سوقصد به جان شاهنشاه شهبانو و ولیعهد ایران از سوی کمونیست‌ها ۱۰ مهر ماه ۱۳۵۲

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
سپاه تروریستی پاسداران انقلاب اسلامی تروریسم اسلامی و اتحاد خطرناک سرخ و سیاه

کنفدراسیون دانشجویان ایرانی سازمان تروریستی

سازمان‌های تروریستی برای براندازی حکومت مشروطه پارلمانی در ایران
Terrorists12MarxistsKiddnappers Ettelaat13520710-1.jpg
Terrorists12MarxistsEttelaat13520711.jpg
Terrorists12MarxistsEttelaat13520712-1.jpg
KidnappingValiahdShahbanouDey1352a.JPG
Ettelaat13521128-1a.jpg
TerroristCommunistsMilitaryCourt1352a.jpg


شکوه میرزادگی در برابر دادگاه
TerroristCommunistsKidnapperAttentat13521020a11.jpg
TerroristCommunistsKidnapperAttentat13521020a2.jpg
TerroristCommunistsKidnapperAttentat13521020b1.jpg
شکوه میرزادگی
خسرو گلسرخی روان پریش کمونیست
TerroristCommunistsKidnapperAttentat13521020f1.jpg
TerroristCommunistsKidnapperAttentat13521020d.jpg
TerroristCommunistsKidnapperAttentat13521020h1.jpg

سوقصد به جان شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانو و ولیعهد ایران

سوقصد به جان شاهنشاه شهبانو و ولیعهد ایران از سوی کمونیست‌ها ۱۰ مهر ماه ۱۳۵۲ - در روز ۱۰ مهر ماه ۱۳۵۲ شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانو و والاحضرت ولیعهد ایران در فستیوال فیلم‌های کودکان قرار بود که جایزه برندگان را بدانها بدهند. یک گروه کمونیستی بر آن بود که هنگام برگزاری جشن و دادن جایزه به برندگان جشنواره فیلم با ربودن و یا کشتن علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی و یا والاحضرت همایون ولیعهد آنان را گروگان بگیرند و سپس درخواست آزادی شماری از همدستان مارکسیست خود را بنمایند و اگر پذیرفته نشد گروگان‌ها را به قتل برسانند. این گروه کمونیست « گروه دوازده » نام دارد و از پیروان مکتب مارکسیسم - لنینیسم هستند. برخی از این کمونیست‌ها دست اندر کاران ساختن فیلم‌های بودند و قرار بود رضا علامه‌زاده فیلمبردار و کاندیدای دریافت جایزه بهترین فیلم از دست علیاحضرت شهبانو جایزه دریافت دارد و با چهار تن دیگر از همدستانشان که در نزدیکی علیاحضرت شهبانو و ولیعهد ایران بودند با سلاح کمری شهبانو و ولیعهد را به گروگان گیرند. ایرج جمشیدی نیز با اسلحه کمری در آن نزدیکی بایستد که اگر گروگانگیری نشد علیاحضرت شهبانو و والاحضرت ولیعهد را به قتل برسانند. رضا علامه‌زاده هنگام گرفتن جایزه از دست علیاحضرت شهبانو عربده کشان دیگر کسانی که در آن نزدیکی بودند را از هر گونه واکنش بازدارد و کرامت اله دانشیان و طیفور بطحایی کمونیست‌های مسلح با خشونت کار را به انجام برسانند و اگر لازم باشد تیراندازی کنند. در دوربین‌های فیلمبرداری اسلحه و مواد منفجره جاسازی شده بود. نام این کمونیست‌های تروریست در گروه ۱۲ چنین است:

