سخنرانی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر شاهنشاه ایران در پاسخ بیانات دبیر کل سازمان پیمان مرکزی در آنکارا ۶ آبان ماه ۱۳۴۱

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۴ اکتبر ۲۰۱۸، ساعت ۰۳:۰۱ توسط Bijan (گفتگو | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی سوم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۱ خورشیدی تازی

بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر/ سال ۱۳۴۱


۶ آبان ۱۳۴۱

نطق شاهنشاه در پاسخ بیانات دبیر کل سازمان پیمان مرکزی

(در آنکارا)

باعث کمال خوشوقتی من است که امروز در این جلسه حضور یافته‌ام.

میل دارم بگویم که کشور من برای پیشرفت صلح در خاورمیانه و بالا بردن سطح زندگی مردم تلاش و کوشش فراوان می‌کند. علت اینکه ما پیوستن به این سازمان را مؤثر یافتیم چه بود؟ طی دو جنگ جهانی کشور من بی‌طرفی اختیار کرد، لیکن این بی‌طرفی به هیچ وجه رعایت نشد. علت آن هم موقعیت جغرافیایی کشور من است، زیرا این موقعیت طوری است که مملکت من هنگام وقوع هر پیشامدی نمی‌تواند از تأثیر آن دور بماند.

در نتیجه این تجربه تلخ کشور من و همچنین دو کشور ترکیه و پاکستان متوجه شدند که لازم است در زمینه‌های فنی و ارتباطی و اقتصادی و نظایر آن با یکدیگر همکاری نمایند. مسلم است که بسیاری از منافع این سه کشور مشترک است. ما توجه داشتیم که چون کشورهای ما هنوز به طور کامل صنعتی نشده‌اند، نیازمند کشورهای غربی خواهیم‌بود و از آنها انتظار تفاهم داشتیم، زیرا بدان وسیله می‌توانستیم امنیت خود را تأمین نماییم. با کمال خوشوقتی ما چنین دوستانی را یافتیم و از این جهت ما به این سازمان ملحق شدیم تا در وقوع هر گونه پیشامدی تنها نباشیم. در نتیجه از این پیمان نیرو گرفتیم و در زمینه‌های ارتباطی و فرهنگی و اقتصادی نیز پیشرفتهای قابل توجهی عاید ما شد.

امیدوارم که این هنوز مقدمه امر باشد و مطمئناً در آینده موفقیتهای بیشتری به دست خواهدآمد. ما از دل و جان در تقویت صلح می‌کوشیم و می‌خواهیم عضو وفاداری برای سازمان ملل متحد باشیم، در حل مسائل جهانی با تفاهم کامل آنچه از دستمان برمی‌آید انجام دهیم و در تقویت مبانی صلح بین‌المللی بکوشیم و سطح زندگی ملتهای خود را بالا ببریم.

کشور من و متفقین آن در سازمان پیمان مرکزی همواره طرفدار حل مسالمت‌آمیز مسائل بین‌المللی بوده و در راه تأمین امکانات تقلیل سلاح کوشش کرده‌اند، و من امیدوارم فعالیتهای ما مثمر ثمر گردد. ما باید برای تأمین آینده بهتری رشته‌های دوستی خود را بیش از پیش مستحکم کنیم.