سفر اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر و علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی به فرانسه ۳۱-۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۵۴

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۲۴ ژوئیهٔ ۲۰۲۳، ساعت ۱۹:۱۰ توسط Bellavista1 (گفتگو | مشارکت‌ها) (اصلاح فاصلهٔ مجازی، اصلاح ارقام)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی پنجم/سال ۱۳۵۴ خورشیدی فروردین تا خرداد ماه پرتال اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سفرهای رسمی محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

مصاحبه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با نمایندگان تلویزیون ان بی سی امریکا ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۵۴
ShahanshahShahbanouReceivedElyséeon21 May1975.jpg
ShahanshahShahbanouReceivedAtElyséePalace21 May1975d.jpg
ShahanshahShahbanouReceivedAtElyséePalace21 May1975k.jpg
ShahanshahShahbanouReceivedAtElyséePalace21 May1975b.jpg
ژیسکاردستن و بانو به پیشباز اعلیحضرتین می‌آیند

سفر اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر و علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی به فرانسه ۳۱-۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۵۴

هواپیمای اعلیحضرتین پیش از نیمروز ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۵۴ در فرودگاه بر زمین نشست. در پاریس، اعلیحضرتین ناهار را با پرزیدنت «ژیسکار» خواهند خورد و سپس گفتگوهایی میان رهبران ایران و فرانسه انجام خواهد پذیرفت. ناظران سیاسی برای دیدار شاهنشاه و ژیسکار اهمیت بسیار قائلند. همین ناظران با یادآوری این فرمایش شاهانه، در آستانه سفر به پاریس که مسئله کنفرانس انرژی پاریس نیز در گفتگوها با پرزیدنت ژیسکار به میان خواهد آمد، می‌گویند: «احتمال تجدید کنفرانس انرژی که دور مقدماتی آن در پاریس با ناکامی پایان گرفت، بسیار تقویت شده است.» و می‌افزایند: «دیدارهای شاهنشاه با فورد و کیسینجر، این امیدواری را در محافل سیاسی- اقتصادی جهان پدیدآورده که تلاش‌ها برای تشکیل کنفرانس انرژی پاریس از سر گرفته شود.»

کیسینجر پیش از سفر شاهنشاه و مذاکره با معظم‌له، بدون اظهار نظری درباره ناکامی کنفرانس انرژی پاریس گفته بود: این کنفرانس ابتکار فرانسه بود و شکست آن نیز تنها به فرانسه مربوط می‌شود.» اما در پی مذاکره با شاهنشاه، کیسینجر اعلام کرد که آمریکا در مورد مسئله انرژی، هماهنگ با ایران، همکاری خواهد کرد


شاهنشاه و شهبانو روز ۳۰ اردیبهشت ماه ناهار را میهمان والری ژیسکاردستن و بانو در کاخ الیزه بودند. پس از گفتگوهای سه ساعته شاهنشاه و ژیسکاردستن در الیزه، خبرگزاری متن گفت و گوی شاهنشاه را با خبرنگاران فرانسوی به سراسر جهان فرستادند. شاهنشاه در این گفتگو سپارش فرمودند: که تورم غرب بین ۳۰ تا ۳۵ درصد قدرت خرید ما را کاهش داده است، ولی قیمت نفت به این میزان افزایش نخواهد یافت و این مسئله‌ای است که اوپک در شهریور ماه درباره آن تصمیم خواهد گرفت. شاهنشاه درباره مذاکراتشان با رئیس جمهوری آمریکا فرمودند که در این ملاقات همه مسائل جهانی مورد مذاکره و تبادل نظر قرار گرفته است.

شاهنشاه در پاسخ این سئوال که آیا رئیس جمهوری فرانسه از مذاکرات مربوط به افزایش قیمت نفت راضی بودند، فرمودند: این سئوالی است که خود رئیس جمهوری فرانسه باید به آن پاسخ گویند.

شاهنشاه آریامهر درباره بحران خاورمیانه عربی فرمودند که امیدوارند شخصاً بتوانند در رفع این مشکل بزرگ نقش بزرگی داشته باشند. شاهنشاه ضمن اشاره به تلاش‌های اکثر کشورها در این زمینه فرمودند که ایران در این راه گام مؤثری برداشته است.

