • تبصره‌ - استفاده کشاورزان عضو شرکت‌های تعاونی روستایی از امکانات صندوق منحصراً از طریق بانک تعاونی کشاورزی ایران به وسیله شرکت توانیر و سه مربوط خواهد بود.

ماده ۹- وزرای منابع طبیعی – کشاورزی - تولیدات کشاورزی و مواد مصرفی - اصلاحات ارضی و تعاون روستایی - مدیرعامل سازمان برنامه نمایندگان صاحبان سهام در مجامع عمومی عادی و فوق‌العاده می‌باشد و ریاست مجامع عمومی را وسیله منابع طبیعی عهده‌دار می‌شود.

ماده‌ ۱۰- صندوق دارای شورایی است که شرایط و وظایف وقتی سرطان در اساسنامه تعیین خواهد شد و اعضای آن عبارتند از:

۱- معاون وزارت منابع طبیعی که ریاست شورا را به عهده خواهد داشت.

۲- معاون وزارت کشاورزی.

۳- معاون وزارت تولیدات کشاورزی و مواد مصرفی.

۴- معاون وزارت اصلاحات ارضی و تاوان روستایی.

۵- معاون سازمان برنامه.

۶- دو نفر از اشخاص بصیر و مجرب بنا به پیشنهاد وزیر منابع طبیعی و تصویب هیئت وزیران.

ماده‌ ۱۱- صندوق می‌تواند براساس ضوابطی که در آیین‌نامه مربوطه خواهد شد با تصویب شورا عرصه – عیان – تأسیسات - وسایل منقول و غیر منقول مربوط به طرح و همچنین سایر اموال ارزنده را مجتمعاً و یا هر یک به تنهایی عنوان وثیقه قبول کند. در این صورت تأسیسات و وسایل مذکور در طرح که طبق قرارداد به‌تدریج تهیه و ایجاد می‌شود در رهن صندوق عمران مناطق قرار می‌گیرد.

ماده‌ ۱۲- رئیس کل صندوق به پیشنهاد وزیر منابع طبیعی و تصویب هیئت وزیران با فرمان همایونی برای مدت سه سال انتخاب و منصوب می‌شود و انتخاب مجدد او بلامانع است.

مخابره کمیسیون منابع طبیعی - امامی رضوی.

گزارش شور دوم از کمیسیون امور استخدام و سازمان‌های اداری به مجلس شورای ملی

کمیسیون امور استخدام و سازمان‌های اداری در جلسه ۱۱ اسفند ماه ۱۳۴۹ با حضور نمایندگان دولت لایحه مربوط به تأسیس صندوق عمران مراتب را برای شور دوم مورد رسیدگی قرار داد و تصریح کرد. اینک گزارش آن را در تأیید گزارش کمیسیون منابع طبیعی به مجلس شورای ملی تقدیم می‌دارد.

مخبر کمیسیون امور استخدام و سازمان‌های اداری - دیهیم.

گزارش شور دوم از کمیسیون برنامه به مجلس شورای ملی

کمیسیون برنامه در جلسه ۱۱ اسفند ماه ۱۳۴۹ با حضور نمایندگان دولت لایحه مربوط به تأسیس صندوق عمران مراتب را برای شور دوم مورد رسیدگی قرارداد و مواد مربوط را تصویب کرد.

اینک گزارش آن را دست به گزارش کمیسیون منابع طبیعی به مجلس شورای ملی تقدیم می‌دارد.

مخبر کمیسیون برنامه - مهندس فروهر.

گزارش شور دوم از کمیسیون کشاورزی به مجلس شورای ملی

کمیسیون کشاورزی در جلسه‌ای ۱۱ اسفند ماه ۱۳۴۹ با حضور نمایندگان دولت لایحه مربوط به تأسیس صندوق عمران مراتب را برای شور دوم مورد رسیده قرار داد و گزارش کمیسیون منابع طبیعی را در این مورد تأیید و تصویب کرد.

اینک گزارش آن را به مجلس شورای ملی تقدیم می‌دارد.

مخبر کمیسیون کشاورزی - مهندس سهم الدینی.

گزارش شور دوم از کمیسیون اصلاحات ارضی و تعاون روستایی به مجلس شورای ملی

کمیسیون اصلاحات ارضی و تعاون روستایی در جلسه ۱۱ اسفند ماه ۱۳۴۹ با حضور نمایندگان دولت لایحه مربوط به تأسیس صندوق عمران مراتع را برای شور دوم مورد رسیدگی قرار داد و مواد مربوط به تصویب کرد.

اینک گزارش آن را در تأیید گزارش کمیسیون منابع طبیعی به مجلس شورای ملی تقدیم می‌دارد.

مخبر کمیسیون اصلاحات ارضی و تعاون روستایی مهندس اسدی سمیع.

گزارش شور دوم از کمیسیون تولیدات کشاورزی و مواد مصرفی به مجلس شورای ملی

کمیسیون تولیدات کشاورزی و مواد مصرفی در جلسه ۱۱ اسفند ماه ۱۳۴۹ با حضور نمایندگان دولت لایحه مربوط به تأسیس صندوق عمران مراتب را برای شور دوم مورد رسیدگی قرار داد و گزارش کمیسیون منابع طبیعی را در این مورد تأیید و تثبیت کرد.

اینک گزارش آن را به مجلس شورای ملی تقدیم می‌دارد.

مخبر کمیسیون تولیدات کشاورزی و مواد مصرفی - سیدعلی صائب.

گزارش شور دوم از کمیسیون دارایی به مجلس شورای ملی

کمیسیون دارایی در جلسه ۱۲ اسفند ماه ۱۳۴۹ با حضور نمایندگان دولت لایحه مربوط به تأسیس صندوق عمران مراتع را برای شور دوم مورد رسیدگی قرار داد و گزارش کمیسیون ما به تعبیر را در این مورد تأیید و تصویب کرد.

اینک گزارش آن را به مجلس شورای ملی تقدیم می‌دارد.

مخبر کمیسیون دارایی – دانشمند.

رئیس - ماده‌ اول مطرح است قرائت می‌شود.

(بشرح زیر خوانده شد)

ماده‌ ۱- به منظور کمک به عمران و اصلاح مراتع و تهیه و تدارک تولید و توزیع علوفه برای تأمین خوراک دام و فراهم آوردن موجبات تضعیف زراعت و دام‌پروری و تسهیل در اسکان تدریجی عشایر و تأمین تسهیلات لازم برای اجرای طرح‌های مرتع‌داری (به‌استثنای مراتی که از طریق ارتش شاهنشاهی در می‌شود) مؤسسه‌ای به نام صندوق عمران مراتع که در این قانون صندوق نامیده می‌شود تشکیل می‌گردد. وظیفه اساسی این صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم و یا از طریق مشارکت و یا با پرداخت وام و استکبار و نظارت بر مصرف صحیح وام‌ها و اعتبارات این است که برای انجام هدف‌های فوق از طریق صندوق داده می‌شود.

رئیس– در ماده‌ اول نظری نیست؟ (اظهاری نشد) نسبت به ماده‌ اول رأی می‌گیریم خانه‌ها و آقایانی که موافقت خواهش می‌کنم قیام فرمایند (اکثراً برخاستند) تثبیت‌شده ماده‌ دوم قرائت می‌شود.

(بشرح زیر خوانده شد)

ماده‌ ۲- صندوق، شرکت سهامی وابسته به وزارت منابع طبیعی است و دارای شخصیت حقوقی و استقلال مالی می‌باشد و به‌صورت بازرگانی اداره می‌شود و جز در موارد مذکور در این قانون اساسنامه مربوط مشمول مقررات قانون تجارت و قوانین بانکی و پولی کشور است و قوانین و آیین‌نامه‌های مربوط به مؤسسات دولتی و ما صفاتی که با سرمایه دولت تشکیل می‌شود در صورتی در مورد گفت صندوق قابل اجرا است که ضمن آن لزوم اجرای آن مقررات در مورد صندوق تصحیح شده باشد.

رئیس - در ماده‌دوم نظری نیست؟ (اظهاری نشد) نسبت به ماده‌ دوم رأی می‌گیریم خانه‌ها و آقایانی که موافقت خواهش می‌کنم قیام فرمایند (اکثراً برخاستند) تثبیت‌شده ماده‌ سوم قرائت می‌شود.

(بشرح زیر خوانده شد)

ماده‌ ۳- اساسنامه صندوق ظرف دو ماه پس از تصویب این قانون از طرف وزارت منابع تنقید تهیه و پس از تصویب مجمع عمومی و شورای پول و اعتبار کمیسیون‌های منابع طبیعی دارایی و امور استخدام و سازمان‌های اداری مجلسین قابل اجرا می‌باشد و تا زمانی که اساسنامه مربوط به تصویب کمیسیون‌های فوق‌الذکر نصیب اساسنامه مصوب مجمع عمومی و شورای پول و اعتبار اجرا می‌شود.

هرگونه تغییر در اساسنامه مزبور باید از طرف مقامات و مراجع مذکور به عمل آید.

رئیس - در ماده‌ سوم نظری نیست؟ (اظهاری نشد) نسبت به ماده‌ سوم رأی می‌گیریم خانه‌ها و آقایانی که موافقت خواهش می‌کنم قیام فرمایند (اکثراً برخاستند) تثبیت‌شده ماده‌ چهارم قرائت می‌شود.

