سخنرانی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر شاهنشاه ایران در مجلس شورای ملی افغانستان ۶ امرداد ماه ۱۳۴۱

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی سوم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۱ خورشیدی تازی

بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر/ سال ۱۳۴۱


۶ مرداد ۱۳۴۱

سخنان شاهنشاه در مجلس شورای ملی افغانستان

آقای رئیس، آقایان نمایندگان محترم،


حضور در چنین مجلس بزرگی در پایتخت کشور دوست و برادر خودمان مایه خوشوقتی قلبی من است.

احتیاج به تذکر این نکته نیست. دو ملت و دو کشور ما از نظر اشتراک زبان و مذهب و تاریخ و رابطه معنوی عمیقی دارند که کمتر نظیری برای آن در سایر ملل می‌توان یافت، به همین جهت همان قدر که خواستار سعادت و ترقی ملت خود هستیم، قلباً رفاه و نیکبختی و سربلندی برادران افغانی خویش را آرزو داریم. قبل از هر بیانی بار دیگر در این مجلس بزرگ از استقبال و میهمان‌نوازی و پذیرایی‌های گرم اعلیحضرت همایونی و دولت و ملت افغانستان تشکر می‌نمایم.

این احساسات و عواطف در حقیقت مظهر علاقه و دوستی واقعی میان دو ملت ایران و افغانستان می‌باشد. در حال حاضر، هم افغانستان و هم ایران تلاش بزرگی را در راه ترقی و تکامل آغاز کرده‌اند. شک نیست که هرگونه موفقیتی که در این راه نصیب آنها و نصیب سایر ملل این منطقه از جهان شود، به نفع همه دنیا است، زیرا ناحیه جغرافیایی پهناوری که کشورهای ما و شما بدان تعلق دارند، پس از یک دوران ممتد فترت، امروزه اهمیت دیرینه و باستانی خود را در جهان احراز کرده‌است و اکنون در سرنوشت صلح جهان نقشی بسیار حساس دارد. هر قدر آرامش و ثبات سیاسی این ناحیه بیشتر باشد، نه فقط پیشرفت اجتماعی و اقتصادی ملل وابسته به آن تأمین می‌شود، بلکه دنیا می‌تواند به امکان صلح و آرامش بین‌المللی مطمئن‌تر باشد.

آرزوی صمیمانه ما این است که هر چه زودتر خلع سلاح عمومی در دنیا تحقق یابد و کابوس نفاق و شقاق و این وحشت نابودی که بشر را فراگرفته است برای همیشه از جهان رخت بربندد. ولی تا آن روزی که این آرزو به عمل پیوندد، هر کشوری وظیفه دارد که منافع خود را حفظ کند و از آزادی و استقلال خود دفاع نماید و ما به هیچ وجه نمی‌توانیم به خود اجازه سستی و فتوری در این راه بدهیم.

مع‌الوصف شاید بی‌مناسبت نیست بگویم ما تصمیم گرفته‌ایم پانزده درصد نفرات ارتش ایران را تقلیل بدهیم.

باید متوجه باشیم که چه از لحاظ حفظ این استقلال و آزادی و چه از نظر تأمین پیشرفتهای سیاسی و اقتصادی و اجتماعی، منافع همه کشورهای ما که در این منطقه از جهان در همسایگی یکدیگر به سر می‌برند این است که با یکدیگر نزدیکترین و صمیمانه‌ترین روابط را داشته‌باشیم، زیرا از نفاق و شقاق بین این ملل هیچ کدام از آنها نفعی نخواهد برد و بالعکس دیگران از وجود چنین وضعی برای تأمین مقاصدی که مسلماً به سود هیچ یک از خود این ملل نیست، استفاده خواهندکرد.

برای ما که همگی دوران تلاش و کوشش عظیمی را برای تجدید حیات مادی و معنوی ملتها و کشورهای خویش در پیش گرفته‌ایم، صلح و صفا و همکاری یک ضرورت حیاتی است و فقط از این راه است که می‌توانیم به پیشرفتهای واقعی نایل گردیم.

خوشبختانه کشور افغانستان تحت رهبری خردمندانه اعلیحضرت پادشاه با قدمهای بلند به سوی ترقی پیش می‌رود و من نه فقط در مذاکرات کنونی خود با اعلیحضرت محمدظاهرشاه بلکه در چند سال پیش نیز که افتخار پذیرایی از معظم‌له را به عنوان میهمان بسیار گرامی در تهران داشتم، از نزدیک با بیانات عالیه آن اعلیحضرت در راه ترقی و تعالی این کشور آشنایی یافته‌ام و نیز به خوبی می‌دانم که آقایان نمایندگان محترم با روح وطن‌پرستی و واقع‌بینی متوجه اهمیت خاص موقعیت کشورهای ما در جهان امروز هستند و مسئولیت سنگین و خطیری را که به عهده دارند با درایت و کفایت کامل انجام می‌دهند.

خوشبختانه سرزمین‌های ما از دیرباز کانون تمدنها و فرهنگهای درخشانی بوده‌اند که در طول قرون متمادی پیوسته بر اساس عدالت اصول اخلاقی و معنوی تکیه داشته‌است و این پایه معنویت که بزرگترین حافظ ما در کشاکش حوادث تاریخ بوده، امروزه نیز می‌تواند و می‌باید راهنمای اصلی ما در جهاد با جهل و نفاق و فساد باشد. ما وسایر ملل این منطقه از جهان که سرنوشتمان به یکدیگر پیوسته‌است، همگی از این نیروی معنوی ریشه‌دار برخورداریم و باید از چنین نیرویی برای ساختن آینده‌ای بزرگ، الهام بگیریم.

یقین است که خداوند متعال نیز که همواره برکات و عنایات کامل او شامل حال ما بوده‌است، در این راه که راه حق و عدالت و ایمان و مستلزم سعادت میلیونها مردم این ملل است، پشتیبان و مؤید ما خواهدبود.