سخنرانی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر شاهنشاه ایران در بنگاه خاور نزدیک نیویورک ۸ اردیبهشت ماه ۱۳۴۱

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۱۳ اکتبر ۲۰۲۳، ساعت ۲۰:۴۳ توسط Bellavista1 (گفتگو | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سفر محمدرضا شاه پهلوی به امریکا ۲۲ فروردین ۱۳۴۱ - ۱۰ اردیبهشت ۱۳۴۱ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۱ خورشیدی تازی

بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر/ سال ۱۳۴۱


۸ اردیبهشت ۱۳۴۱

سخنان شاهنشاه در بنگاه خاور نزدیک

(نیویورک)

از اینکه یک بار دیگر مدیر و اعضای بنیاد خاور نزدیک را ملاقات می‌کنم، خوشوقتم. حضور در مجلسی که تشکیل آن بر اساس هدفی نوع‌پرورانه و بشردوستانه باشد، همیشه مایه خرسندی است، به خصوص برای ما که در ایران از مساعی و خدمات صمیمانه این سازمان بهره‌مند هستیم.

قبل از هر چیز از جانب شهبانو و خودم از پذیرایی گرمی که در آنجا از ما شده، اظهار تشکر می‌کنم و همچنین به نمایندگی همه مردم ایران از مساعی خالصانه بنیاد خاور نزدیک در ایران تقدیر می‌نمایم.

مدت زیادی است که ما از کمکهای شما در بهبود وضع کشاورزی ایران و بالا بردن سطح زندگانی روستاییان بهره‌مند هستیم و به ارزش فعالیتهای نمایندگان شما در ایران وقوف داریم.

اکنون هفدهمین سالی است که این سازمان فعال و نیکوکار در کشور ما مشغول کار است. این دوران هفده ساله درست از فردای جنگ جهانی دوم یعنی در آخر سال ۱۹۴۵ آغاز گردیده و از آن پس هیچ وقت وقفه‌ای در این فعالیت روی نداده‌است. این فعالیت از همان اول کار به صورت همکاری صمیمانه و ثمربخشی میان نمایندگان این بنگاه با سازمانهای اداری و ملی ایران در زمینه اجرای برنامه‌های مشترک آغاز شد، و این همکاری که در تمام این مدت به نحو روزافزونی برقرار بوده، نمونه کاملی از این حقیقت است که هر وقت کار و مساعی مشترکی همراه با حسن نیت در خدمت یک هدف عالی به کار رود، نتیجه آن با موفقیت توأم خواهدبود. اینک در مناطق متعددی از ایران به همت بنیاد خاور نزدیک مزارع نمونه و آزمایشی چاههای آب که وجود آنها در کشور کم آبی مانند ایران برای کشاورزی و برای زندگانی روزمره مردم واجد اهمیت حیاتی است، مدرسه‌های کشاورزی و مراکز بهداشت روستایی، مدارس محلی مخصوص تربیت دختران و پسران آموزگار برای مدارس دهات، آموزشگاههای روستایی تعلیمات حرفه‌ای، مراکز مرغداری و بسیاری از مراکز کشاورزی صورت می‌گیرد، طبعاً به ما کمک با ارزشی در پیشرفت این برنامه که سود آن همانطور که منظور ما و منظور این بنگاه است در درجه اول عاید کشاورزان می‌شود، خواهدکرد و ما را در راه استفاده صحیح و عاقلانه از منابع انسانی و طبیعی کشور که مورد کمال علاقه من است، کمک خواهدنمود.

از زحمات کسانی که در اینجا و در ایران وقت و فکر خود را از راه تأمین فعالیتهای بنگاه خاور نزدیک در ایران صرف بهبود وضع اجتماعی و اقتصادی می‌کنند، از جانب ملت ایران تشکر می‌کنم و برای همه آنها موفقیت کامل در انجام این نیت خیر خواستارم.