مذاکرات مجلس شورای ملی ۱۶ تیر ۱۳۴۹ نشست ۲۰۴

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مجلس شورای ملی مجموعه قوانین دوره قانونگذاری بیست و دوم تصمیم‌های مجلس

مجلس شورای ملی مذاکرات دوره قانونگذاری بیست و دوم

قوانین انقلاب شاه و مردم
مذاکرات مجلس شورای ملی ۱۶ تیر ۱۳۴۹ نشست ۲۰۴

مذاکرات مجلس شورای ملی

صورت مشروح مذاکرات مجلس روز پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۳۴۹ نشست ۲۰۴

مشروح مذاکرات مجلس شورای ملی، دوره ‏۲۲

جلسه: ۲۰۴

فهرست مطالب

۱- قرائت اسامی غائبین جلسه قبل‏

۲- بیانات قبل از دستور- آقایان: دکتر مدرسی- سرلشکر نکوزاد- ابوذر

۳- تصویب صورت‌جلسه‏

۴- انتخاب رئیس‏

۵- بیانات آقای رئیس مبنی بر اظهار تشکر از انتخاب ایشان‏

۶- انتخاب بقیه اعضا هیئت رئیسه (نواب رئیس کارپردازان- منشیان)

۷- تعیین موقع و دستور جلسه بعد- ختم جلسه‏

صورت مشروح مذاکرات مجلس روز پنج‌شنبه (۱۶) مهر ماه ۱۳۴۹

مجلس ساعت نه و ده دقیقه صبح به ریاست آقای دکتر حسین خطیبی (نایب رئیس) تشکیل گردید.

- قرائت اسامی غائبین جلسه قبل

۱- قرائت اسامی غائبین جلسه قبل

نایب رئیس- صورت غائبین جلسه قبل قرائت می‌شود.

(بشرح زیر خوانده شد)

غائبین با اجازه

آقایان دکتر ملکی- دکتر وفا- دکتر اسفندیاری- دکتر قهرمان- مهندس معتمدی- بانو زاهدی- دکتر رشتی- دکتر ضیائی- دکتر یزدان پناه- دکتر امامی‌خوئی- مهندس قادرپناه- دکتر گاگیک- دکتر صالحی- صادقی- دکتر اسدی- کریم بخش سعیدی- مرتضوی- مهندس معینی زند- دکتر وحیدنیا- دکتر رهنموردی- شاهنده.

غائبین مریض

آقایان دکتر کلالی- مهندس کیاکجوری- عجم- دکتر برومند- تیمسار حکیمیان- دکتر مدنی- موقر- طباطبائی- دکتر پرتو اعظم- دکتر سعید حکمت.

- بیانات قبل از دستور- آقایان: دکتر مدرسی- سر لشکر نکوزاد- ابوذر

۲- بیانات قبل از دستور- آقایان: دکتر مدرسی- سر لشکر نکوزاد- ابوذر

نایب رئیس- بیانات قبل از دستور را شروع می‌کنیم آقای مدرسی بفرمائید.

دکتر مدرسی- جناب آقای رئیس، همکاران محترم، در هفته‌های گذشته اخبارهای وحشتناکی که از زد و خوردهای داخلی در کشور دوست و هم کیش ما، اردن می‌رسد، کم و بیش به سمع همه رسیده است. همه شنیدیم که علاوه بر تلفات ناشی از سلاح‌های آتشین، هزاران زن و کودک و اشخاص پیر و مریض در زیر فشار گرسنگی و تشنگی قرار گرفته و عده‌ای تلف شدند. هر مرد و زن مسلمانی از شنیدن این اخبار عمیقاً متأثر و متأسف می‌شد ولی جز اظهار تأسف نمی‌توان کاری در جهت تسکین آلام هم‌کیشان خود انجام دهد، در این هنگام شهبانوی ایران که خود از خاندان جلیل سیادت هستند پیش آهنگ کمک به مردم مسلمان کشور اردن شدند و امکان انجام این فریضه را به هموطنان خود نیز دادند.

این اقدام شهبانوی نیکوکار ایران مورد تشکر و قدردانی عموم مردم مسلمان این کشور است و برای دوام عمر و سعادت شهبانوی گرامی‌و ولیعهد والا گهر و شاهنشاه ایران دعا می‌کنند (صحیح است).

موضوع دومی‌را که می‌خواستم به عرض نمایندگان محترم برسانم، این است که هر فرد یا هر ملتی حق دارد اگر منبع درآمدی در خانه یا کشورش دارد در راه بهتر زیستن و رونق دادن به زندگی مادی خود خرج کند و هیچ کس به هیچ استنادی حق ندارد، مانع از اعمال این حق مشروع او گردد.

همه می‌دانیم که ملت ایران پس از چند سال مبارزات سخت برای در دست گرفتن ثروت ملی خود یعنی منابع نفت و خلع ید از یک کمپانی بیگانه، توانست اختیار منابع نفت را در دست گیرد ولی متأسفانه در جریان مبارزات حق طلبانه ملت ایران، دو دشمن به سراغ او آمدند. دشمن اول یک دسته بی وطن و خائن بودند که می‌خواستند از بازار آشفته استفاده کنند و کشور را با تمام منابع ثروت و سوابق تاریخی به پرتگاه زوال ساقط کنند و دشمن دوم فقر و گرسنگی بود که در نیجه سیاست غلط دولت وقت ملت ایران دچار آن شده بود بلافاصله پس از چنین اوضاعی کشور ایران با یک دسته از شرکت‌هائی که تخصص شان خرید و فروش نفت است قراردادهائی برای استخراج و فروش نفت خود بست و با این که در همان روزها از طرف مسئولین امر اعلام گردید که این قرارداد برای کشور ایران ایده آل نیست معذلک ما همان طور که در شأن یک کشور متمدن و تاریخی است امضاء خود را محترم شمرده‌ایم و محیط امن و آرام و مترقی کشور ما امکان تجارت را به این شرکت‌ها داده است ولی این شرکت‌ها باید بدانند که منابع نفت ایران روز به روز باید بیشتر در راه پیشرفت و توسعه کشورمان به کار افتد.

برنامه چهارم کشور ما تا امروز آهنگ سریع تری از زمان پیش بینی شده داشته است و این آهنگ نباید کند شود.

ما اگر برای پیشرفت برنامه‌های خود بخواهیم نفت بیشتری بفروشیم نباید سنت‌های تجارتی مثلاً به بهانه تخصیص قسمتی از بازار جهان به شخص یا شرکتی مانع از رسیدن ملتی به حق مشروع خود گردد. ما اگر خدای نکرده با چنین وضعی رو به رو شویم ناچار خواهیم بود برای فروش مستقیم نفت خود قوانین متناسبی پیشنهاد و تصویب کنیم، متشکرم. (احسنت- احسنت).

نایب رئیس- تیمسار سرلشکر نکوزاد بفرمائید.

سرلشکر نکوزاد- به نام آفریدگار.

جناب آقای رئیس، همکاران محترم، روز گذشته آئین پایان آموزش چهل و هفتمین دوره دانشکده افسری در پیشگاه مبارک اعلیحضرت همایون شاهنشاه آریامهر بزرگ ارتشتاران برگزار شد و به مناسبت تقویت نیروها و آمادگی در حفظ و حراست آب‌های مرزی خلیج فارس و اروند رود با کسب اجازه از پیشگاه مبارک این دوره را به نام اروند رود نام نهادند روز گذشته ابراز احساسات جوانان ما برادران و فرزندان ما که طی دوره آموزش نظامی‌آموزش فداکاری و جانبازی در راه حفظ حدود و ثغور کشور و مقدسات ملی را فرا گرفته‌اند آن قدم‌های استواری را که بر می‌داشتند آن احساسات و شعارهای شورانگیز و هیجان‌آوری که مالامال از مهر شاه و میهن بود به منصه ظهور می‌رساندند قلب هر بیننده را به طپش آورده و اشک شوق از دیدگان جای می‌ساخت (صحیح است) بلی این احساسات دیروز دانشکده افسری نمونه از احساساتی بود که در قلب فرد فرد هموطنان جانباز و فداکار ما وجود دارد (صحیح است) عرض دیگرم مورد بدی وضع ترافیک تهران است قولی است که جملگی برآنند و به مناسبت هفته پلیس آن را عنوان می‌نماید.

روز سه‌شنبه ۱۷ شهریور ماه در بازدیدی که علیا حضرت شهبانو از سازمان شهر سازی تهران به عمل آورده بودند در هر یک از امور و رفع مشکلات مطالبی ایراد فرموده بودند که در واقع درد دل اجتماع و مردم کوچه و بازار بود قسمتی از این فرمایشات و راهنمائی‌های حکیمانه که مورد بحث واقع می‌شود موضوع بدی وضع ترافیک تهران و رفع مشکل آنست که در این باره چنین فرمودند:

«ترافیک تهران همه را کلافه کرده است- تعجب می‌کنم که وقتی یک نفر تصدیق رانندگی می‌گیرد چه طور رانندگی می‌کنند؟- مردم با نهایت سختی گواهینامه رانندگی می‌گیرند و باز ترافیک به این وضع است ولی برای حل این مسئله هنگامی‌می‌توان سخت گیری کرد و شدت عمل بیشتری به خرج داد که وضع خیابان‌ها نیز واقعاً درست شده باشد (توجه فرمائید این جمله را تکرار می‌کنم، این فرمایشات علیا حضرت شهبانو است) شما وقتی برای حرکت اتومبیل به مردم راه نمی‌دهید چگونه از مردم می‌خواهید که درست بروند؟ همه خیابان‌ها باید خط کشی داشته باشد- تعداد اتومبیل‌ها روز به روز رو به افزایش است و هر طرحی برای حل مسئله ترافیک تنظیم می‌شود باید صورتی باشد که واقعاً بتوان آن را عملی نمود».

آن مهندس و معمار خارجی را هم که ملاحظه فرمودید در جلسه که مقرر بود شرکت نماید چه گفته بود- پس از رسیدن به جلسه سر خود را گرفته بود و فریاد زده بود وای از این ترافیک تهران من سرم درد گرفته و نمی‌دانم رفقا چه ساعتی حرکت کرده‌اند که توانسته‌اند خود را بدین جا برسانند.

این بود قسمتی از فرمایشات علیا حضرت شهبانو راجع به بدی و لزوم توجه به بهبود وضع ترافیک تهران و آن هم گفتار و نظر مهندس خارجی که با مطالعه آن خواستم با ارائه طرحی در بهبود وضع ترافیک تهران چنان چه مقبول افتد خود را سهیم نمایم اینک نظراتی را که در نتیجه مطالعات و دیدار وضع ترافیک برخی از کشورهای اروپا و امریکا به دست آورده‌ام بشرح زیرین عنوان نموده و به طور طرحی تقدیم مقام محترم ریاست مجلس شورای ملی می‌نماید استدعا دارد آن را به وزارت کشور جهت مطالعه و بررسی و اقدام مقتضی اداره راهنمائی و رانندگی شهربانی کل کشور ارسال و نتیجه حاصله را استعلام فرمایند- البته این نظرات به منظور بهبود نسبی ترافیک با توجه به وضع موجود است چه مشکل اساسی را ایجاد خیابان‌های اصلی و عریض تر به تعداد بیش از وضع موجود- ایجاد مترو- تراموای- پل‌های هوائی در چهار راه‌هائی که کثرت وسائط نقلیه موجب تراکم می‌شود- تزئید وسایط حمل و نقل عمومی‌که گنجایش ظرفیت بیشتری از توده‌های جمعیت را داشته باشد- مثلاً در خیابان‌های بدون شیب (غربی- شرقی) بستن تریلی و اطاق‌های یدکی مسافر بری به اتوبوس که بالنتیجه ضمن رفع نیازمندی مسافران موجبات کاهش استفاده از خودروهای شخصی و تقلیل این نوع وسائل را در تهران فراهم می‌نماید- حمل خواهد نمود.