 1. محمدرضا علامه‌زاده فیلمبردار و کاندیدای دریافت جایزه بهترین فیلم کودکان - ۳۰ ساله فوق دیپلم ساکن تهران شهرآرا دارای همسر و فرزند
 2. شکوه میرزادگی (فرهنگ - نوری علا) از عناصر فعال و کارساز گروه - دیپلمه ۳۰ ساله ساکن تهران خیابان ناهید دارای همسر و دو فرزند
 3. عباسعلی سماکار فیلمبردار - ۳۰ ساله فوق دیپلم
 4. طیفور بطحایی فیلمبردار - ۲۶ ساله فوق دیپلم - ساکن شیراز خیابان وصال
 5. رحمت اله (ایرج) جمشیدی - ۲۵ ساله فوق دیپلم کارمند و نویسنده - ساکن تهران نارمک
 6. کرامت اله دانشیان - ۲۷ ساله دیپلمه حسابداری کارمند شرکت ساختمانی پلکار - ساکن شیراز
 7. مریم اتحادیه - ۲۲ ساله دیپلمه خبرنگار - ساکن تهران لاله‌زار
 8. ابراهیم فرهنگ رازی همسر شکوه میرزادگی - ۴۲ ساله لیسانسیه کارمند دفتر بیمه - ساکن تهران خیابان ناهید دارای دو فرزند
 9. خسرو گلسرخی مارکسیست لنینیست روان پریش - ۳۰ ساله فوق دیپلم مجسمه ساز و شاعر - ساکن تهران دارای همسر و فرزند
 10. منوچهر مقدم سلیمی همدست در سوقصد به جان شاهنشاه در کاخ مرمر ۱۳۴۲ و آموزگار یورش‌های مسلحانه - ۴۰ ساله دیپلمه هنرستان - ساکن تهران دارای همسر و سه فرزند
 11. مرتضی سیاهپوش - ۲۳ ساله لیسانسیه کارمند چاپخانه - ساکن تهران خیابان تهران نو
 12. فرهاد قیصری - ۲۴ ساله کارمند - دانش آموز پنجم طبیعی

یکشنبه ۱۶ دی ماه دادگاه نظامی دادرسی ۱۲ تروریست به اتهام سوءقصد به جان شاهنشاه ایران و ربودن و یا کشتن شهبانو فرح و ولیعهد سیزده ساله ایران در برابر آزادی تروریست‌های زندانی آغاز کرد.

شش تن از این گروه که اعتراف کرده‌اند به اتهام شرکت در برنامه کشتن شاهنشاه در ویلای نوشهر و یا هنگامی که در راه به ویلای خواهرشان والاحضرت فاطمه می‌رفتند و یا اینکه شاهنشاه در سن موریتس در کشور سویس تعطیلات زمستانی را می‌گذرانند محاکمه می‌شوند. مریم اتحادیه ۲۱ ساله از خانواده ثروتمندی است که به این گروه اطلاعات درباره نوه شاهنشاه و رفت و آمدها می‌داده‌است و کمک کرده‌است که مهناز دختر اردشیر زاهدی نیز ربوده شود. شکوه میرزادگی برنامه‌ریز اصلی این توطئه دهشتناک بوده‌است. همه متهمان به بزه‌های خود اعتراف کرده‌اند و گفته‌اند که در خرید اسلحه برای کشتن شاهنشاه همدست بوده‌اند. همه این تروریست‌های کمونیست کوشش در زیباسازی واژگان به کار برده دارند و خود را باورمند به مکتب مارکسیسم- لنینیسم می‌خوانند و کوشش دارند که نشان دهند به کشوری وابسته نبوده‌اند و از شوروی و چین و گروه‌های تندروی عراق پشتیبانی نمی‌شوند. طیفور بطحایی و کرامت اله دانشیان در شیراز به دنبال فراهم آوردن اسلحه برای این گروگانگیری بودند.

