سفر محمدرضا شاه پهلوی به اردن ۱۰ آبان ۱۳۳۸ - ۱۴ آبان ۱۳۳۸

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران سفرهای رسمی محمدرضا شاه پهلوی درگاه محمدرضا شاه پهلوی

سفر محمدرضا شاه پهلوی به اردن ۱۰ آبان ۱۳۳۸ - ۱۴ آبان ۱۳۳۸

به دعوت اعلیحضرت ملک حسین پادشاه اردن هاشمی، شاهنشاه برای دیدار رسمی از آن کشور از تهران رهسپار عمان شدند. هواپیمای شاهنشاه در سر راه خود به اردن، درنگ کوتاهی در کویت کرد. حضرت امیر کویت به پیش‌باز شاهنشاه آمدند و پس از گفتگوی کوتاهی شاهنشاهی راهی اردن شدند و مورد پیش‌باز باشکوهی از سوی اعلیحضرت ملک حسین و مردم اردن هاشمی قرارگرفتند.

در مهمانی رسمی باشکوهی که اعلیحضرت ملک حسین پادشاه اردن هاشمی به افتخار ورود شاهنشاه برگزار کرده بود، شاهنشاه در سخنان خود بر سر میز شام فرمودند:

ما در ایران به خوبی متوجه وضع کشور دوست و برادر، اردن هاشمی هستیم و می دانیم که این کشور با کوشش و فداکاری در راه بهبود وضع اقتصادی و بالابردن سطح زندگی خویش می کوشد.

۱۱ آبان ۱۳۳۸ رژه ارتش اردن در پیشگاه شاهنشاه و اعلیحضرت ملک حسین انجام پذیرفت. سپس شاهنشاه از مانور ارتش اردن در اردوگاه عبدالی دیدن فرمودند. در همین روز شاهنشا به همراه ملک حسین از شهر بیت‌المقدس و مسجدالاقصی دیدن فرمودند. در این بازدید کلید شهر بیت‌المقدس که از چوب زیتون ساخته شده و روی آن نام شاهنشاه و تاریخ ورودشان به اورشلیم کَنده شده بود به پیشگاه شاهنشاه پیشکش شد.

۱۴ آبان ۱۳۳۸ سفر شاهنشاه به اردن هاشمی به پایان رسید و معظم‌له به تهران بازگشتند. اعلامیه مشترک دو کشور در تهران و عمان به چاپ رسید.