سخنرانی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران در میهمانی شام رسمی کاخ گلستان به سرفرازی ورود پرزیدنت پاکستان ۱۰ آبان ماه ۱۳۳۵

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۳۵ خورشیدی تازی

بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر/ سال ۱۳۳۵


سخنرانی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران در میهمانی شام رسمی کاخ گلستان به سرفرازی ورود پرزیدنت پاکستان ۱۰ آبان ماه ۱۳۳۵

حضرت رئیس جمهوری،

ملکه و من نهایت مسرت خاطر را از دیدار آن حضرت وبیگم داریم، و امیدواریم در مدت اقامت در ایران خود را بیگانه نبینند و یقین داشته باشند که ایرانیان برادران پاکستانی خود را از خود می‌دانند و جدایی در این میان نمی‌شناسند. ما هم در مسافرت‌هایی که به پاکستان کردیم چنان از عواطف و احساسات پاک آن ملت شریف برخوردار بودیم و دوستی و محبت می‌دیدیم که تمیز وطن و غربت مشکل بود. امروز بسیار خوشوقتیم که از مصاحبت برگزیده آن ملت عظیم بهره‌مندیم، ملتی که با ما علایق محکم و مشترک بسیار دارد، هر دو از یک نژاد و یک کیش هستیم و آداب و رسوم ما یکی است، کردار و گفتار یکسان داریم و به گفتار یکدیگر مأنوس و از این عوالم ظاهر و سنن گذشته در طرز پندار و اندیشه نیز اختلافی نداریم، آثار نویسندگان و فضلای پاکستان که به منزله آیینه عواطف و افکار ملت است، مؤید این گفته می‌باشد.

به هر یک از مظاهر تمدن و زندگانی و جنبه‌های مختلف آن که نظر می‌کنیم، در همه صورت به وحدت می‌رسیم و مایه نهایت خوشوقتی است که به موارد اختلاف و جدایی و دوگانگی برنمی‌خوریم، و علاوه بر همه این وجوه مشترک مجاهدت داشته‌ایم که با عقد قراردادها و موافقت‌نامه‌ها این دوستی و برادری را محکمتر سازیم تا در سرنوشت یکدیگر شریک شویم و آرزو داریم با همکاری صمیمانه زندگانی بهتری برای مردم فراهم کنیم، و مصمم هستیم در این دنیای پرشور دست به دست هم داده و در دفاع از خطر و حراست کشور و حدود و ثغور آن بکوشیم و صلح و امنیت را در این ناحیه مستقر و تأمین سازیم. ما نمی‌توانیم بدون تذکر به این نکته به بیانات خود خاتمه بدهیم که پیشامدهای اخیر در این ناحیه موجب تأسف ما می‌باشد.

امیدواریم به زودی جنگ و جدال پایان یافته و مشکلات به طوری که ما همواره آرزومند بوده و هستیم به طور مسالمت‌آمیز و بر طبق منشور سازمان ملل متحد فیصله یابد.

ما از بدو برقراری حکومت پاکستان همواره با دیده تحسین و خیرخواهی شاهد تحولات و پیشرفت‌هایی که نصیب دوستانمان شده، بوده‌ایم و از مشکلات و مصائبی که پیش می‌آمده متأثر و متأسف می‌شده‌ایم.

امیدواریم ملت دوست و برادر ما پاکستان، همچنان رو به ترقی و تعالی پیش برود، و در آتیه قرین توفیق و خیر و سعادت باشد، و دوستی ایران و پاکستان جاوید بماند تا آیندگان نیز از ثمره آن برخوردار باشند.