مذاکرات مجلس شورای ملی ۱۰ اسفند ۱۳۴۶ نشست ۴۱

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مجلس شورای ملی مجموعه قوانین دوره قانونگذاری بیست و دوم تصمیم‌های مجلس

مجلس شورای ملی مذاکرات دوره قانونگذاری بیست و دوم

قوانین انقلاب شاه و مردم
مذاکرات مجلس شورای ملی ۱۰ اسفند ۱۳۴۶ نشست ۴۱

مذاکرات مجلس شورای ملی

صورت مشروح مذاکرات مجلس روز پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۴۶ نشست ۴۱

مشروح مذاکرات مجلس شورای ملی، دوره ۲۲

جلسه: ۴۱

مجلس در ساعت نه صبح به ریاست آقای مهندس عبدالله ریاضی تشکیل گردید.

فهرست مطالب:

- قرائت اسامی غایبین جلسه قبل

۱- قرائت اسامی غایبین جلسه قبل

رئیس - اسامی غایبین جلسه قبل قرائت می‌شود.

(بشرح زیر خوانده شد)

غایبین با اجازه

آقایان معزی - کریم بخش‌سعیدی - حق‌شناس - دکتر رضوانی - مهندس اخوان - دکتر حبیب‌اللهی - غلام نیاکان - دکتر سعید حکمت - دکتر وفا. مهندس یارمحمدی - محمدولی قراچورلو - مافی - امام مردوخ - مهندس برومند - دانشمند - روستا - دکتر رهنوردی - سعید وزیری - دکتر صاحبقلم - دکتر صدر - دکتر طالع - مجد - مهندس معینی - دکتر موثقی - دکتر هواگیمیان - تهرانی - رضوی - بانو سعیدی - دکتر خطیبی - مرتضوی.

غایبین بی‌اجازه

آقایان حی - فروتن - دکتر کفایی - محسنی.

غایبین مریض

آقایان ادیب سمیعی - بختیار بختیاری‌ها - اصولی - فیاض - دکتر یگانگی - مالک افضلی - قاضی‌زاده - پرویزی - مهندس معینی‌زند - دکتر فربود - پاینده - دکتر اسدی.

- تصویب صورت‌جلسه صبح سه‌شنبه ۸ اسفند

۲- تصویب صورت‌جلسه صبح سه‌شنبه ۸ اسفند

رئیس - نسبت به صورت‌جلسه صبح روز سه‌شنبه نظری نیست؟ آقای فروتن.

فروتن - بنده در جلسه قبل حضور داشتم غایب نوشته‌اند.

رئیس - اصلاح می‌شود نظر دیگری نیست؟ (اظهاری نشد) صورت‌جلسه صبح روز سه‌شنبه تصویب می‌شود.

- بیانات آقایس رئیس دایر به ابراز تأثر و تأسف از فوت مرحوم دکتر همایون معتمد وزیری اجرای یک دقیقه سکوت

۳- بیانات آقایس رئیس دایر به ابراز تأثر و تأسف از فوت مرحوم دکتر همایون معتمد وزیری اجرای یک دقیقه سکوت.

رئیس - نمایندگان محترم، همکاران عزیز مشیت الهی که در برابر آن سر تسلیم و رضا فرود می‌آوریم یکی از گرامی‌ترین همکاران ما را در عنفوان جوانی و در سنینی که شاخ آمال و امانی او هنوز شاداب و بارور بود ناگهان از ما گرفت.

هیچ‌کس نمی‌توانست باور کند دکتر همایون معتمد وزیری که تا سه روز پیش بانشاط و طراوت و نیروی جسمی کامل در جلسات مجلس حاضر می‌شد و حتی دو شب پیش در سمت مخبر کمیسیون بودجه خود را برای اجرای وظایفی که به عهده داشت آماده می‌ساخت در فاصله چند ساعت چشم از جهان فروبندد و روی در نقاب خاک کشد و همه را در این ماتم سوگوار و داغدار سازد ولی هر طور فکر کنیم قدرمسلم این است که دکتر معتمد وزیری دیگر در میان ما نیست و به هر صورت باید این حقیقت دردناک را بپذیریم که آخرین منزل هستی این است.