(بشرح زیر خوانده شد)

ماده‌ ۴- سرمایه اولیه صندوق یک میلیارد ریال است که از محل‌های زیر تأمین می‌شود:

الف - از محل اعتبارات برنامه عمرانی کشور ۵۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال.

ب- از محل وجوه حاصل از فروش اراضی جنگلی جنگی شمال (موضوع ماده‌ ۳۵ آلان بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع) ۲۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال.

ج- از محل عوارض کشتار (موضوع ماده‌ ۱۵ مکرر قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل‌ها و مراتع)۳۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال.

 • تبصره‌ ۱- این سرمایه با رعایت شرایط و مقرراتی که در اساسنامه پیش بینی شود قابل افزایش است.
 • تبصره‌ ۲- سرمایه‌های مذکور در بندر و ج به تدریج و حداکثر تا مدت ۱۰ سال از طرف وزارت منابع طبیعی تأمین و واریز خواهد گردید.
 • تبصره‌ ۳- صندوق از پرداخت حق تمبر سهام و حق‌الثبت معاف است.

رئیس - در ماده‌ چهارم نظری نیست؟ (اظهاری نشد) نسبت به ماده‌ چهارم رأی می‌گیریم خانه‌ها و آقایانی که موافقت خواهش می‌کنم قیام فرمایند (اکثراً برخاستند) تثبیت‌شد ماده‌ پنجم قرائت می‌شود.

(بشرح زیر خوانده شد)

ماده‌ ۵- وزارت تولیدات کشاورزی و مواد مصرفی مکلف است عرصه و اعیان کارخانه خوراک دام سعیدآباد شهریار با کلیه دارای و لوازم و تجهیزات جز باز استثنای کشتارگاه پویول و سرخانه و خانه‌های سازمانی مربوط) بلاعوض از مالکیت شرکت صنایع شیر ایران منتظر و به صندوق عمران مناطق واگذار کند.

 • تبصره‌ - بهای کارخانه مزبور پس از ارزیابی به سرمایه صندوق اضافه خواهد شد.

رئیس - در ماده‌ پنج نظری نیست؟ (اظهاری نشد) نسبت به ماده‌ پنج رأی می‌گیریم خانه‌ها و آقایانی که موافقت خواهش می‌کنم قیام فرمایند (اکثراً برخاستند) تثبیت‌شد ماده‌ ششم قرائت می‌شود.

(بشرح زیر خوانده شد)

ماده ‌۶- صندوق می‌تواند با تصویب مجمع عمومی طبق مقررات مربوط حداکثر ما دل سرمایه خود از وام و اعتبار استفاده نماید.

رئیس- در ماده‌ ششم نظری نیست؟ (اظهاری نشد) نسبت به ماده‌ ششم رأی می‌گیریم خانه‌ها و آقایانی که موافقت خواهش می‌کنم قیام فرمایند (اکثراً برخاستند) تثبیت‌شد ماده‌ هفتم قرائت می‌شود.

(بشرح زیر خوانده شد)

ماده‌ ۷- وجوه صندوق نزد بانک تعاونی کشاورزی ایران به صورت حساب جاری یا اوراق قرضه و یا بهره جست صورت نگهداری می‌شود.

میزان وجوهی که صندوق می‌تواند در طول هر دوره مالی به مصرف خرید اوراق قرضه برساند از طرف شورای صندوق تعیین می‌شود اصل و بهره اوراق قرضه اینکه سر رسید اصول آن فرا رسیده باشد پس از وصول به حساب جاری صندوق واریز خواهد شد.

رئیس - در ماده‌ هفتم نظری نیست؟ (اظهاری نشد) نسبت به ماده‌ هفتم رأی می‌گیریم خانه‌ها و آقایانی که موافقت خواهش می‌کنم قیام فرمایند (اکثراً برخاستند) تثبیت‌شد ماده‌ هشتم قرائت می‌شود.

(بشرح زیر خوانده شد)

ماده ‌۸- بانک تعاونی کشاورزی ایران کلیه وام‌هایی را که طرح و پرداخت آن‌ها به تصویب صندوق رسیده که نماینده از طرف صندوق و براساس ضوابط و شرایطی که طبق اساسنامه تعیین خواهد شد عملکرد کرد و کارمزد مربوط به تعرفه موجود بانک تعاون کشاورزی ایران از طرف صندوق پرداخت خواهد گردید.

 • تبصره‌ - استفاده کشاورزان جزو شرکت‌های تعاونی روستایی از امکانات صندوق منحصراً از طریق بانک تعاونی کشاورزی ایران به وسیله شرکت کابلی روستای مربوط خواهد بود.

رئیس - در ماده‌ هشتم نظری نیست؟ (اظهاری نشد) نسبت به ماده‌ هشت رأی می‌گیریم خانه‌ها و آقایانی که موافقت خواهش می‌کنم قیام فرمایند (اکثراً برخاستند) تثبیت‌شد ماده‌ نهم قرائت می‌شود.

(بشرح زیر خوانده شد)

ماده ‌۹- وزرای منابع طبیعی – کشاورزی - تولیدات کشاورزی و مواد مصرفی - اصلاحات ارضی و تعاون روستایی - مدیرعامل سازمان برنامه نمایندگان صاحبان سهام در مجامع عمومی عادی و فوق‌العاده می‌باشد و ریاست مجامع عمومی را وزیر منابع طبیعی عهده‌دار می‌شود.

رئیس - در ماده‌ نهم نظری نیست؟ آقای دکتر الموتی فرمایشی دارید بفرمایید.

دکتر الموتی - بنده خواستم اینجا به عرض برسانم درباره ماده‌ ۹ راجع به نمایندگان صاحبان سهام که وزرا به منابع طبیعی – کشاورزی - تولیدات کشاورزی و مواد مصرفی - اصلاحات ارضی و تعاون روستایی و مدیرعامل سازمان برنامه می‌باشد در مورد وزارت اصلاحات ارضی و تعاون روستایی چون خوشبختانه با اقداماتی که در مملکت ما شده است امر اصلاحات ارضی در مملکت یافته و لازم است اسم وزارت اصلاحات ارضی تقدیر کند و با مطالعاتی که در حزب ایران نوین و فراکسیون پارلمانی به عمل آمده این‌طور نظر داده‌اند که نام وزارت اصلاحات ارضی عوض بشود به نام وزارت تعاون و امور روستایی و این پیشنهاد در مجلس سنا از طرف فراکسیون پارلمانی حزب ایران نوین خواهد شد بنابراین بنده فکر می‌کنم لازم است و شاید امکان تنقید هم در شرایط فعلی نباشد ولی خواستم به وزارت منابع تنقید یادآوری کنم که چون آن لایحه قبل از این لایحه تقدیم خواهد شد مراقبت بفرمایند که در مجلس سنا این بالا ناچار خواهیم بود که اصلاحیه‌ای در مورد این قانون آورده شود چون ما امروز خوشبختانه در شرایطی هستیم که با برنامه‌های وسیع اصلاحات ارضی و اینکه یکی از مهم‌ترین کارهای مملکت ما در مدت کوتاهی انجام شده است دیگر ضروری نیست که وزارتخانه‌ای به سه ساحت ارزی داشته باشیم (صحیح است) این مال آن شرایطی بود که کار اصلاحات ارضی هنوز تمام نشده بود حالا که این کار تمام شده لازم است این وزارتخانه به امور روستاها و تعاون بپردازد که هزاران مشکلی که در دهات ما وجود دارد این وزارتخانه بتواند برای رفع مشکلات آن‌ها اقدام کنند و کارهای آن‌ها را انجام بدهد این مطلب را خواستن ولی کرده باشد (صحیح است).

رئیس - آقای دکتر اسفندیاری بفرمایید.

دکتر اسفندیاری - تذکری که جا نواهای دفتر الموتی دادن بسیار بجا و به‌موقع بود و می‌خواستم نظر همکاران را به این نکته جلب کنم که وقتی لایحه تغییر نام وزارت ذات ارضی و تعاون روستایی و تشکیل وزارت جهاد طرزی و تعاون، به جای وزارت سر طرزی و تعاون روستایی، در کمیسیون‌ها مطرح بود این موضوع را مطرح کردید که چون در واقع کار وزارت اصلاحات ارضی کارستان تنقید همان شده است دیگر موردی ندارد که ما نام این وزارتخانه را به جای آن یک طرف خانی دیگر نگذریم در این لایحه بودجه اسم برده شده که وزارت اصلاحات ارضی و تعاون روستایی، منتهی آن پیشنهادی که حزب ایران نوین داد و الان آقای دکتر الموتی عنوان فرمودند که حزب ایران نوین در مجلس سنا پیشنهاد داده یا تذکراتی داده ولی چون هنوز به صورت قانون در نیامده مجروحین صبر کنید که از مجلس بگذرد و به صورت قانون در می‌آید این است که استدعا می‌کنم که به همین صورت باشد و وقتی به مجلس سنا رفت بد برگردد و از طریق قانون عمل کنیم.

قراچورلو- نظر ایشان هم همین بود.

رئیس - نظر دیگری در ماده‌ ۹ نیست؟ (اظهاری نشد) نسبت به ماده‌ ۹ رأی می‌گیریم خانم‌ها و آقایانی که موافقت خواهش می‌کنم قیام فرمایند (اکثراً برخاستند) تثبیت‌شد ماده‌ ۱۰ قرائت می‌شود.

