سفر محمدرضا شاه پهلوی به انگلستان ۱۱ اسفند ۱۳۴۳ - ۲۰ اسفند ۱۳۴۳

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران درگاه اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سفرهای رسمی محمدرضا شاه پهلوی

برنامه عمرانی سوم/سال‌های ۱۳۴۳ تا ۱۳۴۵
شاهنشاه و شهبانو در کاخ باکینگهام
شاهنشاه به نخست‌وزیری وارد می‌شوند ویلسون نخست وزیر در برابر شاهنشاه خم شده است
شاهنشاه و شهبانو میزبان ویلسون و بانو در سفارت شاهنشاهی ایران
شاهنشاه و شهبانو و شهردار لندن به هنگام ورود به سالن جشنی که ایرانیان برپاکرده‌اند
شاهنشاه در میان روزنامه‌نگاران خارجی

۱۱ اسفند ماه ۱۳۴۳ شاهنشاه و شهبانو در میهمانی ناهار علیاحضرت ملکه انگلستان که به سرافرازی اعلیحضرتین در کاخ باکینگهام برپا شد شرکت فرمودند. در این میهمانی هارولد ویلسون نخست وزیر، مایکل استوارت وزیر امورخارجه، لرد کرومر رییس بانک انگستان و بسیاری از سران و بزرگان آن کشور نیز بودند. پس از میهمانی از سوی ایرانیانی که در لندن زندگی می‌کنند میهمانی باشکوهی به سرفرازی ورود شاهنشاه برگزار شد. شامگاه شاهنشاه در یک گفتگوی تلویزیونی در لندن درباره رویدادهای جهان و ایران فرمودند:

قدرت من قدرتی استکه قانون اساسی کشور به من داده است و اگر من از این قدرت و اختیارات قانونی کاملا استفاده می‌کنم برای این است که نظم و ترتیبی بوجود آورم که به اداره صحیح و منظم کشور کمک کند. من نمی‌خواهم رخدادهایی که در گذشته در کشور روی داده است بار دیگر تکرار شود....بمباران یمن با بمب‌های ناپالم از سوی جمال عبدالناصر تنها برای خود او کشورش ناراحتی می‌سازد ناصر دست به تحریک می‌زند و برای واژگون کردن رژیم‌های دیگر تلاش می‌کند.

۱۴ اسفند ماه ۱۳۴۳ از سوی شاهنشاه ایران میهمانی ناهاری در سفارت ایران در لندن برگزار شد که در آن میهمانی ویلسون نخست وزیر و بریتانیا همسرش فراخوانده شدند. در این میهمانی گفتگوهای پیشین پیرامون زمینه‌های گیرا برای دو کشور ایران و انگلستان دنبال شد.

شاهنشاه از سازمان‌های نیروی هوایی انگستان در "واتیون" بازدید کردند. علیاحضرت نیز از بیمارستان ویژه کودکان در لندن دیدن فرمودند و ناهار را با مدیران بیمارستان خوردند. سپس شهبانو

۱۵ اسفند ماه ۱۳۴۳ شاهنشاه و علیاحضرت شهبانو از لندن رهسپار شمال انگلستان شدند. و از چهار کارخانه بزرگ برق انگستان در وست برتون بازدید فرمودند.

روز یکشنبه ۱۶ اسفند ماه ۱۳۴۳ شاهنشاه در مصاحبه‌ای با روزنامه ساندی اکسپرس چاپ لندن انقلاب شاه و مردم را شناساندند و فرمودند:[۱]

هدف انقلاب ایران عدالت است. این انقلاب باید آینده را پیش‌بینی کند و با زمان حرکت کند، حتی اگر ممکن باشد باید یکی دو گام جلوتر از زمان در حرکت باشد. زیرا وقتی شما آینده را پیش‌بینی کردید و وقتی در پیشاپیش حوادث بودید هرگز در مقابل حوادث غافلگیر نمی‌شوید و برای نجات خود ناگزیر نخواهید بود چیزی را با سرعت اصلاح کنید.

۱۷ اسفند ماه شاهنشاه از مرکز هواپیما سازی انگلستان بازدید فرمودند.

