سخنرانی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر شاهنشاه ایران در میهمانی رسمی اعلیحضرت محمد ظاهر شاه در قصر دلگشا کابل ۵ امرداد ماه ۱۳۴۱

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۴ اکتبر ۲۰۱۸، ساعت ۰۲:۴۸ توسط Bijan (گفتگو | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی سوم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۱ خورشیدی تازی

بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر/ سال ۱۳۴۱


۵ مرداد ۱۳۴۱

سخنان شاهنشاه در میهمانی اعلیحضرت محمدظاهرشاه، پادشاه افغانستان، در قصر دلگشا

(کابل)

اعلیحضرتا،


برای من مایه کمال خوشوقتی است که امشب میهمان آن اعلیحضرت هستم و در چنین مجلس باشکوهی که عده‌ای از دوستان افغانی و سایر دوستان در آن شرکت جسته‌اند، حضور دارم.

از سخنان محبت‌آمیز آن اعلیحضرت نسبت به خود کمال تشکر را دارم و از جانب ملت خویش از این ابراز علاقمندی که نسبت به ملت ایران فرمودید، صمیمانه سپاسگزاری می‌کنم.

خود شما بهتر از من به این حقیقت واقفید که هیچ ایرانی در کشور افغانستان و هیچ افغانی در کشور ایران نمی‌تواند خود را خارجی محسوب دارد یا احساس دوری از وطن کند، زیرا روابط و علایقی که دو ملت و دو کشور ما را از لحاظ زبان و ادبیات و تاریخ و سنن مشترک به هم پیوسته، از استوارترین علایقی است که در میان ملت ایران و ملت افغانستان وجود دارد. ثبات فقط یک امر مطلوب نیست بلکه ضرورت حیاتی است و از همین نظر است که صحبت صلح و تفاهم در گوش شما و ما همیشه با حسن قبول تلفن خواهدشد، زیرا این پیامی است که ما و شما در طول قرنها از زبان حکماء و شعرا و فلاسفۀ عالیقدر خود شنیده‌ایم و آن را سخن آشنا می‌شماریم.

من از جانب ملت ایران حامل صمیمانه‌ترین پیام دوستی و یگانگی برای ملت برادر افغان هستم و از آن اعلیحضرت خواهشمندم که واسطه ابلاغ این پیام محبت به تمام برادران افغانی ما باشد.

من هنوز تحت تأثیر احساسات صمیمانه‌ای هستم که موقع ورود به کابل از طرف ملت افغان نسبت به من ابراز شد. از خدای متعال مسئلت دارم که روزبه‌روز ملت افغانستان را از سعادت و رفاه بیشتری برخوردار فرماید و با عنایت کامل خود ابرهای نفاق و نگرانی و ناسازگاری را که امروزه در آسمان جهان وجود دارد، برطرف سازد تا محیطی پدید آید که ما و همه مردم نیک‌اندیش و صلح‌جوی دنیا بتوانیم با فراغ بال در راهی که به رفاه ملت‌های ما و همه ملل جهان منتهی می‌شود، پیش برویم.

سعادت و سلامت اعلیحضرت و خاندان جلیل سلطنت و رفاه و پیشرفت روزافزون ملت نجیب و دوست و برادر افغان را از خداوند متعال خواستارم.