ابتدا برای بهبود وضع ترافیک باید عواملی را که باعث بدی آن شده بشناسیم که اهم آن عبارت است از:

هم چنان که شهبانو فرمودند موقعی می‌توان سخت گیری کرد و شدت عمل بیشتری به خرج داد که وضع خیابان‌ها نیز واقعاً درست شده باشد که هزار نکته باریک‌تر ز مو این جا است.

چنان چه کثرت تخلفات رانندگی زیاد است، اگر این تخلفات خود بیشتر موجب کندی کشش ترافیک می‌شود اگر راننده برخلاف مقررات رانندگی با قبول پرداخت جریمه تخلف مجبور به رفتار خلافی می‌شود، اگر به اصطلاح ولو بودن عابرین در تمام طول و عرض خیابان‌ها کمک به کندی کشش می‌کند علت اینست که وضع خیابان‌ها از لحاظ عبور خودروها، عبور عابرین به طور شایسته آماده نشده و روش راهنمائی عبور این دو دسته ناقص است برای رفع این نقیصه پیشنهاد می‌شود:

۱- در چهار راه‌ها:

الف- عبور خودرو به راست با احتیاط آزاد (حق تقدم با وسیله است که مستقیم می‌رود و یا عبور آزاد برای پیاده حق تقدم با پیاده است) منتهی الیه حد راست خیابان مخصوص خودروهائیست که می‌خواهند به راست تغییر سمت دهند.

ب- مماس به خط وسط مخصوص خودروهائیست که می‌خواهند به چپ تغییر سمت دهند.

برای حسن اجرای این منظور احتیاج به اضافه نمودن لامپ چهارم با فلش حرکت به چپ به رنگ سبز در چهار راه‌ها می‌باشد در این موقع تنظیم چراغ‌های راهنمائی به قسمی‌است که عبور مستقیم عموماً قرمز بوده فقط چراغ فلش دار سبز چرخش به چپ و یا تغییر سمت به چپ روشن خواهد بود «گردش‌های به چپ یا به راست مطلقاً از منتهی الیه سمت چپ برای گردش به چپ و منتهی الیه سمت راست برای گردش به راست باید انجام شود.

پ- تذکر شایان توجه برای جلوگیری از انسداد چهار راه‌ها.

اگر طول هر خودرو را شش متر و مسافت مجاز بین هر خودرو را چهار متر و سرعت حرکت را ۴۰ کیلومتر در ساعت فرض کنیم این نتیجه به دست می‌آید (تعداد عبور خودرو ۴۰۰۰= متر طول خودرو ۱۰: ۴۰۰۰۰ متر مسافت) یعنی در مدت یک ساعت با سرعت ۴۰ کیلومتر تعداد ۴ هزار خودروئی که طول و مسافت مجاز از خودرو قبلی آن ده متر فرض شده می‌تواند از نقطه مبداء عبور نماید.

با این حساب حال اگر چراغ راهنمائی در مدت یک دقیقه اجازه عبور دهد تعداد ۶۶ خودرو با طی ۶۶۰ متر مسافت می‌تواند از چراغ راهنمائی عبور نماید.

حال اگر چراغ راهنمائی در مدت نیم دقیقه اجازه عبور دهد تعداد ۳۳ خودرو با طی ۳۳۰ متر مسافت می‌تواند از چراغ راهنمائی عبور نماید.

حال اگر چراغ راهنمائی در مدت ۱/۴ دقیقه (۱۵ ثانیه) اجازه عبور دهد تعداد ۱۶ خودرو با طی ۱۶۰ متر مسافت می‌تواند از چراغ راهنمائی عبور نماید.

با این محاسبه نتیجه می‌گیریم چنان چه مسافت بین دو چهار راه متوالی کمتر از ۶۶۰ متر باشد و چراغ راهنمائی مدت یک دقیقه سمت عبور آزاد را علامت دهد و یا بین دو چهار راه متوالی کمتر از ۳۳۰ متر باشد و چراغ راهنمائی مدت ۳۰ ثانیه عبور آزاد علامت دهد و یا بین دو چهار راه متوالی کمتر از ۱۶۰ متر باشد و چراغ راهنمائی مدت ۱۵ ثانیه عبور آزاد علامت دهد موجب انسداد چهار راه قبلی (یعنی چهار راه پشت سر) می‌شود که برای احتراز از این توقف نامطلوب دو راه وجود دارد.

یا مدت خاموش و روشن شدن چراغ‌ها باید متناسب با بعد مسافت بین دو چهار راه و سرعت حرکت مجاز خودروها تنظیم شود و یا سهل تر و آسان تر دو چهار متوالی نزدیک به هم چراغ‌های تعیین حرکت یا توقف آن موافق یکدیگر در یک فاز یک مرتبه روشن و خاموش شود که به این طریق از اسداد چهار راه بعدی جلوگیری شده راه برای عبور سمت جهت تقاطع همیشه آزاد خواهد بود.

۲- سه راه‌ها:

الف- در محل تقاطع عبور به راست است با توجه به شرایطی که برای چهار راه‌ها ذکر شد آزاد.

ب- عبور مستقیم سمت راست مقابل تقاطع آزاد.

۳- دور زدن در تمام طول خیابان‌ها سوای چهار راه‌های مجاز موقعی که چراغ راهنمائی گردش به چپ را مجاز می‌نماید و میادین و احیاناً نقاط مجازی که با علامت مشخص شده به کلی ممنوع است.

۴- در تمام خیابان‌های اصلی در محل‌های مناسب پارکومتر نصب شود و راکبین جهت رفع نیازمندهای خود با پرداخت مبلغی عادلانه در مدت معین می‌توانند خودرو خود را پارک نمایند.

مغازه‌داران- بنگاه‌ها- ادارات و سازمان‌های دولتی و وابسته و غیر دولتی و شخصی باید دارای پارکینگ‌های مخصوصی بوده و مطلقاً نباید خودروهای خود را در خیابان پارک نمایند.

۵- خیابان‌های فرعی کم عرض یک طرفه اعلام شود ورود مجاز هر یک به طور متناوب از لحاظ سمت حرکت تعیین شود در این خیابان‌ها فقط سمت چپ مجاز به پارک موقت خودرو می‌باشد.

۶- در خیابان‌هائی که عبور کامیون و یا برخی وسائط دیگر ممنوع و یا محدود به ساعات معینی باشد علامت‌گذاری شود.

۷- ورود از خیابان‌های فرعی به اصلی که چراغ راهنمائی نصب نشده است پس از توقف در محل التقاباً احتیاط حرکت به راست آزاد- گردش به چپ و عبور مستقیم به سمت کوچه مقابل ممنوع شود.

۸- خیابان‌ها مرتب و کامل جهت هدایت رانندگان و عابرین خط‌کشی شود که هر یک وظیفه خود را بدانند.

۹ رانندگان موقعی می‌توانند در حد مجاز معبر خود با میل به راست و یا چپ با زدن چراغ مژک از خط مستقیم به همان جهت تغییر خط دهند که مسافت کافی از خودرو عقب طی نموده باشند (اخلاقی- این کار فنی است تخصص و دانش لازم دارد) صحیح می‌فرمائید باید یک مقدار مغزها بیشتر کار کند ما می‌دانیم که مأمورین

راهنمائی واقعاً زحمت می‌کشند و منتها در چهار راه‌ها ایستادن و عرق ریختن کافی نیست باید مغزها بیشتر به کار بیفتد.

۱۰- برای تغییر جهت و یا انحراف به چپ و راست و سایر مواقع زدن بوق مطلقاً ممنوع است و با کم نمودن سرعت منظور خود را عملی نمایند- از بوق منحصراً در موقع متوجه نمودن به خطر قریب الوقوع استفاده خواهد شد.

۱۱ با انجام خط کشی عابرین پیاده مطلقاً باید از محل‌های مشخص شده مجاز با احتیاط از طرفی به طرف دیگر خیابان بروند- حرکت به موازات محور خیابان و یا سایر نقاط خیابان به کلی ممنوع بوده در صورت وقوع حادثه در غیر محل‌های عبور مجاز مسئول عابر متخلف می‌باشد.

۱۲- این مقررات وسیله رادیو، تلویزیون، درج در جراید- اعلامیه‌ها و تنظیم در دفترچه‌هائی به استحضار مردم رسانیده و در اختیار آن‌ها قرار دهند.

۱۳- پس از پخش این مواد مدت یک ماه جهت به کار بردن این مقررات وقت و مهلت تعیین شود و نیز از تاریخ اجرا مدت یک ماه هم رانندگان و عابرین متخلف را بدون در نظر گرفتن مجازات تخلف به رعایت صحیح عبور و مرور هدایت و راهنمائی نمایند پس از اتمام این مدت با تشدید مجازات رانندگان و عابرین متخلف را ناگزیر به رعایت مقررات بنمایند.

دکتر مهندس بهبودی- تیمسار راجع به نرده‌ها مطلبی می‌فرمودید نرده‌هائی که وسط خیابان‌ها است.

سرلشکر نکوزاد- عرض کردم باید خیابان‌ها را آماده کنند برای عبور و مرور.

۱۴- تعیین و پرداخت جریمه برای متخلف باید معلوم و واضح بوده و برای پرداخت آن تسهیلاتی قائل شوند (پرداخت به شعب بانک) چون بعضی جرائم است که اصلاً راننده خبر ندارد.

۱۵- کلیه مأمورین راهنمائی چهار راه‌ها و معابر را جمع آوری نموده در مأموریت‌های حفاظتی دیگر بگمارند و وسیله مأمورین موتور سوار راهنمائی و رانندگی (افسر، درجه دار و پلیس تعلیم دیده مخصوص) در نقاط مختلف کمین نموده متخلف را تعقیب نمایند (مأمور راهنمائی در چهار راه یا سه راه‌ها فقط در مواقعی که چراغ‌های راهنما خراب می‌شود یا موارد استثنائی دیگر گمارده شوند).

۱۶- مأمورین اداره راهنمائی و رانندگی بعضاً در خیابان‌ها برخی از خودروهائی که فرسوده به نظر می‌رسد متوقف نموده از لحاظ دود کردن، کنترل ترمزها، فرمان و غیره معاینه نموده به آنهائی که دارای نواقص می‌باشد تا رفع نقیصه اجازه کار ندهند.

۱۷ - به فضیحت باج بگیران به عنوان ماشین پا خاتمه داده شود و آنان جمع‌آوری و به اردوگاه‌های کار اعزام شوند.

