سخنرانی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران هنگام گشایش یازدهمین دوره اجلاسیه مجلس سنا ۱۴ مهر ماه ۱۳۳۹

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی دوم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۳۹ خورشیدی تازی

بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر/ سال ۱۳۳۹


۱۴ مهر ۱۳۳۹

نطق شاهنشاه هنگام گشایش یازدهمین دوره اجلاسیه مجلس سنا


با تأییدات خداوند متعال یازدهمین دوره اجلاسیه مجلس سنا را افتتاح می‌نماییم.

در دوره گذشته مانند سایر دوره‌های اجلاسیه سنا این مجلس در تنقیح لوایح دولت و توجه به تصویب قوانین مفید کمال علاقمندی و مراقبت را به خرج داده و فعالیت آن همواره مایه خرسندی خاطر ما بوده‌است.

چنانکه می‌دانید امسال نیز مانند چند سال گذشته جریان امور عمرانی مملکت طبق برنامه وسیعی که در دست اجرا است در تمام رشته‌ها به خوبی پیشرفت کرده و در امور توسعه صنایع و ایجاد کارخانجات و ساختمان سدها و بنادر و آبادانی شهرها و راه‌سازی و بسط شبکه راه‌آهن و بنای مدارس و بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها و خانه‌سازی و سایر رشته‌های ساختمانی و تأسیس مراکز تعلیمات صنعتی و آموزشی برای کارگران و تشکیل شرکت‌های تعاونی و ایجاد آموزشگاه‌های تعلیمات حرفه‌ای و سایر رشته‌ها، ترقیات محسوسی حاصل شده‌است. در امر کشاورزی اقدامات اصلاحی وسیعی شروع شده و امیدواریم در سال آینده در این رشته که از لحاظ اقتصاد ملی ما درجه اول اهمیت را دارد، پیشرفت‌های شایان توجهی در امر مکانیزه کردن کشاورزی و بهبود وضع تولیدات فلاحتی مملکت حاصل شود.

در موضوع اکتشاف و استخراج ذخایر نفتی و لوله‌کشی نفت و گاز فعالیت‌هایی که در جریان بوده ادامه دارد. در مردادماه گذشته شرکت‌هایی که کنسرسیوم نفت ایران را تشکیل داده‌اند تصمیم به تقلیل قیمت خرید نفت گرفتند و این اقدام که به طور یک طرفی آن هم بدون مشورت با ما که صاحبان اصلی نفت هستیم صورت گرفته‌بود، مورد اعتراض ما قرار گرفت. در شهریورماه گذشته برای رسیدگی به این موضوع از طرف دولت‌های صاحب نفت خاورمیانه که در این باره وضعی مشابه ما داشتند با مشارکت نماینده دولت ونزوئلا کنفرانسی در بغداد تشکیل شد، که تبادل‌نظرهای آن در این موضوع و در مسائل دیگر از لحاظ تأمین منافع دول تولیدکننده نفت، مفید واقع گردید.

در این امور اجتماعی و اصلاحات دادگستری و وضع و اجرای قوانین مترقی بیمه‌های اجتماعی، مخصوصاً از نظر بهبود وضع کارگران و همچنین قانون مربوط به رسیدگی دارایی وزرا و کارمندان دولت و قانون منع مداخله کارمندان دولت و نمایندگان مجلسین در معاملات دولتی به منظور تقویت اصول اخلاقی در دستگاه‌های دولت و مبارزه با فساد، پیشرفت‌های شایان توجهی حاصل شده‌است.

در همین زمینه مبارزه با نادرستی، عده زیادی از کارمندان کشوری و لشکری طی یک ساله گذشته از کار بر کنار شدند و یا تحت تعقیب قرار گرفتند و این رسیدگی در آتیه نیز ادامه خواهدیافت.

قانون تحدید املاک مزروعی که به منظور تعمیم عدالت اجتماعی و مبارزه با اختلاف طبقاتی به تصویب رسید، قانون مترقی و عادلانه‌ای بود که در نتیجه آن کاری که در خیلی از کشورها به قیمت سلب آزادی‌های مدنی و از طرق غیر طبیعی صورت می‌گیرد و غالباً به نتیجه واقعی نیز نمی‌رسد، در کشور ما با رعایت اصول دموکراسی و آزادی‌های حقوقی و فردی عملی خواهدشد. ضمناً تقسیم املاک خالصه دولتی و املاک سلطنتی طبق برنامه پیشرفت کرده‌است، به طوری که برنامه تقسیم املاک سلطنتی بین کشاورزان در سال آینده به کلی پایان خواهدیافت و کار تقسیم املاک خالصه نیز طبق برنامه کاملاً انجام خواهدشد.

