سخنرانی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران در پاسخ بیانات شهردار شهر بُن هنگام توشیح کتاب طلایی شهر ۶ اسفند ماه ۱۳۳۳

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۳۳ خورشیدی تازی

سفر محمدرضا شاه پهلوی به ایالات متحده امریکا و اروپا ۱۴ آذر ۱۳۳۳ - ۲۱ اسفند ۱۳۳۳
اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی دفتر طلایی شهر هامبورگ را امضا می‌کنند

سخنرانی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران در پاسخ بیانات شهردار شهر بُن هنگام توشیح کتاب طلایی شهر ۶ اسفند ماه ۱۳۳۳


آقای شهردار،

از بیانات محبت‌آمیز شما خطاب به خود و ملکه تشکر می‌کنم.

اظهارات شما و استقبال صمیمانه‌ای که اهالی شهر بن در این دو روز اقامتم به عمل آوردند، به من نشان داد که ریشه‌های پیوندهای دوستانه‌ای را که دو کشور ما را به هم مربوط کرده، باید در قلوب ساکنین این شهر جستجو کرد.

بسیار خرسندم که گفتید یکی از اهالی شهر شما خدمات برجسته‌ای به سود هر دو کشور انجام داده‌است. هم چنین از این هدیه ذیقیمت شما بر طرق رسوم کهن و به نام شهر بن راجع به تشویق کارکنان مدارس حرفه‌ای در ایران به نام ملت خود، متشکرم و آن را بهترین نشانه دوستی می‌دانم.

من شهر زیبای شما را با احساسات عمیقی که در تمام مدت اقامتم در جمهوری فدرال آلمان داشته‌ام، ترک می‌کنم. کشور من در کار طاقت‌فرسای عمرانی خود همیشه به کمک همکاری همشهری‌های شما احتیاج دارد. اقامت من در پایتخت این کشورِ فعال، بهترین دوران مسافرتم در جمهوری فدرال آلمان غربی بوده‌است و آرزوی قلبی من این است که شما در تجدید بنا و عملیات آتیه این شهر زیبا موفق شوید و همه ساکنین شهر بن آینده‌ای سعادتمند داشته‌باشند.