همکاران محترم همه به این جزئیات و موارد وارد هستند به این سبب شاید این پیشنهاد بی اهمیت تلقی شود ولی دقت و موشکافی در هر بندی از این مواد اهمیت آن را آشکار می‌سازد- به واسطه تمام شدن وقت اینجانب نسبت به یکی از این مواد مثالی زده می‌شود.

تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.

آقایان وقتی در چهار راه‌ها یا محل‌های معین برای تغییر سمت اجازه نمی‌دهند و فکری نشده راننده که ناگزیر است خود را در مسیر مقصد توجیه نماید در هر کجائی از مسیر که خواست و میلش کشید دور می‌زند آن هم که مستقیم می‌آید حق تقدم را برای خود می‌داند به دور زدن او توجه نمی‌کند چه تصادف بشود و چه نشود جاده بند آمده و باعث کندی حرکت و تراکم خودروها می‌شود.

چنان چه به این مشکلات و راهنمائی و طرح معروض توجه شود پس از آماده شدن خیابان‌ها و پیاده شدن این طرح تشدید مجازات رانندگان متخلف برای حسن انجام آن ضروریست این طرح را تقدیم می‌کنم و از توجهی که به عرایضم فرمودند متشکرم (احسنت- احسنت).

نایب رئیس- آقای ابوذر بفرمائید.

ابوذر- چند مطلب بود که خواستم به عرض نمایندگان محترم برسانم، یکی دعوتی بود که شهبانوی عزیز و گرامی‌ما از مردم ایران برای کمک و یاری به برادران مسلمان خود ملت اردن فرموده بودند و واقعاً ملت ایران از تمام طبقات از کشاورز و کارگر و کارمند دولت و اصناف و بازرگانان و حتی شاگردان کوچک مدارس و پیشه وران و همه طبقات با یک عشق و علاقه وافر و صمیمیت که نسبت به شاهنشاه عزیز و شهبانو دارند در این امر خیر کمک و همراهی کردند و بار دیگر وابستگی ناگسستنی ملت ایران را نسبت به خاندان سلطنت نشان دادند (صحیح است)، مسئله دوم فرصتی حاصل شد که در جشن فارغ‌التحصیلان دانشگاه پهلوی شیراز شرکت کنم بنده وقتی این مؤسسات عظیم فرهنگی را دیدم که با بزرگترین دانشگاه‌های امریکا برابری می‌کند به پیشگاه مبارک شاهنشاه سر تعظیم فرود آوردم که مقام معظم له تا چه اندازه در پیشرفت امور فرهنگی و اشاعه علم و دانش علاقه دارند، متأسفانه همین سالیان قبل بود که پادشاهان در فکر ساختن عشرت آباد، عیش آباد بودند و امروز شاهنشاه ما روزی نیست که یک مؤسسه فرهنگی و اجتماعی و تجارتی و یک سازمان جدید را به ملت ایران عرضه نکنند (صحیح است) و این باعث نهایت تشکر است و از خداوند بزرگ مسئلت می‌کنیم که به ایشان نیرو و قدرت و سلامتی بدهد که روز به روز در انجام خواسته‌هایشان که متضمن سعادت ملت ایران است توفیق پیدا کنند، امروز دانشگاه پهلوی یکی از مؤسسات بسیار منظم علمی مملکت است که در وهله اول جناب آقای علم وزیر محترم دربار شاهنشاهی در اجرای نیات شاهنشاه خدمات شایانی برای پیشرفت این مؤسسه علمی کرده‌اند (صحیح است) و اکنون آقای دکتر هوشنگ نهاوندی که در همه حال خدمت گزار صدیق شاهنشاه بوده و در تمام کارهائی که مصدر آن بودند لیاقت خود را نشان داده‌اند با کوشش‌های فراوانی این مؤسسه عظیم علمی‌را اداره می‌کنند (صحیح است) (مصطفوی- بسیار مرد شریفی است)، دانشگاه پهلوی شیراز با چندین دانشگاه اروپائی و امریکائی همکاری دارد و امروز باعث افتخار کشور ایران است و حتی می‌شود گفت بزرگ‌ترین دانشگاه در خاورمیانه است و من خواستم در این جا از خدمت گزارانی که در راه اشاعه دانش کار و فداکاری می‌کنند از طرف نمایندگان ملت تشکر کنم و از خداوند مسئلت نمایم که روز به روز علم و دانش در این مملکت گسترش پیدا کند تا همان طور که در ۲۵۰۰ سال پیش کشور ایران مشعل دار دانش بود در آینده نیز در طرق علمی‌با کشورهای مترقی جهان برابری نماید، مسئله سوم راجع به حوزه انتخابیه خودم فرمانداری کل ایلام و پشتکوه است که با توجه دولت مخصوصاً توجه جناب آقای دکتر یگانه که این جا تشریف دارند اقداماتی در آن جا شده است ولی جناب آقای دکتر یگانه این اقدامات برای یک استان مرزی کافی نیست مخصوصاً در قسمت راه به آن جا توجه نشده است و متأسفانه وقتی از وزیر راه سئوال کردم که چرا به راه‌های آن جا توجه ندارند گفتند که وزارت راه که راه نمی‌سازد و بنده نمی‌دانم که وزارت راه چه می‌کند به هر صورت چون اقدامات دیگری انجام شده بنده عرض دیگری نمی‌کنم و تشکر می‌کنم و استدعا دارم در قسمت راه‌ها و توسعه مدارس مخصوصاً موضوع اسکان عشایر که تا عشایر اسکان نشوند عملیات عمرانی انجام نمی‌گیرد توجهی بشود و کوشش کنند که انشاءالله این مرزداران فداکار و غیور که همیشه حافظ و نگهبان کشور بودند مانند سایر افراد از برکت و نعمتی که شاهنشاه برای همه فراهم کرده‌اند استفاده کنند (احسنت).

- تصویب صورت جلسه

۳- تصویب صورت جلسه

نایب رئیس- نسبت به صورت جلسه قبل که توزیع شده است نظری نیست؟ (اظهاری نشد) صورت جلسه قبل تصویب می‌شود.

- انتخاب رئیس

۴- انتخاب رئیس

نایب رئیس- انتخاب اعضای هئیت رئیسه مجلس مطرح است آقای مهندس ارفع بفرمائید.

مهندس ارفع- غرض بنده از این که اجازه صحبت خواستم این نیست که برای معرفی نامزد مقام ریاست اعلامی بکنم و جناب آقای مهندس ریاضی را بخواهم معرفی کنم (نمایندگان- مبارک است) زیرا ایشان با اتحاد نظر و اتفاق نظر مورد تائید تمام همکاران عزیز ما در مجلس شورای ملی هستند (صحیح است) این که بنده اجازه صحبت خواستم بیشتر بر این اساس است که دو مطلب را این جا عرض کنم. مطلب اول این است که تجدید انتخاب هئیت رئیسه این موقعیت را به دست ما می‌دهد که از طرف همه همکاران ارجمند در این جا از حسن مدیریت و راهنمائی‌های بسیار مدبرانه و صحیح جناب آقای مهندس ریاضی در طول جلسات و اجلاسیه‌های گذشته سپاس گزاری کنیم و اعتراف کنیم که قسمت اعظم پیشرفت کار مجلس مرهون هدایت و ارشاد و راهنمائی‌های صحیح و صادقانه شخص معظم له است (صحیح است) جناب آقای مهندس ریاضی یک عمر خدمت گزار فرهنگ و دانش در این مملکت بوده‌اند و مردی خدمت گزار شاهنشاه بزرگ و ملت ایران هستند (صحیح است) مردی است که از کمال دانش و بینش برخوردار و در حسن خلق و ادب و تواضع قابل ستایش است بنابراین یک چنین شخصی مورد احترام مجلس و همکاران ما قرار گرفته و برای همیشه قرار خواهند گرفت، مطلب دوم بنده خواستم از فرصت استفاده کنم و قبلاً به شخص ایشان این سمت را تبریک عرض کنم و توفیق خدمت گزاری ایشان را آرزو کنم (احسنت).

نایب رئیس- آقای رامبد بفرمائید.

رامبد- جناب آقای رئیس نمایندگان محترم مجلس با اجازه می‌خواهم از طرف فراکسیون حزب مردم به عرض مجلس برسانم که در مورد انتخاب هیئت رئیسه سوابق زندگی و فرهنگی، مدارج علمی، کمال شایستگی و بالاخره حسن مدیریت که در این مدت از جناب آقای مهندس ریاضی بر ما مسلم شد (صحیح است) فراکسیون حزب مردم علاوه بر این که به ایشان رأی خواهد داد تقاضا دارد که ایشان کماکان این سمت را قبول بفرمایند (احسنت) و اما برای این که مجدداً مصدع اوقات مجلس نشوم اجازه می‌خواهم درباره سایر اعضای هیئت رئیسه به عرض برسانم که فراکسیون حزب مردم انحصار طلبی و تعصبات غیر مفید را در محیطی که لازمه همکاری اساس پیشرفت آن است مردود می‌داند (نمایندگان اقلیت- صحیح است) به این جهت نسبت به صلاحیت و شایستگی اشخاص هیچ وقت با قلم تعصب یا بر اساس اختلاف سلیقه قلم قرمز نمی‌کشد، بنابراین اگر کسانی از رفقای اکثریت ما مورد تائیدشان باشد با کمال میل به آن‌ها رأی خواهند داد. از این جهت آزادی فراکسیون در دادن رأی به اعضای هئیت رئیسه به عرض می‌رسد، در خاتمه عرایضم اضافه می‌کنم ما اختلاف سلیقه را دلیل ناشایستگی نمی‌دانیم و اختلاف مرام را اساس تهمت زدن به دیگران قرار نمی‌دهیم (احسنت) به همین جهت امیدواریم که مقامات و صندلی‌ها صرفاً در جهت تحکیم تشکیلات حزبی مصرف نشود بلکه اساس مصلحت مملکت در آینده از طرف اکثریت مردم محترم نیز مطرح باشد (احسنت).

عده‌ای از نمایندگان- همیشه مصلحت مملکت مطرح بوده.

نایب رئیس- حالا شروع می‌کنیم به انتخاب یک نفر رئیس، قبلاً سه نفر به قید قرعه برای نظارت انتخاب می‌شوند.

(اقتراع به عمل آمد و آقایان دکتر مصطفی الموتی دکتر ولی الله معظمی- دکتر وحید مهدوی انتخاب شدند).

نایب رئیس- آقای مهندس صائبی و خانم ابتهاج سمیعی از طرف هیئت رئیسه با آقایان در اخذ و استخراج آراء نظارت می‌کنند.

(اسامی‌نمایندگان به ترتیب آتی وسیله منشی «آقای مهندس صائبی» اعلام و در محل نطق اخذ رأی به عمل آمد).

