سخنرانی سید روح‌الله خمینی در چهارم آبان ۱۳۴۳ در قم

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی سید روح‌الله خمینی در ۱۳ خرداد ۱۳۴۲ در قم سخنرانی‌ها


بسم الله الرحمن الرحیم.انا لله و انا الیه راجعون [۱]

مصیبت است.من تاثرات قلبی خودم را نمی‌توانم اظهار کنم.این چند روزی که مسائل اخیر ایران را شنیده‌ام، قلبم در فشار است. ما را فروختند. استقلال ما را فروختند. عزت ما پایکوب شد. عظمت ایران از بین رفت.عید ما را عزا کردند.ایران دیگر عید ندارد.چراغانی کردند،عزا کردند و دسته‌جمعی رقصیدند که عید است.باز هم چراغانی کردند- پایکوبی کردند و رقصیدند و ما نمی گذاریم این ها دیگر بشود.اگر من جای این‌ها بودم این پایکوبی‌ها و رقص‌ها و چراغانی‌ها را منع می‌کردم.چون معنی ندارد که این همه بلا به سر یک کشوری بیاید و مردم آن شادی کنند و خنده بکنند.

قانونی بردند به مجلس.قانون چنین بود.و وقاحت این‌ها اجازه می‌دهد.تمام کارمندان نظامی آمریکا،تمام ماموران سیاسی،مستخدمین غیرنظامی این‌ها،کارمندهای فنی‌شان،کارمندهای اداری‌شان و هر کس که به این‌ها بستگی دارد؛از هر جنایتی که در ایران بکنند مصون هستند.اگر یک خادم آمریکایی،مرجع تقلید شما را در وسط این بازار ترور کند،پلیس ایران حق ندارد جلوی او را بگیرد.دادگاه های ایران حق ندارند محاکمه کنند.حق ندارند.باید برود آمریکا،آن‌جا در آمریکا ارباب‌ها تکلیف را معین کنند.

ملت ایران را از سگ‌های آمریکا پست‌تر کردند.چنان‌چه کسی سگ آمریکایی را زیر بگیرد مؤاخذه از او می‌کنند.اگر شاه ایران یک سگ آمریکایی را زیر بگیرد مؤاخذه می‌کنند.چنان چه یک آشپز آمریکایی شاه ایران را زیر بگیرد،بزرگ‌ترین مقام را زیر بگیرد،هیچ‌کس حق تعرض ندارد.

نظامى‏هاى امریکا و مستشاران نظامى امریکا براى شما چه نفعى دارند؟ اگر این مملکت در اشغال امریکاست، پس چرا اینقدر عربده مى‏کشى؟ چرا اینقدر دم از ترقى مى‏زنی؟ اگر این مستشاران نوکر شما هستند، چرا از ارباب‏ها بالاترشان مى‏برید؟ اگر نوکرند با آنان مثل سایر نوکرها عمل کنید.

این وقاحت و ننگ از دولت است.از شما ملت نیست.شما ملت فهم دارید.هوشیاری دارید. مجلس در این فضاحت سهیم است.روحانیت سهیم نیست. اگر روحانیون در مجلس بودند اجازه می‌دادند چنین بشود؟ اجازه می‌دادند که آمریکا و انگلیس و اسراییل بر سرنوشت کشور مسلط بشوند،عمال خود را بر ملت تحمیل کنند؟روحانی اگر در مجلس بود اجازه می‌داد به یک دست‌نشانده آمریکایی که خودش را می‌گوید نخست وزیر- هم‌چنین غلطی بکند.

آن آقایانی که می‌آیند و می‌گویند که باید خفه شد،این‌جا هم باید خفه شد؟باید خفه شد؟ما را بفروشند و ما خفه شویم؟ ما را ذلیل کنند و ما خفه شویم؟ ایران را نابود کنند و ما خفه شویم؟

والله گناهکار است کسی که داد نزند.پس داد بزنید.ای سران اسلام به داد اسلام برسید. ای علمای نجف به داد اسلام برسید. ای علمای قم به داد اسلام برسید. تمام گرفتاری‌های ما از این آمریکاست.تمام گرفتاری‌های ما از این اسراییل است.انگلیس از آمریکا بدتر است.آمریکا از اسراییل بدتر است.شوروی از انگلیس و آمریکا بدتر است.اسراییل هم از آمریکاست و آمریکا از همه بدتر است. یکی از دیگر بدتر و دیگری از یکی دیگر پلیدتر و بدخواه‌تر!

این وکلا هم از آمریکا هستند، این وزرا هم از امریکا هستند، همه دست‌نشانده ‏آمریکا هستند.اگر نیستند چرا در مقابل آن نمى‏ایستند؟چرا داد نمی زنند؟ نمایندگان مجلس‌ها نماینده واقعی نبوده و نیستند.اگر هم یک عده‌ای بودند که نمایندگان واقعی بودند چون در برابر این تصویب‌نامه سکوت کردند،معنی‌اش این است که تایید می‌کنند این را،و چون تایید کرده‌اند دیگر نماینده مردم نیستند و نخواهند بود. این مجلسی‌ها رای ننگینی دادند و ملت ایران این ها را محکوم می کنند که سند بردگی ملت ایران را گرفتند و اقرار کردند ایران مستعمره است.

در تمام دولت‌ها به یاد نمی‌آورم دولت بی حیثیتی تصویب نامه‌ای از این ننگین‌تر و موهن‌تر قانون کرده باشد.این مجلسی‌ها به ضد اسلام رای دادند.به ضد قرآن رای دادند.رای این ها غیرقانونی است. رای این‌ها مخالفت نظر ملت مسلمان است.

وکلای مجلسی دیگر وکیل ملت نیستند.وکیل سرنیزه هستند.رای آن ها در برابر ملت ارزش ندارد.در برابر قرآن و اسلام هم ارزش ندارد.و وای به حال اجنبی ها اگر از این رای کثیف سوء استفاده بخواهند بکنند.

آمریکا جنایتکار است.مسلمانان جهان را به گرفتاری انداخته.ایرانی ها را هم گرفتار کرده است.اعراب مسلمان فلسطین آواره شدند.آمریکا مسؤول است.این که دولت ایران و مجلس ایران اراده ندارد و تسلیم است،آمریکا مسوول است.این که روحانیت ایران در حبس و تعذیب است و به او اهانت می‌شود،آمریکا مسوول است.غبار ورشکستگی و فقر بر تاجران و زارعان نشانده شده و اصلاحات ملوکانه بازار سیاه برای آمریکا و اسراییل درست کرده است.

این ملت ایران باید زنجیرها را پاره کند.این ارتش ایران نباید اجازه دهد این کارهای ننگین بشود.این دولت باید ساقط بشود.این وکلایی را که به این امر مفتضح رای دادند از مجلس بیرون کنند و به جرم خیانت به ملت تادیبشان کنند. فضلا و مدرسین حوزه مسؤولیت دارند که این جو سکوت را بشکنند.

دانشجویان عزیز، این ها وظیفه دارند مخالفت کنند. در ممالک خارجه اگر دانشجوی مسلمان ایرانی است،اگر طلبه ایرانی هستند،این ها باید ساکت ننشینند و آبروی مذهب و ملت را محافظت کنند.

جو سکوت به ضرر اسلام است.به ضرر مسلمان است.به ضرر ایرانی است.و به ضرر ملت است.هر طور شده باید شکسته شود و از میان برداشته شود تا اسلام و ایران به منافعشان برسند. والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

منبع

  1. صحیفه امام، موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، جلد۱، تهران، ، ۱۳۷۸