فرمان اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران به مناسبت روز بیست و یک آذر ۲۱ آذر ماه ۱۳۲۷

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
روز نجات آذربایجان اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

فرمان‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی بر پایه تاریخ


فرمان اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران به مناسبت روز بیست و یک آذر ۲۱ آذر ماه ۱۳۲۷


افسران، درجه‌داران، افراد ارتش،
با فرا رسیدن جشن سالیانه ارتش، یک سال دیگر از عمر ارتش جوان می‌گذرد. در ظرف این سال فردفرد شما برای پیشرفت و بهبود وضع ارتش لازمه سعی و کوشش را به جای آورده‌اید. همان قسمی که طی اوامر عدیده تذکر داده‌ایم، منظور از تأسیس ارتش ضمانت استقلال و تمامیت کشور و حفظ امنیت داخلی است. هنوز سازمان ارتش ما به جایی نرسیده‌است که بتواند این وظیفه خطیر و مقدس را چنانکه باید و شاید انجام دهد و این موضوع بیشتر مربوط به کمبود وسایلی است که سعی خواهدشد تدریجاً و با درنظر گرفتن مقدورات کشور تهیه و در دسترس شما گذارده‌شود. ما باید سعی کنیم در سازمان ارتشی که از بهترین جوانان کشور تشکیل شده، خصایص سربازی و حس میهن‌پرستی واقعی را بیش از پیش تقویت نماییم.
در حقیقت ارتش وقتی می‌تواند وظیفه خود را درست ایفا کند که روح انضباط و سلحشوری در فردفرد افسران و درجه‌داران و سربازان به حد اعلاء وجود داشته‌باشد، و همگی یک‌دل و یک‌زبان برای حفظ مرز و بوم خود حاضر باشند و در این راه بی‌ریا جان بر کف نهند.
در این خصوص نیاکان پرافتخار ما بهترین سرمشق بودند، زیرا هرگز از فداکاری و جانبازی در راه حفظ کشور دریغ ننموده و از این رو صفحات درخشانی را در تاریخ ایران به یادگار گذارده‌اند.
با در نظر گرفتن مراتب بالا، رجاء واثق داریم که فردفرد شما برای حفظ شعائر ملی و نظامی همواره حاضر و آماده خواهیدبود.