دادستان در نامه خود این گروه را متهم به انجام جنایت درجه اول خواند و برای هر ۱۲ تن درخواست اعدام کرده‌است. در دادنامه دادستان بر پایه اعترافات متهمان آمده‌است:

۱- ربودن شهبانو فرح و ولیعهد ایران و گروگان نگاه داشتن آنان. اگر زندانیان سیاسی آزاد نشوند شهبانو و ولیعهد را به قتل برسانند.
۲- ربودن مهناز پهلوی نوه شاهنشاه و کشتن شاهنشاه در نوشهر و یا در سن موریتس.

در گفته‌های ضد و نقیض روشن شد که پیشنهاد گروگان‌گیری از سوی شکوه میرزادگی (فرهنگ) به خسرو گلسرخی داده شده بود و به بهانه نوشتن نقدی بر کتاب این دو گروگان‌گیری و سوءقصد به شاهنشاه را برنامه‌ریزی کرده‌اند. تروریست‌های مارکسیست مدعی بودند که رفتن آنها به سن موریتس و شناسایی ویلاهای خانواده پهلوی در نوشهر و فرح آباد برای کشتن شاهنشاه و گروگان‌گیری نبوده‌است بلکه اتفاقی بوده‌است. همه مجرمین به ویژه شکوه میرزادگی پافشاری می‌کنند که منظور از گروگان گرفتن والاحضرت همایون سوءقصد به معظم‌له نبوده‌است بلکه اگر رفقا در زندان آزاد نمی‌شدند شهبانو و ولیعهد کشته می‌شدند و آنها منظور بدی نداشته‌اند و می‌بینید که زودتر نقشه‌هایشان بر آب شده‌است پس جرمی رخ نداده‌است!!! بنابراین آنان مجرم نیستند.

در روز ۱۷ دی ماه ۱۳۵۲ نشست دادگاه عادی علنی اداره دادرسی نیروهای مسلح شاهنشاهی، مامور رسیدگی به پرونده ۱۲ تروریست به اتهام سوءقصد به جان شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانو و والاحضرت همایون ولیعهد در ساعت ۱۳ و ده دقیقه پایان یافت. برای این گروه بر پایه ماده ۳۱۹ قانون دادرسی و کیفر ارتش دربرگیرنده دو ماده دیگر درخواست اعدام شده‌است.

در این نشست منوچهر مقدم سلیمی چهره سرشناس ترور کسی که در رخداد دهشتناک سوءقصد به جان شاهنشاه آریامهر از برنامه‌ریزان آن بود، پس از بخشوده شدن به این گروه ۱۲ تروریست پیوست و برای کشتن شاهنشاه ایران و شهبانو و ولیعهد پیشگام شد.

عباسعلی سماکار گفت که محمدرضا علامه‌زاده به وی پیشنهاد کرد که باید برای آزاد ساختن دیگر تروریست‌های زندانی، علیاحضرت شهبانو را به گروگان بگیریم. علامه‌زاده هم گفت: به سبب یکی از زندانی‌ها برانگیخته شدم و چون از پرویز نیکخواه ناراحت بودم، بر آن شدیم که وی را از بین ببریم و سرش را با چاقو ببریم ولی پس از چند روزی بر آن شدیم که علیاحضرت شهبانو و ولیعهد را به گروگان بگیریم.

در روز ۱۹ دی ماه ۱۳۵۲ در چهارمین نشست دادگاه عادی شماره یک دادرسی نیروهای مسلح شاهنشاهی، شش تن از این دوازده تروریست به دفاع پایانی خویش پرداختند. نخست ایرج جمشیدی در دفاع سخنانی ابراز داشت. سپس ابراهیم فرهنگ متهم ردیف هشت در دفاع پایانی خود از آشنایی همسرش شکوه میرزادگی با این گروه گفت و مدعی شد که وی همواره از نزدیکی شکوه میرزادگی با این گروه تروریستی مارکسیست آزرده بوده‌است. آنگاه شکوه میرزادگی از چگونگی همدست بودن با این گروه گفت که مسحور آنان بوده‌است. شکوه میرزادگی برای زدودن گناه و نشان دادن حسن نیت خویش افزود که از این گروه قول گرفته بود که پس از اینکه شهبانو و ولیعهد به گروگان گرفته شدند به آنان آسیبی وارد نیاید.

