سخنرانی شاهنشاه آریامهر هنگام گشایش کارخانه ذوب آهن آریامهر با بودن الکسی کاسیگین نخست‌وزیر شوروی و کارگران و کارکنان ۲۵ اسفند ۱۳۵۱

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
درگاه انقلاب شاه و مردم درگاه اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

ذوب آهن آریامهر
دوشنبه ۲۵ اسفند ماه ۱۳۵۱ لحظه تاریخی گشایش ذوب آهن آریامهر
شاهنشاه آریامهر ذوب‌آهن ایران را می‌گشایند
سرود ذوب آهن
شاهنشاه آریامهر و الکسی کاسیگین پس از گشایش ذوب آهن ایران
ShahanshahZobehAhanOpening1346k.jpg
ShahanshahZobehAhanOpening1346a3.jpg


سخنرانی شاهنشاه آریامهر هنگام گشایش کارخانه ذوب آهن آریامهر با بودن الکسی کاسیگین نخست‌وزیر شوروی و کارگران و کارکنان ۲۵ اسفند ۱۳۵۱


جناب آقای الکسی کاسیگین نخست وزیر دولت اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی، میهمانان محترم، هم‌میهنان گرامی
امروز برای من و شما پس از انتظار زیادی که ملت ایران در هفتاد سال اخیر تاریخ خود برای داشتن صنعت مادر و ضامن استقلال اقتصادی و سیاسی که همان صنعت پولاد باشد تحمل کرده روزی فراموش نشدنی است، زیرا بالاخره پس از آنکه در پنج سال پیش اولین سنگ آن در این نقطه نهاده شد، امروز می‌توانم نتیجه زحمات این چند سال را با مناظر پر ابهت و زیبا و دل انگیزی که در مقابل چشم همه هست مشاهده کنیم و به آن افتخار نماییم و از اینکه آرزوی دیرینه ما برآورده شده است شکرگزار باشیم.
باید در این موقع از همکاری صمیمانه دولت اتحاد جماهیر شوروی و متخصصین وارد و متبحر که با کمال صمیمیت در این نقطه و در معادن ایران زحمت کشیده‌اند صمیمانه قدردانی بکنیم و به آن افراد با شهامتی که متاسفانه جان خود را در یک تصدف اتوبوس از دست داده‌اند درود فراوان بفرستیم و نسبت به بازماندگان آنها یک بار دیگر اظهار همدردی بنماییم.
این همکاری که در صنعت فولاد با همسایه بزرگ شمالی خود آغاز کرده‌ایم دیروز قرارداد توسعه آن به دو میلیون تن امضا شد و موافقت کرده‌ایم کع تا چهار میلیون تن ظرفیت، این همکاری ادامه داشته باشد و این مجتمع لااقل به چهار میلیون تن افزایش یابد، ولی صنعت فولاد ایران در این مرز نخواهد ایستاد و تا ده سال دیگر یعنی همان زماین که ما به مرزهای تمدن بزرگ خواهیم رسید، امید است که محصول فولاد ایران نیز به ۱۵ میلیون تن برسد. این امر بهترین ضامن پیشرفت صنعتی و استقلال صنعتی و پایه گذار صنایع سنگین ایران خواهد بود.
به وسیله این صنایع هزاران کارگاه دیگر که شما کارگران شریف و زحمتکش ایران آنها را به جریان خواهید انداخت ایجاد خواهد شد و کار برای شما و رفاه و ثروت برای ملت ایران فراهم خواهد کرد. چون بیست و نهم اسفند روز ملی شدن صنعت نفت در پیش است از این موقعیت استفاده می‌کنم که به شما و ملت ایران مطالبی را اظهار بکنم. در کنگره بزرگداشت انقلاب ما در ششم بهمن، به شما ملت ایران گفته بودم که ما دو راه در مقابل کمپانی‌های خارجی می‌گذاریم تا یکی از آنها را انتخاب بکنند. امروز می‌توانم به شما بگویم که آنها راه دوم را انتخاب کرده‌اند، و اکنون اخذ هر گونه تصمیم و اداره حقیقی و کامل منابع نفت و مالکیت کامل تمام تاسیسات نفت ایران به ایران واگذار خواهد شد و شرکت‌های معتبر و معظم نفتی خارجی، فقط سفارش کننده مقدار نفتی که ما می‌توانیم به آنها تحویل بدهیم خواهند بود، و منفعت ما از هر بشکه نفت کمتر از هیچ یک از ممالک حوزه خلیج فارس نخواهد بود. مساعدتی که فکر می‌کنم این کمپانی‌ها اضافه بر قبول شرط ما کرده‌اند، این است که تمام متخصیصنی که هنوز ما بدان‌ها احتیاج داریم در شرکتی که ملیت ایرانی داشته و در ایران ثبت رسیده باشد در اختیار ما خواهد بود تا هر موقعی که وجود آنها را لازم بدانیم.
اکنون خطاب من به همه مردم، به همه ایرانیان، به همه کسانی که امروز در دبستان تحصیل می‌کنند و فردا دوره راهنمایی را می‌بینند، بعد دوره دبیرستان را می‌بینند، بعد دوره دانشگاه را می‌بینند، این است که هر چه زودتر به تحصیلات فنی روی آورند و به صورت کارگر متخصص، و سرکارگر متخصص و تکنیسین و مهندس هر چه زودتر تربیت بشوند تا ما بتوانیم نمام کارهای خودمان را به دست فقط ایرانی انجام بدهیم. این است که هم به عنوان رییس مملکت و هم به عنوان یک فرد دلسوز به آن آموزگار دبستان، به آن دبیر دبیرستان، به آن استاد یا دانشیار، یا استاد دانشگاهی می‌گویم که به هیچ کس نمره بی جا و اضافی ندهید. به هیچ کس ورقه تحصیل و به قول معروف ورقه بیسوادی ندهید. برای اینکه این یک نوع خیانت است به مملکت. به کسانی که درس می‌خوانند توصیه می‌کنم که با تمام وجودتان سعی کنید مطالب را فرابگیرید، خودتان را از علم انباشته کنید، وجودتان را برای نشان دادن استعداد ذاتی و قدرت اجتماعی و قدرت ملی ایران آماده کنید. این کارخانه عظیم که تا چند سال دیگر چند برابر حالا توطعه پیداخواهد کرد برای شما مردم غیور و کارگران زحمتکش ایران بزرگترین وسیله افتخار است، ضمنا به شما زندگی روز به روز بهتری داده خواهدشد، هم برای شما خانه ساخته می‌شود، هم اینکه دستمزد شما کارگران صنایع ملی ایران که برای جامعه ایران کار می‌کنید مجموعش باید مساوی باشد با دستمزدی که به حداکثر در کارخانجات خصوصی داده می‌شود و آن دستمزد هم روز به روز زیادتر می‌شود و وضع شما همیشه لااقل به همان خوبی خواهد ماند.
پس با شکرگزاری به درگاه خداوند و یک بار دیگر اظهار امتنان از همسایه بزرگ شمالی خود برای مساعدت‌های بی دریغی که در ایجاد این کارخانه کرده است ، برای همه شما آرزوی سلامت، سربلندی و نیک بختی را می‌نمایم.