آقایان دکتر غنی- کورس- خانم جهانبانی- مرندی- مهندس سهم الدینی- مهندس فروهر- دکتر متین- دکتر عدل- دکتر درودی- فروتن- مهندس ارفع- پزشکی- دانشمند- دکتر نجیمی- مهندس برومند- معزی- مهندس اخوان- دکتر وحیدنیا- مهندس عترت- دکتر خزائلی- خانم سعیدی- روستا- عجم- دکتر دادفر- فولادوند- مهندس قاسم معینی- دکتر حکیم شوشتری- جهانشاهی- دکتر کفائی- شهرستانی- مهندس پروشانی- دکتر عدل طباطبائی- مجید موسوی- مافی- جوانشیر- بوشهری- تهرانی- مهندس جلالی نوری- دکتر بقائی یزدی- خانم بزرگ نیا- محمد ولی قراچورلو- سرتیپ پور- صدری کیوان- عباس میرزائی- دکتر بهبهانی- صادقی- پور بابائی- دکتر اعتمادی- ارسنجانی- دکتر مدنی- پدرامی- مهندس زرآور- مهندس معینی زند- مهندس یارمحمدی- مصطفوی نائینی- تیمسار وحدانیان- مهندس عدل- اهری- دیهیم- امامی‌رضوی- خانلر قراچورلو- دکتر خسروی- کردستانی- ملک زاده آملی- بهادری- فهیمی- شکیبا- مهندس قادرپناه- مهندس اسدی سمیع- مهندس بریمانی- ثامنی- موسوی ماکوئی- دکتر حبیب اللهی- دکتر زعفرانلو کاسمی- دکتر سعید- مرندی- بختیاری پور- رضازاده- عامری- سلیمانی- صالحی- قاضی زاده- مهندس بهبودی- مهندس زنجانچی- دکتر خیراندیش- بهنیا- محمد اسدی- دکتر اسدی- صادق سمیعی- محدث زاده- اولیاء- تیمسار نکوزاد- کمالوند- دکتر رفیعی- مهاجرانی- ملک افضلی- خانم تربیت- مانی- شیخ الاسلامی- دکتر اصولی- اخلافی- دکتر شفیع امین- تیمسار همایونی- معیری- مبارکی- پورساطع- امیر احمدی- حیدر صائبی- دکتر یگانگی- محسنی مهر- فیاض فاضلی- دکتر کیان- دکتر میرعلاء- پرفسور مخبر فرهمند- کلانتر هرمزی- دکتر صفائی- صدقیانی زاده- دکتر ستوده- جوادی- روحانی- ادیب سمیعی- سعید وزیری- دکتر صاحبقلم- خانم دکتر دولتشاهی- مهندس اردلان- مهندس اربابی- دکتر فربود- ریگی- توسلی- ماهیار- فخر طباطبائی- دکتر رفعت- دکتر صدر- ساگینیان- ظفر- جاماسبی- آموزگار- پاینده- دکتر خطیبی- فرهادپور- مؤید امینی- یوسفی- ابوذر- دکتر مهندس بهبودی- مهندس ابراهیمی- دکتر شریعت- فضائلی- دکتر مدرسی- دکتر محققی- مهندس ریاضی- رامبد- دکتر طالع- دکتر عاملی تهرانی- دکتر فریور- مهندس صائبی- دکتر الموتی- خانم ابتهاج سمیعی- دکتر معظمی- مهندس کیا- دکتر مهدوی- بدر صالحیان- حی- پزشکپور- دکتر بیت منصور- شاهنده- خواجه نوری- حق شناس- دکتر مهذب.

(مهره‌های تفتیشیه و آراء مأخوذه شماره شد نتیجه به قرار زیر اعلام گردید).

 • مهره تفتیشیه ۱۶۸ مهره.
 • اوراق رأی ۱۶۹ رأی.
 • (یک رأی اضافی باطل گردید).
 • آقای مهندس عبدالله ریاضی ۱۶۶ رأی.
 • آراء سفید ۲ رأی.

نایب رئیس- عده حاضر در جلسه را ۱۶۸ نفر اعلام می‌کنم که جناب آقای مهندس عبدالله ریاضی برای بار دیگر با اکثریت ۱۶۶ رأی از ۱۶۸ رأی به ریاست مجلس شورای ملی انتخاب شدند قبل از این که از جناب آقای مهندس ریاضی تقاضا کنم به کرسی ریاست مجلس شورای ملی تشریف فرما شوند از طرف عموم نمایندگان محترم و خودم به حضور ایشان تبریک عرض می‌کنم و یقین دارم همان طور که در ۷ انتخاب گذشته در دو دوره مجلس با نهایت شایستگی و لیاقت و صداقت و صمیمیت وظایف خودشان را انجام دادند در این دوره هم کماکان در اجرای این وظیفه خطیری که به عهده ایشان از جانب مجلس شورای ملی محول شده است کمال موفقیت را خواهند داشت (انشاءالله) و با سلامتی و سعادت به شاهنشاه آریامهر و ملت ایران خدمت خواهند کرد از جناب آقای رئیس مجلس تقاضا می‌کنم به کرسی ریاست مجلس تشریف فرما شوند (نمایندگان- مبارک است- مبارک است).

(در ساعت ده و ده دقیقه جناب آقای رئیس اداره امور جلسه را به عهده گرفتند).

- بیانات آقای رئیس مبنی بر اظهار تشکر از انتخاب ایشان

۵- بیانات آقای رئیس مبنی بر اظهار تشکر از انتخاب ایشان

رئیس- همکاران عزیزم.

از این که بار دیگر با عنایت و محبت خود مسئولیت اداره مجلس شورای ملی را به عهده اینجانب محول فرموده‌اید بی نهایت مفتخر و سپاس گزارم و در قبال این بذل توجه و لطف کلمات و عباراتی را که بتواند گویای مراتب امتنان قلبی من باشد شاید نتوانم پیدا کنم ولی امیدوارم بتوانم با اشتراک مساعی و همکاری نمایندگان محترم و با برخورداری از اعتماد و اطمینانی که در واگذاری این مسئولیت مهم ملی به اینجانب ابراز فرموده‌اید وظایف خود را آن طور که مورد نظر و علاقه نمایندگان محترم است انجام دهم و انتظار دارم که هم چنان از راهنمائی‌ها و ارشاد همه همکاران عزیز خود اعم از اکثریت و اقلیت در اجرای این وظیفه پر مسئولیت مانند گذشته بهره مند و برخوردار باشم از رؤسای فراکسیون‌های اکثریت و اقلیت که اینجانب را با عنایات خود مورد لطف و مرحمت خاص قرار دادند تشکر دارم و از کلیه کارمندان و کارکنان مجلس شورای ملی که با نهایت صمیمیت و علاقمندی وظایف خود را انجام می‌دهند و حسن خدمت و شایستگی آنان موجب شده است که در امور داخلی و اداری مجلس نظم و ترتیب و حسن اداره کاملی برقرار باشد مراتب تقدیر و امتنان خود را ابراز می‌دارم.

یک سال از دوره بیست و دوم مجلس شورای ملی باقی است آرزوی همه ما اینست که در این مدت بتوانیم راهی را که از آغاز این دوره در خدمت به شاهنشاه آریامهر و ملت ایران با موفقیت پیموده‌ایم با سرعت بیشتری ادامه دهیم و سهم خود را در این دوران شکوهمند با استفاده از همه امکانات موجود که در سایه رهبری شاهنشاه آریامهر برای مردم ایران فراهم آمده است به نحو مطلوب انجام دهیم، یک بار دیگر امتنان قلبی خود را به نمایندگان محترم مجلس و همکاران گرامی‌خود تقدیم داشته برای همگی مزید توفیق و سعادت و سلامت و موفقیت در راه خدمت به اعلیحضرت همایون شاهنشاه آریامهر و ملت ایران آرزومندم (احسنت- احسنت).

- انتخاب بقیه اعضاء هیئت رئیسه (نواب رئیس کارپردازان- منشیان)

۶- انتخاب بقیه اعضاء هیئت رئیسه (نواب رئیس کارپردازان- منشیان)

رئیس- با اجازه همکاران محترم شروع می‌کنیم به انتخاب دو نایب رئیس که به طور جمعی و با رأی مخفی انجام می‌شود، آقای مهندس ارفع بفرمائید.

مهندس ارفع- خیلی خوشوقتم که از طرف فراکسیون حزب ایران نوین اعلام کنم که جناب آقای دکتر خطیبی و جناب آقای دکتر جواد سعید کاندیدای نیابت ریاست مجلس هستند (مبارک است) خدمت گزاری شایستگی و تأثیری که هر کدام از این دو نفر آقایان در پیش برد کار هیئت رئیسه و کار مجلس شورای ملی داشته‌اند بر همکاران ما روشن و مبرهن است و بنده خودم را فارغ می‌بینم که بخواهم این آقایان را معرفی کنم و برای صرفه جوئی در وقت و برای این که نخواهم تصدیع مجدد بدهم با اجازه مقام ریاست کاندیدای حزب ایران نوین را در مورد کارپردازی و منشی گری نیز به عرض مجلس شورای ملی می‌رسانم کاندیدای ما برای کارپردازی آقای مهندس معینی زند و آقای دکتر اعتمادی و آقای مصطفوی نائینی هستند (مبارک است) و برای منشی گری آقای مهندس صائبی- آقای دکتر بقائی یزدی- آقای کاسمی- خانم ابتهاج سمیعی آقای دکتر مهدوی و آقای منوچهر پزشکی می‌باشند بنده توفیق همه این آقایان را از خداوند خواستارم (احسنت).

رئیس- از آقای دکتر مهدوی، دکتر معظمی‌و دکتر الموتی خواهش می‌کنم تشریف بیاورند به اتفاق خانم ابتهاج سمیعی و آقای مهندس صائبی در اخذ و استخراج آراء نظارت فرمایند.

(اسامی‌خانم‌ها و آقایان نمایندگان به وسیله آقای مهندس صائبی «منشی» اعلام شد و در محل نطق اخذ رأی به عمل آمد).

