سفر محمدرضا شاه پهلوی به ایتالیا ۶ آذر ۱۳۳۷ - ۱۲ آذر ۱۳۳۷

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سفرهای رسمی محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

درگاه محمدرضا شاه پهلوی آریامهر
شاهنشاه در واتیکان به دیدار یوهانس ۲۳ می‌روند
شاهنشاه ایران محمدرضا شاه پهلوی
جیوانی گرونچی سومین پرزیدنت ایتالیا

۶ آذر ۱۳۳۷ شاهنشاه به فراخوان (دعوت) پرزیدنت ایتالیا برای دیدار رسمی از فرودگاه مهرآباد به سوی رم پرواز کردند. شاهنشاه در فرودگاه رم مورد پیش‌باز رسمی پرزیدنت ایتالیا قرارگرفتند.

شاهنشاه در جشن باشکوهی که جیوانی گرونچی[۱] پرزیدنت ایتالیا به افتخار معظم‌له برپا کرده بود، در پاسخ سخنان ایشان فرمودند:

نه شما و نه ما فراموش نکرده‌ایم که سال گذشته قرارداد نفت میان شرکت نفت ایتالیا و شرکت ملی نفت ایران با چه روح مودت و حسن تفاهمی به امضا رسید و چگونه این قرارداد در همه جا یک سرمشق عالی از همکاری تلقی شد. از آن زمان تاکنون ما و شما قدم‌های تازه‌تری در راه این همکاری ثمربخش اقتصادی برداشته‌ایم که قرارداد طرح عمران و آبادانی استان وسیع بلوچستان با یک موسسه ایتالیایی و تاسیس نمایشگاه بزرگ صنعتی ایتالیا در تهران از نمونه‌های برجسته آن است.

۷ آذر ۱۳۳۷ گفتگوهای شاهنشاه و پرزیدنت گرونچی آغاز شد. در این روز شاهنشاه و پرزیدنت گرونچی به کاپیتول تشریف‌فرما شدند و شهردار رم در آیینی تندیس (مجسمه) از برنز به پیشگاه شاهنشاه پیشکش کرد.

۸ آذر ۱۳۳۷ دومین دور گفتگوهای شاهنشاه با پرزیدنت گرونچی انجام یافت. در کاخ "کوییزنیاله" هم‌بندان (اعضای) انجمن فرهنگی ایران و ایتالیا به پیشگاه شاهنشا بار یافتند و پروفسور کیونکانیو رونگاشت (کپی) از رساله‌ای که درباره پیوندهای تاریخی ایران و ایتالیا در قرن دوازدهم و هفدهم توسط انجمن فرهنگی ایران و ایتالیا فراهم شده بود به پیشگاه شاهنشاه پیشکش کرد. در این روز شاهنشاه در آیین ویژه‌ای از پیکره فردوسی در پارک زیبای شهر رم به نام "بورگس" پرده برداشتند. پیکره فردوسی به وسیله هنرمند پرآوازه ایران ابوالحسن صدیقی در رم ساخته شده بود. بر پایه موافقت‌نامه فرهنگی ایران و ایتالیا که در رم به امضا رسید دو کشور پذیرفتند که در زمینه گسترش پیوندهای فرهنگی و هنری و رد و بدل دانشجو و استاد میان دو کشور پروژه‌هایی را به اجرا بگذارند.


۱۰ آذر ۱۳۳۷ شاهنشاه از کارخانه خودرو سازی فیات بازدید کردند.

۱۱ آذر ۱۳۳۷ به مناسبت سفر شاهنشاه به ایتالیا دو سری تمبر یادگار در ایتالیا به چاپ رسید. به مناسبت پایان یافتن دیدار رسمی شاهنشاه از ایتالیا اعلامیه مشترکی از سوی دو کشور به چاپ رسید که در آن رهبران دو کشور یگانگی دیدگاه‌های خود را در همه مسایل سیاسی به آگاهی رساندند. روز پسین شاهنشاه از ایتالیا راهی سویس شدند.

نیز نگاه کنید به

منبع

  1. Giovanni Gronchi