آنگاه نوبت به مریم اتحادیه رسید، کسی که نشان دهنده خانه‌ها و رفت و آمد خانواده شاهنشاهی به تروریست‌های همدستش بود. متهم ردیف یازده مرتضی سیاهپوش در آخرین دفاع خود درباره تحویل گرفتن اسلحه گفت که همه دستورات گروه ۱۲ تن خبیث را پذیرفته و انجام داده‌است. فرهاد قیصری متهم ردیف دوازدهم در دفاع پایانی خود گفت پشیمان است و می‌خواهد در برنامه‌های عمرانی کشور سهیم باشد.

سپس نوبت به خسرو گلسرخی رسید و در بخشی از سخنان خود گفت: سخنم را با گفته‌ای از مولا حسین شهید بزرگ خلق‌های خاورمیانه آغاز می‌کنم. من که یک مارکسیست لنینیست هستم برای نخستین بار عدالت اجتماعی را در مکتب اسلام جستم و آنگاه به سوسیالیسم رسیدم ... اسلام حقیقی در ایران همواره دین خود را به جنبش‌های رهایی بخش ایران پرداخته‌است. ... زندگی مولا حسین نمودار زندگی اکنونی ماست که جان بر کف برای خلق‌های محروم میهن خود در این دادگاه محاکمه می‌شویم . ... بدین گونه است که در یک جامعه مارکسیستی اسلام حقیقی به عنوان یک روبنا قابل توجیهه است و ما نیز چنین اسلامی را اسلام حسینی را و اسلام مولا علی را تایید می‌کنیم...

۲۰ دی ماه ۱۳۵۲ دادگاه عادی شماره یک علنی اداره دادرسی نیروهای مسلح شاهنشاهی پس از ۱۲ ساعت شور رای خود را درباره ۱۲ تروریست مارکسیست دادند. بر پایه رای دادگاه:

 • متهم ردیف یک - طیفور بطحایی - اعدام
 • متهم ردیف دوم - خسرو گلسرخی - اعدام
 • متهم ردیف سوم - منوچهر مقدم سلیمی - اعدام
 • متهم ردیف چهارم کرامت اله دانشیان - اعدام
 • متهم ردیف پنجم - عباسعلی سماکار - اعدام
 • متهم ردیف ششم - محمدرضا علامه‌زاده - اعدام
 • متهم ردیف هفتم - رحمت اله جمشیدی - اعدام
 • متهم ردیف هشتم - ابراهیم فرهنگ رازی - سه سال زندان جنایی درجه یک
 • متهم ردیف نهم - شکوه میرزادگی (فرهنگ رازی و نوری علا) - سه سال زندان جنایی درجه یک
 • متهم ردیف دهم - مریم اتحادیه - پنج سال زندان جنایی درجه یک
 • متهم ردیف یازدهم - مرتضی سیاهپوش - پنج سال زندان جنایی درجه یک
 • متهم ردیف دوازدهم - فرهاد قیصری - سه سال زندان جنایی درجه یک

رای دادگاه تجدید نظر

در روز ۳ بهمن ماه ۱۳۵۲ ساعت ۱۷ و ۲۰ دقیقه دادرسان دادگاه شماره یک تجدید نظر علنی اداره دادرسی نیروهای مسلح شاهنشاهی پس از ۸ ساعت و ده دقیقه شور و رسیدگی به پرونده ۱۲ تن متهمین توطئه سوقصد به جان شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانو و والاحضرت همایون ولیعهد رای خود را صادر کرد:

 • متهم ردیف یک - طیفور بطحایی - اعدام
 • متهم ردیف دوم - خسرو گلسرخی - اعدام

* متهم ردیف سوم - منوچهر مقدم سلیمی - ۱۵ سال زندان جنایی درجه یک

 • متهم ردیف چهارم - کرامت اله دانشیان - اعدام
 • متهم ردیف پنجم - عباسعلی سماکار - اعدام
 • متهم ردیف ششم - محمدرضا علامه‌زاده - اعدام