آقایان دکتر غنی- کورس- خانم جهانبانی- دکتر خطیبی- مهندس فروهر- فروتن- بوشهری- دکتر عدل- مهندس پروشانی- تهرانی- عجم- مریدی- خواجه نوری- دکتر درودی- دکتر حکیم شوشتری- شاهنده- مهندس عطائی- روستا- صادقی- ماهیار- مهندس ارفع- موسوی- دکتر بقائی یزدی- مهندس اردلان- مهندس کیا- پوربابائی- دکتر نجیمی- رضوی- مهندس برومند- دکتر رفعت- مهندس اخوان- دکتر وحیدنیا- دکتر اسدی- معزی- خانم نیره سعیدی- مهندس عترت- دکتر خزائلی- محدث زاده- پزشکی- دکتر عظیمی- دکتر دادفر- مهندس معینی- دکتر خسروی کردستانی- خانم بزرگ نیا- فرهادپور- شهرستانی- مهندس جلالی نوری- سعید وزیری- دکتر کفائی- مافی- خانم دکتر دولتشاهی- پرفسور مخبر فرهمند- قراچورلو- دکتر مهذب- سرتیپ پور- صدری کیوان- عباس میرزائی- ریگی- دکتر عدل طباطبائی- حی- ثامنی- توسلی- مهندس زرآور- مانی- مهندس یارمحمدی- خانلر قراچورلو- تیمسار وحدانیان- بختیاری پور- امامی‌رضوی- دیهیم- شریعت- حق شناس- مهندس پرویز بهبودی- مهندس زنجانچی- قاضی زاده- صالحی- سلیمانی- زرگرزاده- عامری- فخر طباطبائی- فولادوند- دکتر سعید- کاسمی- دکتر حبیب اللهی- دکتر زعفرانلو- مهندس اسدی سمیع- مهندس بریمانی- مرندی- مهندس قادرپناه- فهیمی- ملک زاده آملی- اسدی- شکیبا- موسوی ماکوئی- دکتر خیراندیش- اولیاء- مهندس فیروز عدل- تیمسار نکوزاد- بدر صالحیان- جهانشاهی- دکتر بهبهانی- دکتر رفیعی- دکتر اصولی- دکتر کیان- شیخ الاسلامی- خانم تربیت- مهاجرانی- مهندس سهم الدینی- ملک افضلی- پاینده- تیمسار همایونی- امیر احمدی- حیدر صائبی- پورساطع- دانشمند- مبارکی- معیری- پدرامی- دکتر مدنی- دکتر اسفندیار یگانگی- محسنی مهر- مهندس معینی زند- فیاض- بهادری- کلانتر هرمزی- فضل سمیعی- جاماسبی- آموزگار- ظفر- ابوذر- دکتر صدر- دکتر مهندس بهبودی- رامبد- اخلاقی- دکتر شفیع امین- رضازاده- دکتر فربود- دکتر بیت منصور- مهندس اربابی- نادر ادیب سمیعی- روحانی- صدقیانی زاده- دکتر ستوده- دکتر میرعلاء- جوادی- دکتر صفائی- مؤید امینی- دکتر مدرسی- مهندس بهرام زاده ابراهیمی- فضائلی- ساگینیان- دکتر فریور- پزشکپور- دکتر عاملی تهرانی- دکتر طالع- ریاضی- دکتر الموتی- خانم ابتهاج سمیعی- مهندس صائبی- دکتر معظمی- دکتر مهدوی- کمالوند- شیخ بهائی- دکتر متین- پاینده- دکتر محققی.

(مهره‌های تفتیشیه و اوراق رأی شماره شد نتیجه به قرار زیر اعلام گردید).

 • مهره تفتیشیه ۱۷۴ مهره.
 • اوراق رأی ۱۷۳ برگ.
 • آقای دکتر خطیبی ۱۷۱ رأی.
 • آقای دکتر جواد سعید ۱۶۴ رأی.
 • آقای دکتر الموتی ۱ رأی.
 • آراء سفید ۲ رأی.

رئیس- آقای دکتر خطیبی با ۱۷۱ رأی و آقای دکتر جواد سعید با ۱۶۴ رأی به سمت نیابت ریاست مجلس شورای ملی انتخاب شدند (مبارک است) بنده وظیفه خود می‌دانم که از طرف خود و کلیه نمایندگان مجلس شورای ملی اعم از اکثریت و اقلیت که این دفعه در رأی شرکت کردند به این دو همکار محترم تبریک عرض بکنم امیدوارم با همکاری آقایان مثل گذشته بتوانیم در مجلس شورای ملی خدمات ارزنده‌ای انجام دهیم. آقای دکتر خطیبی بفرمائید.

دکتر خطیبی- بنده وظیفه دارم که از جناب آقای رئیس مجلس شورای ملی نسبت به ابراز محبتی که فرمودند و هم چنین از دوستان عزیز و همکاران محترم که یک بار دیگر بنده را مورد لطف و عنایت خودشان قرار دادند و به سمت نیابت ریاست مجلس شورای ملی انتخاب کردند سپاس گزاری کنم امیدوار هستم تا آن مقدار که در توانائی و امکان دارم برای اجرای وظیفه‌ای که به عهده‌ام محول فرمودند به کار برم و باز امیدوارم که شایستگی این ابراز اعتماد و انتخاب نمایندگان محترم مجلس شورای ملی را داشته باشم و سهمی‌را که به خصوص با انتخاب در این سمت به عهده بنده محول فرمودند بتوانم انجام بدهم واقعاً شاید کلمه و عبارتی نتوانم پیدا کنم که بتواند مبین احساسات درونی من از این محبت بی ریا و صمیمانه و بی شائبه همکاران عزیز باشد جز این که از خداوند متعال بخواهم که همه ما را در اجرای وظایفی که به عهده داریم و خدمت گزاری به اعلیحضرت همایون شاهنشاه آریامهر و خدمت به ملت ایران موفق بدارد برای همه شما آرزوی سعادت و سلامت می‌کنم و یک بار دیگر مراتب سپاس خود را تقدیم می‌دارم (احسنت- احسنت).

رئیس- آقای دکتر سعید بفرمائید.

دکتر سعید- با اجازه مقام معظم ریاست مجلس شورای ملی، همکاران ارجمند و نمایندگان محترم اولاً از موقعیت استفاده می‌کنم و به سهم خودم انتخاب مجدد جناب آقای مهندس ریاضی را که برای هشتمین بار با اکثریت قاطع به سمت ریاست مجلس شورای ملی انتخاب شدند به حضور ایشان و خدمت هم مسلکان و سایر نمایندگان اقلیت تبریک عرض می‌کنم همان طور که لیدر محترم اکثریت و اقلیت در طی بیانات خودشان فرمودند مقام شامخ علمی‌و شخصیت و کفایت و درایت ایشان برای ریاست مجلس شورای ملی مورد تائید همه نمایندگان است (صحیح است) شخص ایشان احترام خاصی در قلب یکایک نمایندگان مجلس شورای ملی دارند ثانیاً از بذل توجه و عنایتی که نمایندگان محترم چه اکثریت و چه اقلیت محترم مجلس شورای ملی نسبت به انتخاب اینجانب مبذول فرمودند بی نهایت سپاس گزارم و همین طور از فرمایشات بسیار محبت آمیز ریاست معظم تشکر می‌کنم امیدوارم لایق این عنایت همکاران عزیز باشم (احسنت- احسنت).

رئیس- با اجازه خانم‌ها و آقایان شروع می‌کنیم به انتخاب سه نفر کارپرداز به طور جمعی و با رأی مخفی خواهش می‌کنم آقایانی که به عنوان ناظر انتخاب شده‌اند برای نظارت در اخذ و استخراج آراء تشریف بیاورند.

(اسامی‌خانم‌ها و آقایان نمایندگان به ترتیب آتی وسیله منشی «آقای مهندس صائبی» اعلام و در محل نطق اخذ رأی به عمل آمد).

آقایان دکتر غنی- دکتر نجیمی- کورس- خانم شوکت ملک جهانبانی- مرندی- دکتر صاحبقلم- دکتر خطیبی- بوشهری- دکتر زعفرانلو- مهندس ارفع- اهری- مهندس عدل- رضوی- مهندس اسدی سمیع- محمد ولی قراچورلو- آموزگار- دکتر اسدی- روستا- حی- شاهنده- ارسنجانی- بهادری- خانلر قراچورلو- مهندس پروشانی- معزی- مصطفوی نائینی- دکتر رفعت- جوادی- مهندس کیا- مهندس اخوان- تهرانی- محسنی مهر- پوربابائی- اخلاقی- دکتر حکیم شوشتری- رضازاده- کلانتر هرمزی- مهندس سهم الدینی- جهانشاهی- پزشکی- جوانشیر- دکتر درودی- مهاجرانی- دکتر خزائلی- محدث زاده- عجم- صادقی- خانم سعیدی- دکتر وحیدنیا- یوسفی- فضائلی- دکتر میرعلاء- دیهیم- بختیاری پور- تیمسار وحدانیان- ادیب سمیعی- دکتر مدنی- توسلی- مهندس یارمحمدی- مهندس زرآور- مهندس برومند- مهندس معینی زند- شیخ الاسلامی- مریدی- عباس میرزائی- صدری کیوان- سرتیپ پور- دکتر بهبهانی- ثامنی- شهرستانی- مافی- دکتر کفائی- عبدالمجید موسوی- تیمسار همایونی- دکتر خسروی کردستانی- دکتر دادفر- مهندس فروهر- حیدر صائبی- مهندس امیر قاسم معینی- مروتی- دکتر صدر- دکتر بهبودی- رامبد- دکتر کیان- ملک زاده آملی- فهیمی- مهندس قادرپناه- مهندس بریمانی- دکتر حبیب اللهی- ابوذر- مهندس عترت- دکتر عدل طباطبائی- محمد اسدی- دکتر ابراهیمی- دکتر جواد سعید- کاسمی- پورساطع- فخر طباطبائی- مانی- پاینده- فرهادپور- موسوی ماکوئی- امیرحسین عامری- حق شناس- سلیمانی- صالحی- قاضی زاده- مهندس زنجانچی- مهندس پرویز بهبودی- بهنیا- دانشمند- پرویزی- خانم بزرگ نیا- فضل سمیعی- دکتر خیراندیش- جاماسبی- بدر صالحیان- اولیاء- دکتر بقائی یزدی- تیمسار نکوزاد- کمالوند- دکتر جواد صفائی- دکتر ستوده- دکتر اعتمادی- شکیبا- صدقیانی زاده- روحانی- مهندس اربابی- خانم تربیت- دکتر رفیعی- دکتر اصولی- دکتر فربود- خانم دکتر دولتشاهی- سعید وزیری- ملک افضلی- دکتر امین- معیری- ماهیار- ریگی- امیر احمدی- مبارکی- ملک شاه ظفر- مؤید امینی- دکتر مدرسی- دکتر شریعت- زرگرزاده- ساگینیان- جاماسبی- فیاض فاضلی- دکتر محققی- دکتر فریور- پزشکپور- دکتر عاملی تهرانی- دکتر طالع- پدرامی- ریاضی- دکتر بیت منصور- دکتر مهذب- دکتر الموتی- دکتر مهدوی- مهندس صائبی- خانم ابتهاج سمیعی- دکتر معظمی- شیخ بهائی- مهندس عطائی- دکتر متین- فروتن- مهندس اردلان- خواجه نوری- امامی‌رضوی- پاینده.

(مهره‌های تفتیشیه و اوراق رأی شماره شد نتیجه به قرار زیر اعلام گردید).

 • مهره تفتیشیه ۱۶۸ مهره.
 • اوراق رأی ۱۶۸ رأی.
 • آقای مهندس معینی زند ۱۶۳ رأی.
 • آقای دکتر اعتمادی ۱۶۱ رأی.
 • آقای مصطفوی نائینی ۱۵۷ رأی.

رئیس- آقای مهندس معینی زند با ۱۶۳ رأی، آقای دکتر اعتمادی با ۱۶۱ رأی و آقای مصطفوی نائینی با ۱۵۷ رأی به سمت کارپردازان مجلس شورای ملی انتخاب شدند بنده با اجازه خانم‌ها و آقایان از طرف خود و همکاران محترم به ایشان تبریک عرض می‌کنم و وظیفه خود می‌دانم از فعالیت و علاقمندی آقایان به امور کارپردازی مجلس شورای ملی در دوره‌های گذشته تشکر بکنم به خصوص وظیفه خودم می‌دانم که در این جا اسم آقای قراچورلو را هم ذکر کنم مخصوصاً امسال که نتوانستیم جشن مشروطیت را برپا کنیم ملاحظه فرمودید که کارپردازان محترم چه فعالیتی در عرض این دو سه ماه از خود نشان دادند توفیق همه آقایان را در این خدمت بسیار ارزنده از خداوند آرزو می‌کنم آقای مهندس معینی زند بفرمائید.

