سفر والاحضرت همایون رضا پهلوی ولیعهد ایران به بلژیک ۴ تا ۸ تیر ماه ۲۵۳۵ شاهنشاهی

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
درگاه رضا شاه پهلوی والاحضرت رضا پهلوی ولیعهد ایران

اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه آریامهر بزرگ ارتشتاران

درگاه شهبانو فرح پهلوی


CrownPrinceVisitBelguimTir2535a.jpg
CrownPrinceVisitBelguimTir2535b.jpg

۴ تیر ماه ۲۵۳۵ والاحضرت همایون ولیعهد امروز در دومین روز اقامت شان در بروکسل ساعت ۱۱ به وقت تهران وزیر امور خارجه بلژیک را در کاخ لاکین اقامتگاه اختصاصی‌شان به حضور پذیرفتند. والاحضرت از واترلو بازدید فرمودند و آنگاه در موزه ژنرال ورگنیکتون از ابزار جنگی و اونیفورم‌های جنگ واترلو دیدند کردند. والاحضرت همچنین از پوشاک ناپلئون بناپارت و کلاه وی که در جنگ واترلو بر سر داشته دیدن فرمودند. والاحضرت سپس به همراه پادشاه این کشور به پلانتاریوم رفتند و در این جا حرکات سیارات با فیلم، عکس و اسلاید به نمایش گذاشته شده و اعلیحضرت بودوئن که در علوم فضایی اطلاعاتی دارند والاحضرت را در جریان چگونگی حرکت سیاره‌ها قرار دادند. والاحضرت ولیعهد ۳ تیر ماه شام را در میان خانواده سلطنتی بلژیک صرف فرمودند. در روز ۷ تیر ماه والاحضرت ولیعهد در دیداری با اعلیحضرت «بودئن» و علیاحضرت «فابیولا» در کاخ «لاکن» هدایایی به پادشاه و ملکه بلژیک پیشکش نمودند و از سوی ایشان نیز هدایایی به والاحضرت ولیعهد تقدیم شد. والاحضرت همچنین در میهمانی که سفیر شاهنشاه آریامهر در بلژیک به افتخار ایشان برپا داشته بود شرکت کردند. ایرانیان مقیم بلژیک و گروهی از شخصیت‌های کشور بلژیک از باشندگان این میهمانی بودند. والاحضرت ولیعهد روز گذشته را به بازدید از یک موزه و بازدید از قسمت‌های مختلف بند «انورس» که با یک ناوچه انجام شد و همچنین بازدید از مرکز جهانی الماس و کار دستگاه‌های تراش الماس اختصاص داده بودند. والاحضرت بامداد روز گذشته نیز رئیس انجمن نیکوکاری پادشاه بلژیک را پذیرفتند و چکی به مبلغ یک میلیون و ششصد هزار فرانک بلژیک به وی دادند.

۸ تیر ماه ۲۵۳۵ والاحضرت همایون ولایتعهد در بازگشت از سفر بلژیک به تهران، از دستاوردهای سفرشان به این کشور ابراز خشنودی فرمودند. در بازگشت به تهران هواپیمای اختصاصی را والاحضرت خلبانی می‌فرمودند. والاحضرت همایون ولایتعهد در پرسش خبرنگاران درباره به این سفر بسیار ابراز کردند و از پذیرایی‌های گرم اعلیحضرت بودوئن پادشاه بلژیک و علیاحضرت ملکه فابیولا و ولیعهد و خاندان سلطنتی بلژیک، همچنین دولت و مردم آن کشور ابراز قدردانی کرده و فرمودند در این سفر فرصت نیکویی به دست آمد تا علاوه بر دیدار با اعلیحضرت پادشاه و ملکه بلژیک با ولیعهد آن کشور از نزدیک دیدار کنم و در آن‌جا به اتفاق ولیعهد بلژیک از نقاط دیدنی آن کشور بازدید به عمل آورم. والاحضرت در باره پیشباز مردم بلژیک فرمودند: بلژیکی‌ها مردمی بسیار صمیمی، خونگرم و میهمان‌نواز هستند و من با استفاده از این فرصت از استقبال و پذیرایی‌های گرم آنان تشکر می‌کنم. تمام بازدیدهایی که در بلژیک داشتیم به خوبی صورت گرفت و ضمن آن به اتفاق ولیعهد بلژیک از «بروژ» یکی از زیباترین و دیدنی‌ترین شهرهای بلژیک بازدید کردیم.

نظر والاحضرت ولایتعهد درباره درخواست دانشجویان ایرانی در بلژیک که به پیشگاه ولیعهد باریافته بودند پرسیده شد، والاحضرت فرمودند خوشبختانه دانشجویان ایرانی مقیم بلژیک رویهمرفته از وضع زندگی و تحصیل خود خشنود بودند تنها در این مورد به سفیر شاهنشاه آریامهر در بلژیک دستور داده شد به این درخواست رسیدگی کند و درخواست‌های دانشجویان را به انجام برساند.

والاحضرت ولیعهد فرمودند که در این سفر از والاحضرت ولیعهد بلژیک برای دیداری از ایران دعوت نمودند که این دعوت با خرسندی پذیرفته شد و تاریخ انجام آن به آینده فرافکنده گردید. والاحضرت همایون ولایتعهد در پاسخ این پرسش که چه مدتی است که هواپیماهای جت را خود خلبانی می‌کنند فرمودند شش ماه است.