۱۸ اسفند ماه شاهنشاه در میهمانی ناهار انجمن رسانه‌های خارجی که در هتل "دورچستر" لندن برگزار شد به پرسش‌های روزنامه نگاران پاسخ گفتند و آرمان‌های انقلاب شاه و مردم را روشن ساختند.[۲]

نکته دیگری که ما خیلی به آن مباهات می‌کنیم آزادی زنان کشور ما است که اینک حقوقی برابر با مردان دارند. از آن زمان ما دو ماده دیگر هم به برنامه انقلابی خود علاوه کرده‌ایم. علاوه بر سپاه دانش که به ما اجازه می‌دهد بیسوادی را طی مدت ده سال در کشور خود ریشه کن سازیم، یک سپاه بهداشت هم تشکیل داده‌ایم. در این سپاه پزشکان جوان و فارغ‌التحصیلان دبیرستان به جای آنکه خدمت نظام وظیفه را انجام دهند پس از تعلیمات مقدماتی به صورت گروه‌های سیار به سراسر مملکت اعزام می‌گردند تا به آنانکه نیاز به کمک‌های طبی دارند کمک کنند. این علاوه بر همه فعالیت‌های بهداری است که در سراسر کشور ما جریان دارد.
گذشته از این ما یک سپاه دیگر داریم که به آن سپاه ترویج و آبادانی می‌گوییم. این سپاه در مناطق روستایی به همه نوع امور آبادانی از قبیل ساختن پل‌ها، کندن کانال‌ها و کمک فنی به افراد نیازمند می‌پردازند در اجرای این برنامه تا آن حدودی که می‌توان انتظار داشت ما آزادی افراد را در چارچوب قانون اساسی و امنیت کشور خود رعایت کرده‌ایم.


هم چنین شاهنشاه از هواپیمایی انگلستان در "وی بریج" دیدن کردند. شامگاه اعلیحضرتین به میهمانی شام سفیر کبیر ایران در ساختمان سفارت رفتند.

۱۹ اسفند ماه ۱۳۴۳ ایرانیان و دانشجویان ایرانی که در لندن زندگی می‌کردند در سفارت کبرای شاهنشاهی ایران به پیشگاه شاهنشاه و علیاحضرت شهبانو باریافتند. در این باریابی شور و هیجانی بی همانندی به اعلیحضرتین ابراز شد. هنگامی که اعلیضرتین به تالار گردهم‌آیی دانشجویان و هم میهنان گام نهادند، ابراز احساسات چنان به اوج خود رسید که به سختی شاهنشاه و شهبانو خود را به جایگاه ویژه رساندند. شاهنشاه در این دیدار با دانشجویان و مردم ایران سخنانی ایراد کردند و فرمودند:[۳]

برای حفظ منابع مملکت کارهای زیادی شده است که نمی‌خواهم درباره هر کدام آن‌ها صحبت کنم، زیرا طولانی می‌شود. اما یکی از اقدامات و نتایجی که آن را به علت وجود استقلال سیاسی و ثبات اقتصادی به دست آورده‌ایم و مربوط به این اواخر است موضوع ثروت ملی ما یعنی نفت ایران است.
کاش می‌شد در جزئیات وارد می‌شدیم و آن را با وضع دیگران مقایسه می‌کردیم تا ببینیم امروز چند سال از سایر ممالک دنیا (که خودشان وسیله توزیع نفت ندارند) جلوتر هستیم. برای به ثمر رساندن تصمیمات اجتماعی و انقلابی احتیاج به یک کادر متخصص و معتقد داریم و این کادر را باید با استفاده از وجود دانشجویان در داخل و خارج تشکیل بدهیم. وضع ما ایجاب می‌کند که این کار با آخرین اصلاحات علمی و فنی مخلوط شود و این امر به دست دانشجویان ایرانی و ایرانیان معتقد میسر است که رشته هر یک از کارهای مملکتی را به دست خودشان بگیرند.
میل دارم حالا شما وضع کشورتان را با سه چهار سال پیش مقایسه کنید. این هنوز اول کار است. فکر ما این است که ایرانی که در گذشته و در طول تاریخ نبوغ خود را نشان داده است (و البته منظورم کشورگشایی نیست، بلکه آن ایرانی است که نبوغ خود را در فرهنگ و هنر و تمدن و آنچه به زندگی انسان شرافتمند لذت می‌دهد و به روح زیبایی می‌بخشد نشان داده است) پیش برود و انشاءالله به این هدف خواهیم رسید. موفقیت شما آزادزنان و آزادمردان ایران را در رسانیدن وطن خود به اوج ترقی و تعالی از خداوند مسئلت دارم.

۲۰ اسفند ماه شاهنشاه و شهبانو ساعت ۹ و ۳۰ دقیقه با هواپیمای ک - ال - ام وارد تهران شدند. در فرودگاه مهرآباد خاندان شاهنشاهی، هیات دولت، وزیر دربار شاهنشاهی و رییس مجلس سنا و رییس مجلس شورای ملی و شماری از بزرگان و سران سیاسی کشور و سفیرکبیرهای کشورهای خارجی در دربار شاهنشاهی از شاهنشاه و شهبانو پیشباز کردند.

منبع