شاهنشاه در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در مورد جلسه آینده کشورهای عضو اوپک در ماه سپتامبر (شهریور ماه) اعلام داشتند که در این نشست همه مسائل بار دیگر مورد مطالعه قرار خواهد گرفت، زیرا هیچ کشوری نمی‌تواند اجازه دهد که قدرت خرید خویش را از دست بدهد و به همه در این مورد اخطار لازم شده است.

در پاسخ به سئوالی شاهنشاه این خبر را که ایران خواستار بالا بردن قیمت نفت خام شده است تکذیب کردند. شاهنشاه همچنین اعلام داشتند: من درباره تنزل قیمت خرید به میزان ۳۰ تا ۳۵ درصد صحبت کردم و نگفتم که افزایش قیمت‌ها به این میزان خواهد رسید. شاهنشاه همچنین تأکید کردند که ایران هم مانند ونزوئلا مسئله بالا رفتن قیمت‌های نفت را به پیش نمی‌کشد. شاهنشاه افزودند که من گمان نمی‌کنم هیچ کشوری در جهان از روی کمال رغبت بپذیرد که قدرت خرید خود را از دست بدهد. حتی کشورهایی که دارای بازار هستند چنین کاری نخواهند کرد، زیرا نفت یک کالای تمام شدنی است و در هر صورت ظرف ۲۵ یا ۳۰ سال دیگر ذخائر نفتی تمام می‌شود.

شاهنشاه در پاسخ به پرسشی درباره اختلاف نظر بین ایران و عربستان سعودی مربوط به استراتژی نفتی فرمودند: معمولاً با یکدیگر مشورت می‌کنیم و سرانجام من تصور می‌کنم اعضای اوپک درباره یک اقدام مشترک تصمیم خواهد گرفت. شاهنشاه همچنین اشاره فرمودند که احتمال تشکیل کنفرانس جهانی انرژی تا پیش از پایان تابستان وجود دارد و افزودند: برای تشکیل چنین کنفرانسی، لازم است که پیشاپیش، مذاکرات گوناگونی انجام گیرد اما به هر حال چنین کنفرانسی بزودی برپا خواهد شد. حتی اگر همه چیز بخوبی پیش برود، احتمال تشکیل چنین کنفرانسی پیش از سپتامبر وجود دارد.

سفر شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانو به کشورهای ونزوئلا، مکزیک، ایالات متحده آمریکا و فرانسه در روز ۳۱ اردیبهشت ماه پایان یافت و اعلیحضرتین ساعت ۱۸ و ۲۵ دقیقه با هواپیما به میهن بازگشتند. در فرودگاه مهرآباد والاحضرت همایون ولایتعهد، والاحضرت شاهدخت فرحناز، والاحضرت شاهپور علیرضا، والاحضرت شاهدخت لیلا، والاحضرت شاهدخت فاطمه، والاحضرت شاهپور محمود رضا پهلوی به پیشباز اعلیحضرتین آمدند. در آیین پیشباز آقای هویدا نخست‌وزیر، مهندس ریاضی رئیس مجلس شورای ملی، علم وزیر دربار شاهنشاهی، تیمسار ارتشبد ازهاری رئیس ستاد بزرگ ارتشتاران، تیمسار سپهبد هاشمی‌نژاد ژنرال آجودان شاهنشاه، معاونان وزارت دربار شاهنشاهی، آقای تاج‌بخش معاون سیاسی وزارت امور خارجه، آقای معینیان رئیس دفتر مخصوص شاهنشاهی، فرمانده گارد شاهنشاهی، رئیس کل تشریفات وزارت خارجه، سفیر فرانسه در دربار شاهنشاهی، قائم مقام و معاون و رؤسای تشریفات شاهنشاهی و کاردار سفارت آمریکا و ونزوئلا در تهران حضور داشتند. در پایان این آئین پیشباز در فرودگاه مهرآباد، اعلیحضرتین به همراه والاحضرت‌ها رهسپار کاخ شاهنشاهی ایران شدند.