(بشرح زیر خوانده شد)

ماده‌ ۱۰- صندوق دارای شورایی است که شرایط و وظایف وقتی سرطان در اساسنامه تعیین خواهد شد و اعضای آن عبارتند از:

۱- معاون وزارت منابع طبیعی که ریاست شورا را به عهده خواهد داشت.

۲- معاون وزارت کشاورزی.

۳- معاون وزارت تولیدات کشاورزی و مواد مصرفی.

۴- معاون وزارت اصلاحات ارضی و تعاون روستایی.

۵-معاون سازمان برنامه.

۶- دو نفر از اشخاص بصیر و من مجرب بنا به پیشنهاد وزیر منابع طبیعی و تصویب هیئت وزیران.

رئیس- نظر دیگری در ماده‌۱۰ نیست؟ (اظهاری نشد) نسبت به ماده‌ ۱۰ رأی می‌گیریم خانم‌ها و آقایانی که موافقت خواهش می‌کنم قیام فرمایند (اکثراً برخاستند) تثبیت‌شد ماده‌ ۱۱ قرائت می‌شود.

(بشرح زیر خوانده شد)

ماده‌ ۱۱- صندوق می‌تواند براساس ضوابطی که در آیین‌نامه مربوط ذکر خواهد شد با تصویب شورا عرصه- اعیان – تأسیسات - وسایل منقول و غیر منقول مربوط به طرح و همچنین سایر اموال ارزنده را مشترکاً و یا هر یک به تنهایی به عنوان وثیقه قبول کند. در این صورت تأسیسات و وسایل مذکور در طرح که طبق قرارداد تفتیش تهیه و ایجاد می‌شود در صندوق عمران مناطق قرار می‌گیرد.

رئیس - نظر دیگری در ماده‌۱۱ نیست؟ (اظهاری نشد) نسبت به ماده‌ ۱۱ رأی می‌گیریم خانم‌ها و آقایانی که موافقت خواهش می‌کنم قیام فرمایند (اکثراً برخاستند) تثبیت‌شد ماده‌ ۱۲ قرائت می‌شود.

(بشرح زیر خوانده شد)

ماده‌ ۱۲- رئیس کل صندوق به پیشنهاد وزیر منابع طبیعی و تصویب هیئت وزیران با فرمان همایونی برای مدت سه سال انتخاب و منصوب می‌شود و انتخاب مجدد او بلامانع است.

رئیس - نظر دیگری در ماده‌ ۱۲ نیست؟ (اظهاری نشد) نسبت به ماده‌ ۱۲ رأی می‌گیریم خانم‌ها و آقایانی که موافقت خواهش می‌کنم قیام فرمایند (اکثراً برخاستند) تصویب شد. کلیات آخر لایحه مطرح است آقای دکتر اسفندیاری بفرمایید.