مهندس معینی زند- بنده وظیفه خودم می‌دانم از عنایت مقام معظم ریاست مجلس شورای ملی سپاس گزاری کنم به خصوص از این عنایتی که نسبت به کارپردازان فرمودند واقعاً اگر خدمتی انجام شده تحت راهنمائی و ارشاد ایشان بوده و همین طور سپاس گزاری می‌کنم از همکاران مجلس چه اکثریت و چه اقلیت و امیدوارم خداوند همگی ما را در خدمت به شاهنشاه و ملت ایران موفق و مؤید بدارد (احسنت).

رئیس- با اجازه خانم‌ها و آقایان شروع می‌کنیم به انتخاب ۶ نفر منشی به طور جمعی و با رأی مخفی از آقایانی که به عنوان ناظر انتخاب شده‌اند خواهش می‌کنم تشریف بیاورند پشت تریبون و به اتفاق منشی‌ها در اخذ و استخراج آراء نظارت بفرمایند.

(اسامی‌خانم‌ها و آقایان نمایندگان به ترتیب آتی وسیله منشی «آقای مهندس صائبی» اعلام و در محل نطق اخذ رأی به عمل آمد).

آقایان جوانشیر- دکتر بهبهانی- بدر صالحیان- مهندس پروشانی- صادقی- دکتر زعفرانلو- مهندس اسدی سمیع- دکتر اصولی- رضوی- دکتر بقائی یزدی- معزی- مهندس اردلان- اسدی- شیخ بهائی- خانم بزرگ نیا- پزشکی- دکتر عظیمی- مهندس قادرپناه- دکتر رفعت- دکتر متین- تیمسار نکوزاد- کورس- خواجه نوری- فروتن- آموزگار- خانم جهانبانی- مهندس فروهر- بوشهری- دکتر عدل- اخلاقی- مهندس ارفع- اهری- دکتر نجیمی- مهندس برومند- خانم سعیدی- شیخ الاسلامی- مهندس سهم الدینی- مهندس عترت- دکتر وحیدنیا- محدث زاده- کاسمی- مهندس صائبی- مبارکی- موسوی- دکتر کفائی- مافی- عجم- قراچورلو- صدری کیوان- عباس میرزائی- فخر طباطبائی- پوربابائی- پرویزی- مهندس معینی زند- دکتر ستوده- مهندس معینی- پدرامی- تیمسار همایونی- دکتر غنی- فولادوند- ثامنی- مهندس زرآور- پرفسور مخبر فرهمند- دانشمند- رضازاده- ایلخانی پور- دکتر خزائلی- مهندس یارمحمدی- مهندس اخوان- ماهیار- امامی‌رضوی- مریدی- دکتر فربود- دکتر خیراندیش- اولیاء- مهندس اسدی سمیع- دکتر حبیب اللهی- بختیاری پور- شکیبا- مؤید امینی- دکتر میرعلاء- موسوی ماکوئی- بهنیا- دکتر درودی- ملک زاده آملی- فهیمی- مهندس کیا- مهندس بریمانی- عامری- خانلر قراچورلو- بهادری- سلیمانی- دکتر سعید- دکتر مهذب- دکتر صالحی- قاضی زاده- حق شناس- مهندس پرویز بهبودی- دکتر مدنی- ریگی- مهندس زنجانچی- مهندس عطائی- حیدر صائبی- دکتر اعتمادی- سعید وزیری- کمالوند- مهندس فیروز عدل- دکتر صفائی- صدقیانی زاده- جوادی- شهرستانی- فیاض فاضلی- محسنی مهر- دکتر یگانگی- خانم تربیت- دکتر رفیعی- روستا- مانی- ملک افضلی- دکتر اسدی- دکتر شفیع امین- دکتر عدل طباطبائی- ارسنجانی- صادق سمیعی- دکتر شریعت- معیری- امیر احمدی- پورساطع- کلانتر هرمزی- مرندی- مجد- دکتر صاحبقلم- دکتر خسروی کردستانی- ساگینیان- جاماسبی- ظفر- مصطفوی- سرتیپ پور- رامبد- دکتر بهبودی- دکتر محققی- فرهادپور- ابوذر- مروتی- دکتر فربود- پزشکپور- دکتر عاملی تهرانی- دکتر طالع- دکتر مدرسی- خانم دکتر دولتشاهی- مهندس اربابی- ادیب سمیعی- روحانی- دکتر حکیم شوشتری- دکتر دادفر- ریاضی- دکتر الموتی- خانم ابتهاج سمیعی- دکتر معظمی- دکتر مهدوی- زرگرزاده- حی- توسلی- تهرانی- دیهیم- مهاجرانی- دکتر بیت منصور.

مهره‌های تفتیشیه و آراء مأخوذه شماره شد نتیجه به قرار زیر اعلام گردید.

 • مهره تفتیشیه ۱۷۱ مهره.
 • اوراق رأی ۱۷۱ رأی.
 • آقای مهندس صائبی ۱۶۴ رأی.
 • خانم ابتهاج سمیعی ۱۶۳ رأی.
 • آقای دکتر بقائی یزدی ۱۶۱ رأی.
 • آقای پزشکی ۱۵۹ رأی.
 • آقای کاسمی ۱۵۸ رأی.
 • آقای دکتر مهدوی ۱۵۶ رأی.
 • آقای آموزگار ۳ رأی
 • آراء سفید ۵ رأی.

رئیس- آقای مهندس صائبی با ۱۶۴ رأی، خانم ابتهاج سمیعی با ۱۶۳ رأی، آقای دکتر بقائی یزدی با ۱۶۱ رأی، آقای پزشکی با ۱۵۹ رأی، آقای کاسمی با ۱۵۸ رأی و آقای دکتر مهدوی با ۱۵۶ رأی به سمت منشی هیئت رئیسه مجلس شورای ملی انتخاب شدند (نمایندگان- مبارک است) ضمناً آقای آموزگار هم سه رأی داشتند در این جا بنده وظیفه خود می‌دانم که از طرف خودم و همه همکاران به این آقایان که به عضویت هیئت رئیسه مجلس شورای ملی انتخاب شده‌اند تبریک عرض می‌کنم باز وظیفه خود می‌دانم از اشخاصی که سال گذشته با ما همکاری داشتند. آقای ضیاء احمدی و آقای دکتر وحیدنیا که خیلی به ما کمک کردند تشکر بکنم و هم چنین از آقای دکتر مهذب و آقای مهندس پروشانی که مدت ۷ سال در هیئت رئیسه واقعاً در امور مجلس کمک کردند و با کمال علاقمندی همکاری داشتند و بسیاری از زحمات کار مجلس به عهده آن‌ها بود صمیمانه تشکر می‌کنم و با این که امسال میل کردند که جایشان را به دیگر همکاران بدهند ولی واقعاً جایشان در هیئت رئیسه مجلس خالی است (صحیح است) آقای مهندس صائبی بفرمائید.

مهندس صائبی- با اجازه مقام معظم ریاست بنده بدواً وظیفه خودم می‌دانم که از طرف خودم و کلیه منشی‌ها از همکاران محترم صمیمانه تشکر کنم مخصوصاً از جناب آقای رئیس سپاس گزاری می‌کنم که ایشان همیشه با راهنمائی‌های ارزنده‌ای که فرمودند توفیق در خدمت بیشتر نصیب همه ما اعضای هیئت رئیسه فراهم شده است و هم چنین از کلیه همکاران عزیز اعم از اکثریت و اقلیت که به ما اظهار عنایت فرمودند و به ما منشی‌ها رأی دادند سپاس‌گزاری می‌کنم امیدوارم بتوانیم بیش از پیش در خدمتی که به ما محول شده است موفق باشیم مخصوصاً در خدمت به شاهنشاه آریامهر و مردم شریف ایران توفیق بیشتری نصیب ما بشود امیدوارم خداوند به همه سلامتی عنایت فرماید و توفیق بیشتری در این خدمت مهم و وظایفی که به عهده داریم نصیب همه خانم‌ها و آقایان بشود خیلی متشکرم (احسنت- احسنت).

- تعیین موقع و دستور جلسه بعد- ختم جلسه

۷- تعیین موقع و دستور جلسه بعد- ختم جلسه

رئیس- با اجازه خانم‌ها و آقایان جلسه امروز را ختم می‌کنیم جلسه آینده به ساعت ۹ صبح روز سه‌شنبه هفته آینده موکول می‌شود و دستور دنباله دستور جلسه امروز خواهد بود.

(جلسه ساعت یازده و سی و پنج دقیقه صبح ختم شد)

رئیس مجلس شورای ملی- عبدالله ریاضی.

عریضه جوابیه مجلسین به پیشگاه شاهنشاه آریامهر

عریضه جوابیه مجلسین به پیشگاه شاهنشاه آریامهر

شاهنشاها: تشریف فرمائی اعلیحضرت همایون شاهنشاه آریامهر و علیا حضرت فرح پهلوی شهبانوی ایران برای افتتاح دوره اجلاسیه ۱۳۴۹-۱۳۵۰ سنا و شورای ملی موجب کمال سربلندی و افتخار نمایندگان دو مجلس است و اینک که هیئت رئیسه مجلسین به پیشگاه همایونی بار یافته‌اند موقع را مغتنم شمرده که ضمن عرض پاسخ به خطابه افتتاحیه شاهنشاه مراتب حق‌شناسی و سپاس گزاری قلبی عموم نمایندگان را نیز از این بذل تفقد و عنایت به پیشگاه مبارک تقدیم دارند.

فرمایشات ملوکانه نموداری کاملاً روشن و جامع از پیشرفت‌های قابل توجهی بود که در یک ساله گذشته مانند همه سال‌های اخیر نصیب کشور ما شده است و چنان که فرمودند به صورت «تراز نامه‌ای کاملاً مثبت که در بسیاری از موارد از آن چه انتظار می‌رفت نیز بهتر و امید بخش تر» بوده است.

رشد اقتصادی یازده درصد حتی به میزان دو درصد بیش از پیش‌بینی در برنامه چهارم با ثبات نسبی قیمت‌ها حاکی از یک رهبری مدبرانه و دقیق اقتصادی است که اینک در سایه ثبات و امنیت سیاسی و اجتماعی در کشور ما وجود دارد و دورنمائی است روشن از یک اقتصاد سالم که به سرعت به سوی آن پیش می‌رویم.

شاهنشاه در فرمایشات خود اشاره‌ای به رشد تولیدی برق در نیمه اول سال ۱۳۴۹ به میزان ۳۸ درصد نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۴۸ فرمودند که خود می‌تواند شاهد گویائی در زمینه پیشرفت‌های اقتصادی کشور ما باشد و بدیهی است که این جهش در تولید نمودار نیازمندی در مصرف و در نتیجه بالا رفتن سطح زندگانی مردم و بالاخره همان رشد اقتصادی کم نظیری است که بدان اشاره فرموده‌اند.

بیانات ملوکانه در مورد «تکمیل و اختتام تمام مراحل مختلفه اصلاحات ارضی و پی ریزی آینده کشاورزی مملکت با ایجاد شرکت‌های تعاونی و شرکت‌های سهامی‌زراعی و تشویق مکانیزه کردن کشت زمین به وسیله سرمایه گذاری کافی و با اختیار کردن آخرین اسلوب‌های کشاورزی» موفقیت عظیمی‌است که در سایه تدابیر خردمندانه آن پیشوای بزرگ نصیب ملت ایران شده است.