* متهم ردیف هفتم - رحمت اله جمشیدی - ده سال زندان جنایی

 • متهم ردیف هشتم - ابراهیم فرهنگ رازی - سه سال زندان جنایی درجه یک
 • متهم ردیف نهم - شکوه میرزادگی (فرهنگ رازی و نوری علا) - سه سال زندان جنایی درجه یک

* متهم ردیف دهم - مریم اتحادیه - سه سال زندان جنایی درجه یک

 • متهم ردیف یازدهم - مرتضی سیاهپوش - پنج سال زندان جنایی درجه یک

* متهم ردیف دوازدهم - فرهاد قیصری - یک سال زندان جنحه

فرمان بخشش شاهنشاه

در روز ۲۸ بهمن ماه ۱۳۵۲ به فرمان شاهنشاه سه تن از تروریست‌ها طیفور بطحایی و عباسعلی سماکار و محمدرضا علامه‌زاده از اعدام بخشوده شدند و به زندان ابد محکوم شدند. در این روز جارنامه اداره دادرسی نیروهای مسلح شاهنشاهی صادر شد:

نتیجه دادرسی ۱۲ تن اشخاص مشروحه زیر: ... که به اتهام توطیه به منظور سوءقصد نسبت به جان اعیلحضرت همایون شاهنشاه آریامهر بزرگ ارتشتاران و گروگان گرفتن علیاحضرت شهبانوی ایران و والاحضرت همایون ولیعهد و سوءقصد تحت تعقیب قرارگرفته و برابر رای دادگاه تجدید نظر ۵ نفر به اعدام و بقیه به مجازات‌های حبس از یک تا ۱۵ سال محکوم و جریان آن از طریق جراید و رادیو تلویزیون ملی ایران به آگاهی همگان رسیده‌است. بر طبق مقررات قانون دادرسی و کیفر ارتش از شرف عرض پیشگاه مبارک شاهانه گذشت و با آنکه فکر و عمل وحشیانه و بی‌رحمانه بوده معهذا چون به شدت اظهار ندامت و استدعای عفو نموده‌اند فرمان مطاع ملوکانه چنین شرف صدور یافت:
با یک درجه تخقیق و تبدیل مجازات اعدام هر یک از محکومین ردیف‌های یک و پنج و شش طیفور بطحایی عباسعلی سماکار و محمرضا علامه زاده به حبس ابد حکم صادره از دادگاه تجدید نظر اجرا گردد.
رییس اداره دادرسی نیروهای مسلح شاهنشاهی

به کمونیست‌های گروه دوازده چه گذشت

رضا علامه‌زاده به اعدام محکوم شد سپس حکم وی به زندان ابد کاهش یافت و اکنون در هلند زندگی می‌کند.

طیفور بطحایی به زندان ابد محکوم شد. وی هنگام شورش ۵۷ به سوئد رفت و پناهنده شد. طیفور بطحایی در شهریور ماه سال ۱۳۹۹ با بیماری سرطان در سوئد مرد.

حکم عباس سماکار به زندان ابد کاهش یافت. وی پس از شورش ۵۷ کوتاه زمانی در زندان بود و سپس پنهانی از ایران خارج شد و گویا در آلمان زندگی می‌کند.

شکوه میرزادگی با اسماعیل نوری علا کمونیست توده‌ای دیگری ازدواج کرد و به زودی هشتاد ساله می‌شود. شکوه میرزادگی و همسرش نوری علا هم چنان علیه سلطنت پهلوی و تبلیغ برای کمونیسم یا سوسیال دمکراسی در تلویزیون‌های لس انجلس ملت ایران را سرگرم می‌دارند.

بن‌مایه‌ها