دکتر اسفندیاری- حضور همکاران عزیز و نمایندگان محترم دولت باید عرض کنم با هر لایحه‌ای که به هر عنوان جنبه انقلابی و جنبه‌ای داشته باشد که یک مقداری از امور و کار مردم را تسهیل بکند نه تنها طرف خودم به کف طرف حزب مردم هم تشکر می‌کنم از این عملی که آقایان انجام می‌دهند. لایحه‌ای کلامت که از متأسفانه باید عرض کنم چون شور دوم است نمی‌شود پیشنهادی جز حذف یک نسبت‌هایی را داد این لایحه موقعی که در شور دوم در اینجا مطرح بود با اجازه ریاست مجلس شورای ملی من چند روزی نتوانستم به مجلس بیاید و تفکرات خودم را بر ستمکاران و وزیر محترم منابع طبیعی، و انا این است که چند تذکر به نظرم رسید یادآور می‌شوم اگر امکان داشته باشد این‌ها را در مجلس سنا مورد غور و بررسی قرار دهد در آنجا استراحت بکنند و بر گردن من به مجلس شورای ملی تا این لایحه‌ای که تنظیمی شود نه تنها از نظر خود قانون بلکه از نظر آن‌ها این قانون آن‌ها را در بر می‌گیرد از نظر کمک‌های مالی و کمک و راهنمایی بهتر عمل شده باشد لایحه‌ای که الان اینجا مطرح بود من ماده‌ ب ماده‌ تذکر لازم را اینجا یادآور می‌شوم در ماده‌ اول دو قسمت متناقض به چشم می‌خورند نوشته است ((به منظور کمک به عمران و اصلاح مراتع و تهیه و تدارک و تولید و توزیع علوفه …)) البته این کمک خیلی خوب است و باید اول ماده‌ باشد ولی ماده‌ به صورتی تنظیم شده است که این کمک در مورد تهیه و تدارک و تولید و توزیع علوفه نمی‌رسد یعنی آن را در واقع خود صندوق عمران مناطق به عهده گرفته است البته چیزهای دیگر هم اینجا ذکر شده که من استدعا می‌کنم آقای وزیر منابع تغذیه اینجا تشریف بیاورند و توضیح بدهند مخصوصاً در مورد تسهیل استکان تدریجی عشایر و همچنین طرح مرتع‌داری که خوب است در هر یک حال دو چیز متنفر است که در قسمت اول ماده‌ نوشته شده است ما کمک می‌کنیم تا فرصتی یافت بنگاه‌ها یا اشخاصی که من حقیقی یا حقوقی که نوری را به عهده بگیرند ولی در قسمت آخر ما ده ((… وظیفه اساسی این صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم و یا از طریق مشارکت و یا با پرداخت وامالی آخر))سرمایه گذاری مستقیم جناب وزیر اگر در قسمت عمران و اصلاح مراتع باشد بسیار کار بجایی است ولی در مورد تهیه و توزیع حروف باشد به طرف بخش خصوصی واگذار کنید چون در اینجا در اینجا توضیح ندارد و تعریفی هم نشده است این استنباط می‌شود که آنچه در اول ماده‌ نوشته شده و بر در آخر ماده‌ هم آمده اساس این صندوق یعنی در ماده‌ جدا کرده قسمت اول را از دوم، سرمایه‌گذاری مستقیم روی تمام قسمت‌ها و مشارکت در قسمت اول ما منظور شده است من منظورم اینست که در بر می‌گیرد در حالی که … من اینست که شما در قسمت مراتع خودتان می‌خواهید عهده بگیرید یعنی خودتان مستقیماً سرمایه‌گذاری کنید ولی در سایر قسمت‌ها می‌خوانید بخش خصوصی شرکت کند موضوع دیگر که در شور اول مطرح بود مراتبی که از طرف ارتش شاهنشاهی اداره می‌شود البته چون ملی شده است در مالکیت این مراتب صحبت نشده و این فرمولی که درست شده خیلی است و نظر من هم همین بود حضور اعضای کمیسیون در شور اول تذکر داده بودن موضوع دیگر که خدمت جناب وزیر عرض می‌کنم سرمایه اولیه این صندوق در واقع یک ۵۰میلیون تومان است که محل اعتبارات برنامه و عمرانی که بیست میلیون تومان است از وجوه فروش اراضی جنگلی و جلگه‌ای و یک ۳۰میلیون تومان است از عوارض کشتار که در ظرف ده سال وثوق می‌شود علیه آناً به حساب شما ریخته می‌شود قسمتی است که به صورت وام تأمین می‌شود البته کارخانه خوراک دام در شور اول نبود ولی در اینجا کارخانه خوراک دام سعید آباد شهریار هم شده جزو سرمایه شرکت که باید ارزیابی شود و به حساب سرمایه صندوق عمران مناطق گذاشته شود آنجا هستم در اینجا تذکر بدهند جلب سرمایه شما هم به حساب شما ریخته شود یا در آینده به حساب صندوق منظور شود روی هم‌رفته حدود صد تن میلیون تومان بیشتر نیست البته تعیین حدود اختیار گرفتن وام در ماده‌ ۶ به شما داده شده است و در حدود دویست و هشت میلیون تومان جمع سرمایه صندوق با وام‌هایی که می‌بینید در این جا خواهد بود البته در اینجا یک چیزهایی ناراحتم کرده است و در واقع مستند بوده‌اند که تذکر بدهم در مجلس این است که ما در برنامه‌های عمرانی که در مملکت اجرا می‌کنیم و تنها و عمرانی که در مملکت هستی می‌کنید همیشگی است و توجه داریم که دولت خودش با خودش عمل مرابحه و به اصطلاح عملی که در این ردیف باشد انجام ندهد و فرادید نکند در ماده‌ ۷ لایحه قبلی که ماده‌ ۶ فعلی است و دولت تقدیم مجلس شورای ملی کرده بود نوشته شده بود که فندق اتاق حساب باز کند یکی حساب جاری و یکی حساب سپرده، میزان سپرده و در روند حرکت می‌کند یا در هر سال شورای صندوق را با اختیار بانک تا کشاورزی می‌گذرد البته بهره متناسبی که بانک تعاون کشاورزی پرداخت می‌کند به آن‌ها پرداخت خواهد شد و زن در اختیار دارد در ده در صد از این سپرده را اگر مورد احتیاج باشد پرداخت کند و به حساب جاری منظور و تنها پرداخت کند وقتی شور اول مطرح بود این موضوع مطرح شد که چون اوراق قرضه ملی سود بیشتری در وجود ۵ /۸ و یا ۹در صد در سال می‌دهد به طرف اینکه فندق اوراق قرضه بخرد و بگذارد در صندوق عمران کشاورزی البته من شخصاً آن روز هم متذکر شدند فرمول یک فرمول خیلی خوبی نیست ممکن است برای به دست آوردن بهره فرمول خوبی باشد ولی برای این صندوق خوب نیست از این جهت که پول را از سازمان برنامه یا منابع دیگر بگیریم مثل فروش اراضی جنگلی و عوارض کشتار یا وامی که به عنوان سرمایه در بانک بگذریم و اعرافی کنیم در حالی که اگر در بانک کشاورزی باشد از آن استفاده‌های بهترین می‌شود والا این نقض غرض است اگرچه این کلمه تندی است ولی منظور من این است که وارد البته فن داخل خود کرده که یک بانک جدید به وجود نیاورده است در بانک تعاونی کشاورزی کارش را انجام می‌دهد و فقط یک نیت رئیسی به نام صندوق تعاونی داشت یا گروهی که در وزارت منابع طبیعی درعین‌حال می‌تواند کارهای فندق را انجام بدهد البته از این لحاظ خودم یک مقدار نور فندق بانک تعاون کشاورزی انجام می‌دهد ولی جناب وزیر آن لایحه‌ای که جناب‌عالی و هیئت دولت به مجلس تقدیم کرده بودند یک محور پرتیراژ گذشته اختیار بانک تعاونی کشاورزی از طریق شرکت‌های تعاونی برای امور کشاورزی مملکت کند و این عملی که انجام شده و در شور دوم است به اینصورت حساب جاری یا به صورت اوراق قرضه است که در هر دو صورت از یک صندوق باز با که توان کشاورزی خارج شده خواستم حضورتان عرض بکنم و یک بر صفر این کار را قبول کنیم که این عمل صحیح است ما به طور کلی در برنامه‌هایی که در آینده در برنامه چهارم برای کشاورزی و صنعت داریم (آهای دختر الموتی خودشان از طراحان برنامه چهارم بودند) و پیش بینی شده است که به سبک کشاورزی صنعت بگذریم و کارهای دیگر، در کارهای عمرانی ما از کشورهای خارجی ده ۵ و۵/۵ و۶ و ۱/۴ ۶ در صدپل می‌گیرید و مرد خودمان اوراق قرضه بخریم بگذریم در اختیار دولت ولی در عمل یک عمل صرافی کرده‌ایم و پول را از جریان خارج کرده برکنم با ازدیاد درآمد نفت دولت تصور نمی‌کنم به فروش اوراق قرضه دیگر احتیاجی داشته باشد اوراق قرضه حالا هر چه بود مجلس تصویب کرده و دولت هم یک مقداری توزین کرده و آن درختی که مردم است در موقع خودش است و به عراق به مردم پرداخت خواهد کرد ولی عملاً درست نیست که ما تولید که برای منظور خاصی از نظر کشاورزی می‌دیدیم بگیرید و دوباره به خود دولتی یعنی در واقع کلیه کبد عبارات مردم و عمرانی می‌گیریم۵۰ میلیون تومان است اگر با اختیار برنامه چهارم بگذری ممکن است که به کارهای دیگری که خیلی ضروری‌تر است برسد به هر صورت استدلال شان این باشد که ما اگر طرح نداشته باشین که این دو را چه کار کنی خوب این در اختیار تام گفت پول رو بزنید در اختیار بانک تعاونی کشاورزی که بانک دولتی است و آن بانک به حساب شرکت‌های تعاونی منظور می‌کند و در عین حال به برنامه کشاورزی مملکت کمک می‌کند این گنج سود بیشتری دارد دولت نوای دنبال سود بیشتر برود بالا صندوق به وجود نمی‌آورد ممکن بود پول را از سازمان برنامه بگیرد و سایر دستگاه‌هایی که در اینجا ذکر شده این درد را جمع‌آوری کنند و بد حساب دولت در بانک مرکزی بگذرد و نه کارمزد این هم بدهد و بانک مرکزی هم خود و اوراق قرضه را نگهداری می‌کند و احتیاجی نداشت که ما در فندق بانک تعاونی کشاورزی بگذریم اینست که من خواهش می‌کنم در قسمت‌ها مطالعه‌ای بفرمایید اگر به صورت سپرده به بانک تعاونی کشاورزی واگذار شود که آن‌ها بتوانند وام بدهند خیلی فرم بهتری دارد در مورد دیگری که من تفکرش را اینجا لازم می‌دانستم در ماده‌ ۸ نوشته است که این قول‌هایی که براساس ضابطه‌ای داده خواهد شد که طبق اساسنامه تعیین خواهد شد در اینجا من فکر می‌کنم شاید منظورشان اساسنامه صندوق باشد والا با این کار فکر کردن این و هم پیش می‌آید که چون گفته است تعیین خواهد شد و در تثبیت، اساسنامه صندوق ملاک عمل است و نه، گفته و تعیین نکرده اساسنامه بانک کشاورزی نفس عمیق فندق این اشعار ممکن است پیش بیاید که رئیس صندوق رئیس بانک نتوانند توافق کنند یکی بگوید کی باید اساسنامه من باشد دیگری بگوید اساسنامه من این قسمت هم اگر وحدت کلمه اساسنامه یک صندوق اضافه کنید خیلی روشن‌تر خواهد بود مانده ده‌ها هم همان تفکری که به نوایی گفتار الموتی درباره وزارت صدفی و تاوان روستایی دادند و من به متذکر شرایط کنیم که وقتی آن قانون از مجلس سنا گذشت و به شوراها منفی قسمت کنیم و این اشعار را رفع کنیم در ماده‌ یازده اشکالی داشت و آن این بود که صندوق در موردی که می‌خواهد عرصه و اعیان و وسایل را هر چه که هست که شامل دسیسه و فیهم من و غیر منقول می‌شود و آنچه مربوط به طرح است و جایی دیگر سه روایت بنده را به عنوان وسیله قوی کند در مادی یازده ماه دو جور مارگارین یک عرصه و اعیان و هر چه آن جا ذکر شده است به صورت وسیع قرار گل می‌شود از متقاضی وام و در جایی دیگر نوار از آن نیست که ربطی به تن ندارد ولی وقتی قصد بیست و چهار ماده‌ به صورتی فشرده هفت تای اول نزنین آدم را به گرو می‌گیرند ولی آنچه که هست و سیصد هم وجود آورده این برگ را به در دنیای در صد پس چهار جانبه است و برای صندوق از لحاظ دولت بسیار چیز خوبی است ولی از نظر کنید ممکن است این آدم احتیاج روان‌های دیگر هم داشته باشد و من عقیده‌ام این است یک مطالعه‌ای در مورد ماده‌ ۱۱بفرمایید اگر صلاح دانستید در شور دوم در مجلس سنا این دو سطر آخر ماده‌ را حذف کنید که اگر کسی آن را در زندگی دارد دیگر تأسیساتی که دارد اجبار نداشته باشد به وسیله بگذارد و دوباره کاری که نکند که کسی ذاتاً اختیار صندوق گذاشته شود و این یک تسهیل دیگری است برای وانگ و شور دوم از هیچ نوع پیش‌بند هزینه می‌کند و به وزیر محترم را از خداوند می‌خواهم که همان جایی که پیشنهاد کرده‌اند و همان طور که شعف حنین فنا قافله‌ای شود که بانک حروف به وجود بیاید بدند و این در واقع پایه گذاری بانک یوسف باشد البته با اصلاحاتی که بدن در آن بوجود خواهید آورد این آنکه علوفه در مملکت به‌وجود بیاید.

رئیس- آقای مهندس گل‌سرخی بفرمایید.