اجرای مراحل مختلف اصلاحات ارضی تقریباً در طی مدت هشت سال در سراسر کشور توأم با یک برنامه جامع و مترقی برای بهره برداری هر چه بیشتر از اراضی به نفع روستائیان به ترتیبی که بدان اشاره فرموده‌اند و موفقیت بی نظیری که در این راه به دست آمده آن قدر ارزنده و چشم گیر است که اکنون می‌توان تصدیق کرد هرگز در ابتدای کار اجرای چنین برنامه دشواری آن هم در این مدت محدود و با این نظم و ترتیب نه به فکرها می‌رسید و نه به خاطرها خطور می‌کرد.

شاهنشاه ایران با ابتکار و درایت این امر مهم مملکتی را طرح ریزی و در اجرای آن با ارشاد و راهنمائی دائم نظارت و مراقبت فرمودند چنان که امروز به چنین نتایج سودمندی پیوسته که به یقین می‌توان گفت در هیچ کشوری نظیر نداشته است.

اگر امر اصلاحات ارضی در کشور ما با چنین برنامه‌های دقیقی توأم و هم گام نمی‌شد و شرکت‌های تعاونی روستائی و سهامی‌زراعی کشاورزان را بر مبنای یک اقتصاد صحیح کشاورزی به یکدیگر نمی‌پیوست و هم آهنگ با این اقدامات ثمر بخش خانه‌های فرهنگ روستائی تأسیس نمی‌گشت و پرورش استعدادهای فکری و جسمی‌روستا نشینان و امر مبارزه با بی‌سوادی و خدمات سپاهیان دانش به روستاها عرضه نمی‌شد چنین نتایج درخشانی که امروز به چشم می‌بینیم از این اصل مهم انقلاب به دست نمی‌آمد و این فکر بلند و اندیشه تابناک آن رهبر عالی قدر بود که همه مشکل‌ها را آسان کرد و ناهمواری‌ها را هموار ساخت و این تحول بزرگ اجتماعی را به نتیجه مطلوب رسانید.

پیشرفت‌های چشم گیری که در زمینه آموزشی و آموزش عالی حاصل شده است و بدان اشاره فرموده‌اند نشانه بارز تحول سریعی است که به ابتکار شاهنشاه در نتیجه اجرای برنامه انقلاب آموزشی به دست آمده است یک نظر اجمالی به تعداد دانش آموزان دبستان‌ها و دبیرستان‌ها که جمعاً به چهار میلیون و دویست و پنجاه هزار بالغ شده و شماره محصلین مدارس حرفه‌ای که به پنجاه هزار تن رسیده و پیوسته رو به افزایش است و تعداد دانشجویان دانشگاه‌ها و آموزش‌های عالی که در آغاز سال تحصیلی جاری به هشتاد هزار تن بالغ گشته است آشکار می‌سازد که برنامه‌های آموزشی در کشور ما چگونه به سرعت پیش می‌رود و هر سال که می‌گذرد امکانات وسیع تری در امر تعلیم و تحصیل برای فرزندان این مملکت فراهم می‌شود. این جنبش و کوشش توأم با خدمات ارزنده سپاهیان دانش دختر و پسر و پیکار با بی سوادی همراه با دکرگون شدن برنامه‌های آموزشی به خوبی می‌تواند جواب گوی احتیاجات امروز و فردای کشور ما باشد و نیازمندی‌های ما را در رشته‌های مختلف علمی‌و فنی و حرفه‌ای و کشاورزی و صنعتی مرتفع سازد و بدیهی است که اجرای قانون خدمات اجتماعی زنان چنان که بدان اشاره فرمودند و به طور کلی ادامه اجرای خدمات سپاهیان انقلاب که «روز به روز در کار خود پخته‌تر و ماهرتر می‌شوند و به همین نسبت اثر کارشان نیز بیشتر می‌شود» راه وصول به این هدف‌های ملی را هموارتر و کوتاه تر خواهد ساخت.

شاهنشاه آریامهر به بیمه‌های گوناگون اجتماعی و گسترش دامنه آن اشاره فرمودند مجلسین از نیت بلند شاهانه در اجرای این برنامه به خوبی واقفند و به سهم خود کوشش خواهند کرد که در راهنمائی سازمان‌های مسئول چنان که مقرر فرمودند «نحوه عرضه خدمات درمانی بیمه‌های اجتماعی و کیفیت آن بهبود یابد» و به طور کلی این بیمه‌ها در تمام سطوح ملت ایران و در هر موقعیت و فرصتی دنبال شود.

شاهنشاه با جمال در مورد بنگاه‌های خیریه و فعالیت‌های وسیع و ارزنده‌ای که انجام می‌دهند اشاره فرمودند. واقعیت اینست که مؤسسات خیریه کشور تحت سرپرستی و راهنمائی اعلیحضرت همایون شاهنشاه آریامهر هر یک به مقتضای مسئولیت و وظیفه‌ای که به عهده دارند در رشته‌های مختلف خدمات درمانی و امدادی و اجتماعی و فرهنگی و تربیتی و خیریه عهده دار اجرای برنامه‌های بسیار سنگینی هستند که با شایستگی و صداقت انجام می‌دهند و دامنه این خدمات به تدریج در خارج از کشور نیز با ایجاد بیمارستان‌ها و اعزام گروه‌های درمانی و کمک‌های امدادی گسترش می‌یابد. پاسخی که در هفته پیش ملت ایران به ندای علیا حضرت شهبانوی گرامی‌داد و آن گونه با صمیمیت و بلند نظری کمک‌های خود را برای ارسال به کشور هم کیش و دوست ایران اردن هاشمی تقدیم داشت نمودار روشنی از حس مسئولیت وجدانی و انسانی مردم کشور ماست که همیشه در نهاد آن‌ها وجود داشته لیکن امروز فرصتی بسیار مناسب بروز و ظهور یافته و این گونه درخشان تجلی کرده است.

پیشرفت‌های وسیعی که در شئون فرهنگی و معنوی حاصل شده و گام‌های تازه‌ای که هر روز در زمینه فرهنگ و هنر برداشته می‌شود و شاهنشاه در خطابه افتتاحیه از آن یاد فرمودند بسیار شایان توجه است. در جهانی که به سرعت رو به مادیات می‌رود و متأسفانه به تدریج از معنویات دور می‌شود، در کشور ما که این همه آثار ارزنده هنری و فرهنگی در طی قرون و اعصار به وجود آورده و عرضه داشته و در عرفان و اخلاق و ذوب و ادب پایه معنویات را به بالاترین مرتبط رسانیده است دریغ بود که توجه سریع به عوالم مادی که ناچار در جهان امروزی همه افکار و اندیشه‌ها را به سوی خود می‌کشد معنویات را که سخت بدان نیازمندیم از یادها ببرد و بدین گونه توجهی که تحت هدایت و راهنمائی شاهنشاه آریامهر به موازات پیشرفت‌های مادی به معنویات می‌شود و گام‌های بلندی که در زمینه پیشرفت فرهنگ و هنر هر روز برمی‌داریم مورد نیاز مبرم جامعه امروزی ماست تا این سرزمین که از دیرباز مهد تمدن جهان بود این مقام شامخ خود را نه تنها حفظ کند بلکه در این راه به موازات ترقیات سریع مادی کشور و هم گام با آن پیش برود تا بدین گونه هم از مشکلاتی که ناچار تمدن مادی امروزی در پی دارد درهائی یابیم و هم رشته‌های پایدار پیوند معنوی و تاریخی خود را با گذشته پرافتخار خویش محکم تر و استوارتر سازیم.

کوشش و تلاش پی گیر و گران قدری را که شاهنشاه ایران در راه استقرار یک دموکراسی واقعی از آغاز دوران سلطنت پر افتخار خود مبذول داشته‌اند و نتایج شگرفی که از آن حاصل شده است بر هیچ کس پوشیده نیست. نیت بلند شاهانه همواره معطوف به این نکته بود که باید رشد اجتماعی در کشور ما به پایه‌ای برسد تا مردم در سطوح مختلف بتوانند به تدریج زمام کارهای خود را خود به دست بگیرند و از تمرکز غیر موجه امور که موجب رکود و تأخیر و احیاناً اشتباهات زیاد در تصمیمات مربوط به سرنوشت زندگانی جاری و روزمره مردم است جلوگیری شود.

همه می‌دانند که شاهنشاه ایران در هر فرصت مناسبی به این نکته اشاره فرموده و راه‌هائی نشان داده‌اند و اکنون ملت ایران افتخار می‌کند که با درخشان شدن نتایج انقلاب سفید به پایه‌ای از رشد اجتماعی رسیده است که امروز «هر فرد ایرانی به اقتضای محل سکونت خویش می‌تواند در امور مربوط به خود از انجمن‌های ده تا تعاونی‌های روستائی و شرکت سهامی‌و خانه‌های انصاف و انجمن‌های شهر تا شوراهای داوری و از انجمن‌های شهرستان تا انجمن‌های استان و بالاخره مجلس شورای ملی و سنا» در کار مربوط به خود اظهار نظر و عقیده کنند و از نتایج عالی یک دموکراسی واقعی برخوردار و بهره‌مند شوند. گذشته از این چنان که فرمودند سازمان بازرسی شاهنشاهی و هیئت‌های اعزامی‌این سازمان به نقاط مختلف کشور که بسیار سودمند و مفید است وسیله دیگری است که برای این منظور در اختیار عموم افراد کشور قرار دارد.

مجلسین به نمایندگی از جانب ملت ایران این روش واقع بینانه و مترقیانه را می‌ستایند و به داشتن چنین رهبری واقع بین و دوراندیش و اصلاح طلب برخود می‌بالند.

شاهنشاه در خطابه افتتاحیه در مورد سیاست خارجی از ادامه سیاست مستقل ملی ایران بر مبنای پشتیبانی از سازمان ملل متحد و تفاهم و همکاری بین‌المللی و هم چنین مسئولیت اخلاقی کشور در تحولات جهانی یاد فرموده اشاره فرمودند که تا سر حد امکان به این سیاست ادامه خواهیم داد. مجلسین ایران که به خوبی می‌دانند از این سیاست روشن و جامع چه نتایج ارزنده و عالی به دست آمده است آن را قویاً مورد پشتیبانی قرار می‌دهند.

