سفر محمدرضا شاه پهلوی به پاکستان ۳۰ بهمن ۱۳۳۸ - ۷ اسفند ۱۳۳۸

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران سفرهای رسمی محمدرضا شاه پهلوی درگاه محمدرضا شاه پهلوی
شاهنشاه و شهبانو در دیدار رسمی از پاکستان ۱۳۳۸
شاهنشاه و علیاحضرت فرح پهلوی در پاکستان ۱۹۶۰
شاهنشاه ایران ایوب خان در پیشباز از جلال بایار در فرودگاه کراچی

سفر محمدرضا شاه پهلوی به پاکستان ۳۰ بهمن ۱۳۳۸ - ۷ اسفند ۱۳۳۸

۳۰ بهمن ۱۳۳۸ شاهنشاه و علیاحضرت ملکه فرح پهلوی به فراخوان فیلد مارشال ایوب خان پرزیدنت پاکستان وارد کراچی شدند و مورد پیش‌باز فیلد مارشال ایوب خان قرار گرفتند.

حضرت جلال بایار پرزیدنت ترکیه برای شرکت در گفتگوی شاهنشاه و ایوب خان از آنکارا وارد کراچی شد.

۱ اسفند ۱۳۳۸ نخستین دوره گفتگوهای شاهنشاه و جلال بایار پرزیدنت ترکیه و فیلد مارشال ایوب خان در کاخ ریاست جمهوری پاکستان انجام یافت.

۲ اسفند ۱۳۳۸ شاهنشاه و علیاحضرت ملکه فرح پهلوی از بخش‌های گوناگون ساختمان نوساخته سفارت کبرای شاهنشاهی ایران در کراچی دیدن کردند و سپس ایرانیانی که در کراچی زندگی می‌کردند در سفارت ایران به پیشگاه شاهنشاه و علیاحضرت شرفیاب شدند.

۳ اسفند ۱۳۳۸ شاهنشاه و علیاحضرت ملکه فرح پهلوی به همراه فیلد مارشال ایوب خان از کراچی رهسپار لاهور شدند. شاهنشاه در نزدیکی‌های لاهور از چهار سد دیدن فرمودند. علیاحضرت ملکه فرح پهلوی از سازمان پیشاهنگی دختران پاکستان در لاهور بازدید کردند.

به افتخار رهبران ایران و ترکیه، مهمانی شام با شکوهی در کاخ استانداری لاهور برگزار شد.

۴ اسفند ۱۳۳۸ به مناسبت پنجمین سالگرد پیمان سنتو اعلامیه مشترکی از سوی رهبران ایران و ترکیه و پاکستان به چاپ رسید. در این روز علیاحضرت ملکه پهلوی به باغ جناح که در آنجا هم‌بندان (اعضا) انجمن بانوان پاکستان گردآمده بودند تشریف‌فرما شدند. در این گردهم‌آیی چندین دسته گل بزرگ و زیبا و یک پارچه زربفت پاکستان به پیشگاه معظم‌لها پیشکش شد.

۷ اسفند ۱۳۳۸ سفر شاهنشاه و علیاحضرت به پاکستان پایان یافت و اعلیحضرتین به همراه حضرت جلال بایار پرزیدنت ترکیه به سوی آبادان پرواز کردند.

۸ اسفند ۱۳۳۸ پرزیدنت جلال بایار پس از یک درنگ کوتاه در آبادان با هواپیمای اختصاصی از فرودگاه آبادان به سوی آنکارا پرواز کردند.

شاهنشاه برای گسترش و بهتر ساختن باند فرودگاه آبادان و فراهم آوردن ابزار فنی آن به وزیر مشاور و قائم‌مقام نخست‌وزیر در سازمان برنامه دستوراتی فرمودند و یادآور شدند که فرودگاه آبادان می باید یک فرودگاه بین‌المللی شود.