مهندس گل‌سرخی (وزیر منابع طبیعی)- با کسب اجازه از مقام ریاست خاص مختصراً در پاسخ نماینده محترم توضیح عرض برساند خشک‌سالی همیشه با سرنوشت و تاریخ مملکت ما همراه بوده و هنوز هم اسیرش هستیم تا کنون تلاش همیشه کرده‌ایم و تلاشمان بر این بوده است پنج، خاطرم هست هیچ وقت و فلز به نداشته‌ایم جان همیشه بدرقه خشک‌سالی رفته‌ایم و به استقبال آن نرفته‌ایم هیچ وقت فکر نکرده‌ایم این مشکل را قبل از اینکه واقع شود مقابله کنیم همیشه یک بازی دفاعی برای تنفیذ فعالیت‌های فنی و برای ماست ساختن آن به خصوص تنش دام‌پروری و حفظ و بهره‌برداری بهتر از مراتع و بهره برده به طرف مراتع به این و همیشه این خلأ وجود داشته است شاید ضرورت نداشته باشد که تکرار شود که ندانی که روی مراتع ماجرا می‌کنند خیلی خیلی بیشتر ظرفیتی است که منافع ما برای چه را دارند ما این کمبود را باید جبران کنیم و تن به تشویق مردم این خلأ را پر کنید با این مقدمه مختصر بنده خواستم به مطالبی که جناب آقای دکتر اسفندیاری متذکر شدند پاسخی است کرده باشم امیدوارم بتوانم کاج که ممکن است با نشان کنم در اینجا گفته این کمک با استحکام و تهیه و تدارک و تولید و توزیع علوفه، لغت،، به عقیده من سلب مصونیت نفیس اثری نمی‌کند تمام دستگاه‌های دولتی وظیفه خودشان می‌دانند که در ظرف و ثمرات و تولید علوفه و سایر وظایفی که دارد کوشا باشند و این صندوق به نام یک بازی توانی کمک خواهد کرد برای تقویت و تحقق آن برنامه‌هایی که در دست اجرا و اقامت در مورد اسکان عشایر که فرمودید اسکان تدریجی عشایر و فراهم‌آوردن تدریجی اسکان عشایر بنده فکر می‌کنم هر کدام از این فعالیت‌ها که به ثمر برسد کمکی در آن زمین خواهد کرد در مورد دیگری که فرق بین سرمایه‌گذاری مستقیم و مشارکت و پرداخت وام را فرمودید که نوایی گفتار ما ناچاریم حرف زن را در مملکتمان داشته باشیم در بعضی از نقاط که مردم آوردن توجه به این موارد ندارند ما مجبوریم با سرمایه‌گذاری مستمر به حل این مشکل بکنید به عنوان درهای پیشاهنگ برای جلب توجه مردم خود دولت وارد عمل شود (دکتر اسفندیاری - سرمایه کمتر سرمایه‌دار را ببرید بالا) در این مورد هم به عرض می‌رسانم ایده‌آل دولت این است که این امور در دست مردم باشد ولی برای آشنا ساختن مردم این سرمایه‌گذاری ما باید دو صحنه مقدماتی که اول مباشرت مستقیم دولت است و دوم مشارکت مردم و آرزوی ما این است که تمام امکانات دولت برای تجهیز مایه مردم و نیروی مردم در این کار تجهیز بشود. در مورد سرمایه هم بنده تأیید دارم که سرمایه صندوق دویست و چهل متناظر با هر چه وظیفه‌ای که برایش حرف نیست ولی با توجه به دو شب یک اینکه کلیه اعتبارات برنامه چهارم تاکنون که وجود یا باید صرف نظر می‌کنیم و این کار را می‌گذشتیم برای بد یا اینکه شروع می‌کنیم که تمرینی هم داشته باشیم برای یک برنامه خیلی وسیع‌تر، با فلسفه دوم را تشخیص دادید به بدترین نیت کار کردیم از صمیم قلب آرزومند فزاینده من یا جانشین من بتواند گزارش بدهد که در این کار توفیق داشته است و بد با اجازه مجلس محترم سرمایه این صندوق را افزایش بدهیم تا به آن میزانی که بتواند جواب‌گوی احتیاج به مملکت باشد. در مورد این که یک قسمت از سرمایه صندوق صورت حساب جاری و قسمتی به صورت سپرده در بانک تعاونی کشاورزی نگهداری می‌شود به آن چیزی است که یک اقتصاد سالم را می‌سازد و در اینجا باید عرض کنم دولت کمال تلاش را کرده که یک دستگاه اجرای بزرگ‌تری یا بزرگ به وجود بیاورد و کوشش کرد از امکانات موجود حداکثر استفاده را بکند و بانک جهانی کشاورزی به صورت یک کارگزار یا نماینده پرداخت وام و دریافت آن از وام‌گیرنده برای صندوق کار خواهد کرد سایر فعالیت‌ها به عهده صندوق خواهد بود بنابراین اگر یک مقدار از پول صندوق باقی می‌ماند اقتصاد سالم بماند دیکته می‌کند که حداکثر بهره برداری را بکنیم برای این که چیزی که از این صندوق می‌خواهیم این است که هر سال اعتبارات جدید از دولت برایش نخواهیم و باید روی پای خودش بچرخد و حداکثر بهره را که میسر است تحصیل کند ولی در هر صورت من امیدوارم این صندوق در کارش را انجام دهد که هیچ وقت پولش در حساب سپرده نباشد و پولش در گردش باشد. در مورد اساسنامه که تفکر فرمودید جنگ صراحتاً قید شده است اساسنامه‌ای که تهیه خواهد شد اساسنامه صندوق است و نمی‌تواند اساسنامه بانک تعاونی کشاورزی باشد با قید اینکه در ماده‌ ۳صراحتاً قید شده اساسنامه صندوق به وسیله شورای پول و اعتبار تصویب کمیسیون‌های مجلس محترم شورای ملی و سنا خواهد بود بنده فکر می‌کنم ترتیب دیگری غیر از این مورد لزوم باشد اساسنامه‌ای که عدم تهیه خواهد شد در مورد ماده‌ ۹ و تشکیل وزارت تعاون و امور روستایی برای من این افتخار بزرگ هست که در مملکت ما اصلاحات ارضی کار تمام شده است و این یک افتخار بزرگ نه تنها برای دولت بلکه برای ملت ایران نیز هست و همان‌طور که جناب آقای دکتر الموتی هم تذکر فرمودن جناب‌عالی هم تذکر فرمودید بدون شک بلافاصله پس از تأیید وزارت اصلاحات ارضی به وزارت تعاون مسلماً خیلی قوانین است که باید این حس در آن‌ها تغییر کند این قانون ما هم مشغول آن اصلاح خواهد بود در مورد ماده‌ ۱۱و تأسیسات فرمودید بنده فکر می‌کنم جناب دکتر اسفندیاری این یک امر بسیار اساسی است برای اینکه یک مؤسسه اعتباری اعیانی و تأسیسات و حتی محصور به عنوان پشتوانه برای وام می‌پذیرد و این تا آنجایی که من به خاطر دارم برای اولین بار است که یک واسطه توان این کار را می‌کند و آن نگرانی که حضرت‌عالی در این مورد داشتید که ممکن است قسمت آخرش ایجاد اشکال برای وام‌گیرنده بکند بنده به شما اطمینان می‌دهم چنین اشکالی پیش نخواهد آمد پس امیدوارم تا آن جایی که میسر بود خود مختصراً جواب فرمایشاتی جنابعالی را عرض کرده باشم اگر توضیحات بیشتری لازم باشد به عرض خواهم رساند.

رئیس- نظر دیگری در کلیات آخر لایحه نیست؟ (اظهاری نشد) نسبت به لایحه و کلیات آخر آن رأی می‌گیریم خانم‌ها و آقایان که موافقت خواهش می‌کنم قیام فرمایند (اکثر برخاستند) تصویب شد. لایحه برای تصویب مجلس سنا فرستاده می‌شود.

رئیس -آقای گل‌سرخی فرمایشی دارید بفرمایید.

گل‌سرخی (وزیر منابع طبیعی)- با اجازه مقام ریاست اندکی فرصت خواستم استفاده کند و صمیم قلب مراتب تشکر و سپاست‌گذاری خودم را به حضور مقام معظم ریاست و همین‌طور دوستانش من و نمایندگان محترم که در کمیسیون‌های محترم منابع طبیعی، کمیسیون امور سخت و سازمان‌های اداری، کمیسیون برنامه و کمیسیون کشاورزی و کمیسیون اصلاحات ارضی و کمیسیون تولیدات کشاورزی و مواد مصرفی و همین‌طور کمیسیون دارایی تمرین کنم و تنها در پرتو و لطف و عنایت آقایان بود که ما توانستیم توفیق تصویب این لایحه مهم را پیدا کنیم و حضور همه آقایان قول می‌دهم که یک مؤسسه بسیار مفیدی را تضعیف فرمودید و آرزوی من اینست که آن چنان که مورد نظر آقایان از بتواند کار خودش را انجام دهد و بتواند نتیجه آیاتش را به عرض برساند (احسنت).

- تصویب صورت‌جلسه‌های سه‌شنبه ۱۱ اسفند

۴- تصویب صورت‌جلسه‌های سه‌شنبه ۱۱ اسفند

رئیس -صورت جلسه‌های بعدازظهر روز سه‌شنبه هفته گذشته که دو صورت‌جلسه است حضور خانم‌ها و آقایان محترم توزیع شده نسبت به آن صورت جلسه‌ها نظری نیست؟ (اظهاری نشد) این دو صورت‌جلسه تصویب می‌شود.

- طرح و تصویب گزارش شور دوم کمیسیون دادگستری راجع به لایحه تشکیل سازمان تنقیح و تدوین قوانین و مقررات کشور

۵- طرح و تصویب گزارش شور دوم کمیسیون دادگستری راجع به لایحه تشکیل سازمان تنقیح و تدوین قوانین و مقررات کشور

رئیس- گزارش شور دوم تشکیل سازمان تنقید و تدوین قوانین و مقررات کشور مطرح است قرائت می‌شود.

(بشرح زیر خوانده شد)

گزارش شور دوم از کمیسیون دادگستری به مجلس شورای ملی

کمیسیون دادگستری در جلسه دهم اسفند ماه ۱۳۴۹با حضور آقای صادق احمدی لایحه شماره ۴۱۶-۱۶ /۱ /۱۳۴۹ دولت راجع به تشکیل سازمان تنقید و تدوین مجموعه‌های قوانین و مقررات کشور که گزارش شور اول آن به شماره ۱۵۸۵ چاپ شده است با توجه به پیشنهادهای رسیده مورد رسیدگی قرار داد و با مختصر اسلامی به تصویب رسانید.

