سخنرانی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر شاهنشاه ایران هنگام بازدید از شهر رشت ۱۶ مهر ماه ۱۳۴۱

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۴ اکتبر ۲۰۱۸، ساعت ۰۲:۵۷ توسط Bijan (گفتگو | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی سوم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۱ خورشیدی تازی

بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر/ سال ۱۳۴۱


۱۶ مهر ۱۳۴۱

سخنان شاهنشاه در بازدید از شهر رشت

مردم شریف و نجیب و میهن‌پرست و مهربان رشت،


از دقیقه‌ای که پای خود را به منطقه استان شما گذاشته‌ام، هر وجب و هر ثانیه مواجه با دو چیز بودم: یکی روحیه عالی میهن‌دوستی شما و احساسات بی‌شائبه و عجیب که اظهار می‌داشتید، و دیگر استعداد بی حد و حصر این منطقه سرسبز و خرم شما. در مقابل این همه احساسات و استعداد تکلیف هر فرد ایرانی روشن است. تمام همّ و وسایل کار باید فراهم شود که شما مردم در سایه قوانین مترقی و عدالت اجتماعی و تمام وسایلی که شما را هم‌سطح مترقی‌ترین ممالک پیش ببرد، فراهم شود.

مهمترین کار شما متشکل شدن انجمن ده و شرکتهای تعاونی و انجمنهای شهر و همچنین انجمنهای شهرستان و استان است برای اینکه روزبه‌روز بیشتر و بهتر کارهایی که مربوط به خود شما است، انجام شود. این کارها به ترقی دادن سطح زندگی شما، درآمد شما، بالابردن محیط اجتماعی و خانوادگی شما منجر خواهدشد. باید کوشید در این راه روزبه‌روز افراد واردتر که در امور آشنا باشند، تربیت شوند. ما دهیار می‌خواهیم، ما مروج کشاورزی می‌خواهیم، ما مدارس زیادی چه دبستانها چه آموزشگاهها چه دبیرستانهای کشاورزی و صنعتی می‌خواهیم که صدها هزار صنعتگر و افراد در این قسمتها تربیت شوند و اجتماع ما را به سرعت پیش ببرند. برای استان مستعد و زرخیز شما اقداماتی شده‌است که یکی از آنها ایجاد سد سفیدرود است که به حمدالله پایان یافت.

این سد از سوخت محصولی که هم برای شما مهم است و هم برای اقتصاد مملکت، جلوگیری می‌کند. این محصول دیگر از گزند طبیعت مصون خواهدبود. اراضی بیشتری به وسیله همین سد تحت کشت قرار خواهدگرفت. سد تکمیلی سفیدرود و کانالهای مربوط به آبیاری ساخته خواهدشد. اضافه بر این نقاط که به حمدالله آب فراوان است به وسیله چاههای لازم می‌شود سیستم آبیاری این استان را تکمیل کرد.

اصلاحات ارضی در این استان شروع شده و هم در نقاط زیادی خاتمه پیدا کرده‌است، این اصل تعمیم پیدا خواهدکرد و امیدواریم باعث رفاهیت بیشتر دهقان ایرانی و هم ازدیاد محصول و هم برقراری عدالت اجتماعی بشود، امکانات شما بیش از این است. با این سدهایی که در مملکت ساخته شده‌است، و این پیشرفتی که در دهات مشاهده می‌شود، عن‌قریب لزوم ساختمان شبکه برق در نقاط اساسی و حتی رساندن برق به دهات این استان پیش‌بینی می‌شود.

امروزه برق لازمه ترقی و تمدن است. امروز برق اساس اولیه صنعت و بالارفتن سطح زندگی مردم است. هر قدر آماده‌تر برای صنعتی‌کردن استانتان بشوید، این کار تعجیل خواهدشد. امیدواریم این کوههای البرز به کلی از یک شبکه برق محاصره شود. و برق آن در دسترس عموم قرار گیرد.

در قسمت فرهنگ استان شما، شهر شما همیشه یک چند قدمی جلو بوده‌است. سعی می‌کنیم و شما نیز سعی بکنید که این وضع را نگهدارید و همیشه این افتخار برای شما باشد که از لحاظ فرهنگ و رشد مردم سرآمد همه جا باشید.

از لحاظ بهداشت و بهداری قدمهایی برداشته شده‌است، ولی به هیچ وجه به نظر من کافی نیست و در آتیه باید به مراتب بیش از این وسایل فراهم شود.

اطلاع دارید که برای تمام طبقات این مملکت هر کدام به فراخور حال خودش چه زارع، چه کارگر، چه کارمند، چه طبقات دیگر آتیه و سرنوشت بسیار روشن و درخشانی در این مملکت وجود دارد. من همیشه به عنایت خداوندی مستظهر بوده‌ام و می‌دانستم و می‌دانم که توجهات الهی همیشه شامل حال ما هست.

به این جهت با این اطمینان و با این روحی که در شما مردم می‌بینیم، این همه احساسات بی‌شائبه، این همه مهر و صفا، این همه طینت پاک و باطن روشن که بالاتر از این نمی‌شود دید و نمی‌شود سراغ کرد، با این قوه ملی، این اراده خدا که بهترین ضامن آینده ما است و با یک نقشه‌ای چنین روشن، و امکاناتی چنین فراوان، و روحی چنین سالم، بدیهی است که ما با قدرت، با سرعت، با اطمینان، به پیش رویم.

از خداوند متعال مسئلت می‌کنم که در این نیات و در این راه همیشه یار و یاور همه ما باشد.