به طوری که می‌دانید در چند ماه گذشته دوره نوزدهم قانونگذاری مجلس شورای ملی به پایان رسید و بر طبق قانون دستور انتخابات دوره بیستم صادرشد. در این دوره انتخابات مملکت جنبه حزبی داشت و این امر از نظر تحکیم و تقویت اصول مشروطیت بسیار مهم بود. متأسفانه در جریان عمل از یک طرف بر اثر نقص قوانین انتخاباتی کشور که متناسب با شرایط و مقتضیات کنونی نیست و از طرف دیگر با سوء جریاناتی که در برخی موارد دیده شد، این انتخابات به آن خوبی و آراستگی که مورد نظر ما بود، صورت نگرفت و به این جهت به احترام و مراعات این نظر استعفای دسته‌جمعی آقایان منتخبین امکان تجدید انتخابات را به صورت بهتری فراهم ساخته‌است و خوشوقتم که همه ایشان به سابقه وطن‌پرستی و با حسن نیت، این توصیه را به مورد اجرا درآورند.

اکنون هیأتی از اهل فن با دقت مشغول مطالعه در قانون فعلی انتخابات هستند تا بتوان انتخابات آینده را به زودی با صورت شایسته‌تری طبق همین قانون فعلی انجام داد و در عین حال قانون انتخابات مترقی‌تری تنظیم خواهدشد که در آینده برای رسیدگی و تنقیح به مجلسین پیشنهاد گردد.

از نظر بین‌المللی ما سیاست ثابت و مشخص خود را که پیروی از اصول منشور ملل متحد و وفاداری به تعهدات سیاسی و در عین حال کمک به همکاری و حسن تفاهم بین‌المللی است، با تصمیم راسخ ادامه می‌دهیم و خوشوقتیم که این سیاست روشن ما همراه به اثبات امنیت کامل داخلی کشور از عوامل مؤثر در وضع سیاسی منطقه خاورمیانه و در عین حال ضامن حیثیت و موقعیت بین‌المللی ممتازی برای کشور ما بوده و هست. بدیهی است اساس این سیاست، رعایت احترام متقابل و حفظ منافع کشور و دفاع از تمامیت ارضی و سیاسی ایران است، به همین جهت ما به تعهدات خود نسبت به پیمان سنتو که یک پیمان صرفاً دفاعی و منطبق با اصول منشور ملل متحد است، کاملاً وفادار هستیم.

مایه خوشبختی ما است که در این یک سال اخیر عده زیادی از سرزمین‌های تحت استعمار به آزادی و استقلال نائل شدند و خیلی از آنها نیز در سازمان ملل متحد شرکت جستند و البته بقیه هم در آینده شرکت خواهندجست. ما از صمیم قلب آزادی و استقلال این کشورها را به آنان تبریک می‌گوییم و برای همه آنها سعادت و موفقیت کامل در راه ترقی واقعی بر اساس اصول دموکراسی و روح منشور ملل متحد آرزومندیم.

در یک سال اخیر، ما به ترتیب به کشورهای پاکستان و سوئد و بلژیک و اتریش مسافرت کردیم و خوشوقتیم که همه این سفرها در تحکیم موقعیت بین‌المللی کشور ما و تقویت روابط سیاسی و بازرگانی و فرهنگی ما با کشورهای دوست و ایجاد حسن تفاهم و همکاری بیشتری بین ما و این کشورها مؤثر بوده‌است. در همین مدت ما از سران دو کشور دوست خود پاکستان و اردن هاشمی در مملکت خویش پذیرایی کردیم و در چند ماه آینده نیز از میهمانان عالیقدر دیگری پذیرایی خواهیم کرد و یقین است که این مسافرت‌ها در تقویت و تحکیم روابط دوستی و همکاری ما با این کشورها بسیار مفید خواهندبود.

امیدواریم در پرتو عنایات کامل الهی که همواره شامل این ملت و کشور کهنسال و حافظ استقلال و حاکمیت آن بوده‌است، مردم ایران با روح اتحاد و همکاری کامل و با حسن اعتماد و امید و خوش‌بینی به آینده و با نیروی کوشش و ایمان، روزبه‌روز بیشتر به جانب ترقی و تعالی معنوی و مادی پیش روند و آرزومندیم که جهان بشریت نیز با مآل‌اندیشی و واقع‌بینی و با حسن نیت زمامداران ملل از کابوس وحشت و هراس کنونی نجات یابد و راه صلح و همکاری صمیمانه‌ای را که بالطبع همه مردم جهان از آن بهره‌مند خواهدشد، در پیش گیرد.