اینک گزارش شور دوم آن را به شرح زیر به مجلس شورای ملی تقدیم می‌دارد.

لایحه قانون تشکیل سازمان تنقید و تدوین قوانین و مقررات کشور

ماده‌ واحده - دولت مکلف است از تاریخ تصویب این قانون ظرف یک سال به منظور تدوین قوانین و مقررات کشور و پیشنهاد تنقیح آن‌ها سازمانی بنام سازمان تنقید و تدوین قوانین و مقررات کشور زیر نظر نخست‌وزیر تأسیس کند. این سازمان کلیه قوانین و مقررات لازم‌الاجرا را با نظر متخصصان فن بر حسب روش موضوعی فهرست و به صورت مجموعه‌ها تنظیم و تدوین خواهد کرد.

در مورد قوانینی که با یکدیگر متناقض و مغایر هستند سازمان موارد تناقض و مغایرت را تأیید و به کمیسیون دادگستری مجلسین که به طور مشترک تشکیل خواهد شد تقدیم می‌کند.

نظر کمیسیون در این موارد قطعی و لازم‌الاجرا می‌باشد.

 • تبصره- آیین‌نامه‌های اجرایی این قانون پس از تصویب هیئت وزیران قابل اجرا است.

مخبر کمیسیون دادگستری- دکتر وفا.

گزارش شور دوم از کمیسیون امور استخدام و سازمان اداری به مجلس شورای ملی

کمیسیون امور استخدام و سازمان‌های اداری در جلسه یازدهم اسفند ماه ۱۳۴۹با حضور نماینده دولت لایحه تشکیل سازمان تنقید و تدوین مشعل‌های قوانین و مقررات کشور را که گزارش شور اول آن به شماره ۱۵۸۵ چاپ شده هست مطرح کرد و مصوبه کمیسیون دادگستری را در این مورد عیناً تأیید و تصویب نمود.

اینک گزارش شور دوم آن را به مجلس شورای ملی تقدیم می‌دارد.

مخبر کمیسیون امور استخدام و سازمان‌های اداری محمد دیهیم.

رئیس- ماده‌ واحده مطرح است، نظری نیست؟ (اظهاری نشد) در کلیات آخر لایحه نظری نیست؟ (اظهاری نشد) نسبت به ماده‌ واحده و کلیات آخر لایحه رأی می‌گیریم خانم‌ها و آقایان نیک موافق‌اند خواهش می‌کنم قیام فرمایند (اکثر برخاستند) تصویب شد. لایحه برای تصویب مجلس سنا فرستاده می‌شود.

- طرح و تصویب گزارش شور دوم کمیسیون دارایی راجع به لایحه اضافه کردن یک تبصره به قانون اجازه اعطای مبلغ ششصد میلیون ریال اعتبار به بانک توسعه صنعتی و معدنی ایران و ارسال به مجلس سنا

۶- طرح و تصویب گزارش شور دوم کمیسیون دارایی راجع به لایحه اضافه کردن یک تبصره به قانون اجازه اعطای مبلغ ششصد میلیون ریال اعتبار به بانک توسعه صنعتی و معدنی ایران و ارسال به مجلس سنا

رئیس- گزارش شور دوم اضافه کردن یک تبصره به قانون اجازه اعطای مبلغ ششصد میلیون ریال اعتبار به بانک توسعه صنعتی و معدنی ایران مطرح است قرائت می‌شود.

(بشرح زیر خوانده شد)

گزارش شور دوم از کمیسیون دارایی به مجلس شورای ملی

کمیسیون دارایی در جلسه ۵ا سفند ماه ۱۳۴۹با حضور نمایندگان دولت لایحه شماره ۵۶۹۲-۱۶ /۸ /۱۳۴۹ راجع به اضافه کردن یک تبصره به قانون اجازه اعطای مبلغ ششصد میلیارد ریال ده بار به بانک توسعه صنعتی و معدنی ایران را که گفت گزارش شور اول آن به شماره ۱۵۸۷چاپ شده است برای شور دوم مورد رسیدگی قرار داد و با توجه به پیشنهادهای واصله مصوبه شور اول را با اصلاحاتی به شرح زیر تصویب کرد.

اینک گزارش آن را به مجلس شورای ملی تقدیم می‌دارد.

لایحه قانون اضافه کردن یک تبصره به قانون اجازه اعطای مبلغ ششصد میلیون ریال اعتبار به بانک توسعه صنعتی و معدنی ایران

ماده‌ واحده- تبصره‌ زیر به‌عنوان تبصره‌ ۴ به قانون اجازه اعطای مبلغ ششصد میلیون ریال اعتبار به بانک توسعه صنعتی و معدنی را مصوب ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۳۳۸اضافه می‌شود:

 • تبصره‌ ۴-دولت می‌تواند وام‌هایی که مؤسسات اعتباری خارجی اعم از دولتی و غیردولتی به بانک توسعه صنعتی و معدنی ایران پرداخت می‌کنند در وجود مواد برنامه‌های عمرانی کشور تضمین کند مشروط بر اینکه مانده این تضمین‌های دولت هیچ‌گاه از معادل پانزده میلیارد ریال تجاوز ننماید اصل و بهره اقساط وام‌های مذکور توسط بانک توسعه صنعتی و معدنی ایران پرداخت می‌گردد.

مخبر کمیسیون دارایی- علی‌اکبر دانشمند.

گزارش شور دوم از کمیسیون برنامه به مجلس شورای ملی

کمیسیون برنامه در جلسه ۵ /۱۲ /۱۳۴۹با حضور نمایندگان دولت لایحه اضافه کردن یک تبصره به قانون اجازه اعطای مبلغ ششصد میلیون ریال اعتبار به بانک توسعه صنعتی و معدنی ایران را برای شور دوم مورد رسیدگی قرار داد و مصوبه کمیسیون دارایی را در این مورد تأیید و تصویب کرد.

اینک گزارش آن را به مجلس شورای ملی تقدیم می‌دارد.

مخبر کمیسیون برنامه- مهندس‌ فروهر.

رئیس -ماده‌ واحده مطرح است نظری نیست؟ (اظهاری نشد) در کلیت آخر لایحه نظری نیست؟ (اظهاری نشد) نسبت ماده‌ واحده و کلیات آخر آن رأی می‌گیریم خانم‌ها و آقایان نیکم و فقط خواهش می‌کنم قیام فرمایند (اکثر برخاستند) تصویب شد لایحه برای تصویب به مجلس سنا فرستاده می‌شود.

- طرح و تصویب گزارش شور دوم کمیسیون بودجه را که به لایحه ۴۴ طبق تصویب نامه‌های دوره فترت و ارسال به مجلس سنا

۷- طرح و تصویب گزارش شور دوم کمیسیون بودجه را که به لایحه ۴۴ طبق تصویب نامه‌های دوره فترت و ارسال به مجلس سنا

رئیس -گزارش شور دوم لایحه مربوط به ۴۴فقره تصویب نامه‌های دوره فترت مطرح است قرائت می‌شود.

(بشرح زیر خوانده شد)

گزارش شور دوم از کمیسیون بودجه به مجلس شورای ملی

کمیسیون بودجه در جلسه ۱۰ اسفندماه به ۱۳۴۹با حضور آقای قوام صدیقی معاون وزارت دارایی لایحه شماره ۴۹۵۴۲-۸ /۲ /۱۳۴۲ دولت راجع به ۴۴ فقره تصویب نامه‌های دوره فترت را که گزارش شور اول آن به شماره ۱۶۱۳ چاپ گردیده برای شور دوم مورد رسیدگی

قرار داد و با توجه به پیشنهاد رسید در مورد اصلاح عنوان لایحه، به شرح زیر تصویب کرد.

اینک گزارش آن را به مجلس شورای تقدیم می‌دارد.

لایحه قانون مربوط به ۴۴ طبق تصویب نامه‌های دوره فترت

ماده‌ واحده- هر یک از ۴۴فقره تصویب نامه‌های دوره فترت که در جلسه ۲۷ /۱۱ /۱۳۴۲از طرف دولت به مجلس شورای ملی تقدیم گردیده با تصویب کمیسیون‌های مربوط مجلس قوت قانونی خواهد داشت.

مخبر کمیسیون بودجه -دکتر بهبهانی.

رئیس- ماده‌ واحده مطرح است نظری نیست؟ (اظهاری نشد) در کلیات آخر لایحه نظری نیست؟ (اظهاری نشد) نسبت به ماده‌ واحده و کلیات آخر آن رأی می‌گیریم خانم‌ها و آقایانی که موافقند خواهش می‌کنم قیام فرمایند (اکثر برخاستند) تصویب شد لایحه برای تصویب به مجلس سنا فرستاده می‌شود.

- طرح و تصویب کشاورزی راجع به لایحه موافقت‌نامه بین دولت شاهنشاهی ایران و دولت جمهوری چین ملی مربوط به تمدید دوره همکاری فنی کشاورزی در مورد برنج و ارسال مجلس سنا

۸- طرح و تصویب کشاورزی راجع به لایحه موافقت‌نامه بین دولت شاهنشاهی ایران و دولت جمهوری چین ملی مربوط به تمدید دوره همکاری فنی کشاورزی در مورد برنج و ارسال مجلس سنا

رئیس- گزارش شور دوم موافقت‌نامه بین دولت شاه شهید ایران و دولت جمهوری چین ملی مربوط به تمدید دوره همکاری فنی کشاورزی در مورد برنج مطرح است قرائت می‌شود.

