سخنرانی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر شاهنشاه ایران در باشگاه افسران رضاییه ۵ مهر ماه ۱۳۴۱

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۴ اکتبر ۲۰۱۸، ساعت ۰۲:۵۴ توسط Bijan (گفتگو | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی سوم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۱ خورشیدی تازی

بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر/ سال ۱۳۴۱


۵ مهر ۱۳۴۱

سخنان شاهنشاه در باشگاه افسران رضائیه

افسران و درجه‌داران واحدهای نظامی دور از مرکز و مرزهای حساس همواره مورد توجه مخصوص ما بوده و خدمات آنها مورد نظر است. سعی شده و در آینده این سعی بیشتر خواهدشد که وسایل رفاه و آسایش افسران و درجه‌داران و خانواده آنها در این نقاط بیشتر تأمین شود. همچنانکه می‌بینید مثلاً از لحاظ مسکن وضع شما خیلی بهتر از واحدهای مرکزی است و از سایر جهات هم آنها امتیاز بیشتر از شما ندارند.

همواره مورد توجه ما است که وضع ارتش منطبق با وضع عصر و مقتضیات باشد تا بتواند وظیفه خطیر خود را که همواره دفاع از مرز و بوم کشور و شرافت ایران و ایرانی می‌باشد، انجام دهد. از این جهت در نظر داریم در سازمان ارتش تجدید نظر نماییم. ممکن است از لحاظ نفر تعداد آن کاهش یابد، ولی از لحاظ وسایل و تکنیک و قدرت و آتش، قویتر از وضع فعلی بلکه چند برابر خواهدشد.

سوابق خدمتی و پرونده همه شما با کمال دقت و بی‌نظری مورد رسیدگی و توجه است و ترفیعات و مشاغل حساس ناچار با سنجش این سوابق و در نظر گرفتن خدمت و شایستگی افسران داده خواهدشد، و پستهای عالی محدود ارتش هم به ممتازترین افسران سپرده‌می‌شود و در این مورد کمال دقت به عمل خواهدآمد که می‌توانید از این جهت اطمینان خاطر داشته باشید. درمورد صحت عمل و درستکاری افسران و کادر ارتش توجه مخصوص داریم و خیلی سخت‌گیر خواهیم بود و خاطی در هر مقام و درجه‌ای باشد، تنبیه و مورد عقوبت قرار داده خواهد‌شد.

قطعاً سن بعضی از شما اجازه نمی‌دهد که وضع کشور را در قبل از سوم حوت [اسفند ماه ] ۱۲۹۹ و حتی قبل از شهریور ۱۳۲۰ به یاد داشته‌باشید، ولی خیلی از حاضرین دیگر به یاد دارند که چه وضعی داشتیم. به طور خلاصه از مملکت فقط اسمی باقی مانده بود. در تهران فقط یک دبیرستان بود که آن هم هفت و یا هشت شاگرد داشت. وضع فعلی را در نظر بیاورید تا ترقی و پیشرفت را به خوبی درک نمایید. خودتان در ارتش می‌بینید که افسران عموماً تحصیل‌کرده هستند. افسران و فرماندهانی داریم که عالیترین تحصیلات نظامی را دارند، بهترین دانشکده‌های جهان را دیده‌اند که از هر لحاظ با افسران و فرماندهان ارتشهای مترقی می‌توانند برابری و همکاری کنند.

باید با اتکاء به عنایات پروردگار بکوشیم و جدیت کنیم وضع خود را مستحکم سازیم که بتوانیم در دنیای امروزی همچنان پا بر جا بمانیم و سرنوشت ملت و کشور دیگر بستگی به معجزه نداشته باشد.

مطلب دیگر، فقط به افتخارات گذشته و به امنیت وضع نسبتاً رضایت‌بخش فعلی نباید اکتفاکرد. باید به آینده نگریست، و با کوشش و جدیت و تلاش وضعی در کشور پی‌ریزی کرد که کشور و فرزندان ما در دنیای آینده بتوانند سعادتمند در میان ملل دیگر به حیات افتخارآمیز خود ادامه دهند، و پرچم استقلال ایران در بین پرچمهای ملل در اهتزاز باقی بماند.

امروز تقسیم اسناد املاک در زیوه منطقه «مرگه‌ور» را که منطقه حاصلخیزی است به چشم دیدم و این منطقه خیلی بهتر و مستعدتر از آن است که شنیده‌بودم. متأسفانه در این اراضی زرخیز یک درخت به چشم نمی‌خورد، برای اینکه کاشتن درخت احراز مالکیت می‌کند و عرصه آن به همین ترتیب. لذا در گذشته مانع درختکاری شده‌اند که رسوخ فکر تملک را به مغز مردم این دیار مانع شوند.

مردم این مناطق با این آب و هوا و زمین بیشتر مسلول هستند. علت را جویا می‌شوم و معلوم می‌شود که این مردم در دخمه‌هایی که فقط یک سوراخ به جای در ورودی دارد و پنجره و هیچ چیز دیگر ندارد، زندگی می‌نمایند و تغذیه صحیح ندارند. این وضع قرون وسطایی و تأسف‌انگیز دیگر قابل دوام نمی‌باشد، باید از بین برود، و با تصمیم راسخی که به بهبود بخشیدن وضع زیست توده مردم و زارعین داریم اصلاحات ارضی که با موفقیت شروع شده و با تأییدات خداوندی در سراسر کشور انجام و خاتمه خواهد پذیرفت، قدم مهم برای رسیدن به این منظور است.

درمورد صنعتی کردن کشور طرحهای مهم داریم که اجرا خواهیم کرد. با ثروت انسانی و طبیعی و اقتصادی و استعدادی که خداوند متعال به این کشور ارزانی داشته، با مجاهدت و لیاقت مردم شریف مملکت، امیدواری هست که در اندک مدتی کشور ما وضعی به خود بگیرد که مورد تحسین و تمجید دیگران قرار گیرد و جایی را که شایسته آن است در جهان به دست آورد و سطح زندگی مردم بهبود کامل حاصل نماید و انشاءالله تعالی به این مقصد خواهیم رسید. هر کدام از شما هم در وظیفه‌ای که به عهده دارید باید جدیت و کوشش نمایید تا کمکی به نهضت مترقیانه‌ای که شروع شده بنمایید، به طوری که برای کشورهای دیگر نیز نمونه و مدل باشد تا دِین وجدانی و ملی خود را ادا کنید و بالاخره برای نسل آینده، ایران آباد سعادتمند و مترقی باقی بگذاریم.