این پیش‌آمد تأثرآور و نظایر آن که مکرر می‌بینیم و از آن شاید به سادگی و آسانی می‌گذریم باید ما را به وقت آنچه هست و خواهد بود بیشتر آشنا کند تا بهتر به عواقب کارها بیندیشیم و دل‌ها را به یکدیگر نزدیک‌تر سازیم و از فرصتی که در این جهان فانی برای ما باقی است راه خود را در طریق انسانیت و تقوی و نیک‌اندیشی و نیک‌کرداری بپیماییم و تنها به خود و آنچه از آن ماست نیندیشیم بلکه به اطراف و جوانب خویش نیز بنگریم و از دریچه تنگ امیال و اغراض نفسانی بگذریم و به فراخنای جهان روحانی و انسانی گام نهیم، بیش از پیش به شاهنشاه بزرگ و کشور و ملت خدمت کنیم، دقایق و ساعات و ایامی را که اگر رفت بازنمی‌گردد مغتنم شماریم تا روزی که این سرنوشت حتمی فرارسید از ما به نیکی و نیک‌نامی یاد کنند چنان‌که ما امروز خاطره دکتر معتمد وزیری همکار عزیز و جوان خود را گرامی می‌داریم، زیرا در دوره کوتاه عمر خود گامی جز در طریق فضیلت و تقوی برنداشت و راهی جز خدمت به شاهنشاه ملت نپیمود و اندیشه‌ای جز اجرای صحیح و دقیق وظایفی که به او محول بود در سر نداشت.

مرحوم دکتر معتمد وزیری در سال ۱۳۰۰ شمسی در سنندج به دنیا آمد و تحصیلات ابتدایی خود را در زادگاه خویش و دوره متوسطه را در دبیرستان دارالفنون و دوره عالی را در دانشکده حقوق دانشگاه تهران در رشته سیاسی به پایان رسانید و سپس برای تکمیل تحصیلات به خارج از کشور عزیمت کرد و در دانشگاه‌های ژنو و پاریس به ادامه تحصیل پرداخت و به اخذ درجه دکتری، در رشته حقوق نائل آمد. پس از بازگشت به میهن خدمت خود را در بنگاه عمران و نخست‌وزیری و بازرسی دولت در سازمان مسکن به شایستگی انجام داد و در دوره بیست‌ودوم تقنینیه از حوزه مریوان به سمت نماینده مجلس شورای ملی انتخاب گشت و در این چند ماه دوران نمایندگی صفا و صمیمیت و ایمان و شکوه و شوق به کار از گفتار و رفتار و کردار وی پدیدار بود. امروز جای او در میان ما خالی است یاد این همکار از دست رفته به خیر باد این ماتم موجی از تأثر و اندوه برانگیخت و نه تنها همکاران پارلمانی وی بلکه همه دوستان و آشنایان او بار گران این مصیبت را بر دوش‌های خود حس کردند و در این غم اشک ریختند و تأسف خوردند.

با نهایت اندوه و تأثر از طرف خود و نمایندگان مجلس شورای ملی به پدر و خاندان آن مرحوم و همچنین برادر ارجمندش آقای دکتر فریدون معتمدوزیری معاون پارلمانی وزارت اطلاعات تسلیت عرض کرده و برای همه آنان در تحمل این مصیبت جانگداز از درگاه خداوند متعال شکیبایی و توانایی می‌طلبد.

اکنون به احترام روح آن فقید سعید در حال قیام یک دقیقه سکوت اعلام می‌کنم.

(در این موقع عموم نمایندگان و حاضرین قیام نموده و یک دقیقه سکوت کامل برقرار شد.)

- تعین موقع جلسه بعد - ختم جلسه

۴- تعین موقع جلسه بعد - ختم جلسه

رئیس - به احترام فقید سعید دکتر همایون معتمدوزیری این جلسه را ختم می‌کنیم و در ساعت ده‌ونیم یک جلسه فوق‌العاده برای رسیدگی به لایحه متمم بودجه سال ۱۳۴۶ خواهیم داشت.

(ساعت نه و ده دقیقه صبح جلسه ختم شد)

رئیس مجلس شورای ملی - مهندس عبدالله ریاضی