(بشرح زیر خوانده شد)

گزارش شور دوم از کمیسیون کشاورزی به مجلس شورای ملی

کمیسیون کشاورزی در جلسه روز سه شنبه ۱۱ /۱۲ /۴۹ با حضور آقای معصومی معاون وزارت کشاورزی لایحه شماره ۳۸۸۴۲-۲ /۱۲ /۴۹ دولت راجع به موافقت‌نامه بین دولت شهر شاهی ایران و دولت جمهوری چین ملی مربوط به تمدید دوره همکاری فنی کشاورزی در مورد دلش را که گزارش شور اول آنکه شماره ۱۶۴۳چاپ گردیده ورای شعبه دوم رسیدگی و تصویب کرد.

اینک گزارش آن به مجلس شورای ملی تقدیم می‌گردد.

لایحه قانون موافقت‌نامه بین دولت شاهنشاهی ایران و دولت جمهوری چین ملی مربوط به تمدید دوره همکاری فنی کشاورزی در مورد برنج

ماده‌ واحده- موافقت‌نامه مربوط به تمدید همکاری‌های فنی کشاورزی برای توسعه تحقیقات و افزایش محصول برنج بین وزارت کشاورزی دولت شاهنشاهی ایران و وزارت امور اقتصادی جمهوری چین ملی مشتمل به یک مقدمه و ده ماده‌ تصویب می‌گردد و به وزارت کشاورزی جز داده می‌شود که امضاء و مبادله نمایند.

مخبر کمیسیون کشاورزی- مهندس سهم الدینی.

گزارش شور دوم از کمیسیون دارایی مجلس شورای ملی

کمیسیون دارایی در جلسه روز چهارشنبه ۱۲ /۱۲ /۴۹ با حضور نمایندگان دولت لایحه و فقط نامه بین دولت شاهنشاهی ایران و دولت جمهوری چین ملی درباره تمدید دوره همکاری فنی کشاورزی در مورد برنج را برای شور دوم بررسی و تصویب کرد.

اینک گزارش آن را به مجلس شورای ملی می‌دارد.

مخبر کمیسیون دارایی- دانشمند.

گزارش شور دوم از کمیسیون امور خارجه به مجلس شورای ملی

کمیسیون دارایی در جلسه روز چهارشنبه ۱۲ /۱۲ /۴۹ با حضور نمایندگان دولت لایحه و فقط نامه بین دولت شاهنشاهی ایران و دولت جمهوری چین ملی درباره تمدید دوره همکاری فنی کشاورزی در مورد برنج را برای شور دوم بررسی و تصویب کرد.

اینک گزارش آن را به مجلس شورای ملی می‌دارد.

مخبر کمیسیون امور خارجه- فتح‌الله مافی.

رئیس - ماده‌ واحده مطرح است نظری نیست؟ (اظهاری نشد) در کلیات آخر لایحه نظری نیست؟ (اظهاری نشد) نسبت ماده‌ واحده و کلیات آخر آن رأی می‌گیریم خانم‌ها و آقایانی که موافقند خواهش می‌کنم قیام فرمایند (اکثر برخاستند) تصویب شد لایحه برای تصویب به مجلس سنا فرستاده می‌شود.

- طرح گزارش شور اول کمیسیون کشاورزی راجع به لایحه اجازه عضویت ایران در کمیته مشورتی بین‌المللی پنبه مصوب ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۴۸

۹- طرح گزارش شور اول کمیسیون کشاورزی راجع به لایحه اجازه عضویت ایران در کمیته مشورتی بین‌المللی پنبه مصوب ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۴۸

رئیس - گزارش شور اول ظاهر قانون جز یوزی ایران در کمیته مشورتی بین‌المللی پنبه مطرح است قرائت می‌شود.

(بشرح زیر خوانده شد)

گزارش شور اول از کمیسیون کشاورزی به مجلس شورای ملی

کمیسیون کشاورزی در جلسه روز یکشنبه ۲ اسفند ماه ۱۳۴۹ با حضور آقای معصومی معاون و وزارت کشاورزی لایحه شماره ۵۰۵۰۰-۱۰ /۱۱ /۴۹ دولت راجع به اصلاح قانون تزی عضویت ایران در کمیته مشورتی بین‌المللی پنج مصوب ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۴۸ را که به شماره ۱۶۱۷ چاپ گردیده مورد رسیدگی قرار داد و ماده‌ واحده را با اصطلاح تصویب کرد. اینک گزارش آن به شرح زیر به مجلس شورای ملی تقدیم می‌گردد.

لایحه قانون اصلاح قانون تزی و عضویت ایران در کمیته مشورتی بین‌المللی پنج مصوب ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۴۸

ماده‌ واحده - قانون اجازه عضویت ایران در کمیته مشورتی بین‌المللی پنج مصوب ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۴۸ به شرح زیر اصلاح می‌شود:

((به دولت اجازه داده می‌شود عضویت کمیته مشورتی بین‌المللی پنج را پذیرفته و حق عضویت ایران در کمیته مزبور را هر سال با تصویب هیئت وزیران تعیین و هم عرض ریالی آن را در بودجه سازمان پنبه و دانه‌های روغنی منظور و پرداخت نماید.))

مخبر کمیسیون کشاورزی - مهندس سهم الدینی.

گزارش شور اول از کمیسیون بودجه به مجلس شورای ملی

کمیسیون بودجه در جلسه روز دوشنبه ۱۰ /۱۲ /۴۹ با حضور معاونین وزارت کشاورزی و وزارت دارایی لایحه دولت راجع به اصطلاح قانون اجازه عضویت ایران در کمیته مشورتی بین‌المللی پنج مصوب ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۴۸ را مورد رسیده قرار داد و مصوبه کمیسیون کشاورزی در تأیید و تصویب کرد.

اینک گزارش آن تقدیم مجلس شورای ملی می‌گردد.

مخبر کمیسیون بودجه - دکتر بهبهانی.

گزارش شور اول از کمیسیون امور خارجه به مجلس شورای ملی

کمیسیون امور خارجه در جلسه روز چهارشنبه ۵ /۱۲ /۴۹ با حضور نمایندگان دولت لایحه اصلاح قانون اجازه عضویت ایران در کمیته مشورتی بین‌المللی پنج مصوب ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۴۸ را مورد رسیدگی قرار داد و مصوبه کمیسیون کشاورزی را تصویب کرد. اینک گزارش آن به مجلس شورای ملی تقدیم می‌گردد.

مخبر کمیسیون امور خارجه - فتح‌الله مافی.

رئیس -ماده‌ واحده مطرح است نظری نیست؟ (اظهاری نشد) نسبت به ورود در شور ماده‌ واحده رأی می‌گیریم خانم‌ها و آقایانی که موافقند خواهش می‌کنم قیام فرمایند (اکثر برخاستند) تصویب شد. ماده‌ واحده مطرح است نظری نیست؟ (اظهاری نشد) پیشنهاد نرسیده لایحه برای شور دوم کمیسیون‌های مربوط ارجاع می‌شود.

- طرح گزارش شور دوم کمیسیون دارایی را که ولایه فروش خانه‌های ساخته‌شده در نقاط زلزله‌زده خراسان اهالی مناطق مزبور

۱۰- طرح گزارش شور دوم کمیسیون دارایی را که ولایه فروش خانه‌های ساخته‌شده در نقاط زلزله‌زده خراسان اهالی مناطق مزبور

رئیس- گزارش شور اول فروش خانه‌های ساخته‌شده در ماده‌ زلزله‌زده خراسان به اهالی مناطق مزبور مطرح است قرائت می‌شود.

(بشرح زیر خوانده شد)

گزارش شور اول از کمیسیون دارایی به مجلس شورای ملی

کمیسیون دارایی در جلسه دوم اسفند ماه ۱۳۴۹با حضور نمایندگان دولت لایحه شماره ۲۸۱۱۶-۱۹ /۹ /۱۳۴۸راجع به فروش خانه‌های ساخته شده در نقاط زلزله‌زده خراسان به اهالی مناطق مزبور را که به شماره ۱۰۴۶چاپ شده است مورد رسیدگی قرار داد و با اصلاحاتی به شرح زیر تصویب کرد. اینک آزارشان را به مجلس شورای ملی تقدیم می‌دارد.

لایحه قانون فروش خانه‌های ساخته شده در نقاط زلزله‌زده خراسان اهالی مناطق مزبور

ماده‌ واحده - به دولت اجازه داده می‌شود عرصه و اعیان خانه‌ها و سایر مستحدثات ساخته شده از محل تجارت عمرانی دولت در مناطق آسیب دیده از قزل خراسان را با در نظر گرفتن تخفیف مناسب بر طبق شرایط و ضوابط این که به تصویب هیئت وزیران خواهد رسید به فروش برساند و وجوه حاصل از هر محل را بر طبق مقررات صرف توسعه و عمران همان محل بود و یا به مصرف ایجاد خانه‌های سازمانی در آن منطقه و مناطق دیگر برساند.

 • تبصره‌ -در ارزیابی خانه و مستحدثات هزینه‌های مربوط به شهرسازی و تأسیسات شهری و عمومی منظور نخواهد شد.

