سخنرانی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر شاهنشاه ایران در رضاییه ۴ مهر ماه ۱۳۴۱

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی سوم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۱ خورشیدی تازی

بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر/ سال ۱۳۴۱


۴ مهر ۱۳۴۱

سخنان شاهنشاه در رضائیه

مردم شریف و نجیب رضائیه هر مرتبه‌ای که من به شهر شما قدم می‌گذارم، در تجدید دیداری که با شما مردم غیور و زحمتکش می‌کنم به همان نسبت در اولین دیدار تحت تأثیر احساساتی قرارمی‌گیرم که شما مردم روی اصل وطن‌خواهی و رشد اجتماعی و تشخیص منافع ملی خود نسبت به من ابراز می‌کنید. این روحیه شما نشان‌دهنده بالاترین تضمین استقلال و آزادی این مملکت است. ولی این روحیه‌ای که امروز شما نشان داده‌اید و همان طور احساسات متقابلی که من همیشه نسبت به شما داشته‌ام، برای این نیست که ما فقط اکتفا بکنیم به اینکه استقلال مملکت را حفظ می‌کنیم. البته این خودش خیلی ارزش دارد هر فردی، هر رئیس خانواده‌ای، هر عضو خانواده‌ای البته این را باید همیشه عالیترین هدف خود بداند و ما به این قانع نیستیم که فقط اسم ایران عزیز را در صفحات تاریخ خود نگه داریم.

هدف ما این است که ایران و استقلال ایران و تمامیت ایران معنی دیگری داشته‌باشد و آن این است که مملکت ما امروز در قرن بیستم هماهنگ و دوش‌به‌دوش مترقی‌ترین ممالک دنیا پیش برود. برای این کار تمام استعدادهای فطری و جسمی مملکت باید به کار بیفتد و آن هم در محیط عدالت اجتماعی، عدالتی که از هیچ جای دیگر کمتر نباشد، بلکه روی اصل سوابق تاریخی و سنن ملی و ثباتی که خداوند به ما داده‌است، ما بتوانیم با آسودگی، با فراغت، ولی ضمناً با سرعت تمام به پیشرفت اجتماعی که در قرن بیستم یک مملکتی می‌تواند به آن افتخار کند نائل بشویم. در همه زمینه‌ها شروع کرده‌ایم به یک تحول عظیم اجتماعی و آن چیزی است که هفتادوپنج درصد افراد مملکت مشمول آن می‌شود و آن اصلاحات ارضی است.

سخنانی را که در این باب به کرات در نقاط مختلف ایراد کرده‌ام مرور بکنید، بخوانید و بشنوید، خواهید دید که این اصلاحاتی که در نظر است چقدر عمیق و دامنه‌دار است. همچنین در شئون طبقات دیگر، در شئون کارگران، در شئون کارمندان دولت، در شئون پیشه‌وران، در تمام شئون اجتماعی، همین تحول عمیق را وجهه همت و پیشه خود خواهیم کرد. از مجموع این اقدامات امیدوارم در آینده نزدیکی چنان جامعه پیشرفته و استوار و قوی به وجود بیاید، و مملکتی که واقعاً همه نوع نعمتها نسبت به آن ارزانی شده‌است به منزلتی نایل بشود که مورد غبطه سایرین واقع گردد، و ما به نوبه خود بتوانیم اگر لازم باشد دست دیگران را بگیریم و به آنها تا آنجایی که می‌توانیم مساعدت بکنیم.

اما از لحاظ امکاناتی که شما مردم این استان دارید لابد محتاج به ذکر نیست که چقدر از لحاظ طبیعت خداوند مساعدت کرده‌است. این مساعدت خداوند را باید با بازوی شما مردان غیور و زحمتکش تکمیل بکنیم و از آن بهره‌برداری بکنیم و با عدالت اجتماعی که قبلاً ذکر آن شد حداکثر بهره را به حداکثر افراد برسانیم.

از مرتبه قبل که به این صفحات آمده‌بودم ترقیاتی در این شهر کاملاً به چشم می‌خورد. شهر شما تغییر پیدا کرده‌است و وسایل اولیه زندگی که به خصوص آب باشد، به چشم می‌خورد که به حمدالله تا حدود تقریباً کاملی تأمین شده‌است.

این اقدامات باید تکمیل بشود و به حد امکان برسد. انشاءالله وسایل امر هم فراهم خواهدشد.

در قسمت فرهنگی و بهداشت نیز پیشرفتهایی مشاهده می‌شود که در این قسمت نیز روزبه‌روز اقدامات تکاملی انجام خواهدگرفت و اما درباره امنیتی که شما دارید، لحظه‌ای توجه کنید که در نزدیکیهای شما چه خبر است. ما همه شکر خدا را می‌کنیم که ما را تحت عطوفت و عنایت خود قرار داده و می‌توانیم با فراغ خاطر و نقشه‌ای صحیح به آینده نگاه کنیم و به آن امیدوار باشیم. پس همه در راه اعتلای وطن، در راه عدالت اجتماعی، و در راه پیشرفت روزانه بکوشیم و همه در هر قسمت مملکت دست به دست هم بدهیم تا هدفهای مقدس ملی خود را به خواست خداوند هر چه زودتر به دست بیاوریم. این است که شما اهالی این شهر که رابطه خاصی با خانواده من یعنی با اسم پدر من دارد، جای مخصوصی در قلب من دارید.

همگی شما را به خداوند می‌سپارم و سعادت و نیکبختی همگی را از درگاه احدیت مسئلت می‌نمایم.