سخنرانی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران در پاسخ ملک حسین پادشاه اردن در میهمانی رسمی کاخ امان ۱۰ آبان ماه ۱۳۳۸

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی دوم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۳۸ خورشیدی تازی

بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر/ سال ۱۳۳۸


۱۰ آبان ۱۳۳۸ نطق شاهنشاه در پاسخ اعلیحضرت ملک حسین پادشاه اردن هاشمی (در ضیافت رسمی کاخ سلطنتی امان، به افتخار شاهنشاه)

اعلیحضرتا، از اظهارات محبت‌آمیزی که نسبت به من و ملتم فرمودید، صمیمانه تشکر می‌کنم و خوشوقتم به آن اعلیحضرت اطمینان دهم که این احساسات پر مودت از هر حیث جنبه متقابل دارد و ما همواره آرزومند بوده‌ایم که ملت دوست و هم‌کیش خود، اردن را از هر جهت سعادتمند و مرفه ببینیم.

مدت‌ها بود که من اشتیاق سفر به کشور اردن را داشتم و از وقتی که جد بزرگوار اعلیحضرت به مملکت ما مسافرت فرمودند، همواره آرزومند بازدید این سفر و دیدار کشوری بودم که تحت زمامداری معظم‌له و بعداً تحت اداره اعلیحضرت از هر جهت راه ترقی و تعالی در پیش گرفته‌است. متأسفانه مشکلات سیاسی و بحران‌های پیاپی خاورمیانه که این منطقه را از سال‌ها پیش به صورت یکی از حساس‌ترین مناطق جهان درآورده‌است، روزبه‌روز حصول این آرزو را به تعویق انداخت، ولی خوشوقتم که امروز بالاخره می‌توانم با توفیق تجدید دیدار آن اعلیحضرت، کشور پر ارزش هم‌کیش را که تحت رهبری ایشان اداره می‌شود از نزدیک ببینم.

ما در ایران به خوبی متوجه وضع کشور اردن هستیم و می‌دانیم که این کشور با کوشش و فداکاری تمام در راه بهبود وضع اقتصادی و بالابردن سطح زندگی خویش می‌کوشد.

ما در ایران از سال‌ها پیش در همین راه پیش می‌رویم و خوشوقتیم که هر موفقیتی که در این مورد در هر یک از کشورهای این منطقه از جهان به دست آید، پیشرفتی است که نصیب همه آنها شده‌است، زیرا آینده ما و شما و سایر ملل شرق به همین کوشش موفقیت‌آمیز در راه پیشرفت اقتصادی و بالابردن سطح زندگی افراد خود در محیطی امن و دور از تزلزل و تشویق وابسته است.

البته جنبه معنوی و فرهنگی و در عین حال خصائل و فضائل عالیه اخلاقی را که بدون آنها ترقی واقعی هیچ ملت و کشوری امکان‌پذیر نیست، فراموش نباید کرد، ولی کشورهای مترقی در این مورد غالباً دارای سنن استوار ودیرینه‌ای هستند که بر سابقه‌ای ممتد و پر افتخار تکیه دارد و احتیاجی نیست که در این باره اشاره تازه‌ای بشود.

من صمیمانه امیدوارم که تحت رهبری آن اعلیحضرت و در پرتو ثبات و آرامش و امنیتی که لازمه هر ترقی و پیشرفت است، کشور دوست و هم‌کیش ما اردن روزبه‌روز بیشتر به طرف سعادت و رفاهیت پیش رود و مردم این مملکت پیوسته خوشبخت‌تر باشند و از زندگی معنوی و مادی بهتر و عالی‌تری برخوردار گردند.

تندرستی و سعادت و موفقیت آن اعلیحضرت و خاندان جلیل سلطنتی و رفاه و ترقی روزافزون ملت نجیب برادر، اردن را از خداوند متعال خواستارم.