مخبر کمیسیون دارایی - علی اکبر دانشمند.

گزارش شور اول از کمیسیون آبادانی و مسکن به مجلس شورای ملی

کمیسیون آبادانی و مسکن در جلسه ۵ اسفند ماه ۱۳۴۹ با حضور نمایندگان دولت لایحه مربوط به فروش خانه‌های ساخته‌شده در نقاط زلزله‌زده خراسان به اهالی مناطق مزبور را مورد رسیدگی قرارداد و مصوبه کمیسیون دارایی را در این مورد تأیید و تصویب کرد. اینک گزارش آن را به مجلس شورای ملی تقدیم می‌دارد.

مخبر کمیسیون آبادانی و مسکن - مهندس عطایی.

رئیس - کلیات لایحه مطرح است نظری نیست؟ (اظهاری نشد) نسبت به ورود در شر ماده‌ واحده رأی می‌گیریم خانم‌ها و آقایان نیک موافق‌اند خواهش می‌کنم قیام فرمایند (اکثر برخاستند) تصویب شد. ماده‌ واحده مطرح است نظری نیست ؟(اظهاری نشد) پیشنهادهای رسیده قرائت می‌شود.

(بشرح زیر خوانده شد)
ریاست محترم مجلس شورای ملی

محترما پیشنهاد می‌شود ماده‌ واحده فروش خانه‌های ساخته‌شده در نقاط زلزله‌زده خراسان به شرح زیر اصلاح شود.

ماده‌ واحده - به دولت اجازه داده می‌شود عرصه و اعیان خانه‌ها و سایر مستحدثات ساخته‌شده از این اعتبارات عمرانی یا دولت در نقاط آسیب دیده از زلزله در استان خراسان با در نظر گرفتن تخفیف مناسب بر طبق شرایط و ضوابطی که به تصویب هیئت وزیران خواهد رسید به فروش برساند و وجوه حاصل از هر محل را در حساب مخصوصی نگهداری نمود و بر طبق مقررات صرف توسعه و عمران همان محل نمود و یا به مصرف ایجاد خانه‌های سازمانی در آن استان یا مناطق دیگر که برساند.

 • تبصره - در ارزیابی خانه و مستحدثات هزینه‌های مربوط به شهر سازی و تأسیسات شهری در آخر …

با تقدیم احترام - حسن صائبی.

ریاست محترم مجلس شورای ملی

محترما پیشنهاد می‌شود ماده‌ واحده لایحه فروش خانه‌های ساخته‌شده در نقاط زلزله‌زده خراسان به شرح زیر اصلاح شود.

ماده‌ واحده - به دولت اجازه داده می‌شود عرصه و اعیان خانه‌ها و سایر مستحدثات ساخته شده از محل اعتبارات عمرانی سازمان برنامه یا دولت در نقاط آسیب دیدن زلزله در استان خراسان را با در نظر گرفتن تخفیف مناسب بر طبق شرایط و ضوابطی که به تصویب هیئت وزیران خواهد رسید به فروش برسانند و وجوه حاصل از هر محل را طبق مقررات صرف توسعه و عمران همان محل نمود و یا به مصرف ایجاد خانه‌های سازمانی و تأسیسات همان استان برسانند.

با احترام – روحانی – ثامنی.

ریاست محترم مجلس شورای ملی

در مورد لایحه قانون فروش خانه‌های ساخته‌شده در نقاط زلزله‌زده خراسان اهالی مناطق مذکور پیشنهاد می‌نماید ماده‌ واحده طبق شرح پیوست اصلاح شود.

محمد مانی.

به دولت اجازه داده می‌شود عرصه و اعیان خانه‌ها و مستحدثاتی را که به وسیله دولت یا از محل اعتبارات عمرانی دیگر در نقاط آسیب دید و زلزله خراسان ایجاد شده با در نظر گرفتن تخفیف مناسب نسبت به قیمت منطقه‌ای و چنانچه قیمت منطقه‌ای تأیید نشده باشد نسبت به قیمت ارزیابی بر طبق شرایط و ضوابطی که به تصویب هیئت وزیران خواهد رسید به آسیب‌دیدگان از زلزله و ساکنین محل به فروش برساند و وجوه حاصل از هر شهر یا ده را بر طبق مقررات به مصرف توسعه و عمران و ایجاد خانه‌های سازمانی همان محل برساند.

ریاست محترم مجلس شورای ملی

پیشنهاد می‌نماید کلمات (و مناطق دیگر) از لایحه خانه‌های زلزله‌زده حذف شود.

با تقدیم احترامات فائقه - باقر شریعت.

رئیس - لایحه و پیشنهادها برای شور دوم به کمیسیون‌های مربوطه ارجاع می‌شود.

- اعلام وصول و قرائت نامه‌های مربوط به چهار فقره لایحه قانونی از مجلس سنا

۱۱- اعلام وصول و قرائت نامه‌های مربوط به چهار فقره لایحه قانونی از مجلس سنا

رئیس - لوایحی از مجلس سنا رسیده است برای اطلاع مجلس قرائت می‌شود.

(بشرح زیر خوانده شد)
ریاست محترم مجلس شورای ملی

عطف به نامه شماره ۳۷۹۰۵ /۶۵۹ ل ق مورخ ۱۶ /۱۰ /۱۳۴۹ آن مجلس محترم، گزارش کمیسیون شماره ۴(دارایی) در قبال لایحه شماره ۲۹۱۷۲ مورخ ۱۷ /۹ /۴۹ دولت راجع به اصلاح ماده‌ ۱۷۳ قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۲۸ اسفند ماه ۱۳۴۵ مطرح گردید و با اصلاحاتی به تصویب مجلس سنا رسید.

اینک لایحه قانون مزبور جهت اخذ رأی نهایی آن مجلس محترم به ضمیمه ایفاد می‌گردد.

رئیس مجلس سنا - جعفر شریف امامی.

رئیس - اصلاحات مجلس سنا به کمیسیون‌های مربوطه ارجاع می‌شود.

ریاست محترم مجلس شورای ملی

عطف به نامه شماره ۲۵۴۵۱ /۴۵۵ل ق مورخ ۱۱ /۸ /۱۳۴۹ آن مجلس محترم، گزارش کمیسیون شماره ۴ (دارایی) در قبال لایحه شماره ۲۶۵۴۰ مورخ ۲۱ /۸ /۱۳۴۸ دولت راجع به جمع آوری و فروش کالای ممنوع و غیرمجاز در جلسه روز شنبه ۱۵ اسفند ماه ۱۳۴۹ مطرح گردید و با اصلاحاتی به تصویب مجلس سنا رسید.

اینک لایحه قانون مزبور که اصلاح شده است جهت تسخیر مجدد آن مجلس محترم به ضمیمه ایفاد می‌گردد.

رئیس مجلس سنا - جعفر شریف امامی.

رئیس - اصلاحات سنا به کمیسیون‌های مربوطه ارجاع می‌شود.

ریاست محترم مجلس شورای ملی

عطف به نامه شماره ۳۷۰۳۱ /۶۳۲ ل ق مورخ ۴ /۱۱ /۱۳۴۹ آن مجلس محترم، گزارش کمیسیون شماره ۴ (دارایی) در قبال لایحه شماره ۳۴۹۰۸ مورخ ۱۳ /۸ /۱۳۴۹ دولت راجع به معافیت از حقوق و عوارض گمرکی کالاهایی که به منظور استفاده و مصرف و فروش وارد اذیت جزایر خلیج فارس می‌شود در جلسه روز شنبه ۱۵ اسفندماه ۱۳۴۹ مطرح گردید و با اصلاحاتی به تصویب مجلس سنا رسید. اینک لایحه قانون فوق جهت اخذ رأی نهایی آن مسترز محترم به ضمیمه ایفاد می‌گردد.

رئیس مجلس سنا - جعفر شریف امامی.

رئیس - اصلاحات سنا به کمیسیون‌های مربوطه ارجاع می‌شود.

ریاست محترم مجلس شورای ملی

عطف به نامه شماره ۳۷۶۳۵ /۶۵۵ ل ق مورخ ۴ /۱۱ /۱۳۴۹ آن مجلس محترم گزارش کمیسیون شماره ۴(دارایی) در قبال لایحه شماره ۳۶۰۳۲ مورخ ۳ /۹ /۱۳۴۹ دولت راجع به معافیت گمرکی و اتومبیل‌های شخصی ماموران ثابت دولت در خارج از کشور در جلسه روز شنبه ۱۵ اسفند ماه ۱۳۴۹ مطرح گردید و به تصویب مجلس سنا رسید.

اینک لایحه قانون‌های فوق جهت اخذ رأی نهایی آن مجلس محترم به ضمیمه ایفاد می‌گردد.

رئیس مجلس سنا - جعفر شریف امامی.

رئیس - رأی نهایی نسبت به این لایحه در جلسه آینده اخذ می‌شود.

- ختم جلسه

۱۲- ختم جلسه

رئیس - با اجازه خانم‌ها و آقایان جلسه امروز را ختم می‌کنیم مغایر و دستور جلسه آینده بعداً به اطلاع همکاران محترم خواهد رسید.

(ساعت ده و پنجاه دقیقه صبح جلسه ختم شد)

رئیس مجلس شورای ملی - عبدالله ریاضی.