تصمیم قاطع شاهنشاه آریامهر در حل مشکل بحرین که توأم با کمال واقع بینی و دور اندیشی و شهامت بود و مجلسین به اتفاق آراء آن را تائید و تصویب کردند نشان داد که تا چه حد اتخاذ این سیاست در نفع ملت ایران و صلح جهان و بالا بردن حیثیت و اعتبار ملت ایران در انظار جهانیان مؤثر بوده است. این نکته‌ای نیست که لازم باشد بگوئیم درباره آن تاریخ قضاوت خواهد کرد بلکه تصمیمی‌است که ارزش و اهمیت آن در جهت حفظ منافع ملی و بین‌المللی هم امروز بر نسل حاضر روشن و هویدا است و خود احترامی که با این تصمیم کشور ما با ارجاع موضوع به سازمان ملل متحد و شورای امنیت آن سازمان گذاشته می‌تواند سرمشقی برای بعضی از کشورهای دیگر باشد تا اندکی بیشتر به مسئولیت جهانی خود بیندیشند و با قبول تصمیمات و تقویت این سازمان بین المللی بسیاری از مشکلات خود را به قیمتی بسیار ارزان تر از آن چه تا کنون درب‌های آن می‌پردازند حل و فصل کنند و بگذارند آسایش و رفاه و ثبات جای جنگ و خون ریزی و نفاق را بگیرد. بدین گونه ملت ایران با ارشاد و راهنمائی پیشوای بزرگ خود و پذیرفتن اصل حاکمیت و استقلال بحرین که مردم آن سرزمین با موافقت ایران انتخاب کردند هم به افکار عمومی آنان و هم به تصمیمات سازمان ملل متحد و شورای امنیت احترام گذاشته و هم در آینده از مزایای حس هم جواری و برقراری دوستی و برادری بین دو ملت بهتر و بیشتر برخوردار خواهد گشت و چنان که اشاره فرمودند:

«حاصل این اقدام که ما براساس موازین عالی عدالت بین‌المللی و احترام به حقوق بشری انجام داده‌ایم از دست دادن خاک نیست بلکه جذب قلوب است این نماینده یک سیاست کلی است که ایران در خلیج فارس دنبال می‌کند. ما در این خلیج غیر از جزایری که متعلق به ایران است نه فقط به هیچ جا نظری ندوخته‌ایم و نه فقط به ثروت هیچ کس طمعی نداریم بلکه دست دوستی و برادری به طور مساوی به طرف بزرگ‌ترین تا کوچک‌ترین کشورهای این منطقه دراز کرده‌ایم».

مجلسین ایران فرمایشات ملوکانه را کاملاً تائید می‌کنند. بدیهی است که کشور ایران هیچ گاه به خاک کشور دیگری نظر نداشته و در منطقه خلیج فارس نیز به جزایری که طبق مدارک قطعی و تاریخی متعلق به خود می‌داند نظر ارضی به نقاط دیگر ندارد.

شاهنشاه به سیاست دولت شاهنشاهی ایران در مورد منطقه عربی خاورمیانه و جنگ‌ها و کشمکش‌هائی که متأسفانه در این قسمت از جهان در اوج شدت خود جریان دارد اشاره فرمودند سیاستی که همواره بر مبنای اجرای قطع‌نامه ۲۲ نوامبر ۱۹۶۷ سازمان ملل متحد استوار بوده و هست. شاهنشاه ایران نخستین رئیس کشوری در جهان بودند که در هفتم ژوئن سال ۱۹۶۷ اعلام داشتند تصرف سرزمین‌های دیگران وسیله قوه قهریه امری غیرقابل قبول است و این سیاست جزئی از سیاست کلی و بین المللی ماست که اصولاً بر مبنای صلح جوئی پی ریزی شده است.

مجلسین ایران امیدوارند این سیاست شاهنشاه که شامل از بین بردن کلیه سلاح‌های اتمی‌و رسیدن به خلع سلاح کامل است به نتیجه برسد یا حداقل چنان که فرمودند به غیر اتمی‌شدن منطقه خاور میانه بیانجامد و به هر حال آرزومندیم بحرانی که امروز گریبان گیر عالم اسلام شده و موجب کمال تأسف است هر چه زودتر برطرف شود و این منطقه صلح و آرامش خود را براساس حق و عدالت بازیابد.

روابط دوستانه‌ای که در میان کشور ما با تمام همسایگان خود بر مبنای حسن هم جواری و دوستی و در مورد بعضی از آن‌ها بالاتر از آن براساس هم کیشی و برادری استوار است و شاهنشاه بدان اشاره فرمودند موجب کمال خرسندی است و در مقابل از روش غیر دوستانه و بی منطقی که یکی از همسایگان ما در پیش گرفته و با فراموشی کردن همه علائق معنوی و تاریخی بین دو ملت، زمام داران آن کشور می‌کوشند، در دورانی که آثار استعمار در سراسر جهان محو می‌شود خود را وارث دوران استعمار بدانند و می‌خواهند قراردادی را که در اوج اقتدار استعمار در سال ۱۹۳۷ طرح ریزی شده است هنوز هم بر ما تحمیل کنند کمال تأسف را داریم و بدیهی است چنان که شاهنشاه صریحاً فرمودند مجلسین و ملت ایران هرگز به این گزاف گوئی و بهانه جوئی تن در نخواهند داد و در حفظ حقوق حقه خود در آب‌های مرزی شط‌العرب طبق حقوق مسلم بین‌المللی با تمام قوا خواهند کشید.

سیاستی را که شاهنشاه ایران در مورد آینده خلیج فارس پس از خروج قوای بیگانه اتخاذ فرموده‌اند مورد کمال تائید و پشتیبانی ملت و مجلسین ایران است.

خلیج فارس به کشورها و ساکنان اطراف آن تعلق دارد و هیچ نیروی بیگانه‌ای قادر نیست در آینده احتمالاً جای نیروی بیگانه دیگری را که پس از چند قرن ناگزیر خلیج فارس را ترک می‌کند پر کند و چنان که بارها اعلیحضرت همایون شاهنشاه آریامهر تذکر فرموده‌اند کشور ایران آماده است با همکاری حکومت‌ها و کشورهای آن سوی خلیج فارس استقلال و حاکمیت خلیج را تضمین کند.

نام خلیج فارس در قدیم ترین تواریخ و جغرافیای مدون جهان از دورترین زمان تا امروز حفظ شده به ما رسیده است. این میراث را گرامی‌می‌داریم. آن‌ها که فقط سی کیلومتر در خلیج فارس مرز دارند اگر هم نام دیگری بر خلیج فارس بگذارند مانند دوران حکومت‌های خودشان ناپایدار و زودگذر است- کشور ایران با داشتن یک هزار و سیصد کیلومتر کرانه دریائی و جزائر بسیار در خلیج فارس حقوق تاریخی و جغرافیائی غیرقابل انکاری دارد که با همکاری دیگر همسایگان با نهایت قدرت در حفظ و حراست آن خواهد کوشید و به هر صورت در اجرای اوامر مطاع شاهانه مجلسین ایران کمال آمادگی را دارند که در آینده نیز مانند گذشته در مورد تقویت نیروهای دفاعی ایران که حداکثر امکانات لازم را در اختیار دولت بگذارند و نیروی دفاعی کشور را در هوا و دریا و زمین به هر مقدار که برای حفظ منافع ایران و جواب گوئی به هر پیش آمد منطقه‌ای به تنهائی لازم باشد تقویت کنند.

کوششی که در اجرای اوامر شاهانه برای استفاده هر چه بیشتر از منابع نفتی کشور در راه تأمین پیشرفت مملکت انجام می‌پذیرد مورد کمال تائید مجلسین است و گذشته از آن که قطع نامه هفتمین دوره سازمان ملل در سال ۱۹۵۲ به هر یک از دول عضو حق داده است که از منابع طبیعی خود به هر نوع که در مصلحت خود بدانند بهره‌برداری کنند. اصولاً هیچ منطق و عقل سلیمی نمی‌پذیرد که منابع ثروت کشور ما در دل خاک باقی بماند و در این دوران سازندگی و پیشرفت ملی که احتیاج فراوان به استفاده از این منابع داریم مورد بهره برداری قرار نگیرد. در این صورت هر اقدامی که از طرف دولت به امر شاهنشاه در راه استفاده هر چه بیشتر از این ثروت ملی صورت پذیرد مورد کمال تائید و پشتیبانی دو مجلس است و اگر ضرورت اقتضا کند مجلسین آماده‌اند هر قانونی که برای نیل به این هدف ضرور باشد به تصویب برساند و دست دولت را در اتخاذ هر تصمیمی که متضمن تأمین منافع ملت ایران باشد باز بگذارد. مجلسین ایران آرزومندند که با استفاده کامل از این ثروت ملی و منابع جدید زیرزمینی که کشف شده امکانات مادی کافی برای تأمین سعادت ملت ایران و پیشرفت هر چه سریع‌تر برنامه‌های اقتصادی و عمرانی و صنعتی کشور فراهم گردد.

فرمایشات ملوکانه در مورد توسعه روابط بازرگانی با کشورهای جهان نشانه ثبات سیاسی و امنیت اقتصادی بی نظیری است که امروز در مملکت ما وجود دارد، چنان که به آسانی می‌توان برنامه‌های دراز مدت و وسیعی در رشته‌های مختلف مبادلات بازرگانی با همه کشورهای جهان طرح ریزی و اجرا کرد و از جمله موافقت‌نامه بازرگانی پنج ساله‌ای که با اتحاد جماهیر شوروی داریم چنان که حجم مبادلات دو کشور را در طی این مدت به یک میلیارد دلار می‌رساند و برنامه‌ای که برای تنظیم یک قرارداد طویل المدت پانزده ساله در دست اقدام است هر دو کشور را از نتایج همکاری اقتصادی ثمربخشی برخوردار خواهد ساخت و به خصوص موجب کمال خوشوقتی است که برای نخستین بار چنان که شاهنشاه اشاره فرموده‌اند صادرات کالاهای صنعتی ایران در دوره قرارداد پنج ساله با صادرات کالاهای سنتی برابر می‌شود.

شاهنشاها:

دوره اجلاسیه سال ۱۳۴۹-۱۳۵۰ مجلسین سنا و شورای ملی زمانی پایان خواهد یافت که ملت ایران با شور و شعف فراوان شاهد برگزاری یکی از بزرگ ترین مراسم و جشن‌های ملی است. جشنی که برای نخستین بار در طول تاریخ این کشور باستانی با چنین شکوه و عظمتی به یادبود ۲۵ قرن شاهنشاهی ایران برپا می‌شود. مراسمی که یادآور دو هزار و پانصد سال تاریخ شاهنشاهی ایران و افتخارات جاویدان سیاسی و فرهنگی و هنری و تمدن باستانی ملت ماست. این مراسم در زمانی انجام می‌پذیرد که تاریخ حیات اجتماعی کشور کهنسال ما به دست توانانی آن رهبر بزرگ ورق خورده و با اجرای هدف‌های مقدس انقلاب سفید گذشته با عظمت و اقتدار کشور ایران به آینده تابناک و شکوهمند پیوسته است.

مجلسین ایران از صمیم قلب به درگاه خداوند متعال دعا می‌کنند که اعلیحضرت همایون شاهنشاه آریامهر پیشوای ملت ایران را در کنف حمایت خود همواره از نعمت سعادت و سلامت برخوردار کند تا راهی را که این گونه با درایت و کفایت و کیاست در جهت تأمین رفاه و آسایش و سربلندی و رستگاری ملت خود می‌پیمایند سالیان دراز با نیروئی که هم چنان از منبع لایزال ایمان واقعی و اعتقاد قلبی به اجرای این رسالت تاریخی مدد می‌گیرد ادامه دهند و ملت و کشور خویش را به سعادت و رستگاری جاویدی که در اندیشه بلند و تابناک خود دارند برسانند.

در پایان عرایض آمادگی مجلسین را برای شروع به کار و اجرای وظایف به عرض پیشگاه مبارک می‌رساند.