سخنرانی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر شاهنشاه ایران در لاهیجان ۱۷ مهر ماه ۱۳۴۱

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی سوم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۱ خورشیدی تازی

بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر/ سال ۱۳۴۱


۱۷ مهر ۱۳۴۱

سخنان شاهنشاه در لاهیجان

مرتبه اولی است که فرصت پیش آمده‌است با شما اهالی مهربان و پر احساس و پرشور لاهیجان صحبت کنیم.

این احساسات شما را به چند چیز تلقی می‌کنم: یکی بر اصل نجابت ذاتی و وطن‌پرستی همه شما، دوم امیدواری که همه از این اصلاحاتی که شروع شده‌است، در دل دارید. همچنین وضع مناسب و خاک مستعد و آب و هوای دلپذیر این خطه که می‌توانید محصولات متعدد و پردرآمدی داشته باشید که به شما اجازه زندگی بدهد، یا بچه‌هایتان لباس داشته باشند، مدرسه بروند، درس بخوانند، افراد مفیدی برای این جامعه بشوند. جامعه آتیه ما را باید شما و اطفال شما تشکیل بدهید. جامعه‌ای که بر مبنای عدالت، رفاهیت، آسایش و امید به ترقی و آتیه، بنیان نهاده شده‌است. این آتیه با این روحی که در شما می‌بینیم، و همچنین آمادگی که اطفال از لحاظ علمی با دیدن دوره‌های روستایی و صنعتی پیدا خواهندکرد، مسلماً به خواست خداوند بس روشن و درخشان خواهدبود.

اصلاحات ارضی که یکی از بزرگترین قدمهای اجتماعی است که در مملکت ما در طول تاریخ برداشته شده‌است، به این منطقه رسیده‌است. این کار امیدواریم با سرعت ادامه پیدا کند و در این منطقه نیز مثل منطقه رشت هر چه زودتر تمام شود.

اصلاحات ارضی عدالت اجتماعی را که اساسی‌ترین هدف ما است برقرار خواهدکرد، ولی اضافه بر آن میل داریم که زندگی شما مردم به حداکثر امکان رونق پیدا کند و با آسایش و سطح زندگی بالاتری به حیات شرافتمندانه خود ادامه دهید. به این جهت در استقبال از دهیار در تشکیل انجمنهای ده، به خصوص در تشکیل و تقویت انجمنهای روستایی شرکتهای تعاونی بکوشید. این به نفع شما است، این به نفع جامعه است و این مآلا به نفع مملکت و اقتصاد مملکت است.

امیدوارم که در دفعه آتیه که گذر من به این شهر زیبا و این منطقه سبز و خرم شما بیفتد، کار اصلاحات خاتمه پیدا کرده‌باشد و از این همه تشکیلاتی که در اختیار شما است و برای خدمت به شما ایجاد شده‌است، حداکثر بهره‌برداری بشود و شما را با یک سطح زندگی بالاتر و جسمی قوی‌تر و اراده آهنین‌تری در راه خدمت به مملکت مشاهده کنم.