سخنرانی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر شاهنشاه ایران به مناسبت دادن سندهای مالکیت به کشاورزان سنندج ۲۹ مهر ماه ۱۳۴۱

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی سوم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۱ خورشیدی تازی

بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر/ سال ۱۳۴۱


۲۹ مهر ۱۳۴۱

سخنان شاهنشاه به‌مناسبت اعطای اسناد مالکیت به کشاورزان سنندج

برای من جای خوشوقتی است که ولو برای مدت کوتاهی، به شهر سنندج مسافرتی کرده‌ام به قصد تقسیم اولین اسناد مالکیت به زارعین که از لایحه اصلاحات ارضی استفاده کرده‌اند و امروز خودشان مالک می‌شوند.

اگر اصلاحات ارضی در ایران در نقطه‌ای اهمیتی بیشتر از هر جا داشته‌باشد، مسلماً همین منطقه کردستان و سنندج و اطراف آن است. اطلاعات و گزارشاتی که در سابق نسبت به وضعیت زراعتی و ملکی در این صفحات به ما می‌رسید، متأسفانه همیشه حاکی از این بوده‌است که یک عده معدودی دارای املاک بسیار وسیعی بوده‌اند که گاهی اوقات بعضی از مالکین حتی پایشان به آن دهات نمی‌رسید و اطلاعاتی از آن نداشتند، درنتیجه دهات خراب بود و به وسیله افرادی به عنوان مباشر، رعیت استثمار می‌شد. مالک هم در خارج از کشور و بی‌خبر از هر جا راضی به این بود که یک چیزی در آخر سر به او بدهند، و دلخوش بود به این که دارای ۲۰ – ۳۰ – ۵۰ یا بیشتر آبادی است و متأسفانه بدتر از این باز مطابق اطلاعاتی که ما داشتیم رعیت اینها حق عرضه نداشت.

زمینی که روی آن خانه می‌ساخت متعلق به خودش نبود، و اضافه بر بهره مالکانه، مالکین مالیاتهای شخصی از مردم وصول می‌کردند. پس لازم بود اصلاحات ارضی در این نقطه هر چه زودتر انجام بگیرد تا به یک وضعیت غیرعادی و غیر طبیعی و منافی با عصر ما بر اساس انسانیتی که امروز حاکم بر تمام سیاست ما هست خاتمه دهد. به همین جهت امیدوارم این قدمی که امروز برداشته شده‌است با سرعت هر چه بیشتری در سرتاسر منطقه دنبال بشود و قانون اصلاحات ارضی کاملاً اجرا شود. نتایج این کار در مدت کوتاهی امیدوارم معلوم بشود. البته شرط موفقیت، شرکت شما مالکین جدید در شرکتهای تعاونی است. شما را به این کار ترغیب می‌کنیم، تشویق می‌کنیم که با دلگرمی هر چه بیشتری در این شرکتها سهیم بشوید و به وسیله شرکتها، آبادی‌تان را روزبه‌روز آبادتر بکنید. به زمینهای زراعتی‌تان وسعت بدهید. دنبال فراهم کردن آب و کود و بذر باشید. ضمناً انشاءالله وقتی که قدری مایه گرفتید، طرز زندگی‌تان را تغییر بدهید، خانه‌هایتان را عوض بکنید، خانه‌های بهتری بسازید، دام بیشتر نگه دارید، از دامداری استفاده بیشتری ببرید و به خصوص کاری که باید بیشتر از همیشه به آن توجه بکنید، موضوع درختکاری است. با خاک به این خوبی و آب و هوای به این مناسبی، شما باید حتماً حداکثر کوشش را به عمل آورید که هر فردتان در سال یک مقدار قابل توجهی درخت غرس بکنید و از نتیجه آن هم اضافه بر کارهای کشاورزی‌تان استفاده ببرید.

امید آیندۀ درخشانتری را برای شما مردمی که در سابق این طور محروم بودید ولی امروز اضافه بر بهره از آزادی زندگی بهتری خواهید داشت، دارم.

برای ما به خصوص جای خوشوقتی است که این کار در منطقه کردستان بشود. این مهد، مهد اصیل‌ترین نژاد ایرانی است. مهد تمدن قدیمی است و شما فرزندان لایق و میهن‌پرست این مملکت امیدوارم در مدت هر چه کوتاه‌تری عرق ملیت ایرانیت و تمدن قدیمی خود را توأم با پیشرفت اجتماعی و عدالت اجتماعی به